Men weel van personen, die den Paus omringen, dat hij dezer dagen ver klaarde, geneigd te zijn, datgene te doen, wat op eene beslissende wijs bij dragen zou tot herstelling en bevestiging der rust en van den vrede tusschen de Christelijke volken en vorsten. Hier echter schijnt men overtuigd, dat Frankrijk niet eerder weder tot rust zal komendan wanneer Lodewijk Bona parte zijne eerzucht volkomen zal hebben bevredigd, en dan is de beslissing wat de Paus al dan niet doen zal, zeer nabij. Het zou alsdan kannen ge beuren dat bij zich in Mei met de Kardinalen naar Frankrijk begaf, als wanneer de Keizer hem, met een groot aantal Bisschoppen, tot Marseille zou te gemoet gaan. Men mag daarbij echter niet verzwijgen, dat de stem ming des Pausen niet zonder eene uit Parijs gegevene kerkelijke impulsie is tot stand gekomen. Het is bekend, dat de Fransche geestelijkheid met uit zondering van den Kardinaal en Aartsbisschop van Rheims, de Bisschoppen van Blois, Poitiers, Moulins en eenige andere, tegenwoordig, met den Aarts bisschop van Parijs aan het hoofd, omtrent de vrijheden der Gallicaansche kerk tegenover Rome een' veel hoogeren toon aanslaat dan lang te voren. Eene reis des Pausen naar Frankrijkzijne langere tegenwoordigheid zullen naar men hier meent, op het plegtig oogenblik der alsdan tot een feit ge worden Keizers-zalving, van onberekenbare gevolgen zijn voor de nieuwe daar- stelling en bevestiging der geestelijke magt van den H. Stoel ook in Frankrijk." De bevolking van Rome bevat 175,838 zielen. Men beschouwt de uitbarstingen van den Etna als geëindigd, hoewel er nog aanhoudend zware rookwolken uit den krater opstijgen en tevens fijn zand en kleine lavastroomen worden uitgeworpen. De Napelsche Regering heeft aan dc ongelukkigendie bij de ramp geleden hebbenondersteuning toegezegd. TUSKÏE. CONSTANT1NOPEL20 December. De Porte beeft aan de Gezanten der vreemde Mogendheden eene mededeeling gezonden inhoudende dat, daar het gebied van Montenegro tegen den Sultan in openbaren opstand was gekomen, er bevel was gegeven om onverwijld de geheelc kust van Albanië, van Dulcigno tot aan de uiterste punt der Turk- sclie landgrenzenin blokkade te stellen. Volgens berigtcn van den 19llcD was eene flolille uitgezeild, om de voormelde blokkade te bewerkstelligen. Men acht het hier niet onwaarschijnlijk dat Rusland en Oostenrijk ten be hoeve der Montenegrijnen of van het handelsverkeer tegen dezen maatregel zouden opkomen. ZWEDEN. STOKHOLM, 23 December. Gisteren heeft de Doop van den jonggeboren Prins plaats gehadhij heeft de namen van Karei Oscar Willem Frederik ontvangen. De dweeperij in de zaak der Godsdienst neemt in ons land meer en meer toe. Een 60-tal Noorweegsche Laplanders, 20 mannen, 10 knapen en 30 vrouwen, zich noemende, Lesergeloovigen, beweerden dat alle menschen gelooven moesten wat zij geloofden en lieten bekend maken, dat zij degenen zouden van kant helpen, die anders geloofden. De bewoners van Kautokeino waar zij zich vertoondennamen de vlugtdoch 2 personen bleven achter cn werden door hen met hunne lange messen vermoord. De Leeraar der plaats deed toen de mannen der gemeente van wapenen voorzien en trok tegen de dweepers te velde. Nadat de heethoofden waren doodgeschoten, werden de overige gevangen genomen en aldus een einde aan de zaak gemaakt. Tc Orsa hebben vroeger ook wanorden plaats gehad ten gevolge van dwee perij. Het hofgerigt te Stokholm heeft den aanvoerder en andere separatisten tot belangrijke geldboeten en, bij onvermogen, tot 28 dagen gevangenis op water en brood veroordeeld. F1IILIPPYNSCHE EILANDEN. MANILLA, 27 September. Eene aardbeving, heviger, dan men ooit te voren heeft gehad, beeft den IGJ<!n dezer maand deze stad in rouw gedompeld. Omtrent ten 6j ure des avonds werd de eerste beweging waargenomen. In het eerst waren het ligte golvingenwelke echter plotseling in eene geweldige schudding overgingen. Gedurende den geheelen nacht werden met tusschenpoozen van een uur, vrij sterke doch kortere schokken gevoeld. Vreeselijk was de angst der bevolking, die zich op de pleinen en markten cn in de breedste straten zamenpakte, om niet te worden verpletterd door de instortende huizen. Het gerommel onder den grond, het gegil der inwoners, welke uit hunne woningen snelden, het gekraak der instortende gebouwen cn omvallende muren, de toonen der psalmen, door het knielende volk aan geheven, cn eindelijk het luiden der klokken welke in de zwiepende torens van zelve in beweging werden gebragt, dit alles vormde een tooncel van verwarring 't welk geene pen zou kunneu beschrijven, 't welk de stoutste verbeelding zich niet kan voorstellen. Een ondoordringbaar duister vermeerderde nog het akelige en vreeselijke van het gchcele tooneel. De aardbeving was voorafgegaan door eene volstrekte windstilte en eene bijna verstikkende hitte, terwijl nu en dan eene fijne stofregen viel. Bijna geen enkel gebouw is geheel onbeschadigd gebleven. Vooral hebben veel geledenhet palcis van den Kapitein-generaalhet militaire hospitaal het stadhuis; het gebouw der douanen, dat men heeft moeten verlaten en voor de dienst eene houten loods opslaande schoone kerk der Jezuitcn welker dak en gewelven geheel zijn vernield; nog eene andere kerk, welker muren op verscheidene plaatsen zijn gebarsten en gescheurdde kerk der Dominicanen. Bijna al de kazernen zijn onbewoonbaar, zoodat een groot ge deelte der bezetting zich in tenten moet ophouden. In de voorsteden zijn verscheidene kerken ingestortalle hebben groote schade geleden. Te San- Fernando zijn eene vrouw en een kind onder een nederstortend huis dood gebleven. Overigens heeft men gelukkig weinig mcnschenlcvens te betreuren. Het buis van den Franschen Consul, den Heer de Godrika, is gedeeltelijk verwoest en ter naauwernood heeft hij en zijn gezin er het leven afgebragt. STADS KEÜIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendat in der tijd door den Raad der Stad Leyden zijn vastgesteld de navolgende Verordeningenop de daarbij uitgedrukte tijdstippenals Reglement voor de waag- of Itraanwerkersbenevens het bijgevoegde tarief, d. d. 18 December 1827. Reglement op het vervoeren of verwerken van wijnengedisteleerde wateren en likeurend. d. 18 December 1827. Keur, houdende verbod tegen het zwemmen en kaden in de publieke wateren dezer Stad, d. d. 29 April 1830. Reglement, houdende orde op de kermis of jaarmarktbenevens een tarief voor de invordering der plaats-markt- en stalgelden ten laste dergenen die op de kermis voorstaan, uilstallen, venten of omloopen d. d. 29 April 1830. Reglement betrekkelijk de heffing eener stedelijke belasting op den wijn en het gedisteleerd enz. d. d. 9 Augustus 1830. Alteratie op eenige keuren betrekkelijk het werpen van vuilnis enz. op de publieke straten of hoefslagenomtrent bet slechten van sneeuw- hoopen en ontruiming van gotenhet rijden en kruijen over de kleine straatsteenenen harddraven door de Stadhet los laten staan van paardenhet rondbrengen van melk met ongedekte em mers en het nederzetten derzelve bij avond op de straathet han gen van schaapsvachtengarens enz. aan de leuningen van bruggen. d. d. 7 April 1831. Keur tegen het verkoopen van onrijpe vruchten enz. d. d. 26 Julij 1832. Reglement ter verzekering der opcenten op den principalen rijks-accijns op het middel van het binnenlandsch gedisteleerd. d.d. 10 Februarij 1835. Amplialie op de reglementen voor het binnen- en buitenlandsch gedis teleerd d. d. 29 Junij 1835. Reglement op de keuring der zeevisch en zalmmitsgaders op de zee- vischmarkt en het stal- of marktgeld op dezelve met de tarieven van werk- loonen enz.d. d. 5 November 1835. Alteratie op het reglement op de heffing der opcenten op 's Rijks-accijns op het geslachtd. d. 1 Junij 1837. Alteratie en ampliatie op de reglementen houdende bepalingen ter ver zekering der Stedelijke belasting op den wijnbet buiten- en binnen landsch gedisteleerdd. d. 17 September 1838. Keurhoudende maatregelen van voorzorg bij de invoering van het ge bruik van het Gazlicht onder de ingezetenen alhier, d. d. 2 Januarij 1841. Keurhoudende maatregelen ter afwering van besmetting bij het aanwe zig zijn van kinderziekted. d. 15 April 1841. Keur op het uitkloppen van vloerkleeden en tapijtendd. 24 Junij 1841. Reglement op de algemeene marktd.d. 16 Februarij 18"3. En dat die verordeningen voor zooveel noodig, na daarop door de bevoegde autoriteit verkregen goedkeuring en gevolgde terugzending, door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland behoorlijk zijn gepublicceiddoch met eene onjuiste vermelding die den schijn kan geven, als of Burgemeester en Wet houders die verordeningen vastgesteld hadden. Weshalve deze bekendmaking noodig is geoordeeld, ten einde allen twijfel omtrent gemeld punt weg te nemen, en de algemeene bekendheid zou worden verkregen, dat de vermelde verordeningen zijn vastgesteld door den Raad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 44cl> Januarij 1853. Burgemeester en AVelhouders der Gemeente Leyden, VAN LIMBURG STiRÜM. De Secretaris Y. PUTTKAMMER. Nationale Jflilitie. Ligting van het Jaar 1852. Oproeping tot dc Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, cn 166 der wet van den 3S,«D Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27slen April 1820; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, alsmede van lien, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgeest, Lcydcrdorp en Soeterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding tot het gebied dezer Gemeente zijn overgegaandat de inschrijving voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar geschieden moet voor hen, die geboren zijn in het jaar 1834. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheid welke redenen lot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebbenen of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire dienst bevinden verpligt zijn zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naast- brstaanden of pupillenmitsgaders Regenten van publieke Gestichtenvoor de onder hun beheer staanden, de belangen mesten behartigen, door de hij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ock worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk zijn komen vestigen alzoo zijeven ais de Inboorlingenverpligt zijn mede te werken tot dc gemeenschappelijke verdediging van den Staatwelke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrekken van het Raadhuis Op Dingsday den 11 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van het buiten-territoir der Gemeente. Op Woensday den 12 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Donderdag den 13 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Vrijdag den 14 Januarij 1853. Des voormiddags van 10 tot 3 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel uitdrukkelijk dc

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3