Ook berigt men, ikt de expeditie door Sir Edward Belcher met betzelfde doel ondernomen, in het begin van Julij Goldhaven heeft verlaten en doorWai- gatt trachtte te komenmaar door het ijs tot tcrugkeeren werd genoodzaakt en alstoen den zuidelijken weg heeft genomenwaarvan in de dépêche van den Kommandant Inglofield gesproken wordt. Onderscheiden forten worden nabij Pembroke aangelegd, om den toe gang tot die stad te beschermenook wordt er eene kaserne gebouwd voor 4000 man. Te Portsmouth worden eenige Russische oorlogschepen verwacht. In de vorige week heeft aan de Koninklijke Iloogeschool te Dublin voor de eerste maal de toekenning van wetenschappelijke graden plaats ge- bad. Deze instelling van hooger onderwijs voor jongelieden van alle kerk genootschappen met de daartoe behoorende Koninklijke collegien te Belfast Cork en Galway is eerst sedert korten tijd in volle werking gekomen. De bestuurder gaf een zeer gunstig verslag van den staat der inrigting; daaruit bleek dat zij reeds omstreeks 400 leerlingen telt, behoorende tot alle kerk genootschappen een blijk dat de school reeds het vertrouwen van het pu bliek verworven had. Hoewel zij eene stichting is van de Whigpartijwerd het aanvankelijk welslagen der inrigting door den tegenwoordigen Bewind voerder over Ierland, den Bord-Luitenant Eglinton, met blijdschap erkend. In Ierland neemt niet alleen het handelsverkeer toe, maar wordt ook bij de nijverheid belangrijke verbetering waargenomen, zoodat bij de meeste handwerksbedrijven gebrek aan werklieden heerscht. De aardappelenziekte is in Noord Amerika vrij sterkzoodat in onder scheiden streken de planters geen derde van den uitzaai en anderen niets zullen inzamelen. SIElLflSIB. BRUSSEL, 25 October. Over de 9 eerste maanden van 1852 is eene vermeerdering in de inkoms ten verkregen van 2i millioen fr.vooral door de in- en uitgaande regten en door de opbrengst der spoorwegen. Ook de suiker bragt 441,000 fr. meer in de schatkist dan in het afgeloopen jaar. Het regt van successiede ac cijns op bier, azijn en vreemden wijn, de opbrengsten van kanalen en rivie ren en van de stoombooten tusschen Ostende en Douvreskonden echter het cijfer van 1851 niet bereiken. -Uit onderscheiden streken van West-Vlaanderen vertrekken honderde werklieden naar Frankrijk, die bij het stilstaan der weverijen en spinnerijen geen arbeid vinden, om in hunne nooddruft te voorzien. FRASfHRURi PARIJS24 October. De veilingen der roerende en onroerende goederen van het Iluis van Orleans volgen elkander onophoudelijk op. Den 3dC[l November zal de bibliotheek van de Gravin van Neuilly worden verkocht. De Minister de Persigny bewoont een allerprachtigst hötel voor de meu belen alleen is meer dan 150,000 fr. besteed. Hij zal vóór het einde des jaars er een luisterrijk feest in geven lot inwijding van het Keizerrijk. De werkzaamheden lot den bouw van het kristallen paleis in de Champs Elysccs zijn heden aangevangende verdere arbeid zal door 500 werklieden worden voortgezet. Eerstdaags zal een nieuw geschrift van den Heer de Montalembert in het licht verschijnengetiteld Over de belangrijkheid van het Katholi- cismus in de 19(le eeuw. Zij die reeds inzage van dit werk gehad hebben, verzekeren, dat het een der voortreffelijkste werken is, welke uit de pen van dezen Katholieken schrijver gevloeid zijn. Als eene bijzonderheid aangaande dit nieuwe geschrift wordt gemeld, dal de schrijver als een bewijs, dat de tegenwoordige tijd de voorkeur verdient boven den vroegerenonder anderen aanvoert, dat men in 1802 slechts 200 Jczuilen in Frankrijk telde, terwijl het er nu ruim 4000 bezit! Er is eene telegraphische gemeenschap daargesteld tusschen het paleis van Sb Cloud en het Ministerie van binnen!, zaken. De Policie doet nasporingen naar de exemplaren van een werkdoor den ex-bergman Schoelcher, tegen den President geschreven. De titel van dit werk mag niet bekend worden gemaakt. De luchtreiziger Toutain, die bij gelegenheid van den inlogt van Lo- dewijk Napoleonmet zijn ballon l'Éole opsteegis aan een bijzonder gevaar ontsnapt. Hij had namelijk een grooten en vrij zwaren, van teenen gevloch ten arend aan zijn schuitje vastgehecht, met het doel, om den koninklijken vogel op zekere hoogte te laten zakken en zoo het schouwspel te leveren van het zinnebeeld des Keizerrijks, zwevende boven Parijs. Ongelukkig had hij vergeten zich van een kalrolblok te voorzien, zoodat hij verpligt was het koord door zijne handen te laten gaanwaaraan het zwaar voorwerp beves tigd was en dat hijuit vrees voor een schokwelke de touwenwaaraan het schuitje hing, zou hebben kunnen doen breken, niet plotseling durfde laten schieten. Het gevolg was, dat hij in een deermswaardigen toestand be neden kwam zijnde zijne handen door de schuring van het koord tot op het been van vleesch ontbloot. De groot-roltenvanger van de hoofdstad beeft gisteren zijne werkzaam heden aangevangenen op dien dag 5000 rotten gedood. Te LyonNimes, Avignon, Bordeaux, Tours en Engoulême worden, even als te Nantes, adressen aan den Paus onderteekend, houdende verzoek, dat hij naar Frankrijk kome, om Lodewijk Napoleon tot Keizer te zalven. De diligence van Tavanncs naar Saignelézierin het kanton Bernis in den nacht aangerand; de postillon werd deerlijk mishandeld en eene som van 1460 fr. geroofd. §PA1S 3 E. MADRID, 17 October. Volgens den Clamor Publico hebben sedert 1 Januarij 11, 12,683 non nen in 418 kloosters de gelofte afgelegd. Het aantal vrouwen-kloosters ïn Spanje bedraagt thans 2386, van welke 79 alleen in de dioecese van Se- villa. Vóór de constitutie telde men in Spanje 6310 zulke kloosters. Den 12d<;n Oct. zaten eenige jonge liedenzonen van aanzienlijke fami- liën. in het Café Suizo te Burgos zamen. Het gesprek kwam op bet drin ken van brandewijn. In dat opzigt werd aan de PolenRussen en Noorde lijke Duitschers de voorrang toegekend. Een der jonge Heeren, de 17-jarige zoon van een aanzienlijk ambtenaar, meende, dat hij toch ook 20 glazen zoude kunnen drinken en dan nog eene cigaar rooken. Er werd eene wed dingschap aangegaan. De zoon van Graaf G. stelde zijn Andalusisch paard, dat hij voor 6000 realen gekocht had, legen den Mecklenburger van den uitdager. De weddingschap werd aangenomen, de 20 glazen gedronken en de cigaar met een fidibus aangestoken. Terstond sloeg eene blaauwe vlam uit den mond. In dezen toestand tuimelde de ongelukkige eene paar secon den door het vertrek en viel dood neder. Door het aanhouden van het bran dende papier was de met alcohol bezwangerde adem in brand geraakt, en de eenige hoopvolle zoon eener achtbare jfamilie viel als offer zijner roekeloosheid. ITALIË, ROME, 12 October. Volgens de jongste berigten komen alhier in de noordelijke streken nog altijd rooverbenden te voorschijnook in het zuiden is het niet veel beter gesteld. Den 10dcn werd op den weg naar Napels eene diligence geplunderd. In de Campagna schijnt, na de verstrooijing der bende van Passatore, meer rust te heerschen; maar sedert eenigen tijd heeft zekere Bisagna, een voorma lig makker van Passatore, het rooversbedrijf weder opgevat en zelfs tot zekere hoogte gebragthoewel hij nog geenszins zijn voorganger evenaartreeds her haaldelijk heeft men van vele gelukkig door hem volvoerde aanslagen gehoord. Tot dusver bepaalt hij zich tot de vlakke streken van de provinciën Ravenna en Ferrara. 00§TiaiSEailJ$£. VVEENEN, 21 October. De herziening der wellen tegen den nadruk ligt in eene uitnoodiging der Fransche Regering aan de onze, om op grond van het besluit des Presi dents van 28 Mei II., tegen het-herdrukken van Fransche werken buiten 's lands een verdrag te sluiten tot bescherming van den letterkundigen eigen dom. Het Ministerie van Koophandel heeft de zaak als gewigtig genoeg beschouwd, om het Keizerlijk patent van 19 Oct. 1846 op dit stuk aan eene herziening te onderwerpen. De Oostenrijksch-Duitscbe lelegraphen-vereeniging heeft het plan om op het voorbeeld der Amerikanen den telegraaph te gebruiken tot aankon diging van hevige stormendie in deze of gene rigling mogten losbarsten. Het bevestigt zichdat Engelsche reizigers in deze statenvooral in de Italiaansche provinciënsedert eenigen tijd aan geslrengere bepalingenten aanzien van hunne passen, onderworpen worden, onder voorgeven, naar men zegt, dat er zelfs onder de oogen van het Ministerie Derby in Engeland nog steeds vereenigingen bestaanwelke zich ten doel stellen de revoiutionnaire stemming in Italië levendig te houden. Uit Genua meldt men, dat zich aldaar eene Trans-Atlantische stoom vaart-maatschappij voor de liniën van Genua naar Montevideo en New-York heeft gevormd; van de fondsen was men reeds verzekerd. NTABS BER1GTEA. De BURGEMEESTER der Gemeente LEA DEN brengt bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dat in de Vergadering van den Gemeenteraad van beden tot Wethouder dezer Gemeente, in plaats van den Heer Abraham Hartevelt Jz. die als zoodanig heeft bedankt, is benoemd de Heer Mr. NICOLAAS SIKKEL GROOS die deze benoeming heeft aangenomen. Leïden, 25 October 1852. VAN LIMBURG STIRUM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat op heden van den Heer Controleur der Directe Belastingen alhier zijn ontvangen twee, op den 21sten dezer maand, executoir verklaarde Kohieren voor de belasting op het Personeel over het dienstjaar 1852 en 1353, en welke op heden aan den Heer Ontvanger zijn verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., Letden, 26 October 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN,— Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van den 15den September jl. A n°. 7947 (3',c afd.) Provinciaalblad n°. 112, herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Gemeente, aan de bepalingen der artikelen 27 en 42 der Wet van den 29slcn Maart 1833 Staatsblad n°. 4) en de op hen rustende verpligting, tot het inleveren van Suppletoire aangiften, wanneer zij, door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing van helaslings- voorwerpen, na 15 Mei dezes jaars, in de termen vallen van art. 27 der bo vengemelde AVet, terwijl zij levens worden gewezen op de strafbepalingen der artikelen 35 en 39, waaraan zij zich, bij nalatigheid in het doen der aangiftenzouden blootstellen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Levden, 18 October 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3