LEYDSCHE COURANT N°. llJL WOENSDAG, 2 FEBRXJARTJ. (fï'ZEOl BIMENLANDSCUE BEBIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond, T De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 1 Februarij. Heden is alhier de 45<tc verjaardag van IE K. Ii. Prinses Frederik der Ne derlanden onder anderen met het houden eener grootc parade gevierd. De Kerkeraad der Christelijke Afgescheidene gemeente alhier heeft tot tweeden Predikant beroepen Ds. J. G. Oggelthans te Utrecht. Aan het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis alhier is door nu wijlen den lieer J. A. Wijsman, gelegateerd de helft zijner nalatenschap, uit te koeren na het overlijden zijner weduwe. Bij den Boekverkooper van den Hcuvell, te Leyden, ziet thans het licht: de Staats-zorg voor de armen verdedigd en aangeprezen uit het Engelsch van A. en P. W. Alison, met eene voorrede van Prof. II. W. Tydeman. Het werkje bestaat, behalve uit de voorrede van onzen grijzen, maar nog altijd werkzamen en geleerden Hooglecraar, uit eene door Mevrouw Tydeman bewerkte vertaling van een hoofdstuk van het werk van den Engelschen schrijver: The principles of population and their connection with human happiness. De behandeling der vraag over de staats-armen-zorg is natuurlijk hujus loei nee temporis. Het onderzoek ligt ook buiten de grenzen onzer bevoegdheid. Maar dit is zeker, dat, hoe men denken moge over eene vraag, die bij ons zoo zeer aan de orde is, eene bijdrage als deze niet anders dan zeer nuttig zijn kan voor een volledig en onpartijdig onderzoek; en, al ware het slechts daarom, alle aanbeveling verdient. [Weekhl. v. h. Regt.) De Minister van Marine is voornemens den 10dcn Februarij aan te be steden 1400 stuks wollen dekens. De Gemeenteraad te Gouda heeft besloten dc stad door middel van Gaz te doen verlichten. De Haarlemscbe Commissie tot het bijeenbrengen van gelden voor de oprigting van een metalen Standbeeld voor Laurens Janszoon Kosterheeft aan bare sladgenoolen berigt, dat zij van de Hoofd-Commissie te 's Gravenhage dezer dagen beeft mogen ontvangen eene opgave omtrent den stand der zaak, welke baar de overtuiging geeft, dat de reeds ingeschreven fondsen, bij nog eene krachtige poging ter vermeerdering daarvan weldra genoegzaam zullen zijn tot het gieten van het metalen beeld, naar het ontworpen pleistermodel van den Heer Royer. De Handelsmaatschappij heeft weder voor Amsterdam 2, voor Dordrecht 3 en voor Rotterdam 2 schepen bevracht. Tc Hoorn worden voor de betrekking van Fransch kostschoolhoudercs op cone jaarwedde van ƒ600, tegen 1°. Mei Onderwijzeressen opgeroepen, welke voor die betrekking wenschen in aanmerking te komenzij moeten zich vóór IC Februarij bij Burgemeester en Wethouders aanmelden. Dc halfinaandelijkschc landpost uit Oost-Indiii is den 27slen Januarij te Triest aangekomen. Wij deelen hier mede een uit de Amst. Cour. ontleend verkort verslag van de eerste openbare vergadering der Koninklijke Akademie van Weten schappen gehouden II. Zaturdag op het Trippenhuis aldaar. Er zijn 17 leden tegenwoordig. Ten 114 ure opent de Voorzitter Prof. van Gcuns de vergadering. Dc Secretaris, Prof. W. Yrolik, doet mcdedeeling van cenige ingekomen brieven onder anderen van de Heeren Glavimans, Hal- bertsma, van der KunRijk, Schroder van der Kolk en van der Boon Meschdat zij deze vergadering niet kunnen bijwonen. Het openstellen van dc bibliotheek voor het publiek wordt nog opgeschort, doch aan den Secretaris veroorloofd om inmiddels onder zijne persoonlijke verantwoordelijkheid, werken uit de bibliotheek af te geven. Thans wordt overgegaan tot het uitbrengen van rapporten op ingekomen stukken. I. De Secretaris doet medcdeeling van eene bijdrage van Dr. P. Bleeker, Officier van Gezondheid, lslc klasse, te Batavia, over de ichthyologie (bc schrijving van vischsoorten) in Japan, voor welke bijdrage dc inzender plaat sing verlangt in de werken van de Akademie. In het rapport der llceren J. van der Hoeven en H. Schlegel wordt voorgesteld aan dat verlangen te voldoen. II. Rapport der Heeren van Rees en Stamkart, bij monde van den Heer Stamkart, op eenige bijdragen, betreffende meteorologische waarnemingen op het eiland Dcciraa in Japan en op eenige plaatsen van Oost-Indië, door den Minister van Koloniën ingezonden, en op gelijke bijdrage, volgens waarne mingen in Suriname gedaan door den Heer F. A. C. Dumorlicr aldaar, inge zonden door haar medelidden Heer Miguel. Eenparig wordt het voorstel der rapporteurs aangenomenstrekkende 1° lot het aannemen en drukken der bijdragen2" lot het ook afzonderlijk verkrijgbaar stellen dier bijdragen 3° tot het benoemen eener commissie, belast met het ontwerpen eener in structie, ten einde meer eenheid te brengen in de meteorologische waarne mingen in onze ovcrzeesche bezittingen. Tot leden dier commissie worden benoemd de beide rapporteurs. III. Rapport der Heeren Mulder en van den Boon Mesch hij monde van den Heer G. J. Mulder, op eene missive van den Heer C. A. Leemans te Leyden, het advies der Akademie vragende over een hem door den Heer Deleuil, een Fransch geleerde, aangegeven middel, om het bederf te voor komen van voorwerpen van oudheid, van welk rapport wordt besloten den Heer Leemans mcdedeeling te doen. Daarna geeft de Voorzitter het woord aan de leden die mcdedeelingen wenschen te doen. I. De Heer G. Vrolik spreekt over het doorboren van zandsteen door pholade crepue of pholas crispata (weekdieren) en niet ten gevolge van schei kundige oplossingsmiddelenen over den strijd die tusschen een Engelsch en een Fransch geleerde, Robertson en Caillot, wordt gevoerd, over de prioriteit der ontdekking van de steenboring door pholadendeelt mede, dat reeds voor meer dan 70 jaren de steenboring door pholaden, op de zeeuwsche kust door Lammert Boramc werd ontdekt, en stelt zijn vertoog ter beschikking van de Akademie, welk stuk zal worden in handen gesteld van eene com missie, (bestaande uit de Heeren Ilarting en II. de Haan), om in eene vol gende vergadering daarop advies uit te brengen. II. De Heer van Rees houdt een verloog over het magnetisme en de mag netische verschijnselen, 0. a. de werking der magnetische krachtlijnen, naar aanleiding der hypothesen van Ampère, Faraday, Weber enz.; welke bij drage spreker wenscht door de Akademie beschouwd te zien als eene voor- loopige mcdedeeling, om later uitvoeriger te behandelen. III. De Heer G. J. Mulder spreekt eene (geïmproviseerde) rede uit, over de kennis der watersoorten en der vreemde bestanddeelendaarin voorhanden. IV. De Heer Harting vestigt de aandacht der Akademie op de vraag: of de bodem van ons land al of niet in een toestand van langzame daling is begreoen, en doel ten slotte twee voorstellen: 1° tot het benoemen van eene commissie tot onderzoek dier vraag; en 2° reeds nu maatregelen te nemen tot afwerking van dc taakvroeger door den Heer Alewijn aangevangenmet betrekking tot de waarnemingen aan het stads waterkantoor te Amsterdam, welk voorstel in eene volgende vergadering zal worden overwogen. Waarna de vergadering werd gesloten. De tegenwoordig zijnde leden waren de Heeren J. van Gcuns, Voorzitter, W. Vrolik. Secretaris, G. Simons, J. P. Delprat, F. Dozy, 11. Schlegel, G. J. Mulder, R van Rees, P. Harting, P. J. J. de Fremery, G. Vrolik, C. J. Matlhes, Storm Buysing, F. J. Stamkart, G. E. V. Schneevoogt F. C. Donders en J. G. S. van Breda. 's GRAVENHAGE, 1 Februarij. Z. M. heeft tot Opper-IIofmaarschalkin plaats van wijlen den Baron van Doorn van Westcapelle, benoemd den Minister van Staat. Baron Schimmel- penninck van der Oye, thans Opper Ceremoniemeester. Z. Exc. is eergisteren in deze residentie aangekomen. De Koning heeft tot zijn Opper-Ceremoniemeester benoemd, den Graaf van Randwyck, Oud-Minister van Binnen- en Buitenlandsche Zaken. Z. M. heeft aan A. Kluit Hz., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester van Hendrik-Ido-Ambaoht en Sandelingen-Ainbachten in zijne plaats benoemd J. A. van Vliet. Z. M. heeft den personelen titel van Hoofd-Commissaris verleend aan den Commissaris van Policie te Rotterdam, A. J. C. Janssens, en benoemd lot Commissaris van Policie aldaar K. J. Rietveld, thans Hoofd-Inspecteur van Policie te dier stede. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. den Majoor J. van Dam, Commandant van het algemeen depót van discipline eervol uit die betrekking te ontheffen, en hem in zijnen rang over te plaatsen bij het 5,ic regement infanterie, ten einde met het bevel over een bataillon van dat corps te worden belast; 2". te benoemen tot Commandant van het algemeen depot van discipline den Majoor F. G. Pfeiffer, van hel 5,lc regement infanterie, en 3°. over te

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1