BUI TEXLAiXDSCIIElïERIGÏ EX G1VGELAWD. LONDEN, 2 Februarij. Dezer dagen heeft de zaak van Dr. Newman tegen Dr. Achilli in hooger beroep gediend voor bet Kon. Geregtshof. Eerstgenoemde, die voor eenige jaren van de Protestantsche tot de 11. Katb. kerk is overgegaan, was veroor deeld ter zake van laster, wegens een uitgegeven geschrift, waarin hij Dr. Achilli, een gewezen R. Kath. Priester in Italië, die tot de Protestantsche kerk is overgegaanvan de schandelijkste gedragingen beschuldigde. De ver oordeelde heeft getrachteene herziening van het geding door het genoemde geregtshof te doen bevelen, en zich beijverd, om de waarheid van de gedane aantijgingen nader te stavendoch het geregtshof heeft de vordering ongegrond verklaard, de herziening geweigerd, en den appellant verwezen in eene geld boete van 100 of, bij wanbetaling, tot gevangenisstraf, behalve de zeer zware boete hem bij het vorig vonnis opgelegden tot betaling van welke eene inschrijving is geopend, die echter nog niet veel schijnt te hebben opgebragt. Eergisteren is aan de Londensche Iioogeschool eene vergadering gehouden waarin besloten iszich tot het Parlement te wenden met verzoek dat deze Iioogeschool voortaaneven als die van Oxford en Cambridge sinds lang eenen eigen vertegenwoordiger in bet Huis der Gemeenten mogl hebbendaar aan de jeugdige universiteit van Londen bij hare oprigting toegezegd wasdat zij in alle opzigten op denzelfden voet als de beide oude scholen van Enge land zoude worden geplaatst. De hoofdstad is gisteren door zulken digten mist overvallen geworden, dat de rijtuigen zich door flambouwen moesten doen voorlichten en niemand dan met de uiterste behoedzaamheid op straat voortschrijdde, vele winkels gesloten of door gas verlicht werden en op de rivier onderscheiden ongeluk ken plaats hadden. Eergisteren avorid ontstond brand aan boord van een in bet Regent kanaal liggend schip van 500 ton, geladen met steenkolen, en ondanks de hulp van verscheiden brandspuiten is het vaartuig nagenoeg vernield. Ten gevolge van het mistige weder en het gedrang aan de zijde van het kanaal geraakten verscheiden personen in bet water en verloren cenigen het leven, voor dat men in de verwarring hun bijstand konde verleenen. De Morning Advertiser vermeldt beden een opzienbarend berigtdat echter niet algemeen ingang vindt. Het blad zegt namelijk, dat alles op de Tuileriën in de grootste verbazing verkeert, ten gevolge van een gepleegden diefstal. Ongeveer 80 stuks staatspapieren of brieven, die gewiglige omstan digheden aan het licht zouden brengen, zijn ontvreemd. De Keizer had 200,000 fr. uitgeloofd voor de teruggave. Eene dame, welke vroeger in naauwe betrekking stond met Louis Napoleon, werd als de daderes, doch ten onregte, beschuldigd. De documenten zouden in handen zijn van de familie Orleans, en men wil, dat de inhoud geheel andere gevoelens aan den dag brengt, met betrekking tot personen, die beschouwd werden als vrienden dier familie, dan men veronderstellen zou. Men heeft een begin gemaakt met het leggen der electrische draden die LiverpoolManchester en Birmingham met het vasteland zullen in ver binding brengen. -Een der dagbladen bevat een artikel over bet zeemansbuis in Well- Strcet. Daarin wordt gezegddat gedurende het afgeloopen jaar in de aan dit zeemanshuis verbondene spaarkas, de som van 43,000 is ingekomen. Dit alleen reeds zou de nuttige strekking der inrigting genoegzaam aantoonen, ware hel niet, dat men dagelijks de voorbeelden zag, hoe heilzaam zij op de zeden der zeelieden werkt. Het getal der op de Oostkust van dit land verongelukte schepen is zoo groot, dat eenige verzekerings-maatschappijen een vierde van bun kapitaal verloren hebben. De uitvoer var. wol uit Nieu w-Zuid-Wallis naar dit land, die in 180" 245 ft' bedroeg, was in 1851 tot 23 millioen ft' gestegen, geschat op eene waaide van 1,200,000 Men hoort telkens van nieuwe misdaden in Ierland gewagen. Zoo werd onlangs twee nachten achtereen een moord gepleegd, op eenen pachter van Kilbeggan en op eenen Schot. FRAXKRUK. PARIJS4 Februarij. Bij Keizerlijk besluit zal een Opperste Raad benoemd worden tot bevorde ring van de belangen van nijverheid, handel en landbouw, onder voorzitting van den Heer de Pcrsigny. Dit ligchaam zal uit twaalf leden bestaanza- ineugesteld uit leden van de hooge staatsligcbamenvan de bank en eenige voorname handelaars. Voorts wordt gemeld, dat eene commissie, bestaande ait zeven leden van den Staatsraadbij de verschillende Prefectures een onderzoek zullen doen omtrent den invloed der centralisatie. De Keizer en de Keizerin zijn heden ten 1 ure op de Tuileriën terug gekomen, en hebben zich ten 4 ure weder naar Saint-CIoud begeven. Gis teren hebben zij de porselein-fabriek te Sèvres bezocht, alwaar de Keizer 1000 fr. heeft geschonken aan de weduwe van een kortelings overleden werk man dier fabriek. Naar van eene doorgaans welonderrigte zijde verzekerd wordtzou de Keizer aan de moeder zijner gemalin, uit zijne eigen middelen een jaargeld van 400,000 fr. verzekerd hebben. Ook zou hij hebben besloten om jaarlijks 600,000 fr. alleen voor het toilet van de Keizerin af te zonderen. De Keizerin heeft goedgevonden als beschermvrouw van de maatschap pijen van moederlijke weldadigheid op te treden en voorts bij gelegenheid van baar huwelijk, aan deze maatschappijen, alsmede aan de gasthuizen voor ongeneeslijke zieken eene som van 250,000 fr. doen uitreiken. Een gelijk besluit als voor eenige dagen werd genomen ten opzigte van eenige Generaals, is thans afgekondigd ten opzigte van 10 Hoofdofficieren bij de zeemagtwaarvan 2 den rang van Vice-Admiraal en 8 dien van Schout bij-Nacht hebben, en welke, met intrekking van het besluit waarbij zij op pensioen waren gesteldthans worden opgenomen bij het kader van den Ge- neralen Staf der zeemagt. Men begroot het getal der personendie eergisteren de kerk Nolre-Dame hebben bezocht, op 100,000. Men weet dat deze kerk eenige dagen ter be- zigtiging blijft opengesteld. Gisteren is het getal der bezoekers op 200,000 geklommen. Een bataillon der nationale garde, dat jl. Zondag voor de Tuileriën bad post gevat, heeft, toen de Keizer voorbij kwam, geen enkelen kreet doen hooren, niettegenstaande het bataillon werd gekommandeerd door den Heer Briotschoonzoon van den bekenden Heer Vieyra. Do Moniteur bevat heden in 8 kolommen eene lijst van 4312 namen van personenten aanzien van welke de maatregelen van veiligheidveror dend door de daartoe ingestelde Commissiën van revisie ophouden van kracht te zijn. De verkiezingen in vijf departementen, ter voorziening in de openge vallen plaatsen in het Wetgevend Ligchaam, zijn ten voordeele van de rege- rings-candidaten uitgevallen. Men geeft zich op dit oogenblik veel moeite, om al wat Napoleon I ge schreven heeft op te sporen, niet alleen door de liefhebbers, welke zich het handschrift des Keizers willen verschaffenmaar ook door de uitgevers, welke zijne werken willen in het licht geven. Men spreekt dan ook reeds van drie a vier uitgaven van de geschriften des Keizers. De merkwaardigste van deze ondernemingen is zonder twijfel die, waarmede zich deHH. Lefebvre- Deumier, La Guerronière en P. Lacroix bezig houden, en welke al de onuit- gegevene schrifturen des Keizersdie men voor eenige jaren te Lyon gered heeft, zal bevatten. Onder anderen zal men de eerste proeven van Napoleon als schrijver uitgevenzoo als de Korsikaansche romanwelke in den Siècle zoude uitgegeven wordenmaar nimmer verschenen iseen verhaalgetiteld Aanteekeningen betreffende mijne kindschheid en jeugd (onuitgegeven) door Napoleon zeiven geschreven; de Graaf van Essex (een verbaal); het Profetisch Masker (Oostersche vertelling)Guilio (een sentimenteel ver haal); Gesprek over de liefdewaarin Napoleon, destijds eenvoudig Luit. der artillerie, in het Palais Royal met een meisje over het genoemde onder werp spreekteen ander geschriftPlan tot zelfmoordis niet minder merk waardig, daar de toekomstige krijgsheld, door teleurstelling tot wanhoop ge- bragt, tot het plan komt, om zich van het leven te berooven of in Turkije dienst te gaan nemeneindelijk eene hoogst belangrijke briefwisseling des Keizers met Marie Louise, zijne familie en de Vorsten van Europa. Men verzekertdat de regering depêches uit Guyana heeft ontvangen welke den staat van de strafkolonie ongunstig schilderen. Behalve de veelvuldige ontvlugtingenwelke nog steeds toenamen, zouden onder de gevangenen eenige daden van insubordinatie en zelfs eene poging tot opstand hebben plaats gehad. SPANJE. MADRID, 26 Januarij. Heden heeft het hier voor het eerst vrij sterk gesneeuwd. Wederom zijn de dagbladen Diario Espanol, Clamor publicoNa- cionlas Novedades en Espana in beslag genomen. Overal in de provinciën wordt de candidatuur der mannen van orde en van de constitutionele monarchie door de kiezers gunstig ontvangen. SARDINIË. TURYN28 Januarij. De nieuwe Aartsbisschop van Genua, de Heer Charvazheeft na de uit vaardiging van een mandement vol constitutionelen zin en zucht tot onder linge verzoeningeenige kerkelijke ambtenaren ontslagen die zich legen de tegenwoordige staatsinstellingen van Piemont hadden verklaard. Men verze kert dat hij zich eenen Raad zal zamenstellen uit geestelijken die inzonder heid gezien zijn bij de bevolking. ITALIË. ROME23 Januarij. De Staatsraad beeft een ontwerp ingediend tot intrekking van het munt- papier. De Paus had dit ontwerp nog niet goedgekeurd, en wat er van be kend is bij bet publiek, geeft geene reden tot tevredenheid. De Koning van Beijeren zal hier tot na den vasten blijven vertoeven. Eergisteren beeft de Paus hem een bezoek op de Villa di Malta gebragteen landgoed dat Z. M. in eigendom toebehoort en waar bij thans woont. De Paus is uur bij den Koning gebleven. Met de werken voor den spoorweg lusschen Napels en Olranto zal eer lang een aanvang worden gemaakt. In de laatste dagen hebben op de kusten van Calabrië en Sicilië hevige stormen gewoed. De onthulling van het kolossale standbeeld van Ferdinand II heeft den llden dezer te Napels plaats gehad. Dit standbeeld is van ijzer, 17 palmen boog en weegt 140 eanlaras (ruim 11,000 N. ffi). Het is uit één stuk gegoten

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2