BUITENLAIVDSCIIE BERIGTEN. plaatsenbij liet wapen tier infanterie in de West-Indienden Majoor J. C. de Normandie 's Jacob, van den Gencralen Staf. Bij Koninklijk besluit is de jaarlijksche bezoldiging van de Hoofd-Inge- nieurs van den Waterstaat 2de klasse bepaald op ƒ2500, en die der Inge nieurs lste klasse op ƒ2000, en is de Minister van Binnenl. Zaken gemag- tigdom bet benoodigd aantal surnumerairen bij den Waterstaat aan te stellen, op eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ700. Z. M. heeft benoemd tot Controleur over de fabriek van postzegels Mr. J. C. P. Baron van Heeckeren van Brandsenburg te Utrecht. Z. M. heeft magtiging verleend tot bet opriglen van eene Kamer van Koophandel te Alkmaar. H. M. de Koningin-AVcduwe heeft aan de Dames-vcreeniging van moe derlijke liefdadigheid aan den Helder ƒ100 gegeven. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze de verjaardag gevierd van II. K. 11. Prinses Frederik der Nederlanden. Tegen den middag was er in bet paleis van Z. K. H. receptie der Koninklijke familie, en des namiddags heeft er bij II. M. de Koningin-Moeder familie-diner plaats. Z. K. H. Prins Frederik zal morgen avond te dier gelegenheid een groot bal geven. Ongeveer een vijfhonderdtal personen is nitgenoodigd. Onderscheiden leden van bet Comité van het zeewezen, waarvan Prins Hendrik het Voorzitterschap bekleedt, zijn hier aangekomen, waaruit men besluit, dat bet zijne werkzaamheden zal hervallen. AVegens de benoeming van Mr. J. A. van Roijen tot Commissaris des Konings in de provincie Groningen moet er een nieuw lid voor de Eerste Kamer gekozen worden door de Prov. Staten van Overijssel. Bij gelegenheid der viering van bet Keizerlijke huwelijk te Parijs, is er II. Zondag in de R. K. kerk op de Prinsessegraehteene plegtige mis gevierd. De Fransche Minister, Baron d'André, heeft groot diner en 's avonds bal gegevende cereplaats was bezet door den Spaanschen gezant Markies de la Ribera het hotel was fraai verlicht. Op het verslag van den AIinister van Binnenl. Zakenbetreffende een voorstel van het collegie van toezigt en bestuur over de kleine en kust-vis- scherij, in Zuid- en Noordholland, ondersteund door de Gedep. Staten van beide deze provinciën, strekkende, om het besluit van 1825 eene tweede wij ziging te doen ondergaan en de daarin voorkomende verbods-hcpaling van vis- scben met schrob- of soortgelijk want, in plaats van met den 15dcn Febr. met den eersten dier maand te doen eindigen, heeft Z. AI., in afwachting van eene geheele herziening der wetgeving op de vissclierijeningetrokken het geheele art. G van het besluit van 15 November 1852 en dat gedeelte van het besluit van 24 November 1852, hetwelk in strijd is met dit tegen woordige besluit. De Alinister van Binnenl. Zaken heeft aangekondigd, dat het kantoor van den Rijks-telegraaph te Dordrecht weder is opengesteld; weshalve alsnu voor het publiek geopend zijn de kantoren te Amsterdam, Dordrecht, 's Gra- venhagc en Rotterdam. De Alinister van Koloniën heeft, in verband van de aankondiging van den Minister van Financiën, omtrent de tweemaandelijksche landmaal naar O. Indië, bekend gemaakt, dat aan den Gouvemenr-Generaal van Nederl.-Indië de vereischle aanschrijving is afgezondenopdat voortaan tweemaal in stede van eens in de maand, een vaartuig van Batavia naar Singapoera worde ge zonden ten einde de brieven en pakketten af te balenwelke met de in voormelde aankondiging bedoelde gelegenheden uit Europa naar Nederl. Indië zullen worden verzonden, en dat, hoezeer niet geheel zeker, het echter waar schijnlijk is, dat aan die aanschrijving reeds zal kunnen zijn gevolg gege ven wal betreft de verzendingwelke zal plaats vinden in de eerste dagen dagen van de volgende maand Februarij. De Alinister van Financiën zal den 3deD geen gehoor verleenen. ROTTERDAM, 31 Januarij. Door de Arr.-Regtbank alhier is ter vervulling van de betrekking van Kantonregter te Gouda, vacant geworden door hel overlijden van den Heer AA'illetde volgende aanbevelingslijst opgemaakt: AIr. AA'. J. van A'ollenho- venGriffier bij het Kanlongeregl te Vlaardingcn AIr. P. C. Prince, Ad vocaat te Gouda, en Mr. A. R. Visser, Substituut-Griffier bij de Arr.-Regt bank Ie Brielle. Dezer dagen beeft hier een diefstal bij insluiping plaats gehad, welke niet alleen merkwaardig was om de stoutheidwaarmede zij werd uitge voerd, maar vooral om de plaats waar zij geschiedde. Des nachts, terwijl de polieie, als altijd, overal in de stad waakzaam was en daarbij hare eigene verblijfplaats geenszins had vergeten, vertoonde zich een man aan de wacht; aanvankelijk scheen de warme lucht in dat vertrek hem uit le lokken. Op de vraag van een der agenten (die door het gedruisch oplettend werden de oogen opende), wat hij wilde, verzocht hij zich te mo gen warmen. De niets kwaads vermoedende agent voegde zich dadelijk weder bij zijne sluimerende ambtsbroeders en was weldra, ofschoon in zittende hou ding en met den hoed opspoedig in de armen van Alorpheus teruggekeerd. Dit was bet oogenblikwaarop de man bij de kagchel stond te wachten. Hij sloop nu behoedzaam naar den wand en maakte zich meester van hel horologie van een der agenten die juist niet droomde dat men hem van dit noodige werktuig beroofde. Verbijsterd door het bezit van den zoo gemakkelijk ver kregen schat, misschien ook wel over het curieuse dat hij de polieie zelve bestolen hadliep hij bij het heengaan tegen de deur en wekte weder een agentden man wien het horlogie toebehoorde. De dief zette het op een loopende agent die natuurlijk dadelijk had willen zien of het nog geen tijd was om naar bed te gaan, miste het horologie en zette den roover na, dien hij het geluk bad, na een straat geloopen le hebben, bij den kraag te vatten en voor goed in de warme kamer terug te voeren. (N. R. C.) AIAASSLUIS, 28 Januarij. Naar men verneemt, zouden onze drie groote groote scheepstimmerwerven aangekocht en ingerigt worden ter bouwing van 's lands vaartuigen of oor logsschepen. Heden arriveerde alhier onze eerste beugvaarder, Kapt. Alaarlen van Rossum aanbrengende 28 ton zontevisch of labberdaan, 10 ton leng en 8 ton schelvischdie zoowel te Scheveningen als alhier tot zeer hooge prijzen zijn afgezet. Een onbemiddeld jongeling, C. Schoonenbergdie zich verdienstelijk maakt door het draaijen van fraaije kunstvoortbrengselen, beeft dezer dagen van zekere Alevrouw Hope-Thompson, uit Londen, eene kostbare kunstdraai- bank als belooning voor zijne oefeningenten geschenke ontvangen. Alen schat haar op eene waarde van p. m. ƒ300. AAISTERDA5!, 31 Januarij. De Commissie, tot daarstelling eener inrigting ter verbetering van den ma- terielen en zedelijken toestand der zeeliedenberigtdat. van de ingekomene teekeningen en plannen voor de oprigting van een zeemanshuis alhier, die, tot motto dragende'k Heb er 't leven afgedragenenz.der bekrooning is overwaardig gekeurd en dat bij de opening van het briefje is gebleken dat de Heer H. M. Tétar van Elven M. G. Zn., alhier, daarvan de ontwer per is, aan wien das de nitgeschrevene premie is uitgereikt. De verkoop der Bibliotheek van wijlen den Heer J. Schouten van Dordrecht alhier heeft ruim ƒ12,000 opgebragt. Door de Ileeren Benten en Zoon alhier is een rijk en smaakvol ge schenk in zilver, bestaande in een Vorstelijk dessert middenstuk en twee kandelabres, vervaardigd op last van het comité der Spaansche fondsenhou ders in Nederland, namens deszelfs committenten, en bestemd om te worden aangeboden a's een aandenken van erkentelijkheid en hulde aan Z. Exc. den Baron Sirtema van GrovestinsZr. Als. Gezant te Madridvoor diens betoon den en nog steeds blijkenden buitengewonen ijver in de bevordering der be langen van de schuldeischers van Spanje hier te lande. UTRECHT, 30 Januarij. AVoensdag 11. beeft aan het station van den Rhijnspoorweg te Amsterdam plaats gehad de aanbesteding voor den bouw van een' nieuwen constructie- en reparatiewinkel voor materieelnabij de Cokeovens alhier. Er waren 24 inschrijvers. De minste inschrijving bedroeg 67,997; de hoogste was 96,000. De directie van de Rhijnspoorweg-maatschappij heeft het werk gegund aan den Heer AI. A'ermaes te Hellevoetsluis voor zijnen inschrijvingsprijsdie 69.994 bedroeg. MIDDELBURG, 27 Januarij. In de zitting van den gemeenteraad werd onder anderen eene restitutie van ƒ1,670 stedelijke belasting verleend aan trafickanten en fabriekanten. Bij deze gelegenheid merkte het raadslid Sifllé aandat hij ernstig wenschte dat dergelijke bescherming eindelijk eens mogt ophouden. ENCELAN». LONDEN, 30 Januarij. De Alinister Russell heeft op nieuw bij het Spaansche gouvernement krach tig op de naleving der bestaande verdragen ter wering van den slavenhandel aangedrongen, zich over de oogluiking of medepligtigheid der Spaansche overheden op Cuba beklaagd en bekend gemaakt, dat, daar op de uit werking der reeds zoo vaak herhaalde vertoogen weinig slaat te maken is hij maatregelen genomen heeft om het toezigt der Engelsche kruisers op de kust en de reeden van Cuba scherper en meer afdoende te doen zijn. Een voorname Lord heeft een tand van den beroemden Newton voor 700 (f 8,400) gekocht; hij zal dien in eenen kostbaren ring doen vatten. Het glazen paleis voor de Tentoonstelling te Dublin is gereed. De ope ning is op den 5dcn Alei bepaald. Van Southampton is gisteren weder een schip met bijna 400 landver huizers naar Australië vertrokken. Zij behoorden tot den meer gegoeden stand. Eerdaags zullen nog twee schepen met landverhuizers dezelfde reis aanvaarden. BELGIID. BRUSSEL, 31 Januarij. De Regering dezer stad heeft dezer dagen bij een Parijsch bankiershuis eene som van 6,300,000 fr. opgenomen. De voorwaarden dezer geldleening worden gunstig voor de stad geacht. Zij zal de schuld in den tijd van 66 ja ren afdoen door jaarlijks eene som van 300,000 fr. (of nagenoeg 5 pCt.) te betalen voor rente en aflossing; en de houders der uit te geven schuldbeken tenissen zullen jaarlijks 3 pCt. rente ontvangen met eenige bij loting toe te wijzen premien. De opgenomen gelden zullen door de stad worden besteed tot bet oprigten van een gebouw voor tentoonstellingen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten en voor talrijke bijeenkomstentot het uitvoeren van een plan om de ingezetenen in hunne huizen van versch water te voorzienen eindelijk tot de uitbreiding der stad. Deze uitbreiding was door de gestadige toeneming der stedelijke bevolking noodig geworden en zal plaats hebben door toevoeging van gedeelten van aan grenzende gemeenten. Een wets ontwerp waarbij de hiertoe vereischte mag tiging wordt gegevenis door de Kamer van A'olksvertegenwoordigers in de zitting van den 27steil dezer met 75 tegen 5 stemmen aangenomen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2