aangifte geschiede. Bij de bezorging van berigten worden liet eerst overge- bragt: regeringsberigtenwaaronder verstaan worden: berigten van den Ko ning, van 's Konings Ministers en van de Nederlandsche en vreemde Gezanten. Daarna worden de dienstberigten overgebragt, en eindelijk de bijzondere be rigten. De berigten worden duidelijk en in verstaanbare taal, zonder afkortingen of doorhalingen, met inkt geschreven. Zij worden voorzien van de dagtcekening, de handtcckening van den afzender en het duidelijk adres van dengene voor wien zij bestemd zijn. De bijzondere berigten worden in het Nederduitse}) of Fransch gesteld. Geheimschrift, mits in cijfers of letters uitgedrukt, is veroorloofd voor regeringsberigten, doch voor alle andere be rigten verboden. Een berigt mag niet meer dan 100 woorden bevatten. Regeringsberigten worden zonder onderzoek overgeseind. De overbrenging van bijzondere berigten wordt door den eerstaanwezende)! ambtenaar geweigerd, wanneer hij oordeelt, dat de inhoud daarvan in strijd is met de publieke orde of de veiligheid van den Staat. Van deze weigering geeft hij onmiddelijk kennis aan den hoogsten ter plaatse aanwezigen burgerlijken overheidspersoon, welke tusschcn den ambtenaar en de belanghebbenden beslist. Van die be slissing is beroep op den Minister van Binnenl. Zaken. Er worden ook lerigtcn aangenomen ter verdere verzending buiten de telegraaph-Iijnen. Voor het niet ontvangen der bijzondere, aan den tclegraaph toevertrouwde berigten is geene schadeloosstelling verschuldigd. Voor het overbrengen van binnenlandschc tijdingen wordt betaaldover oenen afstand van 75 mijlen, voor elk berigt van een tot 20 woorden, 50 cents; van 21 tot 50 woorden ƒ1; van 51 tot 100 woorden 1.50over een afstand van 75 tot 190 mijlen, voor elk berigt van 1 tot 20 w. ƒ1; van 21 tot 50 w. ƒ2; van 51 tot 100 w. ƒ3. De afstanden worden geme ten volgens hemclbreedte, van kantoor tot kantoor. Voor nachlberigten worden de prijzen van het tarief verdubbeld. Aan de kantoren van beslemming worden de berigten dadelijk overgeschre ven in een verzegelden omslag geslotenvan het kantoorstempel voorzien en aan den belanghebbende bezorgd. De telegraaph-beambten zijn ten strengste gehoudenhet geheim der be rigten te bewaren. Zij verbinden zich daartoe bij cede. Volgens art. 10 der wet van 7 Maart 1852, zijn de straffen, bedreigd in artt. 187 en 378 van het Strafwetboek, toepasselijk op de personen, die, in hunne betrekking tot den telcgraaph, zich schuldig gemaakt hebben aan terughouding of opening van telegraphische berigten en aan bet openbaar maken van de geheimen in zulke berigten vervat. Bij den Gemeenteraad is een verzoekschrift ingekomen van ingezetenen van Scheveningenhoudende, dat de Raad geen gevolg geve aan het door Dr. d'Aumerie gevraagd ontslagals Geneesheer van het badhuisalsook een verzoek van Dr. II. Polyn Buchner te Katwijk, om in zijne plaats te wor den benoemd. Provinciale Staten van Wiui&foolland. Zitting van Woensdag 1 December In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het ontwerp-reglc- ment voor het Hoogheemraadschap van Delfland, waarmede in do Avondzit ting zon worden voortgegaan. Psveetlc Mam er der Staten-€ieneraal, Zitting van Woensdag 1 December. In deze zitting zijn ingekomen de geloofsbrieven van het nienw benoemde lid de Heer Leemans. Voorts twee Kon. Boodschappen ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wet, als: 1°. Tot aflossing of verwisseling van nationale schuld (conversie). 2"- Tot bekrachtiging van prov. belastingen in Zeeland. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over Hoofdstuk IX B der Staatsbe- grooling Departement van FinanciënDie beraadslagingen zijn gevorderd tot art. 23. Door den Heer Ilugucnin is een amendement voorgesteldstrekkende om dit art. met 25,400 te verminderen met liet doel de Rijks Advocaten af te schaffen. Daarop is door den Heer Meeussen een subamendement voorgesteld om de vermindering van het cijfer van dit art. op slechts ƒ12,700 te brengen met het doel de Rijks-Advocaten nog gedurende zes maanden te laten blijven bestaan. In den loop der beraadslagingen over dit art., heeft de Minister van Fi nancien toegezegddat na het recesaan de Kamer zal worden aangeboden een ontwerp, tot wijziging van sommige bepalingen in de algemeene wet van 26 Aug. 1822, omtrent de heffing der belastingen. Ten slotte is dit hoofd stuk met algemeene stemmen aangenomen. Zitting van Donderdag 2 December. De geloofsbrieven van den Heer Leemans zijn in orde bevonden. Bij de beraadslagingen over Hoofdstuk X Oorlog) hebben tot hiertoe zes leden kortelijk het woord gevoerd. De zitting duurt voort. In de Memorie van Toelichting bij het ontwerp ter aflossing of verwis seling van Nat. Schuld, leest men onder anderen het volgende: Vermindering van den rentelast is de eerste pligt van den financielcn wet gever hier te lande. Alleen daardoor zal het mogelijk zijn 's Lands credict duurzaam te bevestigen, en eene vermindering van de algemeene lasten voor te bereiden. De Regering is van oordeel dat men het meer zekere boven het onzekere moet kiezen, en dat men niet, op hoop van toekomstig grootcr voordeel, cenc besparing die vroeger verkregen zou kunnen wordenmoet laten voor bijgaan. Zij koestert het vertrouwen dat die vermindering weldraen met zeer weinig opoffering van kapitaal en onkosten, tot stand gebragt zal kunnen worden; dat dit offer althans zich tot 1 pCt. op het kapitaal met 1/4 pCt, courtagie zal bepalen. Welk voordeel eene conversie, op dien voet zal opleveren, is zeer eenvoudig te berekenen. Het kapitaal van de werkelijke schuld, rentende 4 pCt.op bet grootboek ingeschrevenbedraagt thansƒ237,409,500. Het kapitaal der nog overige obligatien ten laste van 's Rijks overzeesche bezittingen, rentende 4 pCt.is14,748,500. te zamenƒ252,158.000. Waarvan de rente bedraagt 's jaars 10,086,320. De vermindering der rente tot op 3-1 pCt.brengt hierop, na aftrek van onkosten, eene vermindering van ruim 500,000. De middelen bij de schatkist voorhanden, zijn hiertoe meer dan toereikend. Op 31 December 1852 is aan batige saldo's aanwezig ruim twaalf en een half millioen gulden. Ook buiten betgeen tot voldoening van de kosten der conversie noodig kan bevonden wordenblijft er eene aanzienlijke som be schikbaar, die men ook, tot bevordering van den maatregel van conversie, bij deze gelegenheid tot inkoop van schuld zou kunnen besteden. Tot dat einde wordt dan ook de beschikking over die middelen gevraagd. Zij zullen gerekend lot 4 pCt. rente, eene nieuwe bate van ƒ400,000 meer of min opleveren en het resultaat dezer operatie, wanneer zij tot stand is gebragt, zal, te zamen genomen, derhalve een duurzaam voordeel van weinig minder dan één millioen opleveren. De gunstige afloop van de conversie, die in 1844 tot stand is gebragt, heeft van zelf tot de overtuiging geleid, dat de eenvoudige en geleidelijke weg, die toen is gevolgd, ook nu dc meeste kans van wélslagen aanbiedt. Het bijgaande wets-ontwerp verschilt dan ook, in het wezen der zaak, weinig of niet van de wet van 25 Junij 1844. De verwisseling zal aan de houders worden aangeboden tot zoodanigen koers, als de stand der fondsen slechts ecnigermale zal toelaten, mits niet lager dan tot 98 pCt.onder bijbetaling in geld van het verschil tusschen het nominaal bedrag en den werkel ijken prijs. ROTTERDAM, 1 December. Eergisteren avond vierde, gelijk was aangekondigd, de Nestor onzer Too- neelkunstenaars, de grijze van Hanswijk, bet feest zijner 50-jarige toonecl- dienst, met de titelrol in Molières blijspel de Vrek. De zaal was bui tengewoon verlichtmet guirlandes en schildenwaarop de voornaamste rollen waarin de Heer van Hanswijk vroeger uitmnntte, stonden uitgedrukt, voor deze plegtigheid doelmatig versierd en opgevuld met toeschouwers, die den boog vereerden kunstenaar, zoo bij zijn opkomen als gedurende dc voorstelling, met levendige toejuichingen hunne hulde bragten. Na den afloop van het stuk, hetwelk den beneficiant dc eer der terugroeping ver schafte sprak dc Heer van Hanswijkmet bewogen stemeen afscheidsgroet uit, waarna zich een aantal leden van het Zuidhollandsche tooneel om den feestvierende schaarden, en een, op deze gelegenheid toepasselijk lied zongen. Toen trad de lieer Peters op, en stelde den grijsaard eene fraai bewerkte zilveren snuifdoos ter hand, waarin zich een aanzienlijk geschenk in bank papier bevond, door dc voornaamste geabonneerden en vrienden van den Heer van Hanswijk, bijccngebragt, hem daarbij toesprekende in eenige dichtrege len, naar aanleiding waarvan de Dames Slopendaal en van Ollefen den grijsaard eene gouden kroon op het hoofd drukten, hetwelk ziglbaar niet alleen op hem zeivenmaar ook op de toeschouwers een diepen indruk maakte. Een tweede koorgezang, gevolgd door nieuwe eerbewijzen aan den gekroonden kunstenaar door de toeschouwers gebragt, besloot deze treffendo plegtigheideene plegtigheidgewis zeer verecrend voor den Heer van Hans wijk, maar niet minder voor onze stad, die op dezen avond al weder heeft getoond dat zij ware verdiensten weet te waardeeren en te huldigen. Als een bewijs van buitengewone activiteit en geëvenredigde bekwaam heden vestigen wij de aandacht op de dezer dagen in deze stad opgerigto tweede gas-fabriek. In het voorjaar van het loopende jaar verkregen de onder nemers de concessie en zijn in den afgeloopen zorner met het bouwen der fabriek begonnen. Na Rotterdamsche kermis werd met het leggen der pij pen in de straten een aanvang gemaakt. Dit alles is met zoodanigen spoed geschied, dat reeds in het begin der vorige week met het stoken kon begon nen worden. Jl. Vrijdag avond werd bet gas in de buizen gelaten en heeft nog denzelfden avond in vele huizen, met het beste gevolg en zonder de minste stoornis, gebrand en daardoor aan aller verwachting ten volle be antwoord. Zoo als wijtijdens met het bouwen begonnen werdgemeld hebbenzijn de plannen der inrigting afkomstig van den Heer D. A. Schretlen te Leyden, in wiens fabriek van ijzeren werktuigen de machineriën vervaardigd zijn. De uitvoering dier plannen was aan gemelden Heer Schretlen en aan den Heer van Limburgh opgedragen. Uit het bovenstaande blijkt, dat die uitvoering allcrlofwaardigst is. (IV. R. C.) Iïet bouwen van een nieuw huis aan de westzijde van den Oppert al hier, tot het houden eener centcnschoolis voor 18,300 aangenomen. AMSTERDAM, 30 November. Onder de geschenkenaan den Hoogleeraar van der Hoeven ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum aangeboden, verdienen twee eene bijzondere mel ding zoowel om hare verdiensten als kunstwerkenals omdat zij voor deze plegtigheid opzettelijk vervaardigd zijn. Het eerste is een bronzen slaluet van

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2