Gelderland en D. J. Bijleveld, President der Arrondissemcnts-Reglbank 1c 's Gravenhage. De Heer Martini van GeffenKantonregter te Boxtellieeft zich hij ver zoekschrift tot de Kamer gewend om bij het opmaken der nominatie in aan merking te komen. AMSTERDAM, 16 Februarij. Dezer dagen is het perceel op de Heerengrachtover de Warmoesgracht, bekend onder den naam van de Koning van Polenaangekocht door een onzer stadgenoolenmet het doel dat gebouw in te rigten en geschikt te maken ter dienste der onderscheidene vrijmetselaars-loges, sociëteiten, bijeen komsten en vergaderingen. In de Pruissische haven Memel zijn gedurende de laatste helft van het jaar 1852 45 schepen onder Nederlandsche vlag aangekomen. Hiervan kwamen van Harlingen 8 met dakpannen als ballast en van Schiedam 2 in ballast, van de Lemmer 1 met dakpannen als ballast en van Botterdam 1 in ballast. Te Napels zijn gedurende het afgeloopen jaar 18 schepen aangekomen. Hiervan kwamen van Amsterdam 16, allen met suiker en eenige bovendien nog met was, tabak, huiden en andere artikelen, en 2 van Rotterdam met suiker. Te Hamburg zijn gedurende 1852 aangekomen 368 schepen, waaronder uit Texel 8 met oesters, uit Zwolle met 4 met schors en huiden en 1 in ballast; uit Amsterdam 86 met stukgoederen, 3 met bindrotting, 3 met hoepels, 2 met schors en 1 met pijpaarde; uit Rotterdam 28 met stukgoede ren en 2 met bindrottinguit Zaandam 4 met stukgoederen1 met olie en '1 met krijt; uit Harlingen 3 met pannen en 1 met cichorei-worteluit Veendam 1 met turf; uit Amersfoort 1 met schors; uit Delfzijl 1 in ballast; uit Dordrecht 1 met cement en steonen; uit Makkum 1 met pannen; uit Kampen 3 met schors; uit Wijk 1 met haring; uit Sappemeer 2 in hallast; uit Zutphen 1 met schors; uit Deventer 3 met dito; uit Jutphaas 1 met hoe pels; uit Olst 1 met schors; uit Stavoren 1 met dito. Van deze vaartuigen vertrokken 84 in hallast; 34 liggen in lading. Van de overige 250 vertrokken naar Amsterdam 56 met stukgoederen1 met hout, 1 met verwhout, 1 met raapzaad, 1 rnet ledige vaten en 1 met tarwe; naar Rotterdam 26 met stukgoederen, 1 met dividivi, 1 met raapzaad. 1 met verwhout en 1 met kruidnaar Harlingen 5 met hout. BUITENLANDSCÏIE BERIGTEN. ENGELA1VD. LONDEN, 16 Februarij. Het stoomschip Victoria heeft op den overtogt van Dublin naar Liver pool schipbreuk geledenwaarbij ongeveer 100 menschen hel leven hebben verloren. Onlangs werd melding gemaakt van eene uitvinding om de stalen pen nen door schildpadden-pennen te vervangenthans leest men in een der bla den het volgende: Eene verbetering van het hoogste belang voor de vervaar diging van pennen, is ontdekt door den Heer J. Alexandre, te Birmingham en Brussel. De uitvinding bestaat in een mengsel van gutta percha, waarvan de pen vervaardigd wordt. De vorm en lenigheid dezer pennen doen ze ge schikt zijn voor alle handen en voor alle papiersoorten; hare zamcnstclling belet tevens dat ze spatten of roesten. Te Dover wordt eene nieuwe batterij aangelegdwelke de geheele baai zal bestrijken. De werkzaamheden worden daar, zoowel als op andere pun ten met den meesten spoed voortgezet. I-'RANKRIMK. PARIJS16 Februarij. De Keizer heeft eergisteren de gewone zitting van den Senaat en van het Wetgevend Ligchaam op het paleis der Tuillerien geopend met de volgende aanspraak «Mijne Heeren de Senaatsleden, mijne Heeren de Afgevaardigden! Een jaar geleden vereenigde ik u op deze plaats om de constitutie plegtig in werking te stellen, die krachtens de mij door het volk gegeven volmagt was afgekon digd. Sedert dat tijdstip is de kalmte niet gestoord geworden. De wet her nam haar gezag, en zoo konde men het meerendeel der door eene noodwen dige gestrengheid getroffen personen riaar hunne haardsteden laten terugkeeren. De nationale rijkdom is zoo zeer geklommen dat het gedeelte der roerende goederen welks waarde dagelijks kan worden geschat, alleen reeds eene ver meerdering van twee duizend milliocn oplevert. In alle nijverheidstakken heeft de bedrijvigheid zich ontwikkeld. Dezelfde vooruitgang vertoont zich in Afrika, alwaar ons leger zich kortelings door heldhaftige en gelukkige krijgsbedrijven heeft onderscheiden. «De regeringsvorm is weltiglijk en zonder schok door de vrije volksstem ming gewijzigd. Groole openbare werken zijn ondernomen zonder de uitschrijving van eenige belasting en zonder geldleening. De vrede is in stand gehouden zonder zwakheid. Het nieuwe gouverne ment is door alle Mogendheden erkend. «Frankrijk heeft thans instellingen die zich zelve kunnen verdedigen en wier bestendigheid niet hangt aan een menschenleven. «Deze uitkomsten zijn zonder groote krachtsinspanning bereikt, doordat zij in aller geest en in aller belang lagen. Aan degenen, die haar gewigt mog- ten miskennen, zoude ik antwoorden dat naauwlijks veertien maanden gele den het lol des lands door regeringloosheid aan het toeval was overgeleverd. Aan hen, die mogten betreuren dat aan de volksvrijheid geen ruimer veld is gegeven, zoude ik antwoorden: De vrijheid heeft nimmer een duurzaam staatsgebouw helpen stichten; wanneer het staatsgebouw door den tijd be vestigd is, wordt er door de vrijheid de kroon op gezet. Laat ons ook niet vergeten datal heeft de overgroote meerderheid des lands vertrouwen op liet thans bestaande en geloof in de toekomst, er nog altijd onverbeterlijke lieden zijn die hunne eigen ondervinding, hunne doorgestane angsten, hunne te leurstellingen vergetende, stijfhoofdig weigeren acht te slaan op den wil der natie, schaamteloos de bestaande feiten loochenen, en te midden eener van dag tot dag meer bedarende zee, wenschen naar stormen waardoor zij zeiven het eerst zouden worden verzwolgen. «Deze verborgen woelingen der verschillende partijen dienen telkens alleen om hare magteloosheid te doen blijken, en in slede van zich over deze te bekommerenzoekt het Gouvernement bovenal Frankrijk goed te beslieren en Europa gerust te stellen. Met dat tweeledig doel is het zijn vaste wil, de uitgaven en de krijgstoerustingen te verminderenalle hulpmiddelen des lands voor nuttige bedoelingen aan te wenden, jegens andere volken eene ronde en eerlijke staatkunde te volgen, ten einde aan de ongeloovigsten te bevvijzen dat wanneer Frankrijk uitdrukkelijk verklaart vrede te willen hou den, deze verklaring geloof verdient: want het is sterk genoeg om niemand te vreezen en derhalve om niemand te bedriegen. «In de u voor te leggen begrooting zult gij zien, Mijne Heeren, dat onze finantiele gesteldheid sedert twintig jaren nimmer beter is geweest, en dat de staatsinkomsten boven alle verwachting toegenomen zijn. Desniettemin zal de sterkte van het staande leger, die in den loop des vorigeu jaars reeds met dertig duizend man verminderd isonverwijld nog weder verminderd worden met twintig duizend man. De meeste wetten die u voorgedragen zullen worden vallen binnen den kring der gewone behoeften dat is het gunstigste kenmerk van onzen toe stand. De volken zijn gelukkig wanneer de Regeringen niet tot buitengewone mratregelen hare toevlugt behoeven te nemen. «Danken wij dan de Voorzienigheid voor de zigtbare bescherming die zij aan onze pogingen verleent; blijven wij op dezen weg van vastberadenheid en van gematigdheiddie geruststelt zonder te verbitteren die zonder geweld tot het goede leidt en alzoo elke terugstuiting voorkomt. Bouwen wij steeds op God en op ons zeivenalsmede op den wederkee- rigen bijstand dien wij elkander verschuldigd zijn en dragen wij er roem op, dat wij in een zoo kort tijdsbestek dit groote land weder tot het genót van vrede en inwendige welvaart gebragt en door het buitenland geëerd zien." Het Wetgevend Ligchaam heeft gisteren zijne eerste openbare zitting gehouden. Zij leverde niets belangstellends op. Men verzekert dat er sprake is van een nieuw Gezantschap naar China hetwelk door een 10-tal schepen en oorlogsvaartuigen zou worden verzeld. Volgens order van den Minister van Oorlog zijn de in dienst staande compagnien van jagers te voet naar Lyon vertrokkenom van daar naar Toulon te gaan waar zij voor Rome moeten worden ingescheept. De Minister van Oorlog heeft reeds aan de hoofden der legercorpsen voorgeschreven, maatregelen te verordenen ter uitvoering van het door den Keizer gegeven bevel om het leger met 20.000 man te verminderen. De Graaf d'IIaussonvilleoud zaakgelastigde van Lodewijk Philips te Brussel en later te Madrid, is gevangengenomen, wegens gebrek aan eerbied jegens den Keizer, daarin blijkbaar, dat hij verwarring gebragt heeft in den trein van rijtuigen, die zich bij gelegenheid van de opening der Wetgevende Vergadering naar de Tuillerien bewoog. De agenten der policie hebben eergisteren huiszoeking gedaan in de woning van een zekeren Patronwaar pakken brieven aan Duitsche en Belgi sche dagbladen bezorgd werden, die men vervolgens vervoerde langs den Noorder-spoorweg, in plaats van over den post. Er zijn verscheiden pakken in beslag genomen. Uit Milaan schrijft mendat men de gevangenen die voor schold ge gijzeld waren heeft moeten loslaten om plaats te maken voor de menigte der politieke gevangenen. De soldaten zijn bij de ingezetenen ingekwartierd. Het paleis Resta heeft er 200 ontvangen. FRÜISSEI. BERLIJN, 15 Februarij De paardenvlecsch-slagterijcn houden hier goed stand. In het vorige jaar werden in de 5 paardenslagterijen alhier 350 paarden geslagt, wegende te zamen 1632 centenaars. Van dit vleesch zijn 774 centenaars gebruikt tot voedingsmiddel voor menschen, deels raauw deels gerookt; 758 centenaars tot hondenvoeder en 100 centenaars tot industriële doeleinden als b. v. ver smelten tot wagensmeer. In Silezië en de aangrenzende streken is zoo veel sneeuw gevallen, dat de gemeenschap langs de spoorwegen daardoor gestremd is. Te Breslau was de afzending der goederen treinen gestaakt; drie in den morgen van den 14den vertrokken passagiers-treinen waren onder weg in de sneeuw blijven steken, en de posttrein naar Weenen had dien middag niet kunnen vertrekken, OOST-I1ÏBIE. BATAVIA, 29 December. De Gouverneur-Generaal heeft bij besluit van 24 December 11. verklaard, dat de overlegging van het bewijsdat afgelegd is het examengevorderd tot uiloefening van de function van Notaris, luidens besluit van 7 Maart 1852in den regel verbonden aan de betrekking van Secretaris eener resi dentie, bij het bezit overigens van de daartoe vereischt wordende geschikt heid, eene aanbeveling zal zijn voor die ambtenaren, welke voor de betrek king van Secretaris wenschen in aanmerking te komen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2