LEYDSGHE De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zatnrdasr Avond YRÏJDAG, 4 MAART. •De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXNENLAXDSCHE BERIGTEX. LEYDEN 3 Maart. Zaturdag 12 Maart, des middags te 12 ure, zal de Heer Dr. A. Kuenen, benoemd tot Buitengewoon Hoogleeraar in de Faculteit der Godgeleerdheid, deze betrekking plegtiglijk aanvaarden, met het houden eencr redevoering in de Lalijnsche taal, in het groot Auditorium van het Academie-Gebouw. Wij vernemen dat onze stadgenoot de Heer W. IV. du Rieu, Litt. Hum. Cand.bekroond is voor zijn antwoord op de vraag door de Lilterari- aehe Faculteit te Utrecht uitgeschreven. De inschrijving voor de Prot. gemeenten in Frankrijk heeft alhier ƒ390 en te Delft ƒ350 opgebragt. Te 's llage zijn van wege de sneeuw de voerlieden aangemaand om de paarden van bellen te voorzien ter voorkoming van ongelukken. De Staats-Cour. beval het volgende omtrent de droogmaking van het Haarlemmermeer: Ofschoon het meerwater door de werking der machines omstreeks half Februarij tot 3.70 el onder AP. was gedaald, heeft de menig vuldige sneeuw in de laatste dagen weder eene rijzing veroorzaakt en is de gemiddelde stand van de waarnemingen op den laatsten Februarij bevonden 3.665 cl te zijn,, zoodat de waterstand een halve duim hooger is, dan die op den, laatsten Januarij, in de Staats-Courant van 5 Februarij op 3.67 el on der AP. opgegeven. De voorjaars-vergadering der Provinciale Commissie van Onderwijs in Zuidholland zal aanvangen op Maandag den 4(,cn April. Om tot het Examen te worden toegelaten zal men zich ten minste 14 dagen te voren moeten aan melden hij den Schoolopziener van zijn district, met overlegging van geboorte- acte, bewijs van goed gedrag cn reeds verkregen acte van- algemecne toelating. Uit Apeldoorn schrijft men, dat de posten door de menigte gevallen sneeuw in hunnen loop zeer worden opgehouden. Die van Deventer naar Utrecht had de reis door het Soerensche bosch niet kunnen vervolgen maar op het Loo overnacht. Eene diligence is op de brug 1e Zutphen omgevallen, de eenige reiziger echter, die er zich in bevond, heeft geen letsel bekomen. In den avond is eene vrouw door passerende reizigers, onder Voorst, in de sneeuw liggende, gevonden, en door hunne zorg in eene naburige herberg verpleegd geworden. Uit Assen meldt men van den 23slcn Februarij Alhoewel gisteren vele arbeiders bezig zijn geweest om den weg van hier naar Groningen van de massa sneeuw te bevrijden, heeft het hun echter tot beden toe bijna niets geholpen. De diligence, gisteren ochtend 81 uur van Gro ningen naar deze stad vertrokken (een afstand van puim 5 uur gaans), kon de reis niet verder dan den Drentsehen Punt vervolgen. De passagiers zijn met boerenwagens eerst gisteren avond 81 uur hier aangekomen. Heden zijn vele arbeiders uit omliggende dorpen en gehuchten aan het W'erkten einde de correspondentie weder geregeld kan plaats hebben. Zaturdag avond is te Arncmuidenin Zeelandde bliksem in den kerk toren geslagen, en heeft, zonder brand te stichten, echter bet metselwerk veel beschadigd. Uit Capelle in de Langstraat wordt van den ls,en gesebreven dat te Loon op Zand de stukken uit 's Hage zijn ontvangen, bevattende bet zoo lang jjewenschtc punt, de goedkeuring der scheiding van Loon op Zand en Kaats heuvel. Men verwachtte nu ook spoedig het beslag dienaangaande van de Provinciale Stalen. Beide plaatsen zullen nu in liet bezit gesteld worden van een eigen Bestuur en Raadhuis. Men kan zich levendig verbeelden, welk eene vreugde er te Loon op Zand was, toen het aan de bewoners werd afge kondigd. Latere berigten omtrent Pater Roothaanden Generaal der Jesuiten meldendat hij een bevigen aanval van beioerte had gehad en er weinig hoop op behoud zijns levens bestond. 's GRAVENHAGE, 3 Maart. Z, M. heeft zijnen Raad van Legatie J. P. Baron van. Aerssen Beijeren van Voshol benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl Leeuw. Z. M. heeft den lstc" in bijzonder gehoor ontvangen den Heer Don Antonio Luis de Arnau, Ier overhandiging zijner geloofsbrieven als Minister- Resident van H. M. de Koningin van Spanje bij liet Nederl. Hof. Z, M. heeft benoemd tot Procureur bij de Arrondisseuients-Reglbank te Gecs, lfr. C. de Wilt Hamer, Advocaat en Regter Plaatsvervanger bij ge melde Rcgtbankbij bet Departement van Financientot Referendatisden lieer Mr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faure, thans Commies bij dat De- parlement; tot Directeur der Registratie en Domeinen, den Heer J. Stam, thans Inspecteur der Registratie en Domeinen; tot Ontvanger der Directe Be lastingen te Schiedam, den Meer Jlir. J. J. Boreel de Mauregnault, thans Ont vanger der Directe BelastingenIn- cn Uitgaande Regten en Accijnsen te Maassluis en Rozenburg; te Markelo c. a.de Hecren G. A. van Everdingen, thans te Zuidhorn; te Kamerik c. a.J. F. G. B. d'Harvant, thans te Buur- malsen; te Biervliet c. a.C. van Valkenburg van de Kreke, thans te Arne- muiden c. a., te Arneinuiden c. a.Jhr. J. A. II. C. van Doorn, thans Sur numerair van 's Rijks belastingen ter Arrondissements-Direclie Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot Reclor-Magnificus der Hoogeschool te Utrecht voor het academiejaar 1853/54, den Hoogleeraar G. J. Mulder. Bij Kon. besluit van den 28ston Februarij, is aan den Referendaris den Heer J. H. de Kokelaer Bouwens, belast met de administratie van 's Rijks Uitgaven, en aan den Referendaris den Heer M. Vestieu, belast met de ad ministratie der Generale Thesaurie, verleend de personele titel van Admi nistrateur van 's Rijks Uitgaven en der Generale Thesaurie; zulks onder genot hunner tegenwoordige jaarwedden, en als eene erkenning van hunne meer dan veertigjarige en getrouwe diensten. Z. M. beeft eervol ontslag verleend, op hun verzoek aan de Burge meesters J. Theelcn, te Neer; H. Janssen, te Stein, en J. J. Jaegers, te Heerlen, met dankbetuiging voor zijne bewezen diensten, en D. van den Eert- wcgli, te Roggel; eri benoemd L. L. Stassen, te Heerlen; J. W. Theelen, te Neer; P. Brouns, te SteinJ. Potting, te Vlodrop,, en P. Theclen, te Roggcl; eervol ontslagen de Burgemeesters der volgende gemeenten: D. Scluiitemaker te GrosthnizenJ. van der Meer, te Scharwoude; C. Karshoff, te Wijk aan Duin cn Zee; A. Kruyer, te Callantsoog; P. Ncnlj.es-, te Urk; S. Bakker, to Bovenkarspel, en benoemd tot Burgemeesters P. Spaans Jz.te Avenborn c. a. Ch. Stumphius, te Beverwijk c. a.; A. J. van Doorn, te Callantsoog, met bepaling dat bij die betrekking zal vereenigen met die van Burgemeester van de Zijpe; D. Appel, te Hoogwoud; J. van Beusekom, te Kalslagen en Leij- muiden M. Krom, te Oud Karspel; J. Asma, te Urk, en P. Schuurman, te Bovenkarspel. Nog beeft Z. M. eervol ontslagen: J. van Baar Jr. en C. Groot, als Burgemeesters te Opmeer en Veenhuizen, en benoemd tot Burge meesters: N. Rouwcns, te BloemendaalP. Peeling, te Middelie c. a.; P. F. van der Steen, te Spanbroek en Opmeer;, 11. Lau, te Scliermcrborn cn Ur- sem, en D. de Boer, te Veenhuizen, ten einde die betrekking te vereenigen met die van Burgemeester van Heer- Hugowaard. Bij besluit van den Minister van Binnenl. Zaken zijn tijdelijk met de waarneming van het schoolopzienerschap, vacant door hel overlijden van den Heer J. Teissèdre l'Ange, te Amsterdam, belast de Ileeren Mr. J. W. vari Romunde, en A. Beeloo, beide te Amsterdam, en leden van de provinciale commissie van onderwijs in Noord-Holland. Naar men verneemt zijn door den Minister van Binnenlandsche Zaken reeds twaalf adspiranten benoemd, die na afgelegd examen als telegrafisten zijn aangesteld, waarvan enkelen reeds in dienst zijn getreden. Naar men verneemt, worden eerlang, ingevolge het bepaalde bij art. 293 der gemeentewet, bij de Staten-Generaal verschillende wets-voordragten te gcinoet gezien, betreffende bet vereenigen van gemeenten, geen 25 kiezers voor den Raad tellende. Zoo wij verder goed zijn onderligt dan worden, behalve voor de in bovengenoemde termen der Gemeentewet vallende gemeenten ook nog spoedig een aantal andere wellen verwacht, tot vcreeniging van kleine gemeenten, van welke, ofschoon meer dan 25 kiezers tellende, bet echter, volgens bet gevoelen der betrokken autoriteiten, voor wensclielijk wordt gehoudendat zij met grootere naburige gemeenten wor den vereenigd. GravenhNieuwsb.) ROTTERDAM, 2 Maart. Gisteren greep bier ter stede weder eene gebeurtenis plaats, welke op nieuw in een helder licht stelt boe noodzakelijk bet is, dat de beestenmarkt ver plaatst worde. Ten ongeveer half twaalf ure was een stier, os of koe aan de Rotersloot in het water geraakt. Men vernam tevens dat dit dier zeer wild en kwaad aardig was en men daarvan op de markt veel last bad gehad. Intusschen was er eene menigte nieuwsgierigen te zamen gevloeid om Ie zien hoe men

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1