kei verzamelt, om dit meesterstuk van liet toeval te bewonderen, is zoo groot, dat de eigenaar zich verpligt heeft gezien van de policic twee wachters te vragen, die de orde voor zijn winkel handhaven. De echtgenoot van den Heer A. Berlin, den bestuurder van het ge achte Journal des Débatsis overleden. Heden is het lijk plegtstatig ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van een aantal hooggeplaatste personen, onder welke men de Ileercn Guizot, Villemain, Leclerq en anderen heeft opgemerkt. De overledene beleed de Protestantsche godsdienst, en bij het graf zijn de aanwezigen door den Predikant Coquerel op de meest indruk wekkende wijze toegesproken. De galeiboef Allaire heeft nu reeds voor de vijfde maal de som van 20 francs bestemd voor de ongelukkigste der weduwen van varensgezellen die op de kusten van Duinkerken, bij de visscherij zijn verongelukt. Deze som heeft hij door de grootste ontberingen weten te besparen, waardoor een zeldzaam voorbeeld in de geschiedenis der bagno's is geleverd. De krijgslogt tegen de Kabylen is bepaaldhet leger van 40,000 man dat er aan deel zal nemen, wordt reeds op de been gebragt. Er zijn in het verkopen jaar in Spanje weder onderscheiden spoorwegen aangelegd en lot andere vergunning verleend. Een dezer, van Grao, de haven van Valencia, tot Sietta en Benitayo heeft eene lengte van 25,492 Ned. ellen. FOKTÜOAIi. LISSABON, 6 Januarij. Den 2(lcn zijn de Cortes door den Voorzitter van den Ministerraad, Saldanha, in naam van de Koningin geopend. De aanspraak behelsde niets van bijzon der belang dan alleen de vermelding van hetgeen reeds bekend is, namelijk dat aan eene particuliere maatschappij eene voorloopige vergunning tot het aanleggen van eenen spoorweg tusschen Lissabon on de Spaansche grenzen is i gegeven, en dat de Regering nog bezig is met het onderzoek van de plannen j der aan te leggen werken, na de goedkeuring van welke eerst eene bepaalde i vergunning zal kunnen worden verleend. Het Ministerie had laatstelijk weder op eigen gezag eenige gewigtige maat- regelen genomen en daaronder ook het lang verwachte besluit tot wijziging van het algemccne tarief van in- en uitvoerregten. Het brengt eene meestal geringe verlaging in het invoerregt op Engelsche fabriekgoederen die gemak- kelijk kunnen worden ingesloken, en eene verhooging op de overige; het wordt alzoo als eene halve en ondoeltreffende maatregel aangezien. SARDINIË. TURYN7 Januarij. De Minister van Financiën heeft een wets-ontwerp op de personele en mo bilaire belasting ingediend, en daarbij de door de meerderheid des Senaats aangeraden grondslagen in zekere mate aangenomen. Zoodat men de aanne ming daarvan door den Senaat verwacht, dat zulks een begin zou zijn eener verbeterde inrigting van het belastingstelsel. De Graaf Cavour, Voorzitter van den Ministerraad, heeft in de eerste zitting van het genootschap ter beoefening der staathuishoudkundewaarvan hij Voorzitter is, in eene gewigtige redevoering zich onbewimpeld verklaard voor de uitbreiding der handelsvrijheidvan welker aanvankelijke toepassing in onze wetgeving hij de beste vruchten ziet. »Alle vrijheden, zeide hij verder, zijn onderderling verknocht en zonder politieke vrijheid kan er geen goed staatsbeheer of materiele welvaart zijn. Het zijn de parlementaire instellingen, waaraan Engeland zijne staathuishoudkunde, zijn binnenlandsch bestuur en zijne al- gemeene welvaart te danken heeft." ITALIË, Het bevestigt zich dat de Oostenrijkschc troepen in Lombardije zullen ver meerderd worden. De militaire logementen zijn reeds aangeschreven in de provinciën Milaan en Como. Men zegt, dat de Maarschalk Radetzky aan zijne Bevelhebbers aldaar heeft bevolen, om hem binnen 8 dagen op te geven het vermogen van 200 der aanzienlijkste inwoners. Men heeft gevraagd of onder dat getal ook begrepen zijn de uitgewekenen en de verbannenen En het antwoord is bevestigend geweest. FiRIHA, In de Londenscbe Times leest men, dat de Hertog besluiten heeft uitge vaardigd waarbij hij aan zijne onderdanen verbiedt aandeelen in assurantic- compagnicn te bezitten en duiven te houden. De reden van het eerste ver bod wordt niet opgegeven; de reden van het laatste wordt gezegd te zijn, dat duiven kunnen afgerigt worden tot bet overbrengen van brieven en dus ook lot politieke briefwisseling zouden kunnen worden gebezigd. PRUISSEN. BERLIJN 12 Januarij. De Eerste Kamer heeft met 85 tegen 19 stemmen de afschaffing aange nomen der gemeentewet van 1850, waardoor onder andere rcglen, ook dat aan de gemeenten wordt ontnomen, om hare eigen overheden te benoemen. Alexander von Humboldt heeft het 4dc deel van zijnen Kosmos vol tooid; het handschrift is reeds ter perse gelegd en zal weldra het licht zien. Het llijnsche muziekfeest zal dit jaar weder te Dusseldorp plaats hebben. Het is opmerkelijk dat op twee spoorwegen, namelijk den Berlijn-Ham- burgschen, en den Anhaltsclien het voornaamste vervoerartikel de melk is; op den eersten bedraagt dit jaarlijks 45,000, op den tweeden 9000 centenaars. In de laatste dagen werden langs den Taunus-spoorweg, zeer aanzien lijke hoeveelheden ijs aangebragt, voor rekening van banketbakkers te Frank fort, die het ijs uit Zwitserland ontbieden, van waar het over den Rijn tot Mainz wordt vervoerd. Het ffi ijs geldt daar 9 kreuzer. (5 Centen Ned.) SAKSEN. De dagbladen deelen droevige berigten mede van de werkeloosheid, die in de streken van het zoogenaamde Thuringerwoud heerscht. De meeste fabrie ken staan stilvooral kwijnen de porseleinfabriekenen hebben thans naau- welijks een vierde harer vroegere waarde. Op verscheidene plaatsen zijn hui zen en erven niet dan voor spotprijzen verkoopbaar. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Januarij. De rooverbenden nemen in Hongarije zeer toe. Uit alle gedeelten van bet land komen klagten; overal zwerven goed gewapende en ingerigte benden. Sommigen beschouwen deze roovers als de voorloopers eener aanstaande om wenteling, doch volgens de Regeringsverslagen maken de roovers geen onder scheid tusschen de lieden, welke zij plunderen en al wat in hunne han den valt, boeren of grondeigenaars, democraten of aanhangers der Regering, ondervindt dezelfde behandeling. Het is evenwel zeker, dat veel van dit volk tijdens den opstand, in het Hongaarsche leger gediend heeft. Wat van hen in handen van de Justitie valt, wordt opgehangen. Waarschijnlijk zal de Regering om hen uit te roeijenheen en weer trekkende afdeelingen krijgsvolk naar alle punten des lands zendenwaar zij zich vertoonen. GRIEKENLAND. Uit een overzigt der begrooting van wege de Regering openbaar gemaakt, is de staat der geldmiddelen zeer ongunstig, inzonderheid over 1852, door de geheele mislukking van den krentenoogst. In den loop van dat jaar is eene betrekkelijkerwijze groote geldsom12 millioen drachmenuit het land gegaan voor het aankoopen van graan, terwijl Griekenland gewoonlijk voor minder dan 2 millioen drachmen voedingstoffen uit het buitenland behoeft te ontbieden. Al de bronnen van het staatsinkomen zijn in 1852 door onspoe- den getroffenen de begrooting van dat jaar levert een tekort op van om streeks 4 millioen drachmen. De voor 1853 voorgedragen begrooting stelt de ontvangsten op 17,701,964 drachmen en de uitgaven op 15,572,608 drachmenwaaronder een post voor de reeds bewerkstelligde vermeerdering van het Grieksche leger met 1300 man en andere uilgaven die op de begrooting van 1852 niet voorkwamen. Desniettegenstaande is, ten gevolge der laatstelijk ingevoerde besparingen, het totaal der uitgaven voor dit jaar 380,000 drachmen minder dan voor 1852, [een drachma heeft de waarde van 42 centen Ned.] Ook heeft de Regering een verslag aangaande de regtsbedeeling in 1850 en 1851 doen openbaar maken, uit hetwelk eenige meerdere ijver der regt- banken blijkt. RUSLAND. Het 1000-jarig jubilé van het rijk zal eerst in het jaar 1862 worden ge vierd. De geschiedvorscher Kruse heeft de juistheid van het laatste jaartal tegen de gewone bewering, die de stichting van bet rijk 10 jaren vroeger steltin bescherming genomen. Volgens hemmoet wel de eerste belang rijke inval van Waranger Russen in dit land reeds in 852 hebben plaats ge had en reeds toen de naam van Rusland zijn ontstaan, maar het Russische rijk is eerst in 862 door den Koning der Noormannen, Rurik, gesticht. HAAF DE GOEDE HOOP, 1 December. De Opperbevelhebber der troepen, de Generaal Cathcart, zijne tegenwoordig heid in het grensgebied niet langer noodig achtende, heeft zich van daar met eene vrij sterke krijgsmagt, waarvan hij echter onderweg een gedeelte terugzond, naar het Oranje-gebied begeven, en aan de bewoners van dat uitgestrekte gewest, waar landbouwers van Nederlandsche afkomst en Afri- kaansche inboorlingen in onderlinge veeten en tot nog toe schier buiten be reik van het koloniaal bewind leven, zijne komst aangekondigd bij eene proclamatie van den 15den November, van dezen inhoud: Het zij kond aan alle hoofden en mannen van alle klassen en volksstammen in Harer Majesteils gebied aan de Oranje-rivier, dat ik onder u gekomen ben om in naam der Koningin regt en geregtigheid aan allen gelijkelijk toe te doelen. Ik ben niet gekomen om oorlog te maken, maar om alle geschillen te beslechten en de zegeningen des vredes aan te brengen. Derhalve gelast en beveel ik u allen, u rustig te houden, elk in zijn eigen land, en mijn oordeel en be slissing te verbeiden en in te wachten. Ik breng van Harer Majeslcits troepen zoo veel mede als genoegzaam is om gehoorzaamheid af te dwingen en gestrenge straf te oefenen aan elk hoofd klasse of volksstam die zich tegen mijn wettig gezag mogt durven verzetten. Alle trouwe onderdanen der Koningin zullen gereed zijn zich bij mij te voegen, wanneer ik het noodig mogt achten hunne medewerking in te roepen tegen hardnekkige weêr- spannigen." KERKNIEUWS. Door den Breeden Kerkeraad der Nederd. Ilerv. gemeente te Dordrecht is, ter vervulling der vacature ontstaan door het verleende emeritaat aan den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. C. W. Stronck, geformeerd het volgende 12-tal Predikanten: DD. van der Lee, te Slicdrecht; van Dijk, te Zevenhuizen; Sluiter, te WijheSchuuring, te Rockanje; Tijssen, Th. Dr. te Beetgum; van der Weydete Serooskerke; de Wijste Schoonhoven; Diehl, te Lichten voorde van Anrooyte Briels-NieuwlandJorissente Uitwijckvan der Scheer, te Hoorn; Huygens, te Breda; met het lot tegen Wigeri Franqois, te Leksmond. Op het zestal zijn daarna geplaatst: DD. Sluiter, Schuuring, van der Leevan Dijkvan der WeydeTijssenen op het drietalDD. Sluiter, Schuuring en van Dijk, waarna met algemeene stemmen beroepen is Ds. W. J. O. Sluiter, te Wijhe,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3