FSAKftRMK. PARIJS31 Januarij. Het huwelijk van den Keizer met de Gravin van Monlijo is, zooals het voornemen was, den 29sten op het kasteel der Tuillerien voor de Burgerlijke •Overheid gesloten en den 30sten in de Lieve Vrouwekerk door den Aartsbis schop van Parijs ingezegend. De Keizerin droeg een wit fluweelen kleed met een kant van de fijnste soort (point d'Alencon) die zoo men zeide 30,000 fr. had gekost, en denzelfden diadeem die de Keizerin Maria Louisa ter zelfde plaats en gelegenheid had gedragen, terwijl overigens haar gansche gewaad van diamanten en andere edele gesleenten schitterde. De Keizer was in Generaals uniform met witte broek en laarzen en om zijn hals de groote keten van de orde van het Legioen van Eer, dezelfde dien de Keizer zijn Oom had gedragen. De plegtigheid heeft juist een uur geduurd. Er was eerie groote menigte volks op de been, doch men merkte weinig geestdrift op. De kerk was allerprachtigst versierd. Behalve eene menigte vlaggen en arenden prijkte zij met draperiën van rood fluweel met gouden bijenmet hermelijn omzoomd. Men zegt dat er 12,000 Ned. ellen hermelijn ter breed te van 3 el zijn gebruikt. Of er onder die hermelijnen vachten geen gelijk soortig bont van andere dieren moge geweest zijndurft de berigtgever niet voor inslaan. Den avond na het burgerlijk huwelijk is er eene cantate in de tooneel- zaal der Tuilerien uitgevoerdin welke de dichter zijne verbeeldingskracht zulk eene verbazende vlugt laat nemen, dat, volgens zijne woorden, Spanje met zijn gloeijenden hemel, de Keizerin uit een zonnestraal heeft ge formeerd. Maar Iloratius zeide reeds dat schilders en poëten nog al wat durven verdichten De Moniteur meldt dat ter gelegenheid van het huwelijk des Keizers, meer dan drie duizend personen die deel hadden genomen aan de onlusten van December 1851, begenadigd zijn. llunne namen zullen eerstdaags worden medegedeeld. Er blijven nu nog twaalf honderd lot verbanning veroordeel den overig. Een der leden van het Corps Diplomatique heeft verhaald dat de Keizer uit zijne eigene gelden de halsketen van 600,000 fr. heeft gekocht, welk ge schenk de Keizerin aan den Raad beleefdelijk heeft afgeslagenom de waarde er van voor eene liefdadige stichting te bestemmen. De Keizer heeft niet gewild dat zijne jonge vrouw van dit kleinood beroofd werd en evenmin dat de nijverheid deze gelegenheid verloor om een barer prachtigste voortbreng selen te plaatsen. Er waren ontzaggelijk veel vreemdelingen aangekomen bij gelegenheid van het huwelijk. Als eene opmerkelijke bijzonderheid meldt men, dat in de broeikassen van het museum voor natuurlijke historie, juist dit jaar voor het eerst heb ben gebloeid de beide beroemde plantenbekend onder den naam van de Napoleona imperialis en de Lapageria, waarvan de eerste, ontdekt in het Koningrijk Owarein het jaar 1800, door den Heer Pelissot de Beauvais aan den Keizer Napoleon werd gezonden en welks bloei in twijfel gelrokken werd, maar nu geen twijfel meer overlaat. De andere plant de Lapageria Alba, werd ook in het begin dezer eeuw van Valparaiso aan Mej. LaPagerie, sedert Keizerin Josephine, gezonden. De bloemen van deze bloeijende planten moeten buitengewoon prachtig zijn. Nabij de stad Bourg, in het dep. de l'Ain, heeft een meisje, dat in den tuin van haren meester den grond omspitteeen' Romeinschen tegel opge dolven, en onder dezen een' pot vol met muntstukken gevonden, welke even wel door de vochtigheid en roest zoodanig aan elkander gehecht warendat men den pot heeft moeten aan stukken slaanom dien er uit te krijgen. De munten zijn, ten getale van meer dan 400, bijna alle van zilver, en slechts I 18 van brons. Zij dragen de beeldtenissen en den naam der Romeinsche Kei zers Alexander Severus, Maximinns, Gordianus, Philippus, Decius en Galie- «us, die elkander, van het jaar 222 tot 268 na Christus, zijn opgevolgd. Behalve deze munten, bevatte de pot nog sieraden, twee halsketens en zeven gouden ringen, in volmaakten slaat, met gesneden steencn. SPANJE. MADRID, 24 Januarij. De Bisschop van Malaga heeft eene aanschrijving betreffende de aanstaande algemeene verkiezingen aan de hem ondergeschikte geestelijken gerigtwaarin hij hun voorschrijft zich niet in den partijstrijd te mengen noch door de hartslogtelijke opgewondenheid van sommigen te laten medeslepenmaar steeds de aan hunne gewijde zending voegende bezadigheid en zachtmoedigheid ten toon te spreiden. »De geestelijkheid zegt de Bisschop onder anderen vergete nimmer dat het der burgermaatschappij niet kan welgaantenzij de wetten gehandhaafd de wettige overheden geërbiedigd vrede en orde door allen gezocht worden. Al wie eene slem uitbrengt, bedenke dat twist en tweedragt tegen den geest van het Evangelie strijden, den vrede in de huis gezinnen en de openbare orde sloren en op den ondergang der maatschappij uilloopen." De nieuwe Minister van Financien den Heer Llorenteheeft eene aan zienlijke hoeveelheid geestelijke goederen vervreemd. Bij het met Rome in 1851 gesloten concordaat is de verkoop dier goederen voor het vervolg ver oorloofd en tevens voor het verledene goedgekeurdzoodat de regten der koopers op de door hen verkregen eigendommen onbetwistbaar werden. De koopprijs dier goederen is grootendeels nog onbetaald: de Staat heeft daarvoor san de koopers schuldbekentenissen ontvangendie op bepaalde termijnen van het loopende jaar af tot aan 864 invorderbaar worden. De Heer Aris- tizabalde dezer dagen afgetreden Minister van Financien bad getracht die obligatien te verkoopenten einde daarin dadelijk een middel tot stijving der schatkist te vinden; dit is nu door zijnen opvolger tot stand gebragt. De operatie loopt over een kapitaal van honderd millioen realen (13 inillioen guldens). Dit bedrag van obligatien is verhandeld tegen eene jaarrente van pCt.: eene opoffering die elders al te groot zoude geacht worden, maar in Spanje, bij den boogen prijs van het geld daar te lande, niet zwaar is. Men is van oordeel dat de minister eenen voor de schatkist hoogst voordeeli- gen maatregel heeft tot stand gebragt. De opbrengst van den verkoop der obligatien is bestemd om een gedeelte der vlottende schuld af te lossen. In de uitgaven voor de gewone dienst zal voorz.ien worden door de opbrengst der gewone rijksmiddelen, tot wier inning voor 1853 bij een koninklijk be sluit van den 24en December 11. voorloopig magtiging is verleend. De Heer Llorente gaat door voor een bekwaam financier; naar men ver zekert, zal hij zich niet bij den verkoop der obligatien bepalen, maar is hij voornemens aan de Cortes eene reeks van maatregelen voor te dragen die op den financieleu toestand van Spanje eenen zeer gunstigen invloed zouden hebben. SARDINIË. TURYN25 Januarij. Gisteren heeft in de Tweede Kamer de interpellatie plaats gehad omtrent de tegen den Heer Mazzinghi uitgesproken straf, wegens Protcstanlsche pro paganda. De Heer Broflferio heeft de regterlijke magt gegispt, omdat zij het vonnis had geveld. De Minister heeft hem teregt geantwoord, dat de Regters niet anders mogten handelen, dan zij gedaan hebben; dat de wet echter slecht is, en dat daarom in de volgende zitting een ontwerp van wege de Regering zal worden ingediend, dat meer in overeenstemming is met de vrij heid van geweten en de godsdienstige verdraagzaamheid, die thans in Sar dinië gehuldigd worden. Ten slotte heeft de Kamer bijna met eenparigheid van stemmen eene ge- motiveerde orde van den dag aangenomenwelke door den Heer Brofferio voorgesteld, en door het Ministerie was goedgekeurd. Er wordt daarbij akte genomen van de toezegging der spoedige voordragt eer.er wet op de vrijheid van geweten, in overeenstemming met de eischen dezer eeuw. 1 De nieuwe Aartsbisschop van Genua heeft zijn ambt aanvaard met het uitvaardigen van een herderlijk schrijven welks Christelijke en verzoenende toon de goedkeuring van alle bezadigde lieden in Piemont wegdraagt. Het geheele stuk strekt om de geestelijken van politieke bemoeijingen terug te houden en te bepalen bij hun heilig dienstwerkinzonderheid houdt hij hun de verpligting voor, om vrede en liefde aan te kweeken waar de staatkunde de gemoederen heeft verdeeld. ITALIË, ROME20 Januarij. De Paus heeft de vervaardiging gelast van eene algemeene statistiek van den ligchamelijken, zedelijken, burgerlijken en volkshuisboudelijken staat van het Romeinsche gebied. Ten gevolge daarvan heeft de Minister voor han- delszakende Heer Jacobinibij zijn ministerie eene centrale commissie voor de statistiek ingesteld, en de oprigting cener gelijksoortige commissie in elke provincie des lands bevolen. De Kardinaal Altieri heeft de bijeenkomsten der centrale commissie geopend met eene redevoering over het gewigt der statis tieke nasporingen. TOSCANE. Een Protestantsch Italiaansch daghlad deelt twee aan den redacteur daar van door Francisco en Rosa Madiai gerigte brieven medein den eersten ge- dagteekend 20 November, zegt de briefschrijver: wel zeer ziek te zijn, maar echter niet zoo zwaar dat hij aan die ziekte dacht te stervenofschoon hij zich in alles aan Gods wil onderwierp. De brief van Rosa ademt insgelijks de grootste onderwerping aan baar lot, ofschoon zij zich beklaagt dat haar telkens het stilzwijgen werd opgelegd, wanneer zij zich omtrent hare gods dienstige gevoelens wenschle te verdedigen. De verschijning van een werkje ten voordeele der Madiai's heeft te Flo rence veel opzien gebaard. Het is geschreven door een der eerste Advokaten dier stad, den Heer Maggioronidie R. K. is. Onder meer voert de schrij ver ter verdediging der slagtoffers van onverdraagzaamheid eene plaats aan uit de werken van Paus Gregorius, den Groote, waarin gezegd wordt, dat men ongeloovigcn niet beminnen, maar ook om hunne dwaling niet vervol gen mag. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Januarij. De Bisschop van Innspruck is den 17den in den ouderdom van bijna 89 jaren overleden. In 1829 werd hij door Frans I tot Bisschop benoemd. De reeds verordende vermindering van de artillerie zal vooreerst geen voortgang hebbenten gevolge van de gebeurtenissen in Montenegrodaar er tot beveiliging van de grenzen een observatie-corps van 18,000 man, onder bevel van den Banus Jellachich zal worden bijeengebragt. EGYPTE. Er is ongeveer vijf mijlen van Cairobij den eersten watervaleene stad ontdekt, welke geheel onder den grond bedolven ligt. Een Arabier, die be merkt had, dat een voorwerp, op het hoofd van een sphinx gelijkende, boven den grond uitstakmaakte daarop eenen Franschman opmerkzaamdeze be gon op die plaats eenige ontgravingenen heeft eene straat ontdektwaarin zich 38 graftombes van graniet bevinden. De Pacha van Egypte heeft het terrein aan den Franschman afgestaan, die er eene menigte merkwaardigheden heeft gevonden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3