LEYDSCHE VRIJDAG, 12 NOVEMBER. BIMENLAXDSCIIE BERÏGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DIÏN11 November. YY'ij zijn van goederhand onderrigtdat er zicli te dezer stede 2 a 3 personen bevinden, welke aan de buizen der Ingezetenen met monsters Turf rondloopen en hunne waar tot eenen goedkoopen prijs aanbieden, waardoor zij dan ook al zeer dikwijls in den verkoop slagen. Doch bet is reeds meerma len gebleken dat bij eenc groote aflevering b. v. van 10.000 stuks, de kooperna bet vertrek dier leveranciers, een getal van 3 a 4000 turven minder ontvangen bad. Wij raden dus een ieder op zijn hoede te zijn. Te 's Gravcnbage wordt gevraagd een onderarebiteet, van 25 tot 40- jarigen leeftijd op eene bezoldiging van ƒ1200. Belanghebbenden moeten zich vóór 1°. Dcc. e. k. aanmelden ter Secretarie. Zondag middag zijn van Harderwijk, over Amsterdam, per spoor te Rotterdam aangekomen 150 Officieren en manschappen die terstond daarna zijn ingescheept aan boord van bet daartoe aan de Willemskade gereed lig gende Nederl. barkschip Nyverheid, Kapt. G. T. Bus, ten einde daarmede naar Java te worden overgevoerd. Op de groote najaars-veemarkt den 8sten te Hoorn gehouden, waren ruim 1000 stuks meer aangevoerd dan verleden jaar, de massa bedroeg ongeveer 8000 stuks; bet vee was bijzonder fraai; men bad in langen tijd geene markt gehad waarop zoo veel scboone beesten waren aangebragt. De handel was vrij levendig en de prijzen waren boog, vooral voor zware gelde koeijende prijzen van andere waren bij afwisseling. De Heer C. W. M. van de Velde, te Utrecht, zal dezen winter, in bet gebouw van Kunsten en YVetenschappen aldaar, eene reeks van acht voorle zingen over Palestina houden. Zoo iemand dan mag deze even onvermoeide als bekwame reiziger door dat aan heilige herinneringen zoo rijke land tot zulk eene taak bevoegd geacht worden. Op de aanbevelingslijst van 6 Candidaten voor de betrekking van Raadsheer in bet Prov. Gereglshof van Friesland door dat collegie aan de Staten der provincie ingezonden zijn geplaatst de Ileeren Mrs. G. Iliddema Jongsma. President van de Arr.-Regtbank te Sneek C. C. C. Warmolts, Pro cureur; C. Sleeswijk Vening, Regler in de Arr.-Regtb.J. W. Tromp, Rijks- Advocaat; C. J. van der Veen, lid der Gedep. Staten van Friesland, en S. W. Tromp, Procureur; de laatste vijf allen te Leeuwarden. Uit Groningen wordt gemeld dat Prof. Hofstede de Groot den 9dcn in bet Theologisch Auditorium zijn buitengewoon collegie voor niet-godgeleerden tegenwoordige en voormalige studenten, geopend heeft, teneinde bun gele genheid te geven ter opleiding tot zelfstandig inzigt in bet Christendom. Daarbij volgt bij een opzettelijk tot dat doel vervaardigden leiddraad, terwijl bij ieder, die aan deze lessen deel neemt, uitdrukkelijk uitnoodigtom ten op- zigte der behandelde hoofdzaken, twijfelingen en tegenbedenkingen bij hem in te leveren. De opbrengst dezer voorlezingen is bestemd voor de beide aca demische fondsenter bevordering van studie opgerigt. De Nederlander meldt, dat Graaf Agénor de Gasparin een der Afge vaardigden van Fransche Protestanten naar den Groot-Hertog van Toscane ter zake van de Madiai's, een bezoek in de gevangenis dier beide personen beeft mogen brengen en daar de vrouw met een keten aan den muur ge klonken vond en in de kleeding der misdadigers. Zij werd overigens nog al zacht behandeld en toonde zich dankbaar voor de deelneming in haar lot. De lieer de Gasparin was zeer bewogen over baar geloof en hare nederigheid, 's GRAVENIIAGE 11 November. Gisteren hebben II. II. 51. 51. de Koning en Koningin een diner gegeven dat behalve door de Leden van het Koninklijk gezin, ook weder door eenige Leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal werd bijgewoond, Door Z. 51. is de Luitenant-Generaal Baron van Ompbalzijn Adju dant in buitengewone dienst, met de eervolle taak belast, zich naar Enge land te begeventen einde bij de plegtige begrafenis van den Hertog van YY'ellington g Prins van Waterlooden Nederlandschen Veldmaarschalksstaf te dragen. -Z. 51. beeft den Luitenant ter zee van de 2l,e klasse Jbr. A. Klerck benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, ter zake van zijne aan den dag gelegde verdiensten ten nnllc der groote visscherij. Bij besluit van den 8sten dezer, beeft Z. 51. aan den Oud-Hoogleeraar 51. Siegenbcekop zijn verzoekeervol ontslag verleend als Schoolopziener in de 2tIe afdeeling van het tweede schooldistrict van Zuidholland, onder dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende 37 jaren bewezene diens ten, en heelt Z. 51. goedgevonden dit tweede schooldistrict, dusverre aan twee Schoolopzieners toevertrouwdin zijn geheel op te dragen aan den Heer L. Robbe, Schoolopziener der lstc afdeeling van dat distriet. Z. 51. beeft tot Burgemeester der gemeente Ferwerderadeelmet ingang van 1 Januarij 1853, benoemd R. J. van der Ley. Z. 51. beeft aan Job van Duik, te Scheveningen, eenc gratificatie van ƒ100 toegekend, uit hoofde van onderscheiden door hem verrigte daden van menscblievendheid. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den Oud-5Iinister van Builenl. Zaken 5I1'. H. van Sonsbeeck tot het aannemen en dragen van het Ridderkruis der Frederiks-Ordehem door den Koning van AVurtcmberg geschonken; aan zijnen Kamerheer 5Ir. H. F. Baron van Zuylen van Nycvelt tot het aanne men en dragen van het Ridderkruis der Orde van de Kroon van Wurtem- berg, hem door dezelfden Vorst vereerd; en aan den Heer II. Königs- warter, Consul van Saksen-Coburg en Golhate Amsterdam, tot bet aanne men en dragen der versierselen van Ridder der Leopolds-Ordehem dooi den Koning der Belgen geschonken. Z. 51. de Koning is beden morgen van zijn uitstap naar Soestdijk in de residentie teruggekeerd. II. 51. de Koningin-5Ioeder is den 0'lcn met een' buitengewonen trein van Amsterdam Lier aangekomen. De overtogt geschiedde in 1uur. De uilslag der verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer te Tiel is geweest 940 geldige stemmen volstrekte meerderheid 471. De Heer de Kempenaer Oud-51inister van Binnenlandsche Zaken, bekwam 318 stemmen, de Heer Leemans 277, Steyn Parvé 114, Reuchlin 74, Hoffman 19, terwijl de overige stemmen op verschillende Hoeren verdeeld waren. Overstemming tuschen de heeren de Kempenaer en Leemans. -De Minister van Financiën beeft ƒ120 ontvangen van een onbekende onder het postmerk Haarlem, tot voldoening van aan den Lande verschuldigd successieregt. In de zitting van den Gemeenteraad alhier van gisteren is onder an deren ingekomen eene missive van de Commissie, tot regeling der nalaten schap van wijlen Z. 51. 4Vil'cm II, strekkende tot kennisgeving, dat de hooge erven, ongunstig denken over het gedane voorstel, om het ruiterstand beeld van Prins YVillem I van het Noordeinde over te brengen naar bet Tournooivelden dat zij daartoe alzoo gecne toestemming kunnen verleenen. De najaarsvergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Hervormde Kerk is den 28sten October alhier geopend; Pres. Ds. I. Borsius, 1e Sliddelburg, Vice-Pres. Ds. J. S. Worte Zwolle; Secret. Dr. Timmers Verhoeven, alhier; Praeadv. lid II. Bouman Prof. te Utrecht, en leden D". L. Dibbits, 5Ir. II. Nienhuis, Dr. II. J. Spijker, 5Ir. J. J. Uytwerf Sterling, Ds. II. G. Doesburg en 5Ir. C. J. van Heusden. Deze vergadering is tot vele en belangrijke zorgen geroepenHet maken van een ontwerp betrekkelijk kerkelijk opzigt en tucht. Idem op het beheer der kerkelijke goederen. Idem op bet beheer der classikale kas en regeling der classikale kassen. Idem instructie voor den" Quaestor-Generaal. Idem het maken van veranderingen in de provinciale en gemeentelijke reglementen in verband met hel algemeen reglement. Als lastgevingen van de algemeene vergadering der synode zijn aan deze Synodale Commissie opgedragen de navolgende puntende gees telijke goederen, de kosterijen, bet hulpfonds, de nieuwe Bijbelvertaling, de Kerkelijke Courant, de viering van den Goeden Vrijdag, de algemeene weduwenbeurs. i"rovinciale Stieten van Wiuidholtand. Zitting van Dingsdag 9 November. Heden hebben de Staten in bun gewoon locaalhunne werkzaamheden aangevangen. De Heeren Begram en Coenen hebben zitting genomen. Onderscheidene ingekomen verzoekschriften zijn in handen gesteld eener Com missie zamengesteld uit de Heeren van Zegwaardvan Hogendorp en Hoek water.Door den Heer Geraerdts Thesingh is een voorstel gedaan tot het be-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1