LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 24 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond, De Prijs der Courant is /13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Tlt hoofde van het KERSFEEST, zal de Maanclagsclic Courant van 2? SSecember niet worden uitgegeven. BIN XE X I. A X I)SC IIB BERIGTEN. LEYDEN23 December. Wij hebben vóór eenigen lijd uit de Staats-Courant overgenomen het be- rigt, dat zich alhier eene Sub-Commissie voor de internationale ruiling van voorwerpen van wetenschap en kunst gevestigd heeft, welke zich aan de van Regeringswege te 's Gravenhage ingestelde Iloofd-Commissie voor het geheele rijk heeft aangesloten. Wij nemen de vrijheid, de aandacht onzer weten schappelijke stadgenooten te vestigen op de hierachter voorkomende aankondi ging dezer Sub-Com missie. Wanneer wij ons herinneren welke groole belang stelling het systeem van den Heer Vattemare in deze academiestad heeft ont moet, achten wij het overbodig, onze geleerden tot medewerking tot het loffelijk doel der Commissie aan te sporen. Slechts willen wij doen opmer ken datnaar wij vernomen hebbenreeds een zeer groot aantal kostbare boekwerken van vreemden oorsprong door de zorg des Heeren Vattemare hij de Iloofd-Commissie te 's Ilage is ontvangenwelke door hare zorg aan de openbare instellingen en verzamelingen hier te lande zullen worden uitgedeeld. Met grond mogen wij verwachtendat daarbij aan de Bibliotheek van 's Rijks Hoogeschool te Leyden geen onaanzienlijk deel te beurt zal vallen. Maar zonder twijfel zal eene welwillende medewerking van lien, die aan deze Hoo geschool verhonden zijn, of belang stellen in haren bloei, hare aanspraak daarop zeer versterken. Niemand late zich daarbij terughouden door de ge dachte, dat hetgeen hij zou kunnen geven, te onbeduidend is, immers, wat door ons gering en zonder beteekenis geacht wordtheeft dikwijls bij vreem den mits het slechts op zijne regie plaats kome, groot belang en hooge waarde. Trouwens het geheele systeem der internationale ruiling is op dezen grondslag gebouwd, dat elk afsta wat hij gaarne missen wil, om in de plaats te ontvangen wat hij gaarne heeft. En aldus zal ook elk onzer met geringe opoffering kunnen medewerken om voor onze bibliotheek belangrijke aanwinst te verwerven. Gisteren avond werd door de leden der Onder-Officiers Sociëteit van de onderscheidene corpsen in dit garnizoen eene partij gegeven aan de Onder officieren iler Schutterij alhier. Een 80-tal Onder-Officieren waren aanwezig en te midden der algemecne vreugde heerschte er de grootste orde, terwijl onder het rondgaander gevulde glazen, het corps Muziekanten van het Regi ment Rijdende Artillerie, niet weinig tot hun aller genoegen toehragt. Met genoegen ziet men de goede harmonie welke onder zulk een aanzienlijk getal Onder-Officieren heerscht en wcnschen dat die harmonie voortdurend zal blij ven bestaan. Z. M. heeft verlof gegeven tot het oprigten eener Nieuwe Rotterdamsche gasfabriek, welke te Kralingen zal gevestigd wezen, en waartoe magtiging is gevraagd door de Heeren D. A. Schretlen van hier en 5 anderen. Voor de achtergelalene betrekkingen der verongelukte Hellevoetsluische zeelieden is weder bij het Oostenrijkse!) Consulaat 484 ontvangen, van de Kamer van Koophandel te Fiumemede als Triest eene Ooslenrijksche haven stad aan de golf van Venetie. De dezer dagen te Haarlem gehouden verkooping van het Penning- en Munt-Kabinet van wijlen den Heer K. Kaan, heeft de aanzienlijke som van ƒ8,147 opgebragt. Te Lcksmond is den 19,lcn het vernieuwd kerkgebouw der Hervormden ingewijd, onder leiding van Ds. J. AA'igeri Francois; ook te Haulenvijk in Friesland is dien dag een nieuw kerkgebouw der Hervormden ingewijd. Uit Noordbrabant wordt gemeldt, dat in de spiegel fabriek van de AVe- duwe Borzo en Zonen een achttal spiegels voor een kapitalist in Holland be werkt worden, waarvan de wedergade zeldzaam te vinden is, daar een dezer 300 Ned. duim in hoogte en 220 Ned. duim breedte heeft, en de eerste van die grootte is, welke ooit in Holland of België in eene lijst werd gezet. 's GRAVENHAGE 23 December. Bij Koninklijk besluit van den 13(len dezer, is, wegens verrigle kerkelijke dienst, pensioen verleend, aan J. B. Frijns, geboren 13 Augustus 1808, Ai caris te St. Geerlruide (Limburg), uit hoofde van ligchaamsgebreken ter somma van ƒ281wegens ruim 18 jaren dienst, en aan S. A'ollenhiockge boren 26 October 1785, Pastoor te Rijssel (Overijssel), uit hoofde van hoogen ouderdomter somma van ƒ600wegens 43 jaren dienst. Bij Kon. hesluit van den 21sten zijn benoemd tot Ontvangers der di recte belastingen en accijnsen: te Houten c. a. de Heer L. van de Kasleele, thans te AVadenoijente AA'adenoijen c. a. de Ileer J. J. Baron Tacts van Amc- rongenthans Surnumerair hij de Arrondissements-directie van 's Gravenhage. 'L. M. heeft aan zijnen Gezant te Rome, A. Graaf de Liedekerke Beau fort, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Grootkruis der Orde van den AVillen A'alkhem door Z. K. H. den Groot- Hertog van Saksen-AVeimar-Eisenach geschonken. - Naar men verneemt zal het huwelijk van Prins Hendrik met Prinses Amalia van Saksen-AA'eimar in het aanstaande voorjaar plaats hehben. - Uit Stokholm heeft men herigt ontvangendat de Gemalin van den Kroonprins, H. K. II. Prinses Louisa der Nederlanden, voorspoedig van een Zoon was bevallen. Door den Minister van Binnenl. Zaken is ingetrokken de beschikking van 18 dezervermeld in de Staats-Cour. van 22 daaraanvolgendevoor zooveel het in dienst stellen van Petrus Jacöbus Marinus de Gelder als tele graphist betreft. Bij den Minister van Financiën is ontvangen een muntbiljet van ƒ10, tot voldoening van hetgeen de onbekende inzender, zich teekenende P., ver meende te min aan 's Rijks schatkist betaald te hebben. - C. Kcmme en P. Mingelen zijn van het tegen hen geslagen vonnis, we gens laster in een gedrukt geschrift, in hooger beroep gekomen hij het Prov. Geregtshof in Zuidholland. Eerste lA;s in et- der Staten-Generaat. Zitting van Woensdag 22 December. Nadat in de vorige zitting Hoofdstuk IV Departement van Justitie en Hoofdst. V Departement van Binnenl. Zaken) der begrooling met alge mecne stemmen waren aangenomenzijn in deze zitting aangenomende Hoofdstukken VI [Dep. voor de Zaken der Ilerv. Eeredienst enz.) en VII [Dep. voor de Zaken der Roomscli-Katholieke Eeredienst) met alge- meene stemmen; Hoofdstuk AI 11 [Departem. van Marine) met 26 tegen 11 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Insinger, de Brauw, de Villers de Pilé, van Heeckeren van AVassenaer, van Foreest, van Roijen, de Bruyn, A'erhey van den Bogaard, van AVeel, van Sasse van A'sselt en de Jonge van Ellemcet. Hoofdstuk IX A [Nationale schuld) en 1X5 [Dep. van Financiën) met jemcene stemmen. Vóór de opening der beraadslaging over Hoofdstuk X [Dep. van Oorlog) is alstoen, op voorstel van den Ileer van AVessem, die daarbij door onderschei dene leden werd ondersteund, de openbare zitting in eene met gesloten deu ren veranderd. Na de opheffing van het comité-generaaldat ongeveer een uur geduurd heeft, is Hoofdstuk X der staatsbegrooting behandeld en met 33 legen 4stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren: van Rvckevorsel, van Roijen, de Bruyn en de Sitter. Hoofdstuk XI [Dep. van Koloniën) is met 36 tegen ééne stem, zijnde die van den lieer van Ryckevorsel, en Hoofdstuk XII [Onvoorziene uitgaven) met algemecne stemmen aangenomen. De beraadslagingen over de wet op de middelen is daarop aangevangen welke beden avond ten acht ure zal worden voortgezet. In deze Avondzttting zijn de beraadslagingen over de wet op de middelen voortgezet. De Minister van Financien heeft in het hreede de onderscheidene beden kingen beantwoord, welke in den loop der deliberatien van heden waren ge maakt. Vooral heeft hij over het fonds van den Iloogen Raad van Adel uil- geweid en de stelling verdedigd dat dit fonds is Rijks eigpndoin. Ten slotte is, na nog eenige beraadslaging, de wet op de middelen aangenomen met 33 tegen 2 stemmen. Tegen de Heeren d'Ablaing en Andringa de Kempe- naer. De A'ergadering is daarop tot nadere oproeping gescheiden. ASSEN19 December. De Arr.-Regtbank alhierheeft den 3dcn dezer vonnis gewezen in de zaak van de Diaconie der Hervormden te Dalen tegen de Diaconie der Hervorm-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1