rijtuigen wilden hestijgöfi, terwijl de trein zich begon te bewegen,, met zijne nicht die hem nog wilde terugtrekken onder de wielen geraakt en vermorzeld. Bcrigten van do Kaap de Goede Hoop tot den Uiten September zijn van geen belang. PARIJS 11 November. liet kerkelijk dagblad VUnivers verkondigt met innige zelfsvoldoening, dat do Protestantse!)e bezendingwelke zich onlangs tot den Groot-Hertog van Toscane heeft gewendniets heeft uitgerigten beweert dat do Groot-Hertog toregt het verzoek van de zoogenaamde Protestantsche bezending heeft afge wezen dat de Vorst een waardig en edel antwoord heeft gegeven, en dat de leden der bezending zeer goed wisten, dat hunne pogingen geen anderen uitslag konden hebben en de Groot-Hertog met geene mogelijkheid kon terug treden, zonder op cenc onverantwoordelijke wijze toe te geven aan buitcn- landschc Protestanten, die op zijne regeringsdaden invloed zochten uit te oefenen. De bedenkingen van dat dagblad, worden door het Journal des Délatsmede een blad dat door Katholieken wordt geschreven op de na volgende wijze beantwoord »In het dagblad VUnivers is de wensch te kennen gegeven, dat do leden der Protestantsche bezending door den Groot-Hertog van Toscane zouden wor den ontvangen, zooals zij verdienden. Wij behoeven hier niet nader te ver melden, welke wijze van ontvangst zij, volgens het dagblad VUnivers zouden hebben verdiend. Het kan uit dien hoofde wel niemand verwonde ren, dat het genoemde dagblad den Groot-Hertog uitbundigen lof toezwaait, ter zake van de standvastigheid, waarmede bij geweigerd beeft, vreemdelin gen te hooren, welke een onbescheiden beroep hadden gedaan op zijne goe dertierenheid. «Het dagblad VUnivers heeft bij deze gelegenheid de opmerking gemaakt, dat het eene grove dwaling iste gclooven dat de Protestanten in Toseane dezelfde reglen zouden hebben als de Katholieken in Engeland en andere Protestantsche Staten. De bekentenis heeft voorzeker do verdienste van open hartigheid maar wij kunnen volstrekt niet inzienhoe zij kan strekken ter verdediging van de door het dagblad VUnivers voorgestane beginselen. Men kan er toch niet meer onbewimpeld voor uitkomen, dat, als de Katholieken aandringen op vrijheid, zij die alleen voor zich zei ven verlangen, en dat, zoodra zij ergens de meerderheid hebben, zij zich zullen haasten, om van hunne magt gebruik te maken om de minderheid uit den weg te ruimen. Wij weten zeer goeddat er onder hen gevonden wordendie volstrekt geene zwarigheid makenom tot deze en dergelijke redeneringen over te gaan maar welligt is het niet zeer behendigom het zoo rondweg en reeds zoo spoedig openlijk te verkondigen. Het dagblad zou welligtal ware het alleen uit het oogpunt van taktiek, beter gedaan hebben met af te wachten, wat de toekomst zou opleveren. Veronderstellen wijbij voorbeelddat de En- gelsche Regering, sterk door het gevoel barer populariteit, eens goed vond, om de vorige wetten van verbanning der kettersdat is der Katholieken weder in werking te brengen, wat zou dan het dagblad VUnivers zeggen? Wat zouden wij zelver. kunnen aanvoeren De Engelschc Regering zou be weren, dat zij was overgegaan tot de verdediging der godsdienst van den Staat; dat zij dien ten gevolge de maatschappij en de burgerlijke wetgeving zocht te handhaven, en niet anders deed dan datgene, 't welk het dagblad VUnivers zou doen, ingeval het de overmagt bad. Wij weten zeer wel, dat het genoemde dagblad niet verlegen zou zijn ter zake van eene zoodanige kleinigheiden zich zou bepalen bij bet zeggenWat ons aangaatdat is iots anders." Maar iedereen heeft niet eene zoo groote tegenwoordigheid van geest, of kan over zulke hulpmiddelen beschikken, en wij moeten erken nen datingeval het Engelsche Bew indin de gegevene omstandigheden overging tot het sluiten der Katholieke kapellenwijten gevolge der onbe dachtzaamheid van onzen mede-dagbladschrijver, ons in eene niet geringe verlegenheid zouden bevinden, hij het zoeken naar gronden ter verdediging van dat Bewind." De fabrieken hebben alhier thans veel werkook wordt er verbazend veel gebouwd. Een huis, dat in 1848 geen huurder kon vinden en in 1849 voor 7000 fr. werd verhuurddoet thans 2G,000 fr. huur. Tc Bordeaux heeft den 5dcn dezer zekere Philippot, die met zijne vrouw in onmin leefde, des nachts ziju huis in brand gestoken, zijn' zoon, welke ontwaakte en gerucht wilde makendoor een dolksteek doodclijk verwond cn zich zeiven daarop ook zoodanig verwonddat hij spoedig is overleden, "ij had plan gehad, om zich en al degenen die in het huis woonden, in de vlammen te laten omkomen. De zoon is reeds aan de bekomen won den gestorven, en de vrouw van Philippot die men met een kind nog uit het brandend huis gered had, verkeert door brandwonden in gevaar van haar leven. §PAI JE. BARCELONA, 11 October. De vermaarde stierenbcvechter Ximenes is door op een steentje uit te glij den door een woedend gemaakten slier zoo vreeselijk in de lendenen gesto ken dal bij voor dood is weggedragen. Hij is reeds de tiende torrcador die sedert April is omgekomen. De zucht tot deze spelen neemt toe. Twintig jaren geleden waren er slechts zeven zulke tooneelcn; thans bezitten de meeste steden zulk eene schouwplaats. Het geeft geen gunstig denkbeeld van toene mende verlichting en beschaving, als zulke barbaarsche schouwspelen toene men in plaats van in onbruik te geraken, 't Geeft geen gunstig denkbeeld omtrent de opleiding dos volks door dezulken die daailoe in de eerste plaats geroepen zijn. STALïSi. ROME, 2 November. Er worden 4 nieuwe bruggen over de Tiber gebouwd. Met de Ponte Rotto is men ver gevorderd, ze zal met Januarij worden opengesteld. Twee gazometers worden gebouwd de een bij Porta-Angelica cn de andere bij den voet van Palatin, tusschcn do bouwvallen van het paleis der Cesars en den berg Aventin. Men ligt eeno electriek-telcgrapbischc lijn op van hier naar Napels, welke spoedig moet gereed zijn. Je Ancona zijn andermaal 27 leden van de club der Ainmazzarclli doodgeschoten. S3 A 51 BS I I& 10 November. Volgens de laatste bcrigten uit Stockholm, blijft de ziekte des Konings groote ongerustheid baren. Zijne krachten ontzinken hem meer en meer, zoodat men voor zijn leven vreest; de kwaal schijnt in de lever to zitten: Bij den brand te Koningsbergen zijn 2,400 lasten graan door de vlam men vernield; men berekent de gehcele schade op 700,000 till. Ondertus- schen waren de pakhuizen bij 9 waarborgmaatschappijen verzekerd. SJTAIBS BERIGTEN. BUR.GEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leyden brengen, uit naam van den Heer Commissaris di s Konings in de Prov. Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finantiën van 11 November 1852, bepaald zijn de prijzen, liet opgeld daar onder begrepen, waarvoor do Collecteurs, Splitters cn Debilantcn der Slants- Loterij de loten cn gedeelten daarvan, voor de vierde week der trekking van de laatste klasse der 218,|c Loterij, zullen mogen uitgeven, te welen: Bij Verkoop. Geheele Lotenƒ85.00. Halve42.50. Vijlde17.00. Tiende8.50. Twintigste- 4.25. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, hij art. 3 van Zr. Ms. besluit van G Januarij 1831, n°. G8 Staatsblad ti". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debilantcn gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, cn dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Leyden, 12 November 1852. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM De Secretaris v. PUTTKAMMER. ïi. ERKNÏE1T1V S. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde Gemeente te Workum, Zuidlaren en Delden uitgehragte beroepen op DD. J. II. van IJssel te Hompens, TV. Lolcama te Weslerbork en den Candidaat F. P. J. Sibmachcr Zijnen, Litt. Ilurn. en Theol. Doctor. Uit eene door den Minister van Financiën, voorloopig belast met het be stuur van het Departement voor de Zaken der Herv. Eercdienst enz. aange bodene nominatie, tot vervulling van eene der Predikantsplaatsen bij de Herv. gemeente te Leerdam, zijnde eene Koninklijke collatie, heeft Z. M. benoemd Ds. U. J. W. Roldanuste Katwijk aan den Rijn. ROTTERDAM, 12 November. Uit het vroeger medegedeelde drietal van Predikanten heeft de Breede Kerkeraad der Nederd. Gereformeerde gemeente alhier heden voormiddag tot Herder en Lceraar beroepen den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer Antonie Niermeijer, Tb. Dr.Prcd. te Wemeldingen. ANTWERPEN, 8 November. Gisteren heeft alhier de bevestiging plaats gehad van Ds. J. van Waning Bolt. De bevestiging geschiedde door de IIH. L. II. W. Koster Hcncke cn F. J. C. Sohook, Pred. te Gend cn te Maria Iloore- beke, in tegenwoordigheid van den Heer S. Spoerlein, Pred. alhier, als con sulent. De eerste dier Jlecren hield eene rede over 2 J'im. I: 7. Daarop heeft Ds. van Waning Bolt zijne intrede gedaan met 1 Cor. I: 23a, wij prediken Christus." Ten behoeve der acht Weduwen cn zes-cn-twintig Wcezen van Hellevoet- sluis is tot heden bij den Ondergetcekendc ontvangenvan een oud Zeeman /4.23J V1 ƒ9.20A.Z./2.50; A.T. ƒ5.—E. J.J^2.50; T. L. P. ƒ3.96; II. (kerkcollccle Herv. gom.) ƒ1.K. een munlbillet 10.een tienguldenstuk 9.85; eene coupon ƒ1.98; eene id. 1.23;eene id. ƒ1.98; eene id. 1.48' de Sociëteit de Paauw ƒ33.en in de Bus 2G4.39. Totaal ƒ352.31;. De zegen van Hemdie de armen in Zijne plaats heeft achtergelatenzij het loon der edele gevers. Leyden, 12 November 1852. A. W. SYTHOFF. A0V EISTlElSTIEiS. Ondertrouwd Tn'. van WIJK, en Leyden, 12 November 1852 J. P. van DRIEL. Bij Vonnis van de Arrondisscmcnts Rcglbank te Leydenin dato 9 dezer is het Accoord door den Gefailleerde, LEONARDUS BERNARDUS van GRIE KEN, Huisverwer en Glazenmaker onder de Firma »W. van GRIE KEN ZOONwonende aldaaraan zijne Schuldeischers aangeboden GelioinologceriL De Curator, Leyden, 12 November 1852. J. J. A. van een AARDWEGII-, Advt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3