LEYDSCHE cou 1853. MAANDAG, 7 MAART. Ne. 28. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 5 Maart. Wij vernemen dat het Accessit (zie ons Nommer van 23 Februarij) op de Theologische prijsvraag te Utrecht, is toegewezen aan den Heer II. Worst, Theol. Stud, alhier. Van eene bevoegde hand ontvangen wij het volgend schrijven1: a In het Weekblad van Ley den van heden is vermeld, dat in den nacht van den 3den op den 4den dezer, eene poging lot inbraak is gedaan bij den Heer Root aan de Hoogewoerdsbrug. Bij nader onderzoek is gebleken dat dit berigt geheel onwaar is." Het verslag der bij Koninklijk besluit van 29 Junij benoemde Com missie voor liquidatie der voormalige wees- en momboirkamers is bij Z. M. ingediend en is gedrukt. Het blijkt daaruit dat zij heeft overgenomen in contanten een bedrag van 322,338.67Jin 2i pCts. een bedrag van ƒ3,654,600, in 3 pCts. een be drag van 119,450, in 4 pCts. een bedrag van 1,069,200, terwijl de glo bale opgave der overgenomen schuldbrieven bedraagt als volgt: 1°. ten laste van Nederland en vreemde Staten ƒ414,866, 2°. gemeenten 998,2403°. ze delijke ligchamen f 7100, 4°. particuliere 7516.30en 5°. West-Indische plantagien 9600. Alhier bedroeg het kapitaal ƒ221,100 aan 2[ pCt. In schrijvingen op het Groothoek en ƒ24,577 in gereed geld. Voorts nog eenige voorwerpen van waarde die te Amsterdam bij het agent schap van het Ministerie van Financien zijn afgegeven. De Commissie had voor die waarden aangekocht aan inschrijvingen op de Grootboeken in 2J pCts. 4,185,000, in 3 pCts. ƒ114,950 en in 4 pCts. ƒ1,069,200. Van het tot 31 Dec. 1852 in de consignatiekas overgehragle beloop van ƒ390,484.14 in contanten was ten laste van die kas, door middel van mandaten, beschikt over 296,479.10^zoodat op 1 Jan. 1853 een saldo beschikbaar bleef van 94,004.97^ welke saldo, vermeerderd met de ver vallen renten, tot eene nieuwe belegging zal aanleiding geven. Te Gouda heeft men het voornemen om op het graf van Mevr. van Meerten geb. Schilperoort een gedenkteeken op te rigtenwaarvoor de onkos ten uit vrijwillige bijdragen zullen worden gevonden. Op den Hollandschen spoorweg zijn in Februarij vervoerd 51,136 reizi gers en is ƒ64,231 ontvangenop den Rijnspoorweg vervoerd 22,098 reizigers en ontvangen ƒ39,721. Een der aanzienlijkste leden der R. K. gemeente te Schiedam heeft ongeveer 20,000 gegeven tot liet bouwen van eene kapel op het nieuw aangelegde kerkhof buiten de Vlaardinger poort aldaar. De diligence van Haarlem op Alkmaar, is in den avond van den 2dcn in laatstgenoemde plaats in stede van te 9 ure, eerst te 21 in den morgen, met 5 paarden bespannenaangekomen, opgehouden door de menigte sneeuw. De Gemeenteraad te Schipluiden heeft, wegens het onbetamelijke van bet houden van kermis op Zondag, besloten haar op dien dag af te schaffen, betgeen door Gedcp. Staten is goedgekeurd. Uit Vlaardingen wordt van 2 Maart medegedeeld: Gedurende de maand Fehr. zijn alhier ter heugvaart aangekomen 27 schepen, waarvan 17 schepen alhier te huis behoorende7 schepen van Zwartewaalbenevens 3 schepen van Pernis. De vangst heeft zich, in vergelijking met de vorige maand, merkelijk verbeterd, zijnde de aanvoer in Jan. geweest 830 tonnen zoulevisch tegen 1415 in Febr.. behalve de schelvisch en verdere rommeling: de hoogste aanbrengst in Febr. is geweest van stuurman M. Kwakkelstein, met 84 ton en de minste, die van stuurman P. van Alewijn, met 24 ton. De sche pen hebben alle van ƒ200 tot ƒ500 aan levenden kabeljaauw aangehragt. Door een landbouwer is op een stuk veiland huiten de Amsterdamsche poort bij Haarlem het lijk van een' man ontdekt, geheel onder de sneeuw bedolven. Men gist dat de man door vermoeidheid zich daar heeft nederge zet endoor de koude bevangengestorven is. Men meldt uit Dalfscn van den 2denTot een bew ijs van de over- groole menigte konijnen welke alhier gevonden wordendient dat zeker persoon, die des winters zijn bestaan wel eens zoekt te verbeteren door het vangen van konijnen met behulp van fretten, dezer dagen op dit wild goede jagt heeft gemaakt. In de laatst vprloopene weck toch heeft hem dit een ■paar etmalen een zuiver voordeel aangehragt van bij de ƒ18. Per stuk worden zij verkocht voor den prijs van 22| tot 35 cents. Uit Rouveen wordt het volgende geschreven De vangst van wild op de cendekooijen is juist tegen en in het begin van het dezer dagen vriezend weder zeer aanzienlijk geweest. Geheele zwermen van dit wild heeft men in deze streken waargenomen en zijn in de kooijen gevallen, waarvan aanhou dend eene groote hoeveelheid is gevangen. Echter was dit wild gevogelte van eene kleiner soort dan het gewone en de deugdelijkheid liet veel te wenschen over, waaruit men opmaakt, dat in die streken, waar dit wild zijn laatste verblijf heeft gehad, de winter streng heerscht en reeds geweest is; ook voor spelde men toen uit het veel vangen van dit vreemde waterwild vorst, zoo als ook weldra hierop gevolgd is. Men verhaalt dat door sommige kooikers bijna 100 en anderen nog veel meer stuks op eenen dag zijn gevangen. He den bespeurt men ook weder aanzienlijke vlugten van wilde ganzen, zoodat de ganzenvangers, die, zoo wij reeds gemeld hebben, hunne werkzaamheden sedert eenige dagen geheel hebben geslaakt, omdat men in deze streken bijna geen spoor meer van dit wild gevogelte aantrof, ook weder hunne werkzaam heden willen hervatten. Men verwacht dus hiervan nog weder belangrijke vangsten. Een der lcooihouders alhier heeft reeds ver over de ƒ1000 aan dit wild te geld gemaakt. Te Baardwijk heeft zich weder een dolle hond vertoond, die drie jonge messjes cn verscheiden andere honden geheten heeft. Deze laatsten zijn af gemaakt en de Gemeentebesturen van Baardwijk, Waalwijk en Bezoyen heb ben afgekondigd, dat de honden moeten vastleggen, op eene boete van 3. 's GRAVENIIAGE, 5 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Ontvangers der Directe Belastingen en Accijn- sen, te Zijpe c. a. de Heeren C. Buwalda, thans te Huizum en te Iluizum II. de Wal, thans surnumerair te Leeuwarden. Tot Kantonregter te Oss, prov. Noordbrabant, is door Z. M. benoemd Mr. H. H. Vermeulenthans Regter-plaatsvervanger bij de Regtbank te 's Hertogenbosch. Z. M, heeft onder dagteekening van den 2dcn dezer een belangrijk be sluit genomen. Het betreft de huwelijken der Officieren van de landmagt. Ten gevolge der wet van 20 December des vorigens jaars, waarbij maatrege len zijn voorgeschreven tot aflossing of rentevermindering van Nationale Schuld, moest men onvermijdelijk aan zoodanige Officieren, die van een in komen op het groothoek der 4 pCts. Werkelijke Schuld hadden doen blijken, vrijheid geven om daaromtrent ria rade te handelen vooral uit aanmerking dat na korter of langer tijdsverloop, de staat van 's Rijks geldmiddelen zulks toelatende, eene nieuwe rentevermindering kan worden te gemoet gezien. Gaf men echter te dezen opzigte eenige vergunning aan hen, die het van hen gevorderde in 4 pCts. gepresteerd hadden, dan was het billijk dat men eenparig handelde met opzigt tot hen, die hun inkomen in de 2(. of 3 pCts. of vaste goederen hebben aangewezen. Ten gevolge hiervan heeft Z. M. nu bepaald, dat alle Officieren met den rang van Kapitein bekleed, opheffing van het verhand zullen kunnen vragen, wanneer zij zullen aantoonendat hunne weduwen eventueel aanspraak op pensioen uit het militaire weduwen- en wezenfonds voor de Officieren van de landmagt zullen hebben. Aan geen Hoofd-Officier of Kapitein zal voorlaan vergunning oin te huwen verleend wor den, dan die van zijne deelneming in dat weduwenfonds voor zijne aanslaande echtgenoot zal hebben doen blijken. De Officieren beneden den rang vari Kapitein zullen hij vervolg slechts een inkomen van ƒ400, doch uitsluitend, wat de grootboeken belieft, op dal der 2i pCts.moeten bewijzen, met deelneming tevens in het weduwenfonds. Bij hunne bevordering tot Kapitein erlangen zij opheffing op den voormelden voet, terwijl zij, die thans in 4pCts. een inkomen van 600 bewezen hebben, mede de opheffing van hot verhand zullen kunnen vragen, doch tegen prestatie van een inkomen van 400 op het groothoek der 2) pCts. Gisteren morgen is alhier overleden Jhr. Mr. II. L. Wichers, Komman- deur der Orde van den Nederl. Leeuw, sedert 1844 lid van den Raad van State, gedurende korten tijd (in 1849) Minister van Justitie; die vroeger in Nederl. Indië onderscheidene hooge regterlijkc betrekkingen heeft, waargenomen. Den 3den is de nieuw gebouwde zaal van de afdeeling der Yereeniging tot afschaffing van sterken drank geopend door Ds. Iluydecoper, inet eene indrukwekkende rede over de spreuk: Afschaffing leidt lot aanschaffing, waarhij hij tevens de treurige gevolgen deed kennen van het veelvuldig ge- bruik van sterken drank.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1