Z. M. heeft gisteren namiddag in een bijzonder gehoor ontvangen den Heer Baron d'André, die de eer beeft gehad Z. SI. de geloofsbrieven te over handigen bij wien bij in zijne betrekking als Gevolmagtigd Slinister en Buitengewoon Gezant van Z. SI. den Keizer der Franschen, bij het Nederl. Hof wordt geaccrediteerd. Z. Exc. beeft bij dit gehoor den Koning bet personeel van het Gezantschap voorgesteld, bestaande uit de Heeren Baron de Sïalaret en Baron Treilhard. Z. BI. beeft vergunning verleend aan Mp. J. P. P. Baron van Zuylen van Nyevelt, Slinister van Buitenl. Zaken, en BIr. II. van Sonsbeeck, Oud- SIinistcr van Buitenl. Zaken, tot het aannemen van het Ridder-Grootkruis van de Orde van de IJzeren Kroon, bun door den Keizer van Oostenrijk geschonken. Z. K. H. Prins Frederik heeft 50 geschonken aan de bewaarschool te Vlissingen, die onder het bestuur staat van de Herv. gemeente. Den 12dcn dezer heeft de Slinister van Binnenl. Zaken den Heer D. Dron- kers, te Bliddelburg, onder zekere bepalingen, vergunning, tot wederopzeg ging verleend, voor eene geregelde stoombootdienst tot vervoer van reizigers en goederen van Middelburg naar Bergen-op-Zoomen tusschenplaatsenheen en terug. De Gemeenteraad heeft Burgemeester en Wethouders gemagtigd, om met Ged. Staten te onderhandelen om voorloopig voor één jaar het Dagblad van 's Gravenhage tot Provinciaal en Gemeentelijk Blad in te rigten. Het zal alsdan heeten: Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhageen de beide wapens voeren. BUITEi\LANDSCllE BER1GTEN ESGELAND. LONDEN, 18 Januarij. Gisteren had eene deputatie van de Vereeniging der Protestanten een onder houd met den Slinister Russel, over de te nemen maatregelen tot bevrijding van de Madiai's (want het verspreid gerucht van den dood van Sladiai is be vonden van allen grond ontbloot te zijn). De Slinister heeft zich geheel eenstemmig in gevoelen verklaard der deputatie, maar verzocht voorals nog zijn oordeel te mogen opschorten. Lord Russell zal als Slinister van Buitenl. Zaken aftredenen dat de partement aan Lord Clarendon overgaanhij zelf zou in het Blinisterie zitting houden zonder portefeuille. Op de reede van Portland ligt onder anderen een schip bestemd naar Australië, waarop zich 240 Fransche en Duitsche Israëlitcn, als landverhui zers bevinden. Reeds vóór 3 maanden uit eene Duitsche haven in zee gesto ken, was het schip wegens avary genoodzaakt te Ramsgate binnen te loopen. Velen der passagiers hebben hunne kostbaarheden moeten verkoopen, om in hnn levensonderhoud te voorzien, daar al het gespaarde geld verteerd was. De tegenwoordige Gouverneur van de kolonie Laboan, een eiland ten noordwesten van Borneo, Sir J. Brooke, heeft zijn ontslag ingediend; de Re gering zal het bestuur, tot besparing van uitgavenmet dat van Hong-Kong vcreenigen. BELGIE. BRUSSEL, 19 Januarij. Gedurende de laatste helft van December zijn tusschcn deze stad en Neder land per telegraaph gewisseld 457 tijdingen, van welke 117 naar Antwerpen gingen of van daar kwamen. De Regering dezer stad wil eene leening sluiten van ruim 6 milloen fr. van welke 800,000 tot het oprigten van een gebouw voor tentoonstellingen, en het overige tot waterleidingen en tot verbinding der voorstad Leopold met de stad zou worden besteed. Te Blechelen zijn bij een zwaren brand twee huizen in de asch gelegd en een kind in de vlammen omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Januarij. De Keizer zou gisteren in den Slinisterraad verklaard hebben dat hij be sloten had geene Vorstelijke verbindtenis aan te gaan, maar eene, zooals bij zou gezegd hebbennaar de inspraak van zijn hart. En wel volgens de geruchten met de jonge en bevallige vrouw, die op de feesten te Compiègne zoo veel opgang maakte, de schoone Hertoginne van Theba, dochter van den Spaanschen Blarkgraaf de Blontijo. De Keizer zou gezegd hehben Tot hiertoe ben ik geslaagd door middelen die verschillend zijn van die welke men voor mij had gebezigd. Ik wil voortgaan en degenen die mij dwarsboomentoonen dat ik hen missen kan." In den Slinisterraad die er Zondag opzettelijk voor was bijeengeroepen, was er nog al wat over te doen geweestde Keizer had naar gewoonte het stilzwijgen bewaard en de zitting opgeheven. Die Hertogin is van eene En- gelsche moeder, blond, levendig en verstandig van uitzigt. Zij mag 25 jaren oud zijn. Een groot en schatrijk Spanjaard heeft wel vier jaren lang vergeefs aanzoek om hare hand gedaan. Zoo men in den tekst van het regerings-ontwerp voor de begrooting eenen vergelijkenden staat zoekt van 1853 en 54, blijkt het dat het verschil der hoofdsom, die voor 1853 ruim 1,380 millioen frs bedraagt en voor 1854 op ongeveer 1,443 millioen is geraamd, eene verhooging van ongeveer 57 mil lioen oplevert, welke hoofdzakelijk in twee posten te vinden is, zijnde die voor de openbare werken ruim 32 millioen en die voor de financiën en open bare schuld 28 millioen verhoogd. Waartegen het Blinisterie van Staat 6j millioen en dat van Oorlog ruim 4 millioen is verminderd, terwijl de overige postente zamen ongeveer 8 millioen zijn verhoogd. Het Journal des Debats geeft een verslag van een werkje in 't Fransch van den Abt Delacouture, getiteld: Opmerkingen over het besluit der Congregatie voor de verboden boeken van 27 Sept. 1851" door hem uit gegeven, bij gelegenheid dat een Latijnsch leerboek van Lequeux, eersten Leeraar aan liet Seminarie te Soissons, over 't Kerkelijk Regt ten behoeve der Seminariannaar tijd en omstandigheden gewijzigdna een tienjarig gebruik op de lijst der verboden boeken is geplaatst. De Heer Delacouture betoogt duidelijk dat die lijst in de meeste Roomsche landen niet verbindend is, en dat men in Frankrijk met de meeste gerustheid zich van werken bedient die sedert lang op die lijst staan. Ilij baalt zelf een voorbeeld aan in een werkje van Bellarminus, over den Pausdat verboden was om dat de schrijver er slechts de middelijke magt van de Paus in wereldlijke zaken had verdedigd, en dat nogtans door Paus Urbanus VII, weer als een boek zonder dwaling werd verklaard; zoo dat de beslissingen der Congregatie geene Apostolische akten zijn, maar alleen een advies van een achtbaar Col- legie, en niets meer. De schrijver heeft verder de leerstellingen onderzocht der partij die in Frankrijk de overdrevenste ultramontaansche stellingen prediken, en in wier oog in de wereld slechts één waar gezag is, dat van den Paus. Alle niet alleen godsdienstige maar zede- en staatkundige vragen moeten voor zijn op- perinagtige en onfeilbaar geregtshof komen. De Paus heeft het regt de onderdanen van hunnen eed van gehoorzaamheid te ontslaan; de onderdanen, om de wapenen tegen bunnen Vorst op te vatten als deze de H. Stoel ongehoorzaam is. Dat is de middeleeuwsche leer en van daar dat die tijden ook alleen geroemd worden. In de wijsbegeerte is de red» alleen magtig om kwaad te doen en allerlei ketterij en goddeloosheid aan te kweeken. Het meest haat die partij de vrijheid, deze vervloekt zij overal. SVat de godsdienstige vrijheid betreft die deze partij met zoo veel geweld in de Prolestantsche landen eischt, en zich woedend verheft bij den minsten hinderpaal dien zij ontmoetvindt zij het zeer regtvaardig en zeer goeddat men in de R.oomsche landen de lieden in de gevangenis laat sterven die het Protestantsche geloof trachten te verspreiden. Verwijt mea haar dit, dan is het antwoord, dat zij naar tijd en gelegenheid spreekt. Van waar komt die partij aan welke school hecht zij zich Een barer meesters is de beroemde de Slaistre, schrijver van een boek over den Paus en der avondstonden van Petersburg. Blaar er is er nog een, die zij niet noemt, bet is de Lamennaiswiens stelsel over bet gezagdat strekt om alle andere zekerheid dan die uit het algemeene toestemming en de onfeilbaarheid der II. Stoel ontspruit te vernietigente Rome zelve veroordeeld is. Het werkje van den Abt Delacouture is geschreven om zulks te ontwikke len en ter wederlegging van de godsdienstige, staatkundige, wijsgeerige en letterkundige leerstellingen die de ultramontaansche partij de wereld wil hebben opgedrongen. De daling der schuldbrieven is op het einde der beurs nog sterk toegeno men. Alle waarden waren aangeboden. De 3 pCt. zijn teruggegaan tot 79.70 en zijn op 79.75 gebleven. De 4j pCt. op 105.10. De aktien en spoorwegen waren onverkoopbaar. ITALIË, ROSIE12 Januarij. De Regering heeft eene aanschrijving uitgevaardigd over de viering van den vastentijd. De carnevals-vermakelijkheden worden wel veroorloofd, maar bet gebruik van maskers, valsche baarden en alles wat het aangezigt onkenbaar maakt, op de openbare straat en binnen 's huis, ten strengste verboden. Voor den Italiaan echter is de vrijheid om zich te vermommen, in dezen tijd des jaars bijna de dierbaarste aller vrijheden. Biet het begin van dit jaar heeft de Bisschop Tizzani, die met de herder lijke zorg voor al de pauselijke troepen belast iseene strenge kerkelijke tucht onder dezen ingevoerd. In alle kazernen en wachtkamers zijn afdruk ken van dagelijks te verrigten gebeden aangeplakt. Bij de taptoe is een innerlijk en een overluid gebed voorgeschreven. Elk soldaat moet zich voor zien van een rozenkransdie door eenen Dominikaner monnik ingezegend is. §AK§EN. Aan de Iloogeschool te Leipzig zijn van Regeringswege veranderingen vastgesteldwaarbij een bestendig toezigt bepaald wordt op het werkelijk en vlijtig bijwonen der lessen door de Studenten onlangs was hun het bijwonen van eene bepaalde reeks lessen opgelegd. De berigten luiden zeer gunstig met opzigt tot de nieuwjaarsmis. De omzet in lakens was bijzonder groot. Het meest gezocht waren even wel de fijne soorten voor Zuid-Amerikazoo mede bukskins voor Zwit- scrsche en Ilaliaanschc rekening. De middelsoorten waren zeer gezocht door de kooplieden uit Zuid-Duitschland, die daarvoor vrij booge prijzen toe stonden. Zeer sterk was ook de afzet van flanelduffel en andere wollen waren ten behoeve van de Noord-Duitsche gewesten. De fabrikanten zijn naauwelijks in staat om de bestellingen, bijzonder voor Noord-Amerika ten behoorlijken tijde, ten uitvoer te brengen. Dit moest noodwendig een' groo- ten invloed op de wolmarkt uitoefenen, en de aanwezige 4000 centenaars waren dadelijk tot lioogen prijs verkocht. Over het geheel is aan dit artikel thans gebrek en men ziet eene nieuwe rijzing tegen bet voorjaar te gemoct. OOSTENRIJK. WEENEN, 18 Januarij. De Aartshertog Reiniervoormalig Onderkoning van Italië en vader dei- Koningin van Sardinië, is den lG'lcn dezer te Botzen in Tyrol overleden. Hij was op een na de jongste broeder van wijlen Keizer Frans I, en werd den

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2