■was aan de deputatie dank betuigd bij een adres, waarvan de Heer Kluut le zing gaf. De fleer Mr. I. da Costa vatte daarna liet woord op, en bragt dank en hulde aan den Heer Elout, ook uit naam der geheele Christenheidniet alleen van de Protestanten; en wien hij geluk wenschte Nederland bij die gelegen heid te hebben vertegenwoordigd en dat bij cene deputatie onder het Voorzit terschap van Lord Roden, dien hij in eene levendige ontboezeming, als een echten Christen, als een martelaar voor het Protestantismusals een vrienden vereerder van Oranje aan de vergadering deed kennen. De Heer Elout antwoordde hierop eenige korte maar kernachtige woorden nadat hem door den Heer da Costa de broederhand was gereikt. Spreker wekte daarna de vergadering op een gebed Hemelwaarts te rigten voor de verdrukten en de onderdrukkers, welke taak door den Voorzitter, den Heer Koenen werd opgedragen aan den Eerw. Heer Ds. Hasebroekdie hieraan vol deed, en met wiens stichtelijke ontboezeming de bijeenkomst een einde nam. Gisteren avond werd hier de eerste openbare vergadering gehouden van het Ned. Genootschap voor de Evangelische Luthersche zendingonder voor zitterschap van Ds. L. C. Lentz. Donderdag 11. had alhier eene eenvoudige, maar niet te min indruk wekkende plegtigheid plaats. De Wel-Eerw. Heer Dr. E. B. Swalue, hield op het dek van het voor Java bevrachte barkschip de Valparaisoeenige uren vóór het vertrek van dien bodem van voor deze stad, eene toespraak tot de bemanning, bestaande uit 16 koppen, waarvan slechts 4 vreemdelingen. Kort en krachtig herinnerde Z. Eerw. aan het eerlijk, maar moeijelijk bedrijf van den zeeman, 't welk nog steeds in eere en achting was in Nederland, wanneer slechts de zeelieden zich waardiglijk gedroegen. Hij vermelddehoe hij vóór eenige jaren gelegenheid gehad had, om onze zeelieden, die toen op de Schelde cestalioneerd waren, te loeren kennen ook van hunne goede zijde en dat hij alzoo ook helang stelde in hun lot. Hij sprak van de gevaren, waaraan zij blootgesteld waren en vermaande henom God steeds voor oogen te houden onder wiens hoede zij altijd veilig waren. Hij vermaande hen tot onderge schiktheid aan hnnne hoofden, tot vredelievendheid, tot hulpvaardigheid onder ling en lot matigheid en zedelijkheid. Den Kapitein beval hij regtvaardighcid vastheid en welwillendheid aan, en eindigde met een hartelijk gebed, 't welk hij in schrift den gezagvoerder overhandigde, benevens eenige andere gebeden, welke eerstdaags onder den titel: Gebeden voor Zeeliedenvoor rekening van het Collegie Zeemans-Hoop en ten voordeele van het te stichten Zeemans huis, in het licht zullen verschijnen. De Kapitein beantwoordde deze toespraak op echte zeemanswijze, waarop de bemanning, waarvan velen hunne tranen niet bedwingen konden, den Predikant een' krachtigen handdruk gaven en be loofden het toegesproken woord te zullen behartigen. Dit schip vertrekt zonder sterken drank aan boord. De Kapitein vond zeer gemakkelijk cene bemanning, welke op die voorwaarde de dieDst aanvaardde. Bij het vertrek van den Predikant hief het scheepsvolk een driemaal her haald hoezee aan. Het bleek alzoo bij deze gelegenheid op nieuw, dat ook de zeeman gods dienstig gevoel bezit. Onder Gods zegen kan dit geleid en versterkt worden, en alzoo zal er aan boord meer betamelijkheid zigtbaar zijn; ook in den vreemde zal Neêrland's naam weêr meer in eere komen, en Gods zegen zal rusten op dezen hoofdtak van Neêrland's welvaart. AmstCour.) Een der Kantonregters alhier heeft dezer dagen een tapper tot eene geldboete veroordeeldomdat deze aan een weeskind had getapt. Ook zijn eenige partikulieren tot geldboeten verwezen, naardien ze verzuimd hadden aan de policie do namen der bij hen gehuisveste vreemdelingen binnen 24 uren na hunne aankomst op te geven. Vóór weinige dagen heeft hier een tamelijk stoute diefstal plaats gehad, in een huis op de Keizersgrachtbij de AVeesperstraat. De dieven hebben, zoowel de keuken als de zijkamer, om zoo te zeggen uitgeruimd, en mede genomen wat van hunne gading was, met uitzondering van eene kast, waarin zich zilverwerk bevonden welke zijmen weet niet door welke reden onaangetast hebben gelaten. Naar men wil, zoude bet goed in eene schuit weggevoerd zijn. GRONINGEN11 November. Alhier is een ambtenaar van den burgerlijken stand veroordeeld tot beta ling eener geldboete van ƒ1000, of bij onvermogen tot eene gevangenisstraf van een jaar, wegens het ten huwelijk aanteekencn van een manspersoon, zonder dat het geinelden ambtenaar bij behoorlijk bewijs, afgegeven door den Commissaris des Koningswas gebleken dat deze aan de verpligtingendie ten aanzien der Nationale Militie op hem moglen gerust hebben, tot op dat oogenblik voldaan had. Ook hier ter stede heeft thans eene benadering van slagtveeplaats gehad, namelijk van vijf koeijen, die door de eigenaren te laag waren aangegeven. Zij zijn hun echter op hun dringend verzoek tegen eene verhoogde waarde weder teruggegeven. Het moge anderen tot waarschuwing dienen. Nabij Noorder Iloogebrugonder Groningenis een varken zijnde een bargop 't hokdat de buitengewone lengte heeft van 2 Ned. ellen en om den middel 1 el, 9 palm dik is. De ooren van dit dier zijn zoo breed en lang, dat man ven den kop niets dan den snuit kan zien. Het is nog geen 4 jaar oud, stamt af van Groninger ras, en wordt op ruim 400 Ned. 10 geschat. BREDA15 November. Een jongeling van 24 jaren, P. Alarvnissenverliet op den ll,lcn dezer, des avonds het vaderlijke huis, om aan de vreugde der jaarmarkt deel te ne men. Den volgenden morgen, ten 5 ure, in eenen zeer beschonken toestand, Ihet nachtelijk gezelschap verlaten hebbendehad men sedert dat oogenblik. lot nu toe te vergeefs naar hem gezocht. Als het slagtoffer der verachtelijkste onmatigheid is zijn lijk heden middag ten 2 ure uit de Oude A'est opgcvischt. BÜTTEftEMDSCHE BERIftTEN. EIVGELANB, LONDEN, 15 November. De Nederlandsche Generaal Omphalvergezeld van den Kapitein Gevers en den Baron ïindalis hier aangekomenom de begrafenis van den Hertog van Wellington bijtewonen. Een der tot opsporing van Sir J. Franklin uitgezonden vaartuigen de schroefstoomboot Isabel, is na eenen togt van 4 maanden teruggekomen, zon der eenig spoor van hem te ontdekken. Alen meent het nu echter zoo goed als bewezen, dat Franklin de Baffingsbaai niet heeft aangedaan, noch in dat gedeelte der poolstreken schipbreuk heeft geleden. Uit onderscheiden streken des lands komen treurige berigten in wegens de schade door liooge vloeden veroorzaakt; verscheidene fabrieken hadden daardoor hunnen arbeid moeten staken. FS&AMEÜHtMïi. PARIJS, 15 November. De President heeft 500 fr. gezonden aan de zuster van SavaryHertog van Rovigo, Generaal onder het Keizerrijk, geb. in 1774 en in 1633 als Bevelhebber van het leger van Algiers overleden, die te Lvon in zeer behoef tige omstandigheden verkeert. De Moniteur van heden bevat het volgende: «Buitengewone pogingen en kuiperijen van allerlei aard worden aangewend om onder het volk. op het oogenblik van de plegtige stemming waartoe het geroepen is, de protes ten van de onderscheiden partijen te verspreiden. De Regering heeft er geen belang bijom zich tegen hunne openbaarmaking te verzetten. Zij wil zelve die bekend maken; want bij die groote nationale beweging, welke Frankrijk naar het herstel des Keizerrijks voert, moet de volksmeening ingelicht wor den en zijn wil, zonder eenigen dwang geopenbaard, de uitspraak wezen van zijne overtuiging. Alen leze dns de manifesten van het revolutionnairc co mité te Londen en dat van de verbannen socialistische democraten uit Klank rijk op Jersey verblijf houdende, in algemcene vergadering vereenigd." Na de mededeeling van den tekst dezer stukkenlaat de Moniteur volgen Terwijl men deze verfoeijelijke opruijingen verspreidtwendt men niet min der pogingen aan, om tot op de meest verwijderde punten van het rijksge bied een protest te verspreidenhetwelk wij openbaar maken. Het is treu rig te zien, dat een Prins, die op edele wijze zijn ongeluk torscht, door een overdreven besef van hetgeen hij meent zijn pligt te zijner toe komt om het regt des volks te ontkennenom zijne Regering te kiezen." De Moniteur deelt vervolgens het manifest mede van den Graaf van Chamborden besluit aldusAl deze stukken zijn nu den volke bekendzijn gezond verstand en zijne vaderlandsliefde zullen nu weten hoe het naar regt handelen moet." -De leeraars der lyceën zijn gelast een dagboek te houden waarin zij da gelijks aanteekeningen doen omtrent hunne lessen, en dat wekelijks door den Provisor of Censor zal worden nagezien. De indirecte belastingen zullen waarschijnlijk dit jaar 55 milliocn meer opbrengen dan in 1851. Het getal uitkomende almanakken bedraagt 7000., van deze zijn voor 1853 meer dan 4 millioenen exemplaren getrokken. In de omstreken van Rijssel zijn een aantal gedrukte politieke mani festen in beslag genomen; aan de grenzen alleen 175,000, die in twee balen gepakt en in een met stroo beladen wagen waren verborgen. De Bisschop van Blois heeft, in navolging van verscheiden andere Pre laten de Romeinscbe liturgie in plaats van de eigenaardige kerkgebruiken der Gallikaansche kerk ingevoerd. In den nacht van den S^a zijn te Genua uit het paleis van den Prins Buteno, een' rijken uitgewekene uit Sicilië, terwijl hij afwezig was, al zijn edelgesteenten, ter waarde van ruim 9} millioen gulden gestolen. Een Duitsch blad geeft op tot welke hoogte de Fransche schuldbrieven en spoorwegaandeelen zijn opgedreven; en deelt tot bewijs daarvan de volgende vergelijkende lijst mede: 1 Sept. de 3 pCt 75 fr. Op 3 Nov. 84 fr. de 4£ pCt 104 108 Noordel. Spoorweg-actiën 655 940 Straatsburg 586 940 770 1040 1427 1825 865 1090 365 575 Avignon 596 3) 770 Aan de Bank is voorgeschrevenop rente en spoorweg-effecten groote voor- scholten te doen. Zij geeft of op die stukken naar de notering der beurs. Nu reeds heeft zij meer dan 40 millioen op staatspapieren en meer dan 45 millioen.op spoorweg-actiën voorgeschoten. JLUÏEBIISITRG. Sedert langen tijd wordt van de zijde der Nederl. Regering bij het Bewind van het Groot-Hertogdom van Luxemburg aangehouden op eene vereffening van dat gene 't welk Nederland vermeent van genoemd Groot-Hertogdom te kunnen vorderenzonder dat daaraan ecnig gevolg is gegevenen naar men verneemt, moet het Bewind van Luxemburg op cene laatstelijk daartoe strek-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3