LEYDSCHE COURAN Y RIJD AG 21 JANUARIJ. CIXNEXLAXDSCjlE^ BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN20 Januarij. Gisteren is op de gebruikelijke wijze de 58stc verjaardag van II. M. de I Koningin-Moeder gevierd. Wij inaken onze lezers opmerkzaam op de voorstelling van Maandag aanstaande in den Schouwburg alhier. Ofschoon beide stukken hunnen oorsprong op vreemden bodem zagen, waarborgen echter de namen der ver talers, Mr. Burlage en A. van der Hoop Junior, ons dat wij hier niet met alledaagsche overzettingen te doen hebben, maar ook de bijzondere toejuichin gen waarmede zij immer en overal ontvangen zijn, voorspellen een aangenamen avond, waarin degelijkheid aan verscheidenheid gepaard zal zijn. Teyler's Godgeleerd genootschap heeft berigt, dat het op de uitgeschre- venc prijsvraag; over Tiet wezen de theologie als wetenschapéén Neder- duilsch antwoord heeft ontvangen met de spreukDe Godgeleerdheid moet op de Iloogescholen behandeld werden ten dienste der tvetenschap. Op de hij herhaling uitgeschrevene prijsvraag over de zendelingszaak zijn geene antwoorden ontvangen. De Rijksmiddelen welke voor 1852 geraamd waren op 54,186,G30.45 hebben opgebragt 56,129,572.23in 1851 was de opbrengst ƒ56,327,648.37. In 1852 zijn 12,308,410 brieven per post verzondenin 185110,791,245; in 1840 bedroeg dat getal slechts 3,915,564. Burgemeester en Wethouders van Wouhrugge hebben de kermis of jaarmarkt aldaar afgeschaft. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft met 22 tegen 6 stemmen ƒ5000 toegewezen, op aanvraag van de Rolterdamsche afdeeling der maatschappij tot bevordering der Toonkunst, voor het geven van een groot muziekfeest in 1854. De zalmvangst is nog zeer ongunstig; de weinige aangevoerde zalmen aan het Kralingschc veer werden voor hooge prijzen ter verzending naar Engeland opgekocht, namelijk voor 2 per )- Ned. ffi. Men schrijft uit Zwolle, dat in de laatste dagen de bij de stad onder water geloopen landen door eene ontelbare menigte van zeemeeuwen bezocht worden, waaruit men onstuimig weer voorspelt; op de overstroomde landen aan de Dedemsvaart verloonen zich bijzonder veel wilde zwanendie in reijrn zwemmen van een kwartier uur gaans. Uit Steenwijk meldt men het volgende: Van de rivier de Linde, pro vincie Friesland, tot aan het Meppelderdiepzijn al de hooge landen geheel en al onder water door de veel gevallene regens en gedurige west- en zuid westelijke winden; al de binnenwegen, zoo voor voetgangers als rijtuigen zijn op vele plaatsen bijna ontoegankelijk, en in onderseheidene woningen staat van 1 a 4 palmen water; hij sommige ingelanden is de vrees zoo hoog gere zen, dat men zich om in tijd van nood hulp te kunnen erlangen, van vaar tuigen voorzien heeft en die digt hij de woningen nedergelegdvolgens zeg gen van vele oude lieden heeft het binnenwater hij geene heugenis zulk eene voortdurende hoogte blijven behouden. Als een voorbeeld van zeldzame eerlijkheid wordt verhaald, dat een landman in de omstreken van Peize een paard had, dat sedert 3 of 4 jaren eiken herfst hij de verwisseling van groen met droog voeder, hij herhaling leed aan darmontstekingde vee-arts raadde hemhet dier te verkoopen omdat hij vermoedde, dat het vroeg of laat aan het ongemak zoude komen te sterven. x> Is het dan beterwas liet antwoorddat het dier hij een ander sterft? Als wij het verliezen, koopen wij een nieuw weer; die ander konde zulks wel eens zoo gemakkelijk niet vallen." liet paard is voor ecnige da gen aan genoemde ziekte overleden. Van Loon op Zand wordt nog gemeld, dat toen den 15den daar een aanvang gemaakt werd met het afbreken van het raadhuis, cr een volksop loop heeft plaats gehad, die echter spoedig door de militairen uiteengedreven is, en dat daarna dat werk, in tegenwoordigheid der militaire magt, onge stoord is voortgezet. De orde wordt er streng gehandhaafd. Dc herbergen moeten te 9 ure 's avonds gesloten zijnen op de stralen worden geene za- menscholingen toegelaten. Het Handelsblad deelt uit Sheboygan County Town Holland (Staat W isconsin), 22 December 1852, den volgende brief mede: In 1847 zijn wij naar Noord-Amerika vertrokken, zoo als u wel zult ver nomen hebben. Na eene gcnoegelijke vaart van 39 dagen landden wij in de wereldberoemde stad New-York; van daar per stoomboot naar Albany, voorts per stoomwagen naar Buffaloverder per stoomboot naar Milwankee, een reisje van 1200 mijlen van New-York, kost 9* dollars de persoon. Van Mil wankee hen ik 42 mijlen noord getrokken, waar eenige Hollanders woonden; aldaar heb ik voor 200 dollars 80 akkers land gekocht als bosch; thans heb ik met vuur en staal (bijl) 40 akkers tot bouwland gehragt; ja, geliefde vriendenik wenschle gijlieden het hout bij u haddat wij alhier te veel bezitten. Het land alhier is bezet met eiken, roode en witte, olmen, essen, beuken, maplen (suikerboomenjlinden, enz., doormengd met onderhout; de hoornen worden twee voet boven den grond afgekapt, dan in einden van 12 tot 14 voet gekapt, de takken op hoopen gegooid en de overige stukken met ossen hij elkander getrokkenen dan hij droog weder den vlammen prijs ge geven welke dan knetterend ten llemel stijgen. Ohoe menigmaal denk ik aan de arme menschen in mijn geboorteland, die om een handvol geraapt hout soms gekerkerd worden, en wat niet al. Thans echter zal het hout niet meer verbrand worden, om reden er eene nieuwe stad gebouwd wordt, 1 mijl van mijne woning, Amsterdam genaamd; deze stad is juist gelegen aan het meer Michigan, alwaar wij nu ons hout verkoopen; hel moet op vier voet lengte gekapt worden, dan aldaar gebragt levert een akker van 30 tot 50 dollars, naar gelang der zwaarte en deugd zaamheid aldaar zijnde wordt het aan de stoombooten verkocht of met sche pen naar steden vervoerd en aldaar verkocht, als Sicago, Buffalo, enz. Wij hebben in ons gebied 4 Ilollandsche kerken, 3 Protestantsche en 1 Roomsche, 6 scholen, 5 Engelsche, 1 Ilollandsche, 1 postkantoor, Doctor, herbergen en winkels. Ons gebied bevat 2000 Nederlanders, uit alle provinciën zamenge- vloeid, doormengd met 600 Engelschen, Noorweegc-rs en Duitschers. Bij mijne aankomst alhier was de naaste winkel van ons af 12 mijlen; de ver andering gaat hier verbazend snel; wat heden is, is binnen weinig tijds ver anderd, zoo als gij wel begrijpen kunt. Het klimaat alhier is vrij gezonder is nu in 2 jaar niet een Nederlander gestorven van de geheele bevolking; welk eene stof tot danken; daar de Azia tische worg-engel (cholera) op sommige plaatsen duchtig woedt. - Wat de vruchtbaarheid betreft, deze is middelmatig. Men verbouwt hier tarwe, gerst, rogge, haver, boekweit, maïs, erwten en aardappelen. Vlas en hennep beginnen ook verbouwd te worden. Ik bezit ossen en koeijenschapen en varkens en verder het pluimgedierte, dat tot eene Amerikaansche bouwerij behoort. Een span ossen geldt van 50 tot 80 doll, naar deugd: eene koe 15 a 20 doll., de tarwe geldt thans J doll, per bushel, rogge dolk, enz. Belasting bestaat hier niet, eene kleinigheid uitgezonderd, 3 of 4 doll, per jaar van 80 akkers is al. De conscriptie be staat er mede niet; wil de Slaat oorlog voeren, vraagt hij vrijwilligers en na het einde des oorlogs krijgt ieder soldaat 80 akkers land, waarop hij zelf zijn brood kan winnen. Nu moet gij niet denken, dat Amerika voor elk een goed land is; arbeid staat hier op den voorgrond; het is een land, dat op arbeidzame handen wacht, daar de bosschen tot bouwland moeten gebragt worden. Arme menschen zijn hier niet; die werken kan en wil heeft meer dan hij behoeft; die nu echter eenige gelden bezit kan zich op den handel toeleggen, daar is ook veel geld mede te verdienen, dan echter moet inen de taal magtig zijn. Ook voor kapitalisten is het goed, de interest is van 7 tot 12 pCt.ook voor timmer man, schoenmaker, smid, enz., zoo zij zooveel bezitten, dat zij zelf kunnen beginnen. 'sGRAVENIIAGE20 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Advocaat-Generaal hij het Prov. Gercgtshof in Noordholland, Mr. J. A. Jolles; gewezen Directeur van Polic.ie in het iie district; tol Plaatsvervanger van den Kantonregter in het 3de kan Ion te Am sterdam, Mr. L. A. A. van Wensen, Advocaat aldaar; tot Kantonregter te Oud-Beijerland, Mr. A. van Weelthans Griffier hij het, Kantongeregt aldaar. Bij besluit van den 18den, heeft Zijne Majesteit met den lst«n Maart aanstaande lot zijnen Commissaris in de provincie Groningen benoemd Mr. I. A. van Roijen. Z. M. heeft agreatie en goedkeuring verleend aan de benoeming tot Opperrabbijn voor het synogogaal ressort van Groningenuitgebra»t door de kiesvergadering te Groningen, op Dr. J. Rosenberg, Phil. Doctor en AA. LL. Magister, thans Provinciaal Rabbijn te Fulda (Keur-Hesscn).

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1