DELFT, 13 Januarij. Met 1° Januarij 1lc7.cs jaars is alhier afgeschaft de stedelijke belasting op de huurwaarde der gebouwde eigendommensedert 1345 geheven tot een bedrag van 6} pCt.en is die alsnu vervangen door eene dergelijke belasting in verhouding tot het aantal personenuitmakende de huisgezinnen (de dienstboden daaronder niet begrepen) en alleen voor gebouwendie eene huur waarde hebben van 70 en daarboventot een bedrag van 5 pCt. voor buis gezinnen van 1 tot 2 personen4 j pCt. voor die van 3 en 4 personen 4 pCt. voor die van 5 en 6 personen; 3t pCt. voor die van 7 en 8 personen; 3 pCt. voor die van 9 en meer personen. Aan de Stadswaag zijn in 1852 gewogen: 18G2/4, 2G51G/842G7/1G vaten en 225 potten boter, te zarnen uitmakende 051,970 Ned. ffien 554 stapels kaas wegende 187,884 Ned. ffi. ALMELO12 Januarij. De sterke drank beeft wederom een offer geëischt. De kastelein uit de Groene Klokin den Hammet eenige bakkers alhier gekomen om rogge op te laden en naar den Ham te vervoeren, werd, op zijne terugreis der waarts, dood onder de raderen van den wagen gevonden. Dit was het ge volg van zijnen beschonken toestand. ROOSENDAAL, 13 Januarij. Men verneemt, dat de spoorweglinie van Antwerpen naar Rotterdam thans op het terrein is afgebakendnemende eene rigting van de Nederlandsch- Belgische grenzen, ten westen van de Roosendaalsche vliet, tusschen Roosen daal en Klein-Roosendaallangs en ten oosten van Oudenbosch en Zeven bergen tot Roodevaart. Van Roodevaart tot Breda is voor den zijtak de rigting aangenomen ten noorden van den straatweg van Bergen op Zoom naar Breda tusschen de gemeenten Etten en Leur doorgaande en ten noorden van bet Liesbosch en van Breda aldaar bij de Boschpoort uitkomende. De linie afgebakend zijndeis men met de waterpassingen begonnen zoodat alles schijnt te worden ingespannenom deze zoo belangrijke gemeen schap spoedig tot stand te brengen. BÜITElVLAlVDSGilE BERIGTEN. ENClEEAW LONDEN, 12 Januarij. Sedert zes weken is in ons land over het algemeen bet geld schaarschcr geworden. De speculanten in dit rijk hebben, even als in Frankrijk, hun geld in industrieële maatschappijen belegd, en daarenboven aan vele grootc ondernemingen op bet vaste land deel genomen. Zij hebben uitgebreide operatien in granen en meel ondernomen. De voorraad van bijna alle artike len van eerste behoefte is in de entrepots aanzienlijk vermeerderd, terwijl de invoer sedert verscheiden maanden in aanzienlijke verhouding is toegenomen. Al deze omstandigheden hebben groote kapitalen naar buiten doen vloeijen, welke niet door den aanvoer van goud uit Australië werden vervangen. Het gevolg van dezen grooten aanvoer van handelswaren, van deze plaatsing der kapitalen in den vreemde is geweest eene aankondiging der bank dat zij haar disconto met een pCt. beeft verhoogd, zoodat het nu 2J pCt. bedraagt, terwijl men vreest dat de Directeuren der Bankbij hunne aanstaande bij eenkomst, hun disconto nog zullen verhoogen. De Standard zegt, dat sedert de laatste veertien dagen veel Fransch han delspapier in de City verhandeld wordt, ten gevolge der hooge rente dien men te Parijs betaalt. De Parijsche kapitalisten zenden namelijk hun eigen papier naar Londen waar het zonder eenige moeijelijkheid tegen 3. 4 <i 5 pCt. verdisconteerd wordt; daardoor verkrijgen zij geldsommen, waarvoor zij ter beurze te Parijs belceningen sluiten of wissels disconteren tegen eene rente van 20 tot 30 pCt. Het bedrog door Robert Ferdinand Pries, een agent in granen gepleegd, beeft een levendigen indruk te weeg gebragt. De booswicht heeft onder scheidene huizen voor aanzienlijke sommen opgeligt, door geld te leenen op valsche cognossementenhij is Zaturdag avond gearresteerdterwijl bij ge reed stond om met den spoortrein naar New-Castle te vertrekken. Reeds is een buis ten gevolge van dit bedrog gefailleerd. Eergisteren werd op bet stadhuis voorloopig de aanklagte gehoord, en men is verlangend om meer van deze ingewikkelde zaak te vernemen. De Heer W. Taylor, de Secretaris van een der Engelsche Protestantsche genootschappen, schrijft aan de Londensche Timesonder dagteekening van den 10dcn dezerdat de jongste berigten uit Italië de tijding van het over lijden van Madiaï bevestigenen dat bet aantal zijner lotgenooten die in de Toscaansche gevangenissen voor hetzelfde misdrijf, bet bijbellezen, boeten, thans honderden bedraagt. Lord Roden, die den 8sten November II. Madiaï in den kerker te Vol terra bezocht, schreef: »Ik vond in Francesco Madiaï een eenvoudig Christengrootelijks neergedrukt en uitgeput door zwaar ligchaams- en ziclelijden. Hij klaagde niet, en sprak met den meesten eerbied van den Groothertog, zijnen Souverein, jegens wien, gelijk ik vroeger had gehoord, bij altijd een zeer verknocht en trouw onderdaan was geweest." Den 9dcn dezer is hier de eerste vrije kerk van Engeland geopend. Het onderscheid dezer gemeente met die der Episcopatenis dat de eerste geen bisschoppelijk gezag erkent. Alhier zijn per stoomboot van Calais aangebragt drie kisten met Fran- sclie Bijbels, die vrijgesteld werden van het inkomend regt, omdat zij be stemd waren kosteloos door onze en buitenlandscbe Bijbelgenootschappen ver spreid te worden. De invoer van opium die reeds in vorige jaren langzamerhand toenam, heeft dit jaar eene groote vermeerdering gekregen. In 1851 had die invoer ongeveer 50.000 Ncd. 'tl] bedragenin dit jaar beliep die een gewigt van bij de 90,000 Ned. ffi. Het zou in verschillende opziglen belangrijk zijn om de oorzaken van dien zoo sterk toenemenden invoer na te sporen. Voorleden jaar zijn hier te lande aangebragt 71,382 runderen, 217,815 schapen en 8,459 varkens. Voor de nalatenschap van den Hertog van Wellington is aan succcssie- regt 800,000 betaald. Alhier is eene groote tentoonstelling van gevogelte geopend. Men ziet er meer dan 3000 verschillende soorten. De bekende Duitsehe orientalist, Dp. Max Muller, zoon van den dichter Wilhelm Muller, is benoemd tot Hoogleeraar in de hedendaagsche letterkunde aan de Hoogeschool te Oxford, welke betrekking hij reeds gedurende eenige jaren voorloopig bekleedde. Het schroef-stoomschip Australian is gisteren te Plymouth aangekomen. Het was den 20stcn September van Sydney en den 30st(:n November van de Kaap de Goede Hoop vertrokken. Het was door gebrek aan kolen opgehouden, en brengt, naar men berekent, 430,000 oneen goud en goudstof mede, waar onder de klomp goud van 28 ttï, ten geschenke voor II. M. de Koningin be stemd. In de Kaap-kolonie was de Gouverneur met een paar duizend man opgebroken voor eene belangrijke expeditie, overigens was er in het Kaffcrland niets bijzonders voorgevallen. IS EE Cl IE. BRUSSEL, 14 Januarij. Heeft de liberale partij met genoegen gezien dat de Belgische Kroonprins, die in den loop dezes jaars meerderjarig wordt, onlangs Engeland bezocht heeft en in de gelegenheid geweest is om zich met het Engelsche volks- en staatsleven van nabij bekend te makenthans wordt in de bladen van de partij der geestelijkheid berigt, dat de Koninklijke Prinsen twee malen elke weck van pater Dechamps, den beroemden Katholijken kanselredenaar, onderrigt in do wijsbegeerte en de zcdeleer ontvangen. ER A BI ER IJK. PARIJS, 13 Januarij. Een besluit des Keizers heeft van de Staatsbegrooling van dit jaar eene som van 5,403,150 fr. afgenomen, bestemd voor het personeel en onderhoud der Paleizen en Keizerlijke Fabriekenwelke onkosten voortaan op de civile lijst des Keizers zullen worden gebragt. De Keizer is gisterenvergezeld van Prins Napoleon en van al zijne Ministers naar den Staatsraad gegaan en heeft er het Voorzitterschap bekleed hetgeen de eerste maal is sedert hij tot Keizer is uitgeroepen. Den 12den hebben de Gezanten van Oostenrijk, Pruissen en Turkije hunne geloofsbrieven aan den Keizer overhandigd, zoodat thans al de Europe- sche Mogendheden den Keizer hebben erkend. De Koning van Saksen heeft aan den Keizer het Grootkruis van zijne orde geschonken, bij gelegenheid dat zijn Gezant hem zijne geloofsbrieven overhandigde. De tegenwoordige zamenstelling van het hooge raadgevend Collegie voor de zaken betreffende het openbaar onderwijs, schijnt niet zeer te voldoen aan den wensch dergenendie de voorkeur geven aan een noch van het Staats bestuur noch van de Kerk afhankelijk onderwijszoo als het sedert 1830 gegeven werd onder de leiding van het hoogste wetenschappelijke ligchaam, de Fransche Universiteit. De Staatsraad vangt onmiskenbaar aanzich tegen den toenemenden invloed der geestelijkheid te verzetten. Hij heeft als hoogste collegie voor de administrative regtspraalc zijne bekrachtiging geweigerd aan verscheiden tes tamentaire beschikkingen waarbij bezittingen van aanmerkelijke waarde aan onderscheiden kerken waren vermaakt. Men verzekert dat de Ileer Michel Chevalier niet weinig invloed op die beslissing van den Staatsraad heeft ge had, en dat dit de reden is waarom de beroemde staathuishoudkundige dit jaar niet weder tot lid van den Raad van Onderwijs is benoemd. De daling aan de beurs gaat nog voort. De berigten uit Londen werkten er toe mede, alwaar dezer dagen aan de bank voor 50 millioen fr. fransch papier was aangeboden. Spoorwegacticn waren zoozeer aangeboden dat ze bijna onverkoopbaar waren. De Minister van algemeene Policie hecrt zijne onderboorigen aangeschre ven, dat voortaan zonder zijne bijzondere magtiging aan geen onder toezigt der policie gesteld persoon vergund mag wordenzich op te houden in of omstreeks FontainebleauCompiègne of Pau, alle drie Keizerlijke residentie- plaatsen. De beroemde schilder Horace Vernet gaat van Versailles naar Algerië verhuizen. Vroeger zeer in gunst van den Voorzitter van de Republiek, is hij in ongenade bij den Keizer gevallen, door eene schilderij, Lodewijk Napo leon voorstellende, omringd door eenige aanzienlijke personen, onder welke ook de Generaal Changarnier. Van de zijde des Keizers moet zijn aangedron gen op het wegnemen van het laatstgemelde afbeeldsel; doch de Heer Horace Vernet beweerde, dat zijne schilderij geschiedkundig is en hij de geschiedenis niet kan veranderen. Door het breken van een groot spiegelglas is een winkel, rue de la Bourseplotseling hel voorwerp van eene builengemeene opmerkzaamheid. Dat glas is gebarsten door den stoot van een groot rijtuig, maar is zoo heerlijk gebarsten, dat men opgetogen is van verwondering over de werking van het toeval. De stralen loopen allen met eene onbegrijpelijke gelijkheid uil het middelpunt, terwijl deze stralen, even als bij een spinneweb, door andere evenredige scheuren worden verbonden. De menigtedie zich voor den win-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2