heilige beginselen der legitimiteitwelke onder de bescherming der Voorzie nigheid den grondslag van ons eigen vaderland uitmaken. Het is de taak van elk nieuw gezag geene houding aan te nemen die met bestaande en ge gronde overtuigingen in tegenspraak is, maar zich in dezelve te schikken. In Frankrijk zelf is de nieuwe Regent voor den één de uitverkorene des volks, voor den ander de erfgenaam des Keizers, voor een derde slechts eene nood zakelijkheid. Het zou van zijnen kant niet verstandig wezen, den strijd over het beginsel lot het uiterste te drijven en zich zelf hinderpalen te scheppen uit de overtuigingen der mcnschen die zijne heerschappij erkennen. Ook tegenover het buitenland moge deze vraag blijven rusten. Maar zij zoude aangeroerd worden door de aanneming van titels en benamingendie aanspra ken in zich sluiten, welke slaatsreglelijk zoo min als feitelijk gegrond zijn. Te Triest is op de tijding van hel noodlottig omkomen van de 9 Hel- voctsluizer zeelieden, tijdens bet vergaan van bel Oostenrijksche schip Pegno d'Amicizia, en op de aanbeveling van de ongelukkige nagelaten 8 weduwen cn 26 weezen in de milddadigheid van de Oostenrijksche Regering en men- schenvricndendoor het Consulaat-Generaaldoor de Regering eene oproeping ter ondersteuning van de weduwen en weczen gedaan en in weinige dagen waren reeds ƒ1,090 daarvoor ingekomen cn verdere aanzienlijke bijdragen stonden nog te verwachten. Uit Athene wordt bcrigt, dat de Koning den 2dcn aldaar was terugge keerd cn er feestelijk ontvangen. RUSLAND. PETERSEURG, 7 November. De Keizer heeft den aanleg goedgekeurd van cenen spoorweg tusschen de steeds in bloei toenemende handelstad Odessa aan de Zwarte Zee met ruim 40.000 inwoners en de stad Kbarkow, hoofdplaats van hel Gouvernement der Sloboden, een Kozakkcnstam in de Ukraine, bevattende 10,000 inwo ners eene hoogeschool en vele fabriekenop eenen afstand van 600 Ned. mijlen of 120 uren in noordoostelijke rigling van Odessa gelegen. De Keizer heeft veroorloofd daarop aandeden uit te gevenaan welke de Regering eene rente van vijf ten honderd verzekert. Op bevel der Regering mag aan de Hoogeschool te Helsingfors de Wijs begeerte niet meer onderwezen wordende Hoogleeraar in dit vak heeft zijn pensioen ontvangen. De luchtsgesteldheid is sedert eergisteren wederom zacht geworden en een sterke dooi ingevallen. YEREEMGDi; STATEN. NEW-YORK, 3 November. Den 31sten October heeft de verkiezing plaats gehad van den President en Vice-President, voor vier jaren, aanvangende met den 4lIcn Maart aanstaande. De candidaten der demokraten-partijde lieer Franklin Pierce, uit den Staat New-IIampshire, en de lieer William Rufus King, uit den Staat Alabama, de eerste tot President en de tweede tot Vice-President, hadden eene zoo groote meerderheid van stemmen, als nog zelden gezien was. »Deze verkiezing, zegt een voornaam New-Yorksch dagblad van de demokralen-partijis eene plegtige uitspraak des volks ten gunste der laatstelijk getroffen schikking der slavernij-quaestieen van het vrijgevige handelstarief van 1846. Zij is eene veroordeeling van de driftige bestrijders der slavernij en van al die ijveraars welke zich weinig om den band der Unie bekreunen. Deze lieden ondersteun den de verkiezing van den Generaal Scott, den candidaat der whigparlij voor het Presidentschap. De Heer Fillmore, de tegenwoordige President der Unie, heeft ter vervan ging van wijlen den Heer AVebsterden Ileer Eduard Everett tot Minister voor de Builenlandschc aangelegenheden benoemd. De Heer Everett beeft door uitstekende vervulling der betrekking van Gezant in Engeland, als diplomaat, en door verscheiden geschriften als geleerde, naam gemaakt. Volgens de laatste volkstelling gaat het zielental dezer stad een half millioen te boven. Van hare 515,547 inwoners zijn niet meer dan 277,752 in de Ver. Staten geboren, zoodat de overige 237,795 vreemdelingen zijn. Deze laatsten worden verdeeld in 133,730 Ieren, 55,476 Duitschers, 22,824 Engel - schen, 7,660 Scholten en 4,990 Franschen; de overige 13,125 vreemdelingen bestaan in Nederlanders. Zwitsers, Canadiê'rs, Spanjaarden, Zweden, Honga ren en Italianen. WEST-SN KI E. CURACAO, 7 September. In den laatsten tijd zijn hier schepen aangekomenwelke lijders aan kin derpokken en typhus aan boord hadden. Door den Gouverneur dier kolonie, Jhr. I. J. Rammelman Elsevier, zijn onmiddellijk de noodige maatregelen ge nomenom de ziekte, zoo mogelijk, in haren loop te stuiten of hare versprei ding te beperken. Aan die maatregelenwaarbij op eene menschlievende wijze de belangen der lijders zijn in het oog gehouden, is het naar alle waarschijnlijk te danken, dat deze ziekten, welke slechts weinig menschen- Icvens gekost hebben, met goed gevolg bestreden en overwonnen zijn. De Gouverneur is door de ingezetenen van Curacao, officieren en ambtena ren bijgestaan, en heeft daaronder speciaal vermeld den Heer Med. Doctor N. Rojer, den Chef bij de militaire geneeskundige dienst II. M. van Ilhyn en den Officier van Gezondheid 3dc klasse S. de Leon; de Kapiteins-Luitenant ter Zee Tjassens en G. van VosBevelhebbers van 's Lands oorlogsschepen Koerier en Pijl; den Majoor van Coehoorn van Ilouwcrda, garnizoens-Kommandant op Curasao, den 2den Luitenant F. Boer, alsmede den kolonialen Secretaris M>'. J. Schotborgh Hz. Het heeft den Koning behaagdzoowel genoemden landvoogd als bovenver melde Hecren zijne tevredenheid te doen betuigen voor hun lofwaardig gedrag. KAAP DE GOEDE HOOP. 9 October. De berigten van deze dagleckening luiden vrij gunstig, daar men meent, dat ten aanzien van den krijg met de Kaffershet grootste kwaad geleden is cn er uitzigt bestaat op een spoedig einde van dien oorlog. Het meest schijnt daartoe te hebben loegebragt het oprukken van de noodige krijgsmagt, om de zoo dikwerf genoemde Waletkloof van vijanden te zuiveren, en derwijze te bezettendat die landstreek niet weder door de Kaffers kon worden ver ontrust. Deze gunstige uitkomst is men verschuldigd aan den Colonel Eyre, welke de Kloof in alle riglingen heeft doorkruist, al de vijandelijke werken heeft vernield of verbranden den vijand alommet groot verliesvoor zich heeft henen gedreven. De Generaal was den 23sten September in Grahamstownen voornemens om zich voor een korten tijd naar de Kaapstad te begeven. KERKNIEUWS. ROTTERDAM19 November. De Kcrkeraad der Remonstranlsch-Gerefor meerde gemeente alhier heeft, nadat Dr. II. Heemskerk voor de nominatie had bedanktdeze gisteren aangevuldzoodat zij thans bestaat uit DD. van van der Potte LeydcnMaronier, te Zevenhuizenen Cohen Stuartte Alkmaar. KAMPEN, 17 November. Door den Algemeenen Kcrkeraad der Ilcrv. Ge meente alhier is beroepen de Eerw. Heer J. Marissen van Loon, Pred. te Hoogezand. AKAHEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 20stcn November de lieer F. Canter Alta, van Hulst, prov. Zeeland, in de Regten. na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de Lege Naulica Roterodamensia. 1721, comparata cum Codice Mercatorio Neerlandico imprimis ad locum de Collisione Navium. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 17den November Ds. B. J. Riedel, te Stads-Kanaalin de Godgeleerd heid, na Openbare verdediging zijner Dissertatie: de Jesu Doctrina de Deo liomine et hominis cum Deo conjuuclione e rerum natura petitasive de Jesu Christi theologia naturali. POLITIE. De eigenaren der navolgende goederen gelieven zich ter herkenning derzei ve aan het Commissariaat van Politie alhier aantemelden als: Een linnen Bedlaken gemerkt 7. Een dito gemerkt A. K. 9. Een dito gemerkt F. S. 6. Twee dito gemerkt A. B. 6. Een dito gemerkt J. K. 9. Een dito gemerkt N. D. W. 6. Een dito ongemerkt. Een gewoon Tafel laken ongemerkt. Een damasten dito gemerkt A. K. 1. Drie damasten Ser vetten gemerkt A. K. 12. Drie dito gemerkt 12. Een dito gemerkt M. V. H. 6. 3ISde Siaats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 17,k en laatste Trekking. N°. 10240 een prijs van 1,500 en premie van ƒ30,000. N°. 19272 niet eene premie van 5,000. Bij de Redactie is ontvangen voor de ongelukkigen weduwen en weezen te Ilellevoelsluisvan C. D. ƒ2.50. AKVEMTENTIEN. Getrouwd: C. BRUN1NGS en Levden, 19 November 1852. A. SERVATIUS. Het Kind ons den 17dcn dezer geschonken, ontsliep heden. Dr. H. POLIJN BUCHNER, Katwijk, 18 November 1852. M. M. ZEEWOLDT. De Ondergeteekende betuigt bij deze zijnen dank voor de bewijzen van deelneming bij de bevalling zijner Echtgcnoote betoond. C. F. HAZENBERG. De Schuldeischers in den Boedel van den Gcfailleerden F. HALDERIET, Vleeschhouiver en Spekslagerte Ley dendie verzuimd hebben hunne Schuldvordering te doen verilieren worden bij deze opgeroepen, krach tens bevel van den Edel Achtbaren Heer Regter-Commissaris om op Donder dag den 24cn December 1852des voormiddags ten elf ure te verschijnen ter Vergaderkamer der Arrondissements-Regtbank te Ley denten einde als nog daartoe over te gaan. De Curator Mr. G. J. BERKIIOFF. De Lessen in bet lilSHfSTKSE.COLLEGSË zullen geopend wor den op Dingsdag den 23sten dezerdes avonds te seven ure. Letden, 18 November 1852. A. H. van der BOON MESCH. Gewone Wiiiter-Ï<sorlezisig der Leydsche Afdeeling van de Maat schappij tot Nut der Israëliten in Nederland, op Donderdag den 25sten November e. k. des avonds ten half acht urein de Stads-Gehoorzaal. Sprekers: de Ileeren Mr. A. S. van NI EROP Advocaat te Amsterdam en J. van GIGH uit 's llage. Toegangskaartjes zijn te bekomen a 25 Cents, aan de Stads- Gehoorzaal. H. KOETS ERSecretaris.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3