ecniging; 2 zijn om wangedrag uit de registers geschrapt1 heeft zich bui tenslands hij hare familie hegevenen 1 moestwegens huiselijke omstan digheden de vcreeniging verlaten. Ook voor de zedelijke ontwikkeling der meisjes, is de meest mogelijke zorg gedragen, en 2 der dienstbaren zijn, ter helooning van goed gedrag, buitengewoon begiftigd. De onlangs door de Belgische bladen medegedeelde opgaven, nopens de schcepvaartbeweging in de haven van Antwerpenverdienen ernstige opmerk zaamheid. Het jaar 1847 stond als een buitengewoon voordeelig jaar bekend, thans echter blijkt het, dat de tonncnlast der gedurende 1852 in Antwerpen aangekomen schepen, die van 1847 nog met 9 ten honderd te boven gaat. Alle vlaggen hebben haar aandeel in die vermeerdering met uitzondering van die van McckelenburgPortugal, Rusland en de Nederlanden. Onze vlag heeft in 1852 voor 4397 ton minder, dan in 1851 ingevoerd, terwijl de Engelsche vlag cene vermeerdering van 39.421 tonen zelfs de Belgische van 1147 aanwijst. II tl IT E i\ L AOS C11 E l 1II IG TI] i\ ENCELAWD. LONDEN, 20 Januarij. Bijzondere berigten bevatten nog velerlei bijzonderheden omtrent den per soon en de gedragingen van Pries, wiens bedrog zooveel sensatie onder de Londcnschc handelswereld heeft gemaakt. Pries is 35 jaren oud en een Dnitscher van geboorte. Vroeger was hij klerk in eencn wijnhandel in Mark- lane, waar hij de gelegenheid had om uitgebreide reclatiën aan te knoopen. Spoedig vestigde hij zich dan ook voor eigene rekening, en sedert 5 jaren bekleedde hij eene eervolle plaats in de city. Van de uitgebreidheid zijner zaken zal rncn zich een denkbeeld kunnen vormenwanneer men weet dat hij, alleen als agent van twee Parijsche huizen, een inkomen van 2000 j genoot. Zijn kantoor hield hij in Crosbyhall Chambers en zijne particuliere woning was in Brixton. Ilij is gehuwd met eene Engelsche dame en heeft twee kinderen. Ofschoon zijne woning zeer elegant was ingerigt, was zijne leefwijze tamelijk eenvoudig. Zijn handel was voornamelijk in graanen wel zoo aanzienlijk, dat hij sedert 1 Januarij van dit jaar voor een bedrag van 70,000 (bijna 8] tonnen gouds) kassiersbriefjes op zijne bankiers Saple en C°. heeft afgegeven. De vroeger zoo onverklaarbare verkoopen in granen schijnen nu door hem te zijn geschied. Hij voerde uit alle plaatsen van het vaste land ontzettend groote partijen graan aan, welke hij a 1 of 2 sh. bene- den den marktprijs verkocht. Het is nog niet opgehelderdwat hem tot deze zonderlinge verkoopen heeft geleid. Gedurende deze operatien ontving Pries herhaaldelijk van onderscheidene bankiers voorschotten 10 h 20,000 op cognossementen en graancedullcn, aan welker echtheid natuurlijkerwijze niet werd getwijfeld. Hij betaalde die voorschotten behoorlijk terug en de achterdocht werd eerst gaande gemaakt, toen Prics minder regelmatig in zijne betalingen werd. Eenige zijner kassiers-briefjes werden door zijne bankiers niet gehonoreerd, en een der crediteuren, die inmiddels naar de particuliere woning van Prics was gegaanvond diens vrouw in tranenwant zij had zoo even dien brief van haren man ontvangen, waarvan melding is gemaakt in het verhoor voor den Lord-Mayor. Er werd nu dadelijk berigt aan de policie gegeven en eene belooning van 1000 ai op de gevangenneming van den voort- vlugtige gesteld. Met bewonderenswaardige en den roem der Londensche po licie waardige bekwaamheid, werden toen door deze de noodige middelen ter opsporing beraamd, door den tclegraaph de noodige bevelen naar elke plaats des rijks en zelfs naar buiten 's lands gezondenalhier zelf met den moesten spoed de vaardigste agenten naar alle spoorweg-stations gedetacheerd en zoo doende werd Prics ook werkelijk gevonden in het station van den noordwes- lelijken spoorweg, reeds zittende in een rijtuig der eerste klasse en op het oogenblik dat de trein, want de bel had reeds opgehouden te luiden, stond te vertrekken. Pries had niets bij zich dan cene som van ruim 100 en eenige splinter nieuwe klcedingstukkcnwelke aantoonden, dat zij opzettelijk voor de vlugt waren aangekocht. Hij werd in een cabriolet naar het policie- bureau gebragt en in hechtenis gehouden, gelijk hij zich nog in hechtenis bevindt. Hbl Op de rijkswerf te Portsmouth heeft zich het misschien ongekende ge val vertoond, dat een nagenoeg afgewerkt schip, de Marlborough van 120 stukken geschut, ten gevolge van een onverhoeds van de admiraliteit ontvan gen bevel, 11. Zaturdag in bijzijn van vele Officierenwetenschappelijke en andere personendoor midden is gezaagdten einde 20 voet verlengd te wor den. Dit geschied zijnde, werd het achterdeel door middel van zware machi nerie, den benoodigden afstand op de verlengde helling achteruitgezet. Eergisteren zijn uit Plymouth 4 schepen met landverhuizers naar Australië vertrokken; een vijfde ligt zeilree. De sneeuw is in Schotland in zulk cene menigte gevallendat de ge meenschap tusschen vele plaatsen er door gestremd is. Van Australië is voor bijna 300,000 goud ontvangen en men heeft berigt van eene verscheping van 2 millioen de opbrengst der Vicloria- mijncn blijft op do verbazende som van 400,000 per week. BELGIE. BRUSSEL, 21 Januarij. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 18dcn hare zittingen hervat. Is ingekomen eene voordragt om de inrigting van het Belgische krijgswezen definitief vast te stellen, alsmede een wets-ontwerp waarbij de uitvoerregten met enkele uitzonderingen, alle worden afgeschaft. Voorts een, waarbij 95,000 fr. gevraagd wordt om de oorlogsbrik de Hertog van Braband, die sedert lang onttakeld ligt, te kunnen uitrusten en herstellen. In die zitting is ook beraadslaagd ovfcr het wets-ontwerp strekkende om ontslag en pensioen te verleenen aan de Poolsche Officieren, die na de Pool- sche omwenteling van 1830 uit hun land geweken zijnde, in het Belgische leger dienst genomen hebben. De regering had het bedrag daarvan op twee derden van het activiteits-tractement voorgestelddoch de Kamer heeft met 34 tegen 33 stemmen een amendement aangenomenwaarbij het pensioen op drie vierden wordt gesteld. Eenige leden wcnschten dat aan alle vreemde Officieren ontslag werd ge geven, opdat zij niet in de noodzakelijkheid zouden kunnen komen om op het oogenblik eener oorlogsverklaring hun ontslag te nementen einde niet tegen hun eigen land te moeten strijden; waarbij men de Fransche Officieren op het oog had. Bij de Rögering is cene aanvrage in overweging om vergunning voor het aanleggen van cenen spoorweg in de Belgische Kempen ter verbinding van Leuven, Lier, Turnhout, de Nederl. grenzen, enz. Men verlangt van den Staat geene andere ondersteuning dan de waarborging van een minimum van renle over een gedeelte van het te besteden kapitaal. Er zijn hier te lande thans 17 Jesuiten-kloosterswelke 243 Belgische en 178 buitcnlandsche leden bevatten. De zoölogische tuin te Gent heeft twee struisvogels ontvangen. Een krokodil alligator, die sedert vijf maanden in deze instelling aanwezig is, zonder cenig voedsel te hebben genomenbegint thans uit zijnen staat van verdooving te ontwaken en zal binnen weinig dagen zijner vraatzucht bot vieren. Dit zal een zonderling schouwspel zijnte meer daar dit monster dier het eenige van die grootte is, dat op bet vasteland is overgebragt. ntANHItIJR. PARIJS, 21 Januarij. De Patrie deelt het volgende mede omtrent het huwelijk des Keizers: Men verneemt dat cene heugelijke gebeurtenis, bestemd om de regering van zijne Keizerlijke Majesteit duurzaam te bevestigen en de toekomst van zijn huis te verzekerenop het punt is verwezenlijkt te worden. De Keizer huwt Jonkvrouw de Montijo, hertogin van Theba. Men zegt, dat dit huwelijk aanstaanden Zaturdag den 22sten dezer aan de groote staatsmagten officieel zal worden medegedeeld. De voltrekking des huwelijks zal plaats hebben Zaturdag daaraanvolgende den 29stcn dezer maand. Jonkvrouw de Montijo, behoorende tot een der aanzienlijkste geslachten van Spanjeis de zuster van de Hertogin van Alba. Zij onderscheidt zich evenzeer door hare voortreffe lijke gaven des verstandsals door eene volmaakte schoonheid. Zij is gebo ren te Grenada, en 23 (volgens anderen 25) jaren oud. Hare moeder is van Andaluzië afkomstig, en dus niet cene Engelsche, hoewel zij afstamt van een Schotsch adelijk geslacht van Koikpatrick van Closburn, dat bij den val der Stuarts uit dat land verbannen werd. De aanstaande schoonmoeder des Kei zers was camerara-mayor en eerste eeredame van Koningin Isabella onder het ministerie Narvaez. Haar vader was een der beste officieren van het Spaan- sche leger, heeft als Kolonel der artillerie Frankrijk gediend op het schier eiland en in 1814; hij werd op het slagveld meer dan eens gekwetst. In zijn vaderland teruggekeerd, had hij verscheidene jaren zitting in den Senaat en overleed in 1839. Zijne wapenen en uniform worden nog bewaard op het museum te Madrid. De publieke opinie is nog al gunstig over het besluit des Keizers, hoezeer velen gaarne gewenscht hadden dat hij eene Fransche vrouw hadde getrouwd. De dagbladen moeten zich, volgens bevel des Keizers, onthouden van alle zoowel goed- als afkeurende beschouwingen omtrent zijn huwelijk. Men ver neemt dat liet Ministerie zich eenparig tegen het huwelijk verzet hadalsook Prins Jerome en zijn zoon. De beurs heeft zich gisteren hersteld van den schrikdie haar den vo- rigen dag had aangetast; de beide effecten zijn 2 frs. gerezen. De Moniteur heeft gemeld dat voortaan niemand tot bijwoning der feesten, die de Keizer op de Tuilerien geeft, zal worden uitgenoodigddie niet aan hem voorgesteld is, door den Opperkamerheer zoo hij een Fransch- man is, of zoo- het buitenlanders geldt, door den Gezant van hun land. Dit strekt mede om aan politieke uitgewekenen den toegang tot de Keizer lijke feesten of te snijden. Met den 22sten eindigt het tijdsbestek waarin alle in Frankrijk gelegen bezittingen van het Iluis van Orleans moesten verkocht worden; voor eenige dagen heeft de laatste veiling plaats gehad. Daarbij is een landgoed hetwelk Koning Lodewijk Philips aangekocht had, voor ruim de helft van den door hem besteden koopprijs verkocht. Verscheiden betrekkingen zullen aan het departement van Buitenlandsche Zaken worden afgeschaft. Marseille is thans door den clcclrischen telegraaph met deze stad verbonden. Een der gevangen genomenen te Vaugirard, werd na 2 December 1851 verbannen doch kreeg later gratie. Hij moet nu de handlanger zijn van eene zamenzwcringdie haren oorsprong heeft in de revolutionnaire vereenigingen te Londen; twee Italianen zijn zijne medepligtigen. - De Prefect van het departement van Vaucluse heeft tegen de aloude tooneelvertooningcn waarin Bijbelschc gebeurtenissenzooals de geboorte van Jezus, de aanbidding der Wijzenvoorgesteld worden, een volstrekt verbod uitgevaardigd. Die vertoon in ge nzegt de Prefect, strekken soms om het eerbiedwaardige bclagchelijk te maken. Van het bekende werk van Pater Theiner over Paus Clemens XIVis reeds eene Lalijnsche vertaling vervaardigd. Thans wordt dit werk ook in het Hoogdoitsch en Spaanseh vertaald. De rivieren zijn overal hier te lande, wegens de menigvuldige regens,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2