noemen eener Commissieom te onderzoekenof de Staten al dan niet het regt hehhen, om in hnn gewoon locaal te vergaderen. Dat voorstel zal in de eerstvolgende zitting in behandeling worden genomen. Door den Voor zitter is een groot aantal stukken ter tafel gebragtwelke sedert de voor jaarszitting zijn ingekomen; alsmede een aantal voorstellen, door Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten gedaan. Zij worden óf in handen gesteld van speciale Commissien óf verzonden aan Gedeputeerde Staten óf aan de Commissie tot de verzoekschriften. Het reglement wegens het Hoogheem raadschap van Delfland is ter overweging verzonden aan de afdeelingenwelke zich morgen daarmede zullen bezig honden. Het gewijzigd reglement no pens de wegen en voetpadenhetwelk mede ter tafel gebragt wordtzal aanstaanden Donderdag in beraadslaging komen. Tot dien tijd is de verga dering opgeheven. Zitting van Donderdag 11 November. In deze zitting is het voorstel van de Heer Thesingh behandeld en na toelichting van den Voorsteller in bovengenoemde Commissie benoemd de Voorsteller, de Heeren Hein, Hoyinck, van Dorse en de Greve. Daarna geeft de Voorzitter te kennen, dat er ingekomen zijn: 1°. 2 adres sen van de Gemeente-besturen van Noord- en Zuid-Waddinxveenhoudende verzoek om subsidie van ƒ1400 uit de prov. fondsen ter verbetering van den weg door deze gemeenten loopende2°. een adres van het Israëlitisch school bestuur te Gorinchem, verzoekende eene subsidie van ƒ600 uit de prov. kas tot herstel van het schoolgebouw aldaar. Deze adressen worden in handen der Gedeputeerde Staten gesteld. Hierna is de vergadering tot behandeling van het Reglement op de wegen en paden overgegaan. ITtveei&e Kamer der Statet»'denert%fil. Zitting van Donderdag 11 November. In deze zitting zijn ingekomen drie Koninklijke boodschappen, ten geleide van even zoovele ontwerpen van wet van ondergeschikt belang. Er zijn drie eindverslagen uitgebragtover 1°. voorstel van den Heer Wint- gens, enquête der zeevisscherijen 2°. hegrooting van het Pensioenfonds voor 1853en 3". voorstel van den Heer Bachieneover de enquête van het zout, waarover de beraadslagingen Maandag zullen plaats hebben. Voorts worden verslagen uitgebragt over de Hoofdstukken I, II, III, V, VI, VII en Xll der Staatsbegrooling over 1853. De dag der beraadsla ging zal nader worden bepaald. Daarna is de zitting opgeheven. AMSTERDAM, 10 November. Spoedig na de afkondiging der wet van 5 Maart 1852, omtrent de liqui- j datie der momboir- en weeskamers, heeft zich het gerucht verspreid, dat de raad der hoofdstad, uitgaande van de stelling, dat de weeskamer alhier eene geheel stedelijke administratie was, Heeren Commissarissen van die weeska- nier had ontslagenen het door deze tot nog toe gevoerde beheer had opge- dragen aan Burgemeester en Wethouderendie dan ook op dien grond zwa righeid maakten dit beheer over te geven aan de van Regeringswege benoemde commissie. Dien ten gevolge waren Burgemeester en Wethouderen reeds ge dagvaard, om dat beheer aan de commissie over te geven, en was men op j het punt om de zaak voor de Regtbank alhier te bepleiten, toen de stedelijke Raadindachtig gemaakt op het gevaar, dat zijn besluit wegens het ontslag van Heeren Commissarissen der weeskamerenz.door Z, M. den Koning zou kunnen vernietigd worden, dit besluit weder introk. De administratie zal dus nu wel aan de Regerings-Commissie worden overgegeven, en zal later moeten worden uitgemaakt, welke regten de stad Amsterdam op de fondsen heeft, die bij de weeskamer werden beheerd. BUITENLANBSCIIE BERIGTEN. EAGEEATS®. PONDEN, 8 November. De plegtige ter-aardebestelling van het lijk des Hertogs van Wellington zal den 18<len dezer plaats hebben. Den 10(ien zal het van het kasteel te 1 Walm er met een bijzonderen spoortrein naar Londen gebragt, en vervolgens in het Invaliden-gesticht van Chelsea op een paradebed gelegd worden; van den 13den tot den 17dcn zal het publiek aldaar toegelaten worden om het lijk te aanschouwen. Er is weder eene aanzienlijke hoeveelheid stofgoud uit Australië aange- hragt, ter waarde van 304,000 en eerdaags verwacht men nog voor 100,000 er was onder anderen een stuk massief goud aangebragt van 330 oneen. Alhier is eene maatschappij opgerigt, met een kapitaal uit aandeelen bestaandeter exploitatie eener geoclroijeerde uitvinding van den Heer Martin Roberts. Deze heeft namelijk eene batterij weten te vervaardigendie be stendig licht geeft en geheel kosteloos werkt, dewijl zij een zeker precipitaat oplevert, dat groote handelswaarde bezit, en waarvan de verkoop derhalve de kosten van de batterij dektniet alleenmaar bij de tegenwoordige beurs- prijs zelfs een batig saldo afwerpt. Met het licht door deze batterij verkre gen, kunnen zoowel straten en pleinen, als paleizen, huizen en winkels wor den verlicht. Door middel van draden, verbonden met eene reusachtige batterij in de hoofdstadneemt de uitvinder aan door het geheelc rijk licht te leveren. Voor het tot stand komen der maatschappijheeft de Heer Roberts allerbelangrijkste proeven genomenmet gunstig gevolg. - De ministeriele bladen bcrigten dat de Oostenrijksche Regering het voor beeld van Rusland, PruissenNederland, Spanje, Portugal en Ilannover, die militairen van hoogen rang als vertegenwoordigers hunner legers naar Londen zenden tot bijwoning der uitvaart van den Hertog van Wellington niet wil navolgenen wel ten einde de Oostenrijksche niet bloot te stellen aan beleedigingen van de zijde der te Londen verblijfhoudende Oostenrijksche uitgewekenen, aan eene herhaling der tegen den Marschalk Haynau gepleegde gewelddadigheden, of aan den hoon van vereerders van Kossuth. De versterkingswerken van onderscheiden gedeelten van liet eiland Jersey worden met ijver en spoed voortgezet, vooral te Alderney, dat slechts 9 Eng. mijlen van de Fransche Kaap la Hogue en 20 van Cherburg is verwijderd. Het goederengebouw aan het spoorweg-station van Hull is eergisteren met eene menigte goederen ter waarde van vele duizende eene prooi der vlammen gewordenwaarbij ook een man is omgekomen. Een gedeele van den spoorweg nabij Sheffield is 11. Vrijdag uitgeweken, waardoor drie arbeiders, die bezig waren uilgravingen te doen, onder de aarde hunnen dood hebben gevonden. Te Liverpool en omstreken en ook te Bangor en Holyhead zijn in den achtermiddag van 11. Maandag gedurende eenige seconden, enkele schokken van aardbeving waargenomen, die door een vrij langdurig onderaardsch ge luid werden voorafgegaandoch geene schade hebben te weeg gebragt. FI&AMSiMS.SSi. PARIJS9 November. De Heer Meynard, eerste Onder-Voorzitter van den Senaat, die aan den President het Senaatsbesluit tot herstelling van het Keizerschap overbragt, heeft bij die gelegenheid tot den President het volgende gesproken «Monseigneur, wanneer een groot land als Frankrijk zijne slem doet hoo- ren, is het de eerste pligt van het staatsligchaamtot hetwelk die stem ge- rigt is, daaraan het oor te leenen en er op te antwoorden. Zoo dacht Uwe Hoogheidtoen gij den Senaat opriept om dat v ijd verbreide streven der pu blieke opinie, welke zich zoo eenparig en nadrukkelijk uit, te overpeinzen. De Senaat heeft begrepen dat die indrukwekkende uiting een goeden grond heeftzoo in de oneindig groote diensten die gij bewezen hebtals in den naam dien gij draagt, en in de waarborgen voor eene goede toekomst die in de verhevenheid van uwe inborst, in de wijsheid en vastheid uwer inzigten gelegen zijn. Hij heeft begrepen dat na zooveel omwentelingendoor Frank rijk de behoefte gevoeld wordt om zijn lot onder de hoede te stellen van eene maglige en nationale regering die, met het verledene alleen verbonden door roemrijke herinneringen en door de wettigheid van zijnen oorsprong, thans in de bekrachtiging van de zijde des volks weder de elementen van kracht en duurzaamheid vinde. De Senaat draagt er roem op, Monseigneur, de ge trouwe tolk van 's lands wensch en gevoel te zijn, wanneer hij u het Senaats besluit overhandigt, hetwelk u tot het Keizerschap roept." Hierop heeft de President het volgende geantwoord: Mijne Heeren de Senatoren «Ik dank den Senaat voor de bereidvaardigheid, waarmede hij aan den wensch des lands beantwoordde, door te beraadslagen over de herstelling van het Keizerrijk en door het Senaatsbesluit te ontwerpendat het volk ter aan neming moet worden voorgelegd. «Toen de Senaat, nu 48 jaren geleden, in ditzelfde paleis, in deze zelfde zaal en in gelijke omstandigheden, de kroon kwam aanbieden aan het hoofd van mijn geslachtantwoordde de Keizer met deze gedenkwaardige woorden Mijn geest zoude van mijne nakomelingschap geweken zijn, wanneer er een dag kwam ivaarop zij niet langer de liefde en het vertroutven der groote natie verdiende! WelnuWat heden het meest mijn hart treft, is de gedachte, dat des Keizers geest met mij is, dat zijn verstand mij leidt, dat zijne schaduw mij beschermt, omdat gij mij, door dezen plegtigen stap en uit naam van het volk van Frankrijk, komt bewijzen, dat ik het vertrouwen des lands verdien. Ik behoef u niet te zeggendat het mijne voortdurende zorg zal zijnom met u te arbeiden aan de grootheid en den voorspoed van Frankrijk." De leden van den Senaat waren zeer verlegen hoe den President aan te sprekensommigen noemden hemSire of Uwe Majesteitdoch de meesten Monseigneur. Het volk is bij besluit van den President opgeroepen om den 21sten en 22stcn dezer maand te stemmen over het besluit tot herstelling van liet Kei zerschap. Elk Franschman die 21 jaren oud en in het volle genot der bur gerlijke en politieke regten is, wordt nitgenoodigd om zijne stem uit te brengen met een gesloten stembriefje, waarin a of wel neen gedrukt of ge schreven staat. De uitgebragte stemmen zullen voor elk departement door drie daartoe door den Prefect aan te wijzen leden van den departements raad en voor het geheele land door het Wetgevend Ligchaarn opgenomen worden. De Maarschalk Jerome heeft reeds zijn verblijf weder in het Invaliden- gesticht genomen en bij eene dagorder aan de aldaar gehuisveste oude ge- dienden bekend gemaakt, dat hij voortaan het bevel over het gesticht zelf weder zoude voeren. Men zegt dat de Staatsraad overstelpt is met stukken betrekkelijk sub sidien verleend aan godsdienstige inrigtingen en voornamelijk aan die, onder het beheer van Jezuiten. Zeker is het, dat de Jezuiten nu reeds 20 opvoe- dings-gestichlen hebben en, uit hoofde van het toenemend aantal kweekelin- gennog meerdere zullen openen. De Gemeenteraad te Chateaubriand is ontbonden op grond dat de meeste leden geen aanhangers van den President waren.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2