LEYDSCHE COURANT. ,.<s N°. 7. 1L MAANDAG, 17 JANUARÏJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond v§ De Prijs der Courant is ƒ12 t'a het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEiN15 Jauuarij. Dr. A. Niermeijer heeft het op hem uitgebragt beroep als Hoogleeraar bij onze Hoogeschool aangenomenna bekomen ontslag van de Ilerv. Gemeente te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot militair lid van den Militieraad alhier voor 1353, den Majoor FranUmannCommandant van het 2dc bat. van het 8ste reg. voetvolk. Den lldcn zijn op een stuk land bij Haarlem twee oijevaars gezien. Onze dagbladenschrijft men uit Groningenzijn opgevuld met ver halen van ongelukken, die den lsten in onderscheiden gemeenten hebben plaats gehad tengevolge van schietenvechten en drinken van sterken drank. In onderscheiden noordelijke streken van ons Vaderland als ook in Drenthe heeft in den avond en nacht van den 1 l'lcn een zwaar onweder, vergezeld van donder, bliksem en hagel gewoed, waardoor hier en daar brand is ontstaan onder anderen is bij Hoorn een watermolen afgebrand bewoond door Leeghwater, een' nazaat van onzen beroemden landgenoot van dien naam; onder AVinkel zijn 10 schapen doodgeslagen. Ook te llarlingen barstte den ll,lc" dezer 's avonds te tien ure het onwe der los met vreeselijken bliksem en donderslagengepaard met geweldigen wind en zwaren hagel. Denzelfden nacht is te Strijen in het Overmaschc bij Dordrecht de bliksem in een molen geslagen die geheel is afgebrand. Hoewel uit Vlaardingen wordt geschrevendat de vangst van zoute- vischkabeljaauw en schelvisch zeer onvoordeelig gaat, wordt uit Hellevoet- sluis geschrevendat aldaar een visscher was binnengekomen met 150 ton zoutevisch en 40 kabeljaauwen, die voor ƒ3.50 per stuk verkocht zijn. Volgens berigt van den Kanlonregler te Mcdemblik, dd. 12 dezer, is bij den Gemeente-Ontvanger aldaar dezer dagen ontvangen 1 valsche gulden van de echte te onderkennen door de blaauwe kleur, eene dubbele mistce- kening aan het voorhoofd, en het achtergedeelte van den hals van het borst beeld, alsmede aan eenen flaauwen dubbelen indruk der woorden: »der Ned." het stuk is ligter dan de echte, het randschrift: »God zij met ons" ont breekt; het jaartal is 1848. De N. Rott. Cour. berigt, dat te Maastricht twee uitgestrekte grond eigendommen zijn aangekocht voor de vestiging van twee kloosters. Een landbouwer te Gerbcnstein bij Kassei, die van den aanvang der aardappelen-ziekte proeven heeft genomen, heeft eindelijk een middel ontdekt, hetwelk sedert vijf jaren gebleken is goed te zijn en tot verdelging der ziekte leiden moet, indien het overal aangewend wordt. Daar de ziekte, zegt hij, haren oorsprong niet in de lucht, niet in de meeldaauw of andere uitwendige invloeden heeft, maar uitsluitend in den aardappel zeiven gelegen is, zoo behandelde ik de aardappelen sedert vijf jaren (en gedurende al dien tijd had ik steeds een goeden volkomen gezonden oogst) op de volgende wijze: Omstreeks het midden der maand Maart laat ik de poot-aardappelen op eene onderlaag van leem in de open lucht brengen, en ze zoo een voet hoog opge schud lot aan den poottijd liggen. Deze aardappelen moet inen gedurende dezen tijd behoorlijk omzetten en de rotten er uitzoeken. Mogt er gedurende dien tijd vorst invallen, dan kan men ze met stroo dekken. Hebben nu de aardappelen vier weken zoo gelegendan worden zijvóór dat men ze in de zakken doet, zorgvuldig uitgezocht, en alleen diegenen tot poters genomen die slap en verschrompeld zijn; diegenen daarentegen die hun vroeger voor komen behouden hehhen deugen volstrekt niet om te polen. Heeft men de aardappelen in de zakken, dan mag men geen drie dagen met het poten meer wachten, omdat de aardappel alsdan te lange kiemen maakt. De op deze wijze behandelde aardappelen komen veertien dagen vroeger uit dan de versch uit den kelder komende. In het vorig jaar pootte ik in den tuin 15 kop van op de beschreven wijze behandelde aardappelen en oogstte 7 zakken vol, waaronder geen enkele aangestoken aardappel voorkwam. Even zoo pootte ik op het veld twee zakken van op deze wijze behandelde aardappelen en oogstte 21 zakken volkomen gezonde aardappelen. Naast deze laatste aardappelen op hetzelfde stuk gronds pootte ik gelijktijdig, om eene vergelijkende proef te nemen, twee zakken andere, eerst den 24slcn April aangekochte, uiterlijk zeer schoone aardappelenmaar die niet op boven beschreven wijze behandeld wa ren, daar deze aardappelen regtstrceks uit den kelder kwamen. I5ij het inoogsten had men het hemelsbreed verschil tusschen deze twee soorten van aardappelen moeten zien, om het stelligste bewijs van de proefhoudendheid van mijn middel waar te nemenwant van de laatstgenoemde aardappelen oogstte ik negen zakken volwaarvan vijf zakken geheel en al zwart waren terwijl ik de vier overige slechts als veevoeder gebruiken kon. 's GRAVENHAGE 15 Januarij. Bij besluit van den 13dcn dezer, heeft Z. M. aan C. Maassen op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Geulle, en in zijne plaats benoemd J. F. Schoenmaeckerstevens Burgemeester van Ulestra- ten, prov. Limburg. Z. M. heeft bij onderscheiden besluiten benoemd: bij het wapen der infanterie; lot Generaal-Majoor en Commandant der 3de brigade en levens tot Provincialen Commandant van Friesland, Groningen en Drenthe, den Colonel G. Menningh, Commandant van het 7de regement infanterie, onder eervol ontslag als Provinciaal-Commandant van Zeeland; tot Commandant van de reserve-brigade en Gouverneur der residentie en Provincialen Commandant van Z.- en N.-Holland den Generaal-Majoor II. F. C. Duyker, Commandant der 3de brigade infanterieonder eervol ontslag als Provinciaal-Commandant van FrieslandGroningen en Drenthe. Voorts heeft Z. M. bij besluit van den 12den dezer, den Colonel J. D. Barre, Adjudant bij Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden op zijne aan vrage, op grond van langdurige dienst, op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ1800, en onder toekenning van den rang van Generaal-Majoor. Z. M. heeft aan den Referendaris bij het Departement van Financiën den Heer G. J. Deyselman, verleend een eervol ontslag, onder dankbe tuiging voor de door hem bewezen dienstenen behoudens aanspraak op pen sioen of wachtgeld; Z. M. heeft in zijne plaats benoemd, den Heer T. G. Versfeit, thans Hoofd-Commies. Z. M. heeft den Schout-bij-NachtII. II. T. Coops en den Kapitein ter zee W. J. Jolly, uit de betrekking van Directeur en Commandant der Ma rine, den eerste te V'lissingen en den andere te Ilellevoetsluismet den laatsten Maart en laatsten April aanstaande, eervol ontslagen, onder dankzeg ging voor hunne in genoemde heirekking bewezene goede dienstenden ge melde Kapitein ter zee met den laatsten April aanstaande almede eervol ont slagen van het bevel over het wachtschip te Ilellevoetsluis; en den Schout-bij- Nacht II. Ferguson en den Kapitein ter zee F. W. Freudenherg, beiden op non-activiteit, benoemd tol Directeuren Commandant der Marineden eerste te Vlissingen en den andere te Ilellevoetsluis; aan laatstgemelde is almede met dien datum het bevel opgedragen over het wachtschip aldaar. Berigten uit Stockholm van den 4dcn meldendat de toestand van de Kroonprinses gunstiger en zij nagenoeg vrij van koorts was. Men verneemt, dat Z. Exc. de Baron van Doorn van AVest-Capclle, wiens ernstige ongesteldheid geweken was, sedert cenige dagen weder in zor- gelijken toestand verkeert. Zoo men verneemt zijn de werkzaamheden van den Rijks-lelegraaph naar Duitschland zoo verre gevorderd, dal gisteren proefnemingen op groote schaal zijn kunnen worden genomen, van Amsterdam af, eerst naar Deutz, toen naar Minden, en eindelijk naar Berlijn. Men kreeg van daar spoedig het berigt terug: »AVir empfangen eine gute, starke Schrift." De Minister van Financiën heeft van een onbekende uit Amsterdam ƒ10 ontvangen voor 's Rijks schatkist. De Minister van Koloniën heeft aangekondigd dat verlangd wordt een bekwaam Veearts voor de burgerlijke dienst in de Oost-Indische bezittingenen dat zij die wenschen in die betrekking in aanmerking te komen, zich daartoe vóór den 15dcn Fcbruarij schriftelijk kunnen aan melden bij het Departement van Koloniën, onder overlegging van bewijzen: van bekwaamheid in hun vakvan voldoening aan de wet op de Nationale Militie en van onbesproken gedrag. De voorwaarden zijn een voorloopig trac- tement van 100 's maands, ingaande met den dag van vertrek naar Indic 4 maanden voorschot op dat tractement; eene gratificatie van 600 voor uitrusting en aanschaffing van instrumenten; vrij transport, als passagier der lste klasse, met genot van gewone scheepsvoedingvan den dag van aan komst, op Java een tractement van 1800 's jaars, hetwelk bij ijverige pligtsbelrachting jaarlijks met 100 wordt verhoogd en pensioen na 20jarige Indische dienst. Bij gelijke bekwaamheden wordt aan jongeongehuwde personen de voorkeur gegeven.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1