LEYDSCHE WOENSDAG, 29 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdas Avond, De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 28 December. Wij kunnen maar niet doorgronden wat onze stad toch aan de Redactie van de twee groole bladen van ons land, het Handelsbl. en de Nieuwe Rott. Cour. heeft in den weg gelegd, dat zij de walgelijkste en flaauwste ver telsels, dóórgaans verdraaid en in het slechtste licht geplaatst, van in het duister schuilende Correspondenten overnemen en zonder behoorlijk onderzoek plaatsen. De feestdagen hebben ons verhinderd vroeger op het historietje van een jongen met ongedierte, medegedeeld in het Handelsbl. van Vrijdag 24 dezer, én een van een nietig voorval met een jongen op een timmermans winkel, in de Nieuwe Rott. Cour. van 15 dezer, terug te komen; beide artikelen die eigentlijk in een Nieuwspost van straatnieuwsmaar niet in bladen passen die het publiek omtrent de gewigtigste staatkundige en maat schappelijke aangelegenheden wenschen voor te lichten. De eerstgenoemde geschiedenis nu komt hierop neder: In do voorlaatste week is een jongeling gevonden in het duffelpakhuis van den Heer Couvée, alwaar hij zijn intrek genomen had, omdat hij, wegens slecht gedrag, niet meer bij zijne ouders mogt te huis komen. Daartoe aangezet, heeft hij zich aan bedelarij schuldig gemaakt, en is dientengevolge aangehouden. Na verhoor (waarbij geen toeschouwers waren en gedurende hetwelk ook zijné kleederen niet door het ongedierte van kleur veranderden) is hij naar het huis van arrest overgebragt en gereinigd. Den derden dag zijn volle rantsoen aldaar bekomende, heeft hij dat te gulzig opgegeten, ten gevolge waarvan bij is gestikt. En nu liet andere historietje De Heer Holtz, Mr. Timmerman alhier, heeft op zijnen winkel het gebruik van sterken drank verbodenen van anderen drank of eetwarente koopen uit dc opbrengst der krullen. Een krullenjongen had echter voor'die Opbrengst cenige eetwaren gekocht en gebruikte die in den winkel. De opzigter gaf daarvan aan zijnen patroon kennis, welke den jongen des avonds naar zijne ouders zou laten brengen, met last dat hij niet terug behoefde te komen. Terwijl de jongen eene boodschap verrigtte, werd hem van dit voornemen heimelijk kennis gegeven, zoodat hij niet terugkeerde en ook niet naar huis ging. Zijne ouders zochten hem gedurende den gelieelen avond, doch vonden hem niet. Des anderen daags vroeg ging zijnen vader buiten eene der poorten, en vond zijnen zoon staande bij eenen hengelaar. Eene onwaarheid is het levens dat de Heer Holtz drie knechts zoude wegzenden of heeft weggezonden. Zijn dit nu historietjes zulke aanzienlijke bladen waardig De Afdeeling Leyden en omstreken der Hollandschc Maatschappij van Landbouw heeft, in hare Vergadering van den 24sten dezer de getuigschriften ten gevolge van bckrooning voor ingezonden groenten op de Algemeerie Ten toonstelling van Landbouw te Haarlemuitgereikt aan het lid E. van der Valk alhier; terwijl het lid D. Wijsman reeds vroeger bekroond is, voor de inzending van zijnen vóortreffélijken slier, door de Afdeeling Rotterdam en omstreken. Van 1° Januarij 1851 tot 1° October 11. zijn in ons land omstreeks 160 bijzondere scholen opgerigt, waarvan 1/3 van de eerste klasse. - De dag van den 25stcn onderscheidde zich door eene voor het jaargetijde buitengewoon hooge temperatuur': de gemiddelde stand van den thermometer, opgemaakt uit de waarnemingen van 's morgens 8 's namiddags 2 en 's avonds 10 ure, is namelijk 17.1 graden Fahrenheit hooger dan men dien, naar eene gemiddelde 80-jarige waarneming op dezen dag kan verwachten. UC.) liet nieuwe beursgebouw te Gorinchem is aangenomen door F. Kool aldaar voor ƒ20,000. De Gemeenteraad van Goes heeft rrict algemeene stemmen Mr. J. G. ab Utrecht Dresselhuis benoemd tot Archivarius dier gemeente. Hij had aangc boden die betrekking kosteloos waar te nemen. Te 's llertogcnbosch is de nieuwe korenbeurs en korenhal aangenomen voor ƒ9,400, zijnde 1,400 beneden de raming. De beroemde fluitist Mathias Fiirstcnau, wiens talent en composition ook hier te lande op hoogen prijs werden gesteld, is den 12l!en dezer te Dres den, in den ouderdom van 89 jaren, overleden. Sedert het jaar 1792 was hij hof-musicus van dc Vorsten, die elkander op den Saksischcn troon zijn opgevolgd. 's GRAVENHAGE 28 December. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van de Eiken Kroon, den Heer G. P. van Rloinmestein, Directeur van het Postkantoor te Apeldoorn, en tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, den Majoor der artillerie in Belgische dienst C. E. Coquilhat, Onder-Directeur der geschutgieterij te Luik. - Z. M. heeft aan de afdeeling Natuurkunde der Maatschappij Felix Meritis te Amsterdam 500 geschonken, tot meerdere uitbreiding van de verzameling werktuigen voor het natuur- en scheikundig onderwijs, dat bij die afdeeling gegeven wordt. Ook heeft Z. M. voor den opbouw van het Oudemannen- en Vrouwenhuis alhier ƒ500 gegeven. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan het vrouwenfonds van weldadig heid, te Noordwijk gevestigd, weder eene gift geschonken van 50. HH. KK. 1111. Prins en Prinses Frederik hebben heden hun buitenver blijf, het Huis de Pauw verlaten en zijn in deze residentie teruggekeerd. II. K. H. Prinses Frederik der Ncderl. heeft aan de Directrices der ver loting van Damesbandwerken enz., ten voordeele der armen te Amersfoort, lot dat einde een geschenk doen toekomen. Den 20sten is door den Minister van Buitenl. Zaken aan den Deenschen Minister Resident bij het Nederl. Hof eene acte afgegevenwaarbij namens M. wordt toegetreden tot het tractaat, hetwelk op den 8sten Mei jl. tus- eri den Koning van Denemarken ter eenre, de Keizers van Rusland en Oostenrijk, de Koningen van Pruissen en Zweden en Noorwegen, de Koningin van Engeland en den President der Fransclie Republiek ter andere zijde, te Londen is geteekendter verzekering van de integriteit der Decnsche Monarchie en der orde van eventuele troonsopvolging in Denemarken. De Koninkl. Bibliotheek alhier werd in dit jaar door omstreeks 1400 personen bezocht; het getal uitgeleende boeken beliep 1345. De werkzaamheden van den Rijkstelcgraaph zijn reeds zooverre gevor derd dat de lijnen dezerzijds met de Pruissische in het begin van Januarij kunnen aangehecht wordenwaarna onmiddelijk de vcreischte voorloopige proefnemingen zullen aanvangen zoodat omstreeks half Januarij de corres pondentie voor het publiek zal geopend kunnen zijn, en men van Amsterdam dadelijk met Berlijn zal kunnen corresponderen. Den 22stcn dezer heeft een waar feest in den Koninklijken schouwburg alhier plaats gehad. De Heer van Danswijk vierde zijne 50-jarige betrekking aan het tooneel en nam tevens afscheid. De voorstelling bestond uit de Vrek van Molière. Na den afloop der voorstelling werd door den grijzen kunstenaar een toepasselijk dichtstuk voorgedragen; waarbij hij, diep geroerd, afscheid nam van het publiek, dat hem steeds zoo hoog gewaardeerd heeft. Toen hij het tooneel verlaten wilde, verschenen de acteurs en actrices, die hem om ringden en in koor hem hunne hulde bragten. De directeur, de Heer Peters, plaatste zich nu ter regter- en Mw. Stoopendaal ter linkerzijde van den hoog- geachten kunstbroeder. Eerstgemelde sprak op treffende wijze eenige dicht regelen uit, die met de meeste belangstelling en harlelijkheid werden ont vangen. Te midden van de steeds klimmende toejuichingen plaatste Mw. Stoopendaal een krans op het hoofd des grijzen kunstenaars. Het was als het teeken om den Heer van Danswijk van alle kanten met gebloemte te be- strooijen. Een en ander bragt blijkbaar diepen indruk op den kunstenaar te weeg. Plaats genomen hebhende te midden van het tooneelgezelschapwerd bij het gezang van het koor, onder het spelen der muziek, en onafgebroken toejuichingen, de gordijn zachtkens nedergelaten. Zóó mogt de Heer van Danswijk afscheid nemen van het tooneel. Te Scheveningen is in den morgen van den 26sten gestrand het tjalk- schip Annagiena, van Amsterdam naar Londen met aschde manschap, be staande uit drie man, is gered. Het schip bad een belangrijk lek gekregen. AMSTERDAM, 27 December. Z. K. II. de Prins van Oranje is hier gisteren aangekomen vergezeld van zijnen Gouverneurhij is aan het paleis afgestapt. Heden morgen vroeg heeft een zware brand het huis van den Slroohoe- denmaker J. Nottet, in de Ulrechtsche straat bij do Botermarkt, geheel tcr- nield; de belendende percelen hebben veel geleden. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft ƒ100 gegeven voor hen die bij dit ongeval schade hebben bekomen. Bij eene veiling van effectenwelke den 23ston alhier heeft plaats gehad, zijn, onder anderen verkocht, aandcclcn renteloos voorschot voor 33 arbeiderswoningen te Leyden, a 54 pCt,

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1