15UITEXLAXDSCIIË BERIGTEN. betrekkelijk handwerken en ambachten, is tot eene nadere zitting aangehou den. Eindelijk heeft de lieer Kaiser eene belangrijke bijdrage geleverd over het polijsten van het staalwaarvan de voordragt met veel belangstelling is aangehoord. Zoo alhier, als te Gouda, Schiedam en Gorinchcm zijn onderscheidene boekhandelaren opgeligt voor Bijbels van verschillend formaat bij hen gehaald op naam van in den omtrek dier steden wonende Predikanten of schoolmees ters. Ce persoonsbeschrijving, zoo te Schiedam, Gouda als hier door de ver schillende boekhandelaren gegeven, komt overeen en stelt het builen allen twijfel, dat die opligtingen door denzelfden persoon zijn gepleegd. De Gemeenteraad te Gouda heeft ƒ5,000 toegelegd ten behoeve van den herbouw en verfraaijing van de R. K. kerk van de Orde der Minder broeders op de Gouwe aldaar. AVij vernemen van goéderhand meldt de N. Rotterd. Courantdat door een wel doordacht plan van onzen stadgenoot, den Heer Viirtheim, onlangs alhier een complot misdadigers is ontdekt, welks zetel in Duilschland gevestigd is. Die misdadige onderneming is alzoo door zijne medewerking in hare kiem gestuit. De aard der zaak thans nog geheimhouding vorderende zal later uitvoerig door ons medegedeeld worden. Het Weekblad van den Helder berigt, dat aldaar een Fransche Oor logsstoomboot was aangekomen, met het doel om te beletten dat Fransche visschers de bepalingen omtrent de visscherij overtraden. Wij vernemen dat de gedenkpenning der Londensche tentoonstelling ter grootte van een ƒ2.50 stuk, aan de eene zijde de beeldlcnis vertoont van Prins Albert, A'oorzitler der Koninklijke Commissie, welken titel het om schrift uitmaakt; terwijl op de keerzijde de wereldkloot is afgebeeld, omge- ver. door een krans van lauwerbladen en een lint met hel opschrift exhibitor; de duif, bet zinnebeeld des vredes, dekt haar met zijne uitgespreide vleu gelen. Het omschrift luidt: Exhibition of the works of industry of all nations. Het gedenkboek is in groot octavo, bijna kwarto formaat, in prachtig rooden band met goud gebondenverguld op snede en voorzien van vele houtsneden alsmede drie prachtige staal kaarten in kleuren-druk. Het behelst de uitvoerige rapporten van de 30 juries, benoemd lot beoordeeling 1 van de voorwerpen, in even zoo vele klassen verdeeld, en is niet alleen een 1 heerlijk gedenkboek voor de inzenders, maar een onschatbaar handboek voor j alle industricclcn. 's GRAVENHAGE 26 October. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslagen J. Dobbelsleyn en A. J. Fryns, als Burgemeesters van Berg en Terblijt en van Mheer en benoemd tot Bur gemeesters G. Janssen, te Berg en TerblijtJ. II. Mannens, te Iloensbroek; O. N. M. H. M. Baron de Loë de Imstenraedt, te Mheer; J. Henssente Noorbeek; J. Beckers, te Nuth; M. J. Habets, te OirsbeekH. Scheepers, te Slenakenen P. J. Valkenburgte Ubach over Worms. Aan den Kapitein ter Zee, Jonkheer H. A. van Karnebeek, Adjudant van Z. M. is het bevel over 's Lands fregat Prins Frederik der Nederlanden opgedragen, bestemd naar Oost-Indië. Z. M. de Koning is heden morgen vroegtijdig uit deze residentie naar het Loo vertrokken. Ll. Vrijdag is door Regenten der R. K. wcezen en armen herbesteed de opbouw van een R. K. Oude Mannen- en Vrouwenhuis, benevens eene kapel; die opbouwing is aangenomen door den Heer J. B. Verhoefif, naar eene zeer gewijzigd en verminderd plan, voor 66,950. De eerste aanbesteding was aangenomen door den Ileer Q. AVcnnekers, naar het plan van den Heer Tetar van Elven, voor ƒ88,822. In het voorloopig verslag over de Staatsbegrooling voor 1853 zijn in al de afdeelingen, vooral ook naar aanleiding van de aanspraak des Ministers, oenigc algemeene beschouwingen op den voorgrond gesteld. Het batig slot dier vroegere diensten, thans ten gezamenlijken bedrage van 9,946,661.58} j is aanzienlijk. Evenzeer was het de Kamer aangenaam de verzekering te ontvangen dat de opbrengst der gewone middelen over 't geheel steeds toe neemt. Men mag den tegenwoordigen toestand van 's Rijks geldmiddelen bevredigend noemen. Die gunstige toestand was bovenal daaraan te danken, dat de Ooslindische baten drie jaren achtereen het geraamde bedrag met ver scheidene millioenen hadden overtroffen. Nogtans behoudt onze financiële toestand steeds eene bedenkelijke zijde. A;an het gezamenlijk cijfer van ruim 70 mill., voor in 1853 te doene Rijksuitgaven, is niet minder dan 36 mill, voor de renten der staatsschuld bestemd. Er is dus vooral behoefte aan ver mindering van den zwaren rentelastwaartoe volgens het overzigt des Minis ters eigenlijk al die jaren slechts ruim drie millioen uit de jaarlijksche staatsinkomsten zijn besteed, om den last eener staatsschuld te lenigenwaar van het nominale kapitaal meer dan 1200 mill, bedraagt. Daarom beeft de Kamer algemeen verklaard, met groot verlangen de voordragt te gemoet te zien van eene verwisseling der 4 pCt. schuld. Eene tweede hoofdredenwaarom men de toekomst van 's Lands financien nog altijd als niet genoegzaam verzekerd kon beschouwen, is daarin gelegen, dat ook weder in 1853 op 14} mill, uit de Oost-Ind. bezitting wordt gere kend. Voortdurend zijn dus de geldmiddelen des Rijks aan het gevaar bloot gesteldvan door de eene of andere onvoorziene gebeurtenis, of wel door eene aanmerkelijke daling der prijzen van koflij en suiker, uit den staat van aanvankelijk herstel en toencmendcn bloei, tot den vroegeren ongunstigen toestand te worden teruggebragt. Ook behoorde menindien de staat der geldmiddelen van het Moederland zulks slechts eenigzins toeliet, een deel van het zoogenaamde batig slot te besleden om in dringende inlandsche be hoeften op Java te voorzienen daar verbeteringen tot stand te brengen w elke verscheidene millioenen zullen vorderenmaar reeds veel te lang zijn verzuimd. In allen gevalle behoorde men, met het oog op hel herstel van het Ind. muntwezenwaarvan de noodzakelijkheid door de groote meerder heid der Kamer regtstreeks is erkendde hulpbronnenwelke onze koloniën zelve opleveren, zoo veel mogelijk, te ontzien. Men meende dus op voort gaande bezuiniging te moeten aandringen. Voorts is algemeen op verevening lusschen Nederland en bet. Groothertog dom Luxemburg aangedrongen en verlangde men met den tegenwoordigen stand dezer zaak bekend te worden gemaakt. Bij het onderzoek van het XIdc Hoofdstuk (Koloniën) is men in eene af deel ing in cenige bijzonderheden getreden, onder anderen omtrent de suiker- contracten. AMSTERDAM, 25 October. Bij Koninklijk besluit is op het verzoekschrift van C. C. Ferrarie, Zimmer en Iloltz, alhier, bewilliging verleend tot het oprigten eener Alkmaarsche pijpgaz-compagniewelke aldaar gevestigd zal zijn, doch haar wettelijk domi cilie hier zal hebben. Den 14<1(!n dezer heeft de Burgemeester van Alkmaar, in tegenwoordigheid der AVelhouders en vele andere genoodigden, met plegtigheid den eersten steen gelegd van de gaz-putten. ZAATILLE, 22 October. Gisteren had hier ten huize van den Heer Mr. J. A. van Roijen eene ver gadering plaats van gecommitteerden uit de provinciën Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Utrecht, bestaande uit de Heercnvan Boelens en Beucker Andreaevan LeeuwardenSchilthuisvan Groningen van Roijen en Hovy, van Zwolle; ten Cate, Blijdenstein en Jannink, van Enschedé; Salomonson en Scholten, van Almelo; Cost Jordens en Nering Bö- gel, van Deventer; Löbensels en Mispelblom Beijer, van Zutphen; AVeijers, van Amersfoortten doel hebbende om gemeenschappelijk te handelen over eenen aan te leggen spoorweg, die loopen zal van Utrecht over Amers foort, Zwolle, MeppelAssen, Groningen tot Leer in Oost-Friesland, met de volgende zijlijnen: als van Groningen over Leeuwarden naar Harlingen; van Zwolle over Raalte, Deventer en Zutphen naar den Rijnspoorweg, en van Raalle over Almelo en Enschedé naar Rheine, waartoe de vergunning is aan gevraagd door den Heer Balkema, en welke zou worden uitgevoerd door eene Engelsche maatschappij, terwijl deze het plan heeft, om dien van Leer door te trekken over Oldenburg en Bremen naar Hamburg, wanneer voor het een en ander door de belangstellende regeringen de vereischte vergunningen wor den verleend. Het moet bevreemding baren, dat schier alle groote ondernemingen in ons land door Engelschen worden ondernomenen dat de zoodanigen als waar van hier sprake is, niet met Nederlandsch kapitaal worden tot stand gebragt. (Amst. Cour.) Te Almelo zijn de gebouwen van het St. Antony-gasthuis en oude stadsschool voor 7000 aangekocht, om ze tot er een weeshuis voor de Her vormden in te rigten. ENGELAND. LONDEN, 23 October. Er heeft zich een verbazende speculatiegeest meester gemaakt van de eigenaars der huizen in die stratenwelke de lijkstoet van den Hertog van AVellington moet doortrekken. Een eigenaar heeft voor de bovenste verdieping voor ééncn dag 250 geweigerd. Bij de Sb Pauluskerkwaar de stoet zal ophouden, is eene verdieping voor 500 gehuurd; eenige verdiepingen in die wijk zullen wel 1000 opbrengen. Er zouden binnen kort alhier weder confercntiën door gcvolmagtigden der groote Mogendheden gehouden worden, over de aangelegenheden van Neuchatel, ten einde dit kanton weder onder het beheer van Pruissen te doen terugkeeren, zonder evenwel gewelddadige middelen daartoe aan te wenden. Onder den vloer van het glazen paleis worden vele kostbaarheden ge vonden onder anderen eene beurs met 8 De grond wordt met aarde opgehoogd en met graszoden belegdzoodat den volgenden zomer niets de plek zal aanduiden, waar het gebouw heeft gestaan. Zoo als men weet is het gebouw der Tentoonstelling naar Sydenham overgebragt en wordt daar als wintertuin ingerigt. Het zal door twee reser voirs van water worden voorzienen het water zich bij wijze van waterval op de gewelven uitstorten onder welke men zal kunnen doorgaan. Uit twee bassins zullen twee fonteinen, ieder met 180 stralen springen, van welke de voornaamste 230 voet hoog zal gaan. Door deze waterwerken zouden de wereldberoemde fonteinen van Versailles. naar het plan van den Heer Pax- tonver overtroffen worden. Eene weduwe S. Ilardwicke, onlangs in 72-jarigen ouderdom overleden, heeft al haar vermogen, 20,000 M groot, aan verschillende liefdadigheids gestichten in de City vermaakt en hare familie, met welke zij in twist leefde, onterfd. Sedert vele jaren bewoonde zij met eene dienstmaagd een klein huis en leefde zeer sober. Bij de Admiraliteit is een berigt uit Groenland ontvangengedateerd 12 Aug. 11.; waarin de Kommandant Inglofield meldt, dat hij, na te Gold- haven zijn schip gekalefaterd te hebben, dat averij had bekomen, zijn ont dekkingsreis tot het opsporen van Sir John Franklin heeft voortgezet, hij voegt er bijdat hij nog nimmer een bodem heeft zien terugkeeren van allendie de Zuid naar Snelville Bay waren omgezeild, waaruit hij afleidt, dat zij het geluk gehad hebben, den langgezochten terugweg door het Noorden te vinden.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2