BUITENLAIVDSCI1E BERlGTEfl. boot lieeflbeeft lien reel ongemak doen uitstaan. Men verwacht, dat de vijf nog op Urk geblevenen, eerstdaags mede aan wal zullen worden gebragt. Het schip is in den loop der week gelost en de lading geborgen, thans is bij het schip nog cene boot met 8 koppenom de ekwipaadje die het uiterste aan boord wil afwachtenbij verandering van weder te helpen om het schip te bergen, of zoo dit onmogelijk werd de menschenlcvens te redden. Onuitputtelijk zijn de geredden in den lof van het gemeentebestuur en der sloeproeijersomtrent de belangeloosheid, waarmede op dit waarlijk arme eiland gehandeld is, zijnde niet alleen ruimschoots in hunne behoeften voor zien zonder bevorens te vragen wie der geredden in staat zoude zijn te betalenmaar hebbende de sloeproeijers geenerlei prijs op hunne diensten gesteld, maar vrijgelaten om te geven wat men wilde of kondcterwijl er bij de acht hier doorgekomenentwee geheel behoeftigen waren. Men vleit zich echter, dat de Reddings-Maatschappijen die taak onbekrompen zullen volvoeren, 'en de provinciale kas niet karig zal zijn in het terugbetalen der kosten, die het gemeente-bestuur heeft gemaakt, opdat in volgende dergelijke gelegenheden het schoone voorbeeld door Urk in deze gegeven in alle zee plaatsen en bij alle zeelieden navolging vinde. MEPPEL, 22 Februarij. Den 19Jen had alhier cene belangrijke vergadering plaats, daar de Com missie, in liet begin van 1852 door de notabelste ingezetenen benoemd tot het ontwerpen van een kanaal van hier langs Vollenhoven naar zee, bij monde van den lieer Witscn Elias, Ingenieur te Amsterdam, verslag uit- bragt en de plannen voorlegde. liet kanaal zal eene diepte hebben van 2.15 el en eene wijdte van 8, 9 en 10 ellen, terwijl de sluizen eene wijdte van nagenoeg G ellen bekomen zullen, zoodat koffen en schoeners van 7090 tonnclasten hel zullen kunnen opvaren. De kosten zijn op 619,200 begroot. EVGELA 1KD, LONDEN, 25 Februarij. I.ord J. Russell heeft eergisteren in een gehoor bij II. M. zijn ontslag als Minister van Ruitenl. Zaken genomen; deze waardigheid is, zoo als reeds te voren was overeengekomenaan den Graaf van Clarendon opgedragen. Russell houdt echter zitting in liet Kabinet. In de zitting van het Lagerhuis van den 20stcn diende de Heer Spooner verscheidene petitien in, cene waarvan door 17,300 inwoners van Manchester geteekend was, en welke alle ten doel hadden te verzoeken dat de jaar- lijksche toelage uit de schatkist aan het R. K. collegie te Mainooth mogt op houden waarna genoemd lid eene daarmede overeenkomstige motie deedop welke de Heer Sholcfield als amendement voorsloeg, dat alle zoodanige thans gedaan, wordende toelagen tot kerkelijke of godsdienstige einden zouden op houden als onbestaanbaar met de godsdienstige vrijheid. Na langdurige cn levendige beraadslagingen werden de zaak verdaagd. In de zitting van den 24sten werden op voorstel van Lord John Russell de wettelijke bepalingenwelke de Israëliten tot heden nog van sommige be trekkingen uitsloten, in overweging genomen, en besloten, dat men het eeds formulier voor de leden van het Lagerhuis dermate zou wijzigendat ook de Israëliten den eed afleggen en zitting in het Huis nemen kunnen. De Standard berigt, dat de bestuurders der Bank besloten liehben de rente barer voorschotten op Engelscbe staatsfondsen tot 2 pCt. te verlagen. Alhier is het berigt ontvangen van nieuwe vijandelijkheden van de zijde der Birmanncn en van eene omwenteling te Ava. Het onderstaande kan ten bewijze strekkenwelken gunstigen invloed de Nederlandsche scheepvaartwetten op bet verkeer met Engeland uitoefenen. Zalurdag 11. werd de geboortedag van Koning Willem III te Liverpool zeer feestelijk herdacht door twintig Iiollandsche Kapiteins, welke elkander aldaar aantroffen. Zij waren allen aan de kargadoors de Heeren Vos, Browne C°. geadresseerdhebbende de leden dezer firma ook aan hunne feestvreugde deelgenomen. Nooit te voren bad men zóó vele Nederlandsche schepen, voor de groote vaart, te gelijk te Liverpool aangetroffen, als thans aan één huis alleen waren geadresseerd. Vele Engelsche matrozen gaan op speculatie naar Australië, waar meer dan 1000 koopvaardijschepen in verschillende havens liggen, die bij gemis aan matrozen de terugreis niet kunnen aannemen; er zijn Kapiteins die aan iederen matroos die de terugreis met hem wil maken, 80 a 100 bieden. Uit Rio-Janeiro wordt gemeld, dat een schip onder Amerikaansche vlaggenaamd Carnargoop 6 Dec. niet ver van de hoofdstad 600 negers heeft weten te ontschependie terstond langs een door de bosschen gehou wen weg naar bet binnenland werden gevoerd. De policie vervolgde de sla venhandelaars en nam er 5 gevangen. Twee rijke landeigenaren zijn in deze zaak betrokken. BELGIË. BRUSSEL, 25 Februarij. Gisteren is bij de Kamer de begrooting van openbare werken aangenomen cn vervolgens het wets-ontwerp, strekkende om te St. Petersburg een Belgisch Gezantschap te vestigen. De Kamer heeft het daarvoor aangevraagde bedrag van 61,666 fr. bewilligd. Vervolgens heeft de Kamer met 53 tegen 20 stemmen de gevraagde som van 95,000 fr. bewilligd om een sinds lang onttakeld oorlogschip weder voor de dienst uit te rustendat zich dan het eerst aan de Pfatarivier en aan de westkust van Zuid-Amerika zoude gaan vertoonen. Vele leden waren er tegen, zij verwachtten weinig nut van een of twee oorlogsbodems; eene oorlogsmarine voor Belgie werd gelijkgesteld met het scheepje-spelen van kinderen. Te Antwerpen heeft Donderdag avond van 3 tot 10 ure een vreeselijke sneeuwstorm gewoed. Een man is in 't water geslagen en verdronken een geheel dak van een huis aan de Kalkbrug afgewaaid, en een loots waaronder een schip op stapel stond, geheel omver gewaaid. FKANHRUK. PARIJS24 Februarij. De Keizer heeft voor 40,000 fr. de prachtige piano van Erard gekocht die op de tentoonstelling te Londen prijkte. Zij is bestemd tot een geschenk voor de Keizerin. Men verzekert, dat eergisteren door den Ministerraad, overeenkomstig des Keizers wenschbesloten is dat in het jaar 1854 eene tentoonstelling van voortbrengselen der nijverheid van alle volken der aarde alhier zal ge houden worden. De Keizer heeft Donderdag in den Staatsraad voorgezeten. Binnen 14 dagen zal de begrooting gereed zijn ter indiening bij het Wetgevend ligchaam. Al de ministeriënbehalve dat van Policiezullen verminderin gen ondergaan. Bij besluit van den 17dcn dezer heeft de Keizer de Heer de Lacour, afgezant te Weenen, als zoodanig naar Constantinopel verplaatst, in plaats van den Heer de Lavalettc, die op zijn verzoek naar Frankrijk terugkeert. De Baron de Bourqueney is tot Gezant bij Oostenrijk benoemd. Men zegt dat een geleerde, de Heer Verneuil, op bet denkbeeld zou ge- komen zijnom op de paspoorten eene photographische afbeelding van den persoon te plaatsenwaardoor dus niemand van eens anders paspoort zou kun nen gebruik maken. ITALIË, ROME18 Februarij. De Abt Gaume, de Bisschop van Amiens de Salinis, de Heer Veuillot en eenige geestelijken van het kei-spel van Reims, zijn te Rome gekomen om een uitspraak van den Paus te vragen over de klassieke schrijvers en nog eenige andere punten. De II. Stoel is al zeer weinig in zijn schik met de nieuwe moeilijkheid waarin zijne al te ijverige vrienden hem wikkelen. De Generaal Gemeau heeft bij zijn vertrek het portret van den Paus gekregen in diamanten gezet en eene volledige verzameling der kopergravures. De militaire Bevelhebber van Lombardye heeft den 16de" de volgende proclamatie uitgevaardigd: Dewijl het bestuur van het Zwitsersche kanton Tessin, na de seminarien van Polleggio en Ascona onwettiglijk opgeheven en zich de goederen toegeëigend te hebbenbuitendien in den nacht van den 2lsten November 11. 8 uit Lombardije geboortige Monniken, met geweld over de grenzen beeft doen brengen, en dewijl het Eedgenootschappelijk bewind van Zwitserland de door de Oostenrijksche Regering gevraagde voldoening niet heeft verleend, zoo zal worden overgegaan tot de verwijdering uit Lombardye van alle aldaar verblijf houdende ingezetenen van Tessin. Zij zullen binnen 24 uren na de dagteekening dezer bet grondgebied moeten verlaten, zullende alleen aan hen die in Lombardye vaste goederen bezitten of een bedrijf uitoefeneneen termijn van 3 dagen worden vergund. In geval van ongehoorzaamheid zullen zij met geweld naar de grenzen gebragt wordenen elk ingezeten van Tessin die vervolgens in deze gewesten mogt worden aangetroffen zal voor den krijgsraad worden gebragt. Het dagblad la Suisse, zegt, dat de uilzetting der bedoelde Monniken de reden van den maatregel niet kan zijn, want dat bet bewind van Tessin het regt had eene in het kanton bestaande instelling op te heffen of te laten bestaanen buitendien aangeboden beeft gedurende 3 jaren in hun levens onderhoud te voorzien; dat het Lombardische bewind de aangelegenheid dier Monniken slechts als een voorwendsel kan hebben gebruikt om Tessin te treffengelijk het reeds door de afsluiting der grenzen aan dat kanton den toevoer van levensmiddelen afsnijdt, in strijd met eene verdragsbepaling waarbij de graanhandel tusschen Lombardye cn Tessin vrijgesteld is. Deze ver banning treft ruim 5000 personen. PRUIS SE1V. BERLIJN, 24 Februarij De Bisschop van Munster is den 21st(,n naar Rome vertrokkenom er 3 maanden te vertoeven. Aan den Dom te Keulen wordt zoo ijverig gewerkt dat hij denkelijk hinnen drie jaren zal voltooid zijn. Dit jaar worden er ongeveer 2 ton gouds Ned. aan besteed. De ontworpen stoombootdienst tusschen Keulen en Londen zal zeker tot stand komen. Er zullen drie booten in de vaart zijn, en wekelijks geregeld eene reis worden gedaan. Te Coblenz woedde den 20sten dezer een hevige brandwaardoor in het zoogenaamd Elzerhof, een gebouw, de aloude zetelplaats der Graven van EIz, maar hetwelk nu tot verschillende einden verhuurd werd, bijna geheel in de asch werd gelegd. Daarin bevond zich een groot goederenmagazijn, een specerijhandeleen bontwerkerswinkel, eene boekdrukkerij, een logement en eene pianofabriek. De eigenaars hebben veel geleden, doch de schade treft voornamelijk de assurantie-maatschappijen. Het Geregtshof te Heidelherg heeft de door de policie gedane in beslag neming van het weik van Gervinus goedgekeurd cn hem veroordeeld lot be taling der kosten van het regtsgeding. Uit Frankfort wordt van den 22,tcn gemeld, dat de koude zeer was

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2