COURANT LEYDSCHE Du Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven Die van Maandag komt MAANDAG 29 NOVEMBER. vit Zuturdag Avond. 1 Do Prys der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven i m BINNENLAKPSCIIE BEPJGTEN. LEYDEN27 November. De Minister van Binnenl. Zaken heeft den 23sten dezer aan de Heeren J. Planjer. J. AVijtcnburg de Vries, S. II. Earive en J. J. Planner, de beide eersten en de vierde alhier, de derde te Alphen woonachtig, onder zekere bepalingenvergunningtot wedcropzcggens toeverleend voor cene schrocf- bootdienst van hier op Amsterdam en alle tusschenplaalscn heen en terug, tot vervoer van reizigers en vrachtgoederen. Deze dienst wordt echter niet in werking gebragt dan na borgstelling en nadat de hoogste graad van snel heid voor de vaart is bepaald en het reglement met de tarieven zijn goed gekeurd. AVij zijn verzocht to melden, dat de Lijst van Intcckeningten be hoeve der Soiree Musicalewelke op Donderdag den 2den December t852 zal plaats hebben ten voordeelc der AVeduwc T. v. d. Meelook ligt bij de Muziek- en Kunsthandelaren Schreuder en van Baak. AVij zijn in staat gesteld om te melden dat aan eene in ons laatste nommer uitgesproken wensch, hoogst waarschijnlijk voldaan zal worden. De lieer AV. F. G. Nicolaï stelt zich voor, om tegen het einde der eerstkomende maand Januarijeen groot concert te gevenwaarop eene van zijne grootere orchest composition ten gehoore gebragt zal wordenen hij onder meer andere obligatistcnwier medewerking hij hoopt te erlangen, ook zich zelf als obli- gatist op piano zal doen hoorendoor de voordragt van het beroemde vijfde concert in Es duur van L. van Beethoven. AVij stellen ons veel uitnemends voor van dien avonden houden ons over tuigd dat de blijken van belangstelling van de zijde onzer stadgenooten even min zullen ontbrekenals dit het geval was toen zich onze jeugdige kunstenaar, voor eenige jaren op het door Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst, ten zijnen behoeve gegeven Concert, tot afscheid heeft doen hooren. Zoo zal Levden dan de plaats zijn, waar hij voor het eerst openlijk als Componist, Dirigent, Pianist én Organist optreedt; wat wij in dit laatste opzigt van hem leerden kennen, geeft oris hooge verwachtingen ook voor hetgeen hij in de drie overige betrekkingen zal leveren. Ingezonden. Curatoren van bet Stolpiaansch Legaat aan de Iloogeschool alhier heb ben in hunne Vergadering van den 15dcn October 1852 besloten de twee navolgende prijsvragen voor te stellen: I. Quomodo, servata indole religionis Christianae, jura et officia definienda sunt, turn parentum, turn Ecclesiae, turn Civitatiscirca eruditionem et educationem. Dat is: welke zijn naar Christelijke beginselen de regtcn en pligten van Ouders, Kerk en Staat ten opzigte van onderwijs en opvoeding. II. Quid est quod Ethica Christiana reprchendat in ea juventutis inslitu- ■tionein qua veteram Graccorurn et Romanorum scripta et monumenta cog- noscenda et interpretanda proponuntur? Quodsi ea inslitutio tum cornmoda, turn incommoda habet, quaeritur ntra graviora sint. Postremo, in utramcurnque sententiam pronuntiandum sit, quaeritur quid providere oporteat eos, quorum vel auctoritate vel opera ca disciplina susci- pitur, ut ea juventuti emólumento sit. nDat is: wat is er van den kant der Christelijke zedekunde in te brengen legen het gebruik van de schriften der Grieken en Romeinen tot de wetenschappelijke opleiding der jeugd? Zijn de voordeelen, welke dit gebruik oplevert, grooter of kleiner dan de nadoelen, die er uit voortspruiten AVelke middelen behooren zij, aan wie bet opzigt over het onderwijs of het onderwijs zelf is toevertrouwd, hetzij in het eene hetzij in het andere geval, ten nutte van het opkomend geslacht aan te wenden? De prijs voor het goedgekeurde antwoord op eene van deze vragen is de gouden medaille ter innerlijke waarde vau ƒ250 en ƒ100 in geld, of wel naar verkiezing de geheele som in geld. De antwoorden moeten, in het Latijn of Nederdnitsch geschreven, met eene spreuk geleekend en met bijvoeging van een gesloten billet, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en waarin des Schrijvers naam en adres is opgegeven, vracht vrij gezonden worden aan den Hoogleeraar J. van der Hoeventhans Secretaris van bet Legaat; die op de eerste vraag vóór den eersten Mei 1854, die op de tweede vóór den eersten November 1853. A'olgcns betgeen uit 'sGravcnbage aan een onzer dagbladen gemeld wordt, zal, na de invoering van het Keizerrijk in Frankrijk, de oud-AIinister Lightenvelt als Nederlandsch Gezant derwaarts gezonden wordenter vervan ging van den Baron Fagel. Eene nieuwe kerk en pastorie voor de Herv. gemeente te Luiten, aan de Dedemsvaart, is aangenomen door den Heer J. Vlugt aldaar voor ƒ11,519. Z. M. heeft magtiging verleend tot het slichten van eene kerk en pas torie voor de Hervormden te Grollo en Scboonloo, gemeente Bolde in Drenthe, opdat die gehuchten eene zelfstandige gemeente uitmaken en eenen eigen Pre dikant erlangen. Van het Land wordt ƒ300 als bezoldiging aan den Predikant toegezegd en door de gemcenlenaren is voor ƒ300 ingeschreven. Bij de herstemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, over de Heeren Mrs. J. M. de Kempenaer en J. A. A. Leemans, is de laatstgenoemde, Advocaat-Generaal bij het IIoog-Geregtshof in Neêrlandsch-Indië, met verlof, tot herstel van gezondheid, hier te lande, met 614tegen 477 stemmen, als zoodanig benoemd; zoo gemeld wordt, ten gevolge van het besluit der Katho lieke kiezers, om zich tegen den eerstgenoemde te verklaren. Uit Haarlem wordt van den 24stca het volgende gemeld: Bij bet af rijden van het station van den ijzeren spoorweg, had een van de voorste rijtuigen der eerste klasse van den derden trein van Rotterdam (de beurstrein), het ongeluk uit het spoor te gerakentoen dit na eenige oogenblikken (een. 50 schreden verder) bemerkt werd, stopte de machinist dadelijk en deed den trein stilstaan. Gelukkig was bet nog aan de zijde van de ijzeren brugwaar een dubbel spoor ligt. Men verzocht dus de reizigers het rijtuig te verlaten, liet de in het spoor gebleven rijtuigen terug gaan, formeerde spoedig op het 2(lc spoor een anderen troin en verzocht de reizigers weder in te stijgen, waarna de trein dadelijk den togt aanvaardde. Op de waag te Assen zijn in de laatste 14 dagen van October gewogen 21,000 halve Ned. ffi honig en 4.531 halve Ned. ffi was. De honig kost ƒ12 de 100 ffi en de was 82 cents het halve Ned. ff'. Te Coevordcn zijn gewogen 48,000 halve Ned. 'tS honig en ruim 3,000 ffi was. Men meldt uit Venlo dat in de vorige week aldaar drie soldaten zijn gevangen genomendie zich een jaar lang met smokkelen hadden bezig ge houden. Dagelijks in de vrije uren omgordden zij zich met platte zakken vol koloniale waren en wandelden aldus naar de Pruissische grenzen, alwaar zij deze op de bestemde plaatsen losten. Dun verkwistend leven heeft aan leiding gegeven dat het ontdekt werd. 's GRAVENHAGE 27 November. Z. M. heeftin afwachting van eene geheele herziening der wetgeving op de visscherijenbij besluit van heden, reeds een der belemmerende voor schriften op dat bedi'ijf opgehevenhet Koninkl. besluit van 29 Augus tus 1837 ingetrokken, en verder bepaalddat art. 6 van het besl. van Novem ber 1325 in zoo verre wordt gewijzigd, dat het daarin voorkomende verbod, in plaats van in te gaan met den 15dcn Nov.ingaat met den 15llen December. Gisteren avond heeft er een langdurige Ministers-Raad plaats gehad. De Hooge Raad der Nederlanden beeft in zijne zitting van gisteren uit spraak gedaan in de zaak van C. J. Enlhoven, oorspronkelijken eischer legen de Hooge Erfgenamen van wijlen Z. M. Koning AVillcm II, oorspronkelijke gedaagden en cischers in vrijwaring tegen L. J. Enlhoven en Comp.gedaag den in vrijwaring. De Ilooge Raad heeft de oorspronkelijke gedaagden, eischers in vrijwaring veroordeeld om aan den oorspronkelijken eischer te betalen cene som van ƒ82,122.76, met de intressen ad 5 pCt. sedert den dag der dagvaarding, en aan den oorspronkelijken eischer zijnen eisch ontzegd, tot betaling door de erfgenamen van de intressen van het jaar 1848. De oorspronkelijke gedaagdeneischers in vrijwaringzijn in hunnen eisch tegen de gedaagden in vrijwaring niet ontvankelijk vcxklaard en zijn de oor spronkelijke gedaagden veroordeeld tot betaling van alle de kosten van den proccsse, ook die gereserveerd bij de arresten van 19 December 1851 en 23 April 1352. De Bomschuit de 5 Gebroeders, van den reeder A. Krul te Schevenin- genis den 20stea onder de Engelsehc kust overzeild door de stoomboot van Londen naar Hamburg. De stuurman en 6 matrozen zijn gered en met de Stoomboot te Hamburg aangebragteen matroos is verdronken. De tot nu toe te Triest ontvangene giften voor de nagelaten betrek kingen van de 9 omgekomen visschcrs van Ilcllevoelsluisbedragen 2.622.74.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1