geestigheden niet weggesmeten F.n hue s het mogelijk, dut voor een ver standig volk onder eene verstandige regering? zulke onzalige uitvindingen nog één dag kunnen in stand blijven? En wat beschermt gij nu hiermede? Be belangen van het volk of van de algemeene nijverheid tegen het mono polie van weinigen Neen. De binnenlandsche handel en nijverheid tegen de concurrentie van den vreemdeling? Neen. Gij besshermt het monopolie van de céne plaats van uw land tegen de anderen; het monopolie van wei nigen ten koste van de algemeene welvaart en nijverheid van allen. liet. bovengenoemde voorste! is door den Heer Wintgens ingetrokken op grond van eene inlichting door den Minister vari Binnenl. Zaken, waaruit blijkt dat de Regering ook in dien geest denktdaar de Minister verklaartdat de weg, die men in de laatste jaren gevolgd heeft, niet duister is. Lang zame afschaffing van premiën en voorbereiding tot verandering van wetge ving ten einde de visscherij van knellende banden of drukkende lasten te ontslaan. Verder deelt, de Minister mede dat er reeds vele collegien over dit onderwerp zijn geraadpleegden onderscheidene maatregelen genomen zijn tot voorbereiding eener nieuwe wetgeving op dit stuk. Heden middag ten 12 ure is een knecht met name Chrisliaan Vermeer, oud 21 jaar en te huis behoorende te Amsterdam, terwijl de schipper hem toeriep dat hij van het dek zou gaandoor den harden wind over boord in de Zijl geslagen. De voorbijvarende meikverkooper Dirk Meel, (wonende alhier aan de Mare,) het gevaar ziende, stuurde zijne schuit naar den wal, sprong in het water, zwom naar den drenkeling en vatte hem bij de handdoch oogenblikkelijk zonken zij beiden. Een eindwegs verder zijn de lijken, onder toezigt van den Heer Commissaris van Policic Kemna, die zich terstond derwaarts had begeven omstreeks ten half vier ure opgehaald. Hel is zeer te bejammerendaar de brave Meel eene zwangere vrouw en twee kinderen nalaat, en hij een goed zwemmer was, even als zijn thans nog in leven zijnde vader welke een aantal menschen heeft gered. (n het krankzinnigen gesticht Meerenberg bij Haarlem wordt verlangd een gehuwd-hoofdbeambte, behalve onderscheiden voordeden, op eene bezol diging van ƒ1,200. Men moet zich zoodra mogelijk in persoon vervoegen bij den Directeur D1'. B. II. Everts aan het gesticht. Het graafwerk van het kanaal van de Hegge naar Almelo, is voor ƒ147,000 aangenomen door .J. Zwolsman te Kuime. De polder Everinge hij Ellewoutsdijk in Zeeland verkeert in zulk een groot gevaar van doorbraak van den zeedijk, dat de landbouwers hunne til bare have en vee in veiligheid brengen. 's GRAVENHAGE 18 November. Z. M. heeft goedgekeurd de benoeming van Dr. Frankeltot Opperrabbijn te Zwolle. De Baron van Doorn van Westcapelle, Minister van Staat en Opper - Hofmaarschalkis sedert eenigen tijd vrij ernstig ongesteld. Heden heeft hij ecnen zeer onrustigen nacht doorgebragt, en zijn toestand blijft hoogst zorgelijk. Uit de laatste berigten omtrent den toestand van den Koning van Zweden en zijne dochter, tot den 9den dezer, blijkt, dat er zich nog geene teekenen van beterschap hadden opgedaan. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt, de buitengewone Raad en Secretaris van legatie van Rusland bij het Neder- landsche hof, Prins Wiasemsky, komende van Petersburg, belast met het overbrengen van de officiële kennisgeving van het overlijden van Z. Keiz. H. den Hertog van Leuchtenberg. Men verneemtdat de Regering reeds lang eene policiewet op de spoor wegen heeft ontworpen, en dat deze aan de beide spoorwegmaatschappijen is toegezonden om hare opmerkingen dien aangaande te vernemen. B^fovineicele Staten van Znidftollancl. Zitting van Woensdag 17 November. In deze zitting zijn verslagen uitgebragt op een drietal adressen, twee om trent polderbesturenen een om een toelage lot herstel van wegen onder Asperen. Waarna dc zitting is opgeheven tot Woensdag 24 dezer. ITvveecle Oiamei' clef Staten-denefaal. Zittins van Woensdag 17 November. O O In deze zitting hebben dc beraadslagingen plaats gehad over het voorstel van den Heer Wintgens, strekkende om eene enquête betrekkelijk den toe stand der nationale zeevisscherijen in te stellen. Nadat onderscheidene leden en ook dc Minister van Binnenl. Zaken het woord hadden gevoerd, heeft de Heer Wintgens zijn voorstel ingetrokken, maar tevens verklaard op dit on derwerp te zullen terugkomenwanneer uit het eerlang betrekkelijk deze aan gelegenheid te wachten wets-onlwerp, en de daarbij over te leggen verslagen en adviezen van door de Regering geraadpleegde collegiën en deskundigen voor hern niet dat licht mogt voorlvloeijen dat in het belang der zaak als noodig te beschouwen is. Vervolgens hebben de algemeene beraadslagingen over de begroot,ingswettcn een aanvang genomen. De Commissie in wier handen is gesteld het verslag der Regering omtrent den toestand van Nederl. Indië over 1849 heeft haar rapport ter tafel gebragt. De Kamer heeft besloten dat stuk te doen drukken en ronddcelen. Zitting van Donderdag 18 November. De beraadslagingen over de begrootingswelten worden voortgezet. De Heer van Doorn treedt in eenige beschouwingen deswegens. De lieer Groen van Prinsterer onderscheidene gewiglige punten behande lende heeft, aan het slot zijner rede, gewezen op de buitengewone tijden, die wij beleven en aan de behoefte aan nationale veerkracht, die thans ge- gevorderd wordt, vooral om allen vreemden invloed, die kan worden uitge oefend, te weren. De Minister van Binnenl. Zaken heeft zoowel den laatsten redenaar, als den Heer van Lijnden, die gisteren het woord heeft gevoerd, breedvoerig be antwoord. Hij zeide ten slotte zijner rede, dat de Regering geen vreemden invloed zal doen werken. Zoo er ooit een tijdstip geweest is, waarop men zich met regt kon beroemen, ten aanzien van het buitenland zelfstandig en onafhankelijk te zijn, dan was het zeker het tegenwoordige. De Regering zou een van hare eerste pligten verzaken, indien zij de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van het land niet wist te bewaren. Hij voegde er de verzeke ring bij, dat zij die thans aan de ministeriële tafel gezeten zijn, eer zouden verdwijnen, dan dat zij zouden toelaten, dat er ooit eenige inbreuk zou wor den gemaakt, op de nationale zelfstandigheid en onafhankelijkheid. De zitting duurt voort. ROTTERDAM, 17 November. In den avond van Vrijdag 12 dezer, zijn proefseinen met den electro- magnetischen telegraaphtusschen Rotterdam en Breda, met den besten uit slag gedaan, zoodat er des noods dadelijk gebruik van zou kunnen gemaakt worden. De reiziger van het huis in vcrwwaren, de Heeren Molyn en van Wijk alhier, Conrad Wyngartner, wien het Policieblad als voortvlugtig had op gegeven is te Berlijn gevangen genomen. Ofschoon het ongeluk den 25stcn October de 9 varensgezellen overkomen nog versch in aller geheugen is, waagden zich in den avond van den 12,len dezer te Hellevoetsluis weder eenige mannen met eene ijssloep, bij donker weder en hollen wind, in zee, om eene in nood zijnde Hollandsche haring hoeker hulp te verleenen. Men mogt ditmaal gelukkiger wezen, zoo zelfs dat het vaartuig de Hoop vlot werd gemaakt en den 13den vroegtijdig behouden binnenliep. GORINCIIEM15 November. Dc heden alhier gehouden paardenmarkt was druk bezocht; er waren circa 4000 paarden aan dc lijn gebragtwaaronder vele zeer schoonedie ook tot hooge prijzen verkocht werden. Vooral was de handel in jonge paarden zeer levendig, vele Fransche en Brabandsche kooplieden waren aanwezig.Andere berigten geven dat getal op als slechts 2800 bedragende [zoodat hier dezelfde onzekerheid onder de dagbladen bestaat als omtrent de Valkenburgsche paar denmarkt]; den volgenden dag waren er 5000 runderen ter markt gebragt. AMSTERDAM, 17 November. De Heer Elout van Soeterwoude, van 's Hagedie als vertegenwoordiger der Nederl. Protestanten zich had aangesloten bij de deputatie, welke naar Florence was gereisdom genade of verzachting van straf te vragen voor de wegens godsdienstaangelegenheden veroordeelde echtgenooten Madiai, heeft 11. Maandag alhier in het openbaar eenige mededeeling betreffende die zending gedaan. De Heer Mr. II. J. Koenen opende de vergadering met een gebed en met de voorlezing van eenige plaatsen uit het 6dc en 8ste Hoofdstuk van de Han delingen der Apostelen. Daarna' gaf de Heer Elout lezing der met den Graaf Castigliani, Minister van den Groothertog van Toscane, gevoerde briefwisseling en van het adres aan dezen gerigtdat evenmin als de eerste poging een gunstigen uitslag had. Eene schets van den treurigen toestand waarin zich de echtgenooten Madiai bevinden, gedurende de 15 maanden hunner gevangenschap; eenige mede- deelingen waaruit bleek dat valsche getuigenis hier het onheil grootendeels had berokkend; de vermelding van het verwerpen van het beroep in cassatie van het geslagen vonnisniettegenstaande dc loffelijke bemoeijingen van den Ti. C. Advocaat der veroordeeldeneenige bijzonderheden betreffende het be zoek door twee leden der deputatie aan Rosa Madiai in hare cel (de echtge nooten zijn ieder afzonderlijk gekerkerd) bragtendit alles werd met belang stelling door de talrijke menigte aangehoord. De droevige indruk van het in Toscane heerschende stelselvan schen- ding van domicilie, bij vermoeden van overtreding van godsdienstigen of staatkundigen aard, werd daarop door den redenaar met levendige kleuren geschetstwaarna hij lezing gaf van verschillende stukkendoor dc leden der deputatie aan hunnen voorzitter, en door dezen aan hen gerigt. Eindelijk bcrigtte de Heer Elout, dat Graaf Arnim, met eene speciale zen ding van den Koning van Pruissen bij den Groothertog belastte Florence aankwam op den dag, dat de deputatie die stad verliet, en dat van diens bemoeijingen nog niets bekend is. Ten slotte werd de hoop uitgedrukt, dat, naar al hetgeen men vernomen en gedaan had, de ongelukkige veroordeelden zullen worden begenadigd, bij de op handen zijnde bevalling der Groot hertogin De voorlezing van een manifest, door de deputatie gerigt aan de Evang. Christenen in Europa, en waarin o. a. het voorstel gedaan wordt tot het vestigen van een permanent comité, ter bevordering van de belangen dei- Evangelische kerk, en tot het verleenen van hulp, waar zij mogt worden verlangd, besloot de reeks mededeelingen, die nog werden gevolgd door eenige bijzonderheden betreffende de Evangelische kerk in Toscane, alwaar, in Tos cane en omstreken alleensedert vijf jaren23,000 Protestanten zich bevin den waartoe de bemoeijingen van een jeugdig ijveraar, die ongenoemd wenscht te blijven, het meest hebben bijgedragen. Door deze Protestanten

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2