LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 5 JANUARTJ. BIMEXLAXDSCIIE BEIUGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 4 January. Op Nieuwjaars avond had er in een kroeg in de Galgstraat een droevig tooneel plaats. De jenever had krijgslieden van verschillend wapendie hier anders in vrede leven tot Moedigen twist vervoerd. Kenen Infanterist, niet eens persoonlijk in die woordenwisseling gemengd, werd een zware houw in hel hoofd toegehragt. Zoo bezoedelde een door den jenever verbijsterde krijgsman zijn wapenmet het bloed van eenen onsehul- digen krijgsmakker, en kan zeker thans niet hegrijpen hoe de jenever hem tot dat misdrijf heeft gebragt, hetwelk hij nu te laat betreurt. Mogt menig kroeglooper zich hier aan spiegelen. Niemand die er nuchter intreedt, weet waartoe hij door drank opgewonden in staat is, en zelfs hij die zich niet te buiten gaat, is er niet veilig, 't Zijn ware holen van jammer en ellende, waar de zedelijkheid en welvaart van vele personen en huisgezinnen aan den drank wordt ten offer gebragt. Laatst. Zondag heeft hier weder een dolle hond door de stad geloopen die andere honden heeft geheten. Uit bet in het Handelsblad medegedeelde overzigt van den handel te Amsterdam, ontlecnen wij liet volgende, omtrent het voor onze fabriek stad belangrijk artikel der WolDe aanvoer van Portugesche Wol bedroeg 404 b. en de nog aanwezige voorraad bestaat uit 194 b.men heeft besteed voor Elvas R. van 120 a 140 c.FS en A 95 120 c.welke prijzen nog steeds zouden te bedingen zijn. Van Spaansche AVol hebben geene aanvoeren plaats gehad. Van Deensche, Yslandsche, Russische, Smyrnsche, Duitsche, DarbarijscheCuracaoschc en andere AA'ollen werden ongeveer 1200 b. aange voerd, waarvan nog slechts 50 b. onverkocht liggen. De handel in Inl. was levendig, waardoor de voorraad gering blijft. In den 's Gravenhaagsche Nieuwsbode van 19 December vindt men onder de Correspondentie een artikelwaarin men zich beklaagtdatondanks de opheffing van den accijns op het schapen- en varkensvleeschmen bij de arkensslagters nog 45 cents voor 5 one spek moet betalen. Men leidt daar uit o. a. af dat die opheffing haar doel heeft gemist en veeleer dient om de beurzen der slagters te spekken, dan om den burger in de gelegenheid te stellen, zich bij zijn sober maal een stuk spek te kunnen aanschaften. In de Gemeente-Stem van 27 Dec. II. viudt men hieromtrent de navol gende opheldering: Het is niet te ontkennen dat het spek niet goedkooper is sedert de accijns op de varkens is afgeschaft, maar de vraag is, of men billijk oordeelt, zoo daaruit wordt afgeleid dat de afschaffing van accijns geen voordeel aan brengt. De prijs der varkens is verhoogd door uitvoer naar Duitschland en ten gevolge cener ziekte, welke dil jaar onder de varkens heeft geheerscht. Zoo de heffing van den accijns had voortgeduurd, de prijs van het spek zou zijn verhoogd. Ook nu de marktprijs der varkens eene rijzing heeft onder gaan moet het voordeel van de afschaffing blijken aan en genoten worden door ieder, die varkens tol eigen verbruik laat slagten, omdat van hem niet gevorderd wordt de vervulling van cenige lastige formaliteiten of de betaling van den Piijksaccijns met de gemeente-opcentenwaar die geheven werden. Men kan de afschaffing van de accijnsen door magtspreuken wel in een ver keerd daglicht plaatsen, waaraan het oppervlakkige oordeel zich ligtelijk hecht, maar die wel onderscheidt oordeelt wel." In den avond van den lstcn dezer is een wachter op den spoorweg aan de Zandvoordsche Laan door den vierden trein van Amsterdam getroffen. Men veronderstelt dat de man, een weinig te laat naar zijn post loopende, door de machine achterhaald en niet overreden maar met zoo veel geweld omverge worpen is gewordendat bij daarbij het leven heeft verloren. Op den trein werd daarvan niets gemerktmaar van den vierden trein van Rotterdamkort daarna daar langs komende, meende men eenig voorwerp buiten het spoor te zien liggen en maakte daarvan Ie Haarlem rapport. A'an Haarlem werd daarop informatie genomen en men vond den mandie echter reeds een lijk was. »ij moet door den hevigen sloot der machine inwendig doodelijk gekwetst zijn geworden, llij was van middelbare jaren en vader van een huisgezin. Het getal der Candidatcn tot den H. Dienst bij de Hervormde kerk bedraagt thans 89. Gedurende het gehccle jaar 1852 zijn door de verschillende Coramissiëu van onderwijs in ons A'ijderland geëxamineerd en lot liet geven van onderwijs toegelaten: 1 Onderwijzer van den lstcn rang, 130 van den 2den rang, 228 van den 3dcn rang, 295 van den 4dcn rang, 7 personen als huisonderwijzers, 155 als schoolhouderessen en 5 als huisonderwijzeressen. De Staats-Courant behelst een uitvoerig tweede verslag, ingediend aan den Alinistcr van Rinnenlandsche Zaken door de commissie, benoemd lot onderzoek van de waarde der inenting als voorbehoedmiddel tegen de long ziekte van het rundvee. In dil verslag worden de uitkomsten, door haar verkregen, uitvoerig uit eengezet en blijkt onder anderen, dat aan 'sRijks vce-arlsenijschool zijn in geënt 18 runderen, waarvan 1 is gestorven, 8 elders zijn ingeënt, waarvan 4 gestorven. In 1852 zijn de Maas en Goeree binnen gekomen 2.882 schepen en uit gezeild 3,038; in 1851 bedroeg het getal der binnengekomene 2.511 en der uitgezeildcn 2,742; hierbij zijn de vischhoekersjagers, enz. niet begrepen. Den 30stcn December is eene sluis aan de noordzijde van het eiland Schouwen aangenomen door den Heer A. Mynlieffle Hardinxveld voor ƒ83,300. -- De loterij, door eenige jonge Dames te Groningen ingerigtvoor de Prot. kerk te Turyn, heeft 350 opgebragt. De Gemeenteraad van Breda heeft de broodzetting afgeschaft. Van Antwerpen zijn in 1852 met 65 schepen 14,363 landverhuizers vertrokken; uit Hamburg vertrokken er met 142 schepen 21,300. De Heer P. E. Dossin, een der vermaardste Belgische Natuurkundigen, is te Luik in den ouderdom van 76 jaren overleden. Men verneemt uit St. Petersburg, dat de cholera aldaar op nieuw vele slagtofters maakter zijn dagen waarop meer dan 500 personen door de ziekte worden aangetast. 's GRAVENHAGE 4 Januarij.. Bij besluit van den 30sten Dec. 11., heeft Z. M. den Kapitein ter koop vaart F. de AVinter benoemd tot Ridder der Milit. AA'ilIems Orde 4<lc klasse, ter belooning voor de vrijwillige diensten welke hij bij de krijgsverrigtin- gen in de AVcsterafdeeling van Borneo den 21stcn November 1850, met moed en volharding en onder vijandelijk vuur heeft volbragt. Z. M. heeft bij besluiten van den 31sten Dcc. 11. en den 2dcn dezer benoemd bij den grooten staf, tot Majoor den Ritmeester J. M. Graaf van Lynden, van dien staf, zijnen Adjudantbij het wapen der cavalerie: hij den staf, tol Inspecteur van het wapen den Luit.-Gener. J. F. Graaf Dumonccau zijnen Adjudant in buitengewone dienst; tot Commandant van de lste brigade cavalerie den Generaal-Majoor Jhr. C. AA'. J. Storm de Grave, zijnen Adjud. in buitengewone dienst, met eervol ontslag van het bevel over de reserve- brigade, en als Gouverneur der residentie en Prov. Commandant van Z. en N.-IIolland; tot Generaal-Majoor en Commandant der 2dc brigade cavalerie den Kolonel AY. van Toll, thans commanderende het lste regement; bij het lste regement dragonders: tot Kolonel den Luit. Kolonel K. M. Storm de Grave, van het 4de regement; tot lsten Luitenant, naar ouderdom van rang, J den 2den Luitenant G. F. Brantsmabij het 3,lc regementtot Commandant den Luit.-Kolonel A. A. König; tot Majoor, den Ritmeester R. C. E. de I Quay, van het 4dc regement; tot lslcn Luitenant, naar ouderdom van rang, den 2dcn Luitenant AV. F. C. Hamming; bij het 4de regement: tol Luit.-Ko lonel, den Majoor der cavalerie G. A. G. Graaf van der Duyn van Maasdam, thans O]) non-activiteit en geattacheerd aan den staf van Z. K. II. Prins Fre- deriktot Majoor den Ritmeester der lslc klasse P. A. Erzcy; tot Ritmeester I van de 3dc klasse (naar ouderdom van rang) de lste Luitenants J. AA'. Ver- I tholcn en P. A. J. II. Boreel de Mauregnault; tot lstcn Luitenant, naar ouder- I dom van rang, den 2den Luitenant T. L. Gevers Deynoot; bij het wapen der I infanterie: hij hel 7de regement, tot Kapitein van de 3dc klasse naar ouder- I dom van rang den lsleD Luitenant J. 11. M. ter Bruggenvan het 6dc rege- I ment: hij het 8stc regement: tot lsten Luitenant, naar ouderdom van rang, I de 2de Luitenants J. D. A. Barre, van het regement grenadiers en jagers en I 11. F. Jehu, van het corps. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag gegeven aan A. P. de Jonge, als Burgemeesler van Ovezande. Z. M. heeft ƒ100 gegeven voor de Scheveningsche visschers, die in No vember hun vaartuig onder den Engelschen wal hebben verloren. Bij besluit van Z. M. van 30 Dcc., is, in afwachting van eene wet op de Rijks-Policie, de betrekking van Directeur van Policie lijdelijk ppgedragen in de provinciën Zuidholland, Noordholland, Zeeland en Utrecht, aan de

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1