BUITENLANDSCHE BEIUGTEN. j Ilcercn Mrs. Jhr. AV. J. J. Junius van Ilcmcrt, J. J. Uytwerf Sterling, M. A'er- brugge en 15. C. J. Vissclicr, Proc.-Generaal bij de provinciale Gcrcgtshoven. Z. M. heeft het te Groningen gevestigde kerkgenootschap der Oud- Israëlitische gemeente, als afgescheiden Israëlitische gemeente erkend. Z. M. heeft bepaalddat ook voor dit jaar aan zoo veel Iloofd- en ver dere Officieren als de dienst zal toelaten, langdurige verloven, met J acti- viteils-tractement, zullen verleend worden. Alhier zijn uit AVurtcmburg, Pruissen en Keurbossen de drie leden der Koninklijke Ncderlandsche Commissie tot onderzoek der kolonisatie in Suri name door Duitschersaangekomen. Op 31 December jl. was, blijkens de opgaaf der Directie van de Neder- landsche 15ank, het bedrag der in onloop zijnde bankbiljetten f 75,606,260; de saldo's van rekeningen-courant 30,294,242.96^het bedrag van munt en muntinaterialeii 95,096,541.93 j. Dezer dagen is gedrukt het jaarlijksch verslag van het Protestantsch landbouwkundig gesticht voor verwaarloosde kinderen, van beiderlei kunne, te Montfoort. Dat verslag levert het bewijs op van den steeds toenemenden vooruitgang van dat gesticht. Terwijl op den 1 0llcn October 1847 vier kin deren en acht bejaarden in de slichting werden opgenomen, is de volgende beschrijving van 16 October 1852 inderdaad treffendDaar verdringt zich eene schaar van kinderen, 166 in getal, in de te klein geworden schoolzaalvro lijk zingend en springend, met blijdschap en tevredenheid in het helder, open oog, den blos der gezondheid op de volle kaken, jeugd, kracht en le- vcnslust voelende tintelen in de spieren. Op den 16dcn Oct. 1847 was de stichting geopend en een reddingsoord ontsloten voor verstooten, verlaten en verwaarloosde kinderen. En op den 16den Oct. 1852 bleek het, dat eene der weldadigste instellingen zich had staande gehouden, en dat hare werking door de ervaring werd goedgekeurd; dat zij op den ingeslagen weg tot ont wikkeling en voorspoed was gekomen; dat de eerste ijver niet verflaauwde, maar verhoogden prikkel vond in het allengs meer en meer slagen; dat veler handen zich uitstrekken tot hulp, en lal van edele medearbeiders zich aan sloot; dat, welke hinderpalen op den moeijelijken weg gestapeld werden, eene vermogende kracht met onbezweken moed worsteldeen de bezwaren wist te boven te komenterwijl eene onzigtbare hoede en steun nabij waren. AMSTERDAM, 3 Januarij. Een onzer geachte en nijvere stadgenootende Heer P. J. Schooneveld (firma M. Schooneveld Zoon) verheugt zich in het niet alledaagsche voor- regt, 50 jaren als patroon in den boekhandel te zijn werkzaam geweest. Deze feestdag gaf gelegenheid aan zijne bedienden, den 70-jarigen patroon eene opregte hulde te brengen, welke hij zoo zeer verdient, en aan zijne talrijke vrienden hem hunne welgemeende gelukwenschen aan te bieden. Alhier zijn in 1852 uit zee aangekomen 2,119 schepen, in 1851 was dat getal 1,877, waaronder van Akyab 14, Alexandrie 12, Archangel 65, Aren- i dahl 24, Assens 7, Baltimore 8, Bayonne 6, Bergen 13, Bilbao 7, Bor deaux 26, Bremen 86, Bremerhaven 8, Caen 9, Cardiff 11, Carolinerzyl 6, Constantinopel 8, Curacao 7, Dantzig 119, Drammen 94, Elmshorn 8, Emden 46, Frederikstad 50, Grimsby 13, Hamburg 83, Hartlepool 9, Ha- vannah 17, Huil 66, Java 130, Kiel 7, Koningsbergen 36, Leer 23, Lissa bon 10, Liverpool 7, Livorno 10, Londen 155, Lubeck 6, Memel 11, Nerva 25, New-Castle 80, New-York 8, Nickerie 7, Norden 10, Odcnse 8, Odessa 46, Osterrisöer 11, Sb Petersburg 81, Riga 64, Rio de Janeiro 6, Rostock j 17, Stettin 19, Stockholm 7, Sunderland 103, Suriname 44, Triest 12, Wilmington 7, Wismar 17, behalve nog van 1 tot 5 schepen van 171 an- j dere havens. ENGELAND. LONDEN, 2 Januarij. Het Parlement is tot den 10<Icl1 Februarij verdaagd. In onze havens heerscht eene buitengemeen groote bedrijvigheid niet tegenstaande de bekende navigatie-akte is ingetrokkenwaardoorvolgens de voorspellingen der protektionistenaan de Engelsche zcemagt de doodsteek zou worden gebragt. Alleen in de haven van Sunderland worden thans 20 bodems zeilreê gemaakt, te zamen metende 8661 ton, terwijl op de werven een gelijk getal schepen, bijna met denzelfden tonnenlast, in aanbouw is. Behalve deze houten vaartuigen, worden veel ijzeren gebouwd, en een scheeps bouwmeester aan de Tync laat geregeld elke maand een van stapel loopen. Ook voor de Oostenrijksche Lloyd wordt veel gewerkt. De Londensche bladen kunnen schier geene woorden vinden sterk ge noeg om hunne verontwaardiging uit te drukken over de door de Portugesche regering zonder toestemming der schuldeischers vastgestelde verlaging van de rente der binnen- en buitenlandsche staatsschuld tot 3 pCt. Zij herinneren dat het geld der schuldeischers, die nu snood worden beroofd, de Koningin van Portugal in staat gesteld heeft den troon to beklimmen, en roepen de tusschenkomst der Britsche regering in. Het getal slaven in de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika bedraagt ver over de 3 millioen. Dingsdag 11. strandde bij liet eiland Man het schip Lilly van 180 ton met omtrent 50 ton buskruid, wapenen, rum, enz. naar de kust van Afrika bestemd. Bij deze stranding verloren 5 schepelingen het leven. Naauwelijks had de agent van Lloyds vernomendat het vaartuig in gevaar was te ver gaan, of hij begaf zich met 31 man aan boord, om zooveel mogelijk van de lading te bergen. Terwijl nu het werkvolk druk bezig was met het uithij- schen der goederen, rees plotseling, bij een vervaarlijken knal, die het eiland deed schuddeneene ontzettende vlam- cn rookkolom omhoog. Het schip was verbrijzeld in de lucht gevlogen, tegelijk met de ongelukkige arbeiders; slechts een hunner mogt het leven behouden; deze man vermoedt, dat het ongeluk door een brandende pijp is veroorzaakt. Het stoomschip Conside is den 14icn Sept. met 150 passagiers nabij Lonsdale gestrandwaarbij 8 personen het leven hebben gelateneen groot gedeelte der lading is geborgen. Dezer dagen is in N.-Amerika, te weten tusschen Kaap Tormentine, in Nieuw-Brunswijken Carllon-hoofd, op Prins-Edwards-eilandeen metalen draad in de zee neergelatenbestemd voor een electro-magtischen telegraaph dien men tusschen N.-Amerika, Engeland en het vasteland van Europa wcnscht te maken. Uit Brilsch-Indië wordt gemelddat op het eerste gedeelte der spoor weglinie, die over de geheele breedte van het Indisch Schiereiland gelegd wordteen proefrid is gedaandie aan de verwachting heeft beantwoordin Februarij zou de geregelde dienst aanvangen. FRANKRIJK. PARIJS2 Januarij. De Keizer heeft 37 nieuwe Senatoren benoemd, onder welke de Ministers de Persigny en Magne, 15 Generaals, 2 Admiraals, Lucien Bonaparte, de Markiezen de Pastoret en de Larochejacquelein (langen lijd getrouwe legiti misten) en de Hertog van Bassano. Nog zijn in werkelijke dienst gesteld 218 Generaals, aan wie reeds pen sioen was toegekend; deze Hoofdofficieren zijn voorloopig bij den Staf van het reserveleger geplaatst. Het Huis des Keizers is als volgt zamengesteldDe Bisschop van Nancy, eerste Aalmoezenier; de Generaal Vaillant, Groot-Maarschalk; Bassano, Groot- Kamerheer; Bacciochi, eerste Kamerheer; Magnan, Opper-Jagtmeester; Cam- bacèresCeremoniemeester. De Nuntius van den Kerkdijken Staat en de Gezanten van Portugal, Zweden, Griekenland cn Parma hebben gisteren hunne nieuwe geloofsbrieven den Keizer aangeboden. De Keizer heeft op Nieuwejaarsdag de hooge collegien cn personen ont vangen in de vooraf bepaalde volgordewaarvan echter ten behoeve der leden van het Wetgevend Ligchaam afgeweken is deze zijn onmiddelijk na den Senaat en vóór den Aartsbisschop van Parijs toegelaten. Geene aanspraak is daarbij gehoudendan alleen namens het corps Diplomatique door hel oudste lid den Pauselijken Nuntius. Op de door dezen geuite wenschen heeft de Keizer geantwoord: »Ik hoop met Gods bescherming de welvaart van Frankrijk te kunnen ontwikkelen en de rust van Europa verzekeren." De Gezanten der drie Noordsche Hovennog niet bij de Keizerlijke Regering geaccrediteerd zijnde, konden niet ter receptie verschijnen. Sinds den 2den Dec. hebben van het voorwaardelijk aanbod van gratie omstreeks 1200 staatkundige veroordeelden gebruik gemaakt. Het bosch van Breteuildat Koning Lodewijk Philips eens voor 10 mil lioen fr. van Lafitte kocht, is verkocht in twee percelen voor 5,756,000 fr. De schepen van Fécampwelke ter haring-visscherij zijn uitgeweest zijn thans alle wedergekeerd; de vangst die aanvankelijk gunstig beloofde te zijnis echter zeer slecht uitgevallen. PORTUGAL. LISSABON, 18 December. Een Koninklijk besluit bepaalt dat de geheele binnen- en buitenlandsche staatsschuld, op den lstcn Januarij 1853 moet verwisseld worden in inschrij vingen rentende 3 pCt. in het jaar, betaalbaar zonder eenige korting. Dit besluit wordt voorafgegaan door een uitvoerig verslag, hetwelk door het ge heele Ministerie onderteckend is, en betoogt, dat deze maatregel volstrekt vercischt wordt, zoo om het in de schatkist bestaande tekort aan te vullen, als om het staatscrediet op een vasten grondslag te vestigen. De laatste artikelen van het besluit luiden aldus: De houders van binnen- of buitenlandsche schuld die in deze conversie niet bewilligenzullen na den lsten Januarij 1853 slechts 3 pCt. rente ontvangen, en zullen beschouwd wor den als of zij de conversie hadden aangenomen zonder verdere vergoeding of voordeel. Alle met dit besluit strijdige wetten worden ingetrokken. De Regering zal van dit besluit rekenschap aan de Cortes geven. Onder de belanghebbenden aan de Londensche Beurs zijn er, die tegen de zen maatregel, als eene willekeurige verkorting van de regten der staatsschuld- eischers, willen protesteren. De houders van Portugesche 4 pCts. staatsschuld zijn echter thans reeds aan eene korting van een vierde op de hun toekomen den rente onderworpen, en hebben derhalve indedaad reeds een 3 pCts fonds. 11* A li IF. ROME24 December. Een bijzonder schrijven bevat het volgende: Toen men uit Parijs om trent de krooning en zalving van Lodewijk Bonaparte voor het eerst zacht bij het Vaticaan aanklopte; vervolgens den Paus op vertrouwelijke wijs deswege onderhieldliet het zich aanvankelijk aanziendat deze volstrekt niet gezind wasdaarbij aan zekere wenschen zoo maar geheel toe te gevenen was hij veeleer beslotennaar omstandigheden te handelen. Daarbij werd voorname lijk gewezen op de zelfstandigheid en de boven alle staatkundige partijen verhevene stelling van het kerkelijk Opperhoofd; en de tusschen den II. Vader en den Hertog van Modena daaromtrent plaats gehad hebbende conferenlien moeten eerstgenoemdenvooral met het oog op het gewigt eener zoodanige daad voor nu en in het vervolg, slechts in zijne meening versterkt hebben. Intusschcn heeft zich eene andere opvatting eener eventuele persoonlijke deel neming des Pausen aan de krooning van Lodewijk Bonaparte doen gelden.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2