LEYDSCHE COURAN Tï§P N". 12 WOENSDAG, 27 OCTOBER. BIXXEXLAXDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de at zanderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Ls5 WsX l - r,i I LEYDEN, 26 October. Zitting van den Gemeenteraad van gisteren. Afwezig de 11H. M. G. teil Sande, Alr. G. P. van Outeren, Mr. D. Tieboel Siegenbeek en Mr. N. Olivier. De Notulen der vorige Vergadering zijn gelezen en vastgesteld. Door den Burgemeester zijn overgelegd 1°. Een adres van C. Bronsgeest houdende verzoek tot het leggen van een mpststaal enz. op het bij hem in huur zijnde onbebouwde plein in de Ver- werslraat en de huurlijd daarvan met nog acht jaren te willen verlengen. 2". Adressen van N. J. Koet en J. T. van der Blij, om met de vacante be trekking van Commies bij de plaatselijke belastingen te worden begunstigd. Is besloten het adres sub. 1ten fine van berigt en raad te stellen in banden der Commissie van Fabricage en de beide anderen tot gelijk einde aan den Hoofd-Commissaris van Policie en den Hoofd-Commies der Plaatselijke Belastingen. De Voorzitter deelt vervolgens aan de Vergadering mede, dat tusscben HH. Gecommitteerden tot de Administratie der vereenigde Gasthuizen en HII. Be stuurders voor bet op te rigten Werkhuis eene overeenkomst is gesloten tot voorloopige in gebruik geving van eenige localen in het Caeciliae Gasthuis voor genoemd Werkhuis. Aangenomen voor kennisgeving. En eindelijk dat bet rapport van de Commissie van Finantie betrekkelijk de begrooling voor 1853op morgen voor de leden in de Leeskamer zal ter visie liggen. Alsnu is aan de orde: 1°. De stemming over de conclusie van bet rapport der Commissie van Finantie, betrekkelijk het voorstel van HII. Curatoren tot het verleencn eener jaarlijksche toelage aan den Docent op het Stedelijk Gymnasium Dr. C. A. X. G. F. Sicherer, waaromtrent in de vorige Vergadering de stemmen had den getaakt, is met 12 tegen 9 stemmen besloten zich met de conclusie van genoemd rapport te vereenigen en in het verleenen der toelage bezwaar ge maakt. Tegen deze conclusie hebben gestemd de HII. Stolïels, Ysselsteyn Taets van Amerongen, le Poole, van Kaatboven, van der Hoeven, Bake, van der Boon Alesch en de Voorzitter. 2°. De benoeming van eeuen Wethouder in plaats van den Heer Hartcvelt. De leden Lisman, Le Poole en van der Hoeven aangewezen zijnde om met den Burgemeester bet bureau van stemopneming uit te maken is men tot de stemming overgegaan, waarbij zijn uitgebragt op de IIII. Olivier 9, Groos 7, HarteveltStolïelsLe Poole en de Moen ieder ééne stein en blanco één billet; niemand alzoo eene volstrekte meerderheid verkregen hebbende, is men tot eene tweede vrije stemming overgegaanwaarbij zijn uitgebragt op de IIII. Groos 11, Olivier 8, de Moen 1 stemmen en blanco 1 billet zoodat tot Wethouder dezer gemeente is benoemd de lieer Mr. Nicolaas Sikkel Groos, die deze benoeming zich heeft laten welgevallen. Waarna de Vergadering is gesloten. LI. Zondag vierde de Evang. Luthersche Gemeente een heerlijk feesthet nieuwgebouwde AVees- en Oudeliedenbuis werd in de voormiddag Godsdienst oefening plegtig Gode opgedragen hare feestvreugde werd verhoogd door dat de oudste Leeraar, Ds. II. J. Matthes, wiens tegenwoordigheid wegens eene ligte ongesteldheid men gevreesd bad te zullen onthoeren, met de feest vierende gemeente, aan welker opbouw bij vierentwintig jaren heeft gearbeid, mogt opgaan. Nadat de AVeezen de Godsdienstige feestviering met een toepas selijk Gezang hadden geopenden de gemeente Gode den Lofzang bad toege zongen sprak de jongste Leeraar Ds. Inckelna de feestvierende schaar welkom gebeeten te hebben, tot haar naar aanleiding van het Evangelie van Markus, Hoofdstuk XII vs. 4144. Talrijk waren de Leden van den Ste delijken Raad opgekomen, om in de feestvreugde der gemeente te deelen, dank werd hun gezegd voor de belangrijke som tot den herbouw uit de stedelijke kas toegestaan, en met bescheidenheid hunne medehulp verder ge vraagd, wanneer het de krachten der gemeente mogt te bovengaan, hetzelve te brengen in den gewenschlen staat; hulde werd tocgebragt aan de bcmoeijin- gen van de Leden des Kerkeraads in dezenen vooral aan hendie met het toezigt op den bouw belast waren geweest, welke taak, zoo drukte de Spr. zich uit, hun gemakkelijk gemaakt geworden is, door de naauwgezetheid van den ontwerper des gestichts en de eerlijkheid des aannemers. Aandoenlijk was het herdenken aan den waardigen Jac. Hazenberg, die gedurende een reeks van jaren Regent geweest wasvan het nieuwgebouwde gesticht zich zooveel beloofd had, maar het niet voltooid heeft jmogen zien. Hulde werd teregt gedaan aan zijne verdienstenen aan die zijner weduwe die als Regentes aftrad, maar zeker zal blijven, wat zij altijd was, eene moederlijke vriendin voor de weezen. Plegtig werd het nieuwgebouwde ge sticht Regenten en Regentessen opgedragendank werd tocbragt aan die zus ters der gemeente, welker liefdewerk eene som vergaderde, waaruit het grootere deel des herbouws bestreden kon worden; dank aan allen die haar de behulp zame hand geboden haddenen ook nu weder door hunne talrijke opkomst hunne belangstelling in weezen en hulpbehoevende ouden hadden aan den dag gelegd. De Leeraar door te herinneren, hoe allen in het weeshuis opge voed, sieraden des Vaderlands geworden zijn, wekte allen op tot voortdurende belangstelling in de weeshuizen in bet geheel en in het nieuwgebouwde liefde gesticht in het bijzonder, en na ernstig de weezen vermaand te hebben, stond de talrijke schaar op en werd het liefdegesticht Gode opgedragenwaarna de weezen hunnen weldoeners hunne zegebede toezongen. Deze plegtige Godsdienstoefening brenge goede vruchten voort voor het geslicht, en doe wel dra elke wolk aan deszelfs gezigtseinder verdwijnen. Na de Godsdienstoefening nam het Stedelijk Bestuur met den Kerkeraad het nieuwe gebouw in oogensehouw, hetwelk door deszelfs doelmatigheid de goed keuring mogt wegdragen. Zoo mag Leyden zich verheugen in een gebouw dat eene vrucht is der ware verdraagzaamheid, Pioomsch en OnroomschJood en Christen hebben van hier en elders daartoe bijgedragen. Die eenheid is door God gezegend geworden en de waarheid bevestigddat door onderlinge liefde en gemeenschappelijk te zamen werking veel goeds kan worden daarge- steld. Op den avond van dien dag zijn de bewoners des gestichts door Re genten onthaald, en zeker die dag zal uiet slechts voor hen, maar voor allen die tot den herbouw hebben bijgedragen, een gedenkdag blijven. Ingez Zaturdag middag omstreeks half 5 ure viel op het Levendaal eene vrouw oud 63 jaar, genaamd Cornelia Groenendijk, verpleegd in bet II. C. AVees- en Armhuisdoor blindheid in het water. Het mogt den moedigen Hermanns Ligtvoet oud 18 jaar na herhaalde pogingen gelukken haar te reddern Alen verneemt, zegt het Handelsbladdat het Z. AI. den Koninn- van Hanover behaagd heeft den Heer BI urne te benoemen tot Ridder van de Guelphen-Orde, ter belooning voor de groote diensten, door dien geachtcn Hoogleeraar aan de wetenschappen bewezen. Er is den lsten dezer een brief per post uit Haarlem naar Noordwijk verzonden, waarin een bankbillet groot 200 en een rriuntbillet, groot ƒ100; deze is aan zijn adres niet bezorgd, en dus de waarde verloren of ontvreemd. Tot opheldering van het bovenstaande diene bet volgend bij ons ontvangen berigt 5) Reeds lang bestond vermoeden tegen den Postbode van Noordwijk op de Pietgijzenbrug, welke eindelijk zoo dringend werden dat men tot een huis zoeking meende te kunnen overgaanbij welke gelegenheid een vrij groote som aan bank- en muntbilletten en gereed geld werd gevonden, waarvan niet dan tegenstrijdige en hoogst onaannemelijke wijzen van aankomst werden opgegeven. Daaronder bevond zich een bankbillet groot 200, waarvan vroeger met opgave van dagteekening en nommer de vermissing was aange geven te gelijk met een muntbillet groot ƒ100, hetwelk de bode erkende in zijn bezit te hebben gehad, doch beweerde gewisseld te hebben. Ten ge volge dier ontdekkingen is voormelde bode in hechtenis genomen." A'oorleden week heeft de afdeeling 's Gravenbage der vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheideene vergadering gehouden waarin medegedeeld is, dat het Z. AT. den Koning behaagd heeft, het be schermheerschap over deze vereenigingop zich te nemen Het bestuur heeft moeten afzien van bet ontwerpom eene tentoonstelling te houden van de voorwerpendie door industrieelen van 's Gravenbage naar de tentoon stelling te Arnhem waren gezondenen wel op gronddat een groot aantal dier voorwerpen reeds verkocht waren. De vergadering heeft het bestuur der afdeeling uitgebreid en de Ileeren Spruyt en AIP. J. Kappeyne van de Coppello tot leden daarvan benoemd. Een voorstel, strekkende daartoe, om alle veertien dagen eene voorlezing te doen houden, over vraagstukken,

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1