LEYDSCHE COURANT, f; MAANDAG, 3 JANUARTJ BWNENLANDSCIIE BERIGTEN. BUITEXLAJiDSCUE BER1GTEX. De Courant wordt Ma andu gWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN1 Januarij. Z. M. lieeft bij besluit van den 30sten Dee. benoemd tot gewoon Hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan onze Hoogeschool, Ds. A. Niermeyer, Theol. Doctor, te Wcmcldinge, beroepen te Piotlerdamen tot buitengewoon lloogleeraar in dezelfde faculteit, den Heer A. Kuenen, Theol. Doctor, adjulor inlerpretis legati Warneriani, alhier. Wij vestigen de aandacht op het bij den uitgever C. A. van Immerseel Mounier, uitgegeven Jaar- en Adreshoekje voor de Stad Ley den. Deze zesde jaargang bevat weder de voornaamste bijzonderheden omtrent de midde len van vervoer, de namen der leden van den Raad en van verschillende Collegiëneene nog breederc opgave dan vroeger van inriglingen van allerlei aardalsmede die der Officieren van verschillend wapen alhier in garnisoen liggende; terwijl het voorts is vermeerderd met eene korte Kronijk, behel zende de voornaamste voorvallen die in bet afgeloopen jaar hebben plaats gehad. [Zie de Adv.) Eergisteren heeft de laatste trein van hier naar Amsterdam een lang oponthoud gehad op de hoogte van Warmond, daar een der schroeven van de zoogenaamde stuurstang der locomotief gebroken was. Een der con ducteurs werd hier heengezonden opdat per telegraaph van Amsterdam eene andere locomotief ontboden wierd. De trein kwam eerst om half twee ure te Amsterdam aan. Uit 's Gravenhage schrijft men aan de Amst. CourantTot nadere op heldering aangaande het bewuste en gewenschte kananl van de Residentie naar Sclieveningenmeen ik u nog te moeten melden, dat aan eene commis sie uit den Raad de taak is opgedragen, om deze belangrijke aangelegenheid te onderzoeken en deze haar rapport, voor zoo ver mij althans bekend is, nog niet heeft ingediend. Te Rotterdam zijn den 30stcn Dec. 100 militairen, naar O. I. bestemd, op het barkschip Solo ingescheept. Van wege de Koninkl. Jagtclub te Rotterdam zijn reeds 251 leerlingen van het roeicorps op onze koopvaardijvloot geplaatst. Uit Rotterdam wordt het volgende aan het Handelsblad berigt: Na te vergeefs eenigen tijd met heug en hoek te hebben gevischt tol bekoming van kabeljaauw en schelvisch zonder eenig gewenscht resultaat, hebben de vis- schers (buiten de premie) wederom de netten gebezigd tot hun bedrijf en ziet men lieden aan de grootc zcevischmarkt alhier de heerlijkste tongen en schol aanbrengen. De Apotheker R. te Gorinchem is door de Arr.-Regtbank aldaar ver oordeeld wegens het verkoopen van kraanoog (Nux vomica) zonder schrifte lijke aanvraag van een bevoegde, tot de boete van ƒ100. Bij genoemden Heer was den 29sl.cn November 11. een kanonnier gekomen, oppasser van cenen Officier, en had uit naam van zijn Heer, rattekruid gevraagd tot het dooden v an ongedierte. De Ileer B. maakte hem toen opmerkzaam dat tol dat doel kraanoog veel beter en minder gevaarlijk was. Daarmede tevreden, kocht de kanonnier ongeveer één med. once van dat middel, dat in een papier werd gedaan, waarop de woorden kraanoogzwaar vergif." Intusschen bleek aldra dat die persoon eene list had gebezigd ter verkrijging van vergif met de bedoeling zich van het leven te berooven, hetwelk hem dan ook helaas! na geheel de dosis ingenomen te hebben, maar al te wel gelukte, daar hij weinige oogenblikken later onder vrecselijke smart den geest gaf. Toen een landbouwer in de Stapel bij de Wijk, zich dezer dagen met zijn geweer op de jagt wilde begeven en bezig was er een dopje op te doen, gaat het schot af en verbrijzelt den schouder van zijn' knecht, die zich thans in gevaarlijken toestand bevindt. (/Zé.) 's GRAVENHAGE 1 Januarij.. Z. M. heeft, op het door hem gedaan verzoek den Gcneraal-Majoor ti tulair J. Penning Nicuwland, Chef van den Generalen Staf van het leger in O. I.thans met verlof hier te lande, eervol ontslag gegeven, onder toe kenning van den wcrkelijken rang van Gcneraal-Majoor en van pensioen. Z. M. beeft de tijdelijke waarneming der betrekking van zijnen Com missaris in de provincie Groningen te rekenen met 1° Januarij opgedragen aan J. Homanlid van Gedeputeerde Staten dier provincie. Z. M. heeft het reglement van het Hoogheemraadschap van Delfland door de Staten dezer provincie vastgesteldbekrachtigd. De Minister van Binnenl. Zaken heeft last gegeven tot het spannen van een tweeden telcgraphischen draad tusschen Amsterdam en Rotterdam. Thans ziet alhier het licht de Nederlandsche residentie- en 's Gra- venhaagsche Stads-Almanak voor liet jaar 1853. In dit jaarboek zijn op genomen de opgaven nopens de vorstelijke huizen in Nederland en in Europa; de slaals-amblenaren en hooge collegien; de departementen van algemeen bestuur; de gezanten, consuls en agenten van en in Nederland, gewcslelijke- en gemeente-besturen (waarbij eene lijst, voorkomt van de leden van al de staten der provinciën); het regtswezen in Nederland en in Indië; voorts de advocaten, procureurs en notarissen in het rijk; burgerlijke en militaire be sturen in Oost- en West Indiënenz. Inzonderheid vestigt men de aandacht op de rubriek: Middelen van Vervoeren op de belangrijke en nuttige mededeelingendie daarbij worden aangetroffen betrekkelijk de brievenposterij die geheel en al ingerigt zijn overeenkomstig de nieuwe wettelijke verorde ningen op dat onderwerpen waarbij gevoegd is de voor het dagelijksche ge bruik zoo hoogst dienstige portlijst en de inrigting van de postzegels. Onder de opgavendie groole uitbreiding hebben ondergaanbehooren die wegens de telegraphenbetreffende maatschappijen en andere vercenigingen van kunsten en wetenschappen, handel en nijverheid, verzekering, enz.; ter wijl onder de geheel nieuwe opgaven, in den almanak voorkomende, opmer king verdient eene lijst van de dag- en weekbladen, hier te lande in het licht verschijnende, met vermelding van de prijzen van abonnementen en aankondigingen. Ook nu is dit jaarboek verrijkt met de jongst bekend ge worden statistieke opgaven over de bevolking en uitgestrektheid des lands en van zijne koloniën, over den handel, landbouw en scheepvaart, onderwijs, armwezen, gcregtelijke statistiek, geldmiddelen enz., voor al hetgeen men doorgaans de officiële bronnen geraadpleegd en de meeste zorg aangewend heeft, om duidelijkheid aan naauwkeurigheid te paren. ENGE I-ATM©. TONDEN, 29 December. De zittingen van het Iloogerhuis zijn tot 10 Februarij verdaagd. De Toscaansche Regering heeft pogingen aangewend, om hier te lande eene gcldleening te openen. Het minimum van 65 pCt.door dat Bestuur gesteld, is den kapitalisten te hoog voorgekomen. De onderneming is alzoo voorshands mislukt. Door den geweldigen storm van voorleden week is een spoortrein nabij Preston uit het spoor gewaaid. Van de Shoreditch-stationaan den oostelij- keu spoorweg, is het fraaije ijzeren en glazen dak, ter lengte van 300 voe ten, door den stormwind eenige voeten opgeligt en naast de plaats, waar het behoorde, weder nedergezet, zoodat het geheel moet worden afgebroken en vernieuwd. Volgens berigten uit de westelijke zeehavens zoo als Bristol en Liverpool, en zelfs uit Dublin, heeft men ook aldaar en in den omtrek grootc schade geleden. Het schip Louise en Emlie van Hamburg met 70 passagiers naar Rio Grande, is bij New-Romney gestrand, waarbij de Kapitein, 4 manen 36 passagiers zijn omgekomen. Ook is het naar Port Philip bestemde schip Heroïne met eenige der aan boord zijnde landverhuizers vergaan. - Te Duins zijn drie schepen met al het volk gezonken. De ijzeren spoorweg over de landengte van Panama vordert goed in zijnen aanleg, en zal waarschijnlijk nog het volgende jaar gereed komen. In de eerste 6 maanden van dit jaar gingen over de landengte 6127 reizi gers, die van California terug keerden, en 15,053, die er heen gingen. De terugkeerenden en de agenten voerden in dien lijd 30 millioen dollars aan goud over. FKANitlliJ Si. PARIJS31 December. De Keizer is in den avond van eergisteren van Compiègnc wedergekeerd, en heeft gisteren in den Raad van Ministers voorgezeten.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1