LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 18 OCTOBER. BIX.\EXLA\DSC!1E BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. 18.5,2. LEYDEN16 October. Wij vernemen (lat de Leydscbe Afdceling der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid op den 28sten dezer maand haar 75-jarig be staan zal vierenen bij die gelegenheid de Hooggeleerde Heer A. II. van der Boon Mcscli, Directeur der Maatschappij, des avonds ten 7 ure in het Kerk gebouw der Waalsche Gemeente de Feestrede zal houden. Tot hijwoning hiervan zullen de voornaamste autoriteiten alsmede Commission uit de alhier gevestigde Iloogeschool en Wetenschappelijke Maatschappijen en Genootschap pen worden uitgenoodigd. Bij die gelegenheid zullen aan de Inzenders van fabrikaten uit deze stad naar de Londensche Tentoonstelling de uit Engeland ontvangene Herinnering- Medailles en Diploma's worden uitgereikt. Uit een particulieren brief van Parijs ontlcenen wij het volgende »Gij weet het, ik heb den coup d'etat van 2 December toegejuicht, om dat er oogenblikken zijn dat zoo iets noodig is, en die van den President was noodig en dus geoorloofd. »lk heb ook voor het tienjarig.Dictatorschap gestemd, dat de President ons gevraagd had, hoewel ik het Keizerrijk bijna zeker in 't verschiet zag. Over wien heb ik mij dan nu te beklagen dat na 10 maanden het Kei zerrijk klaar is? Helaas niet over den President, maar over mijn land, dat met zoo veèl overhaasting een' meester te gemoet gaat, dat ik er mij over schaam. De President had tien jaren tot proef gevraagdhij behandelde ons met te veel ontzagde algemeene Radende Mairesde bevolking van liet zuiden, oosten en westen hebben geen stem of welsprekendheid genoeg naar hun zin, om hem te dringen hun Keizer te zijn. 't Is een woede, een alarmwaar aan zelfs de Geestelijkheid deel neemt. En dat zijn nu de Republikeinen van 1848de mannen die zeiden dat ze nu tot den leeftijd waren gekomen om op zich zeiven te staan. Neen, wij zullen nimmer tot dien leeftijd komen, of liever we zijn er al voorbij; wij vernieuwen onze geschie denis van 1789 tot 1814. Ik schaam mij u die bekentenis te doen, maar zij drukt mij te zeer, mij die trosch was op mijn land; ik zou er toe komen om het te verachten. lk veracht de onluchtige vrouwen maar wat is een land dat zich zoo schaamteloos overgeeft Om kort te gaan, men gelooft dat het Keizerrijk zal worden uitgeroepen en dat zulks den handel een verbazenden voorspoed zal aanbrengen. Hierin is ook al overdrijving, even als in alles, waarvan men zich hier te land overtuigd houdt. Ge hebt zeker de aanspraak van den President gelezen. Er is dus geen oorlog te vreezen. De President heeft gelijkwe hebben genoeg van onze binncnlandsche oorlogen, de buitenlandsche zou ook een halsbrekend werk voor den ondernemer zijn. Maar laat Europa er zich niet op verlaten. Hij is de man om het kwaad naar builen te trekken, zoo de bevrediging der partijen niet zoo spoedig gaat als hij zou verlangenwant men moet niet vergelen dat de werklieden nog immer stijfhoofdig aan socialistische denk beelden blijven hangen." Betrekkelijk de stranding onder Noordwijk, nabij Katwijk, van de Ham burger galjas Elisabethontleenen wij aan het Handelsblad het volgende i)Het was reeds half acht uré in den avond, toen de Heer D. Guyt, rus tend koopvaardij-kapitein, bestuurder van de reddingboot te Katwijk aan Zee verzocht werd te hulp te komen. Onmiddellijk snelde deze ijverige man met de hoot naar Noordwijk, en bragt die te water. Een eerste togt mis lukte, doch bij den tweeden togt, werd zoo men meende, de geheele equi page behouden aan wal gebragt, doch, door de duisternis, had men niet opgemerkt, dat nog een man, in het wand vastgebonden, was achtergeble ven. Ook dezen wilde men redden, en op het voorbeeld van den edelen grijzen bestuurder, sloegen de Katwijkers, hoe vermoeid en afgemat, weder handen aan het werk en ondernamen een derden togt, bij welken de be wusteloos in het wand hangende laatste man, werd losgemaakt, en met de zen de geheele bemanning in minder dan 2j uur, en dat op zulk een af stand, door de Katwijkers gered." Den 12(lcn zijn door dc Prov, Commissie van Onderwijs 23 personen voor den tweeden onderwijzersrang geëxamineerd, van welke 10 de gevraagde toelating hebben bekomen. Den lSi™ zijn er 42 personen voor den derden rang geëxamineerd, van welke 15 reeds orn 1 ure zijn weggezonden, als niet voldoende proeven van bekwaamheid te hebben afgelegd, 's Avonds ten 8 ure bleek hetdat nog 6 niet konden worden toegelaten, zoodat juist de helft, n. 1. 21, den gevraagden rang hebben bekomen. De 8 personenwelke gisteren voor het Fransch toelating vroegen, zijn allen geslaagd, hetwelk hier bijna nooit ge beurd is. Ook is aan 1 persoon cene toelating voor het Iloogduitsch en 1 voor het Engelsch verleend. In de laatste dagen kwamen te Vlaardingen eenige haringschepen en vischsloepen binnen, wier vangst allergeringst was. Donker zijn te dezen opzigte de vooruitzigten en de rceders zullen belangrijke verliezen lijden. Niet eens de helft der haringvloot heeft twee reizen gedaan, de eerste reizen komen de schepen nog met slechts 7 en 9 last binnen en brengen de van Julij af in zee zijnde sloepen niet meer dan 30 en 40 ton aan. 's GRAVENIIAGE 16 October. Bij besluit van den 15'Jcn dezer heeft Z. M. benoemd met ingang van den 16iIen dezer tot Minister van Buitenlandsche ZakenMr. J. P. P. Baron van Zuylen van Nyevelt, lid van de Tweede Kamer en bepaald, dat het bestuur van het Departement voor de zaken van de R. K. Eeredienstvoorloopig zal zijn opgedragen aan den Minister van Justitie, Mr. M. P. II. Strens. Bij besluit van den 10,len dezer heeft Z. M. vergunning verleend aan den Heer W. A. van Oosterzee, Vice-Consul van Spanje te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van Ridder der Orde van Karei III, hem door II. M. de Koningin van Spanje geschonken. Z. M. heeft aan J. G. Singels, te Delft, Oud-Waterbouwkundig Inge nieur in Poolsche dienst, vergund de Ridderorde van II. Stanislaus 3de kl. hem door den Keizer van Rusland geschonken, aan .te nemen en te dragen. Z. M. heeft een pensioen van ƒ600 verleend aan S. II. Meuleinan, Pastoor der R. K. kerk onder de Linden te Utrechtwegens hoogen ouder dom van 50 jaren kerkelijke dienst. Alzoo, ten gevolge van het door den Heer E. W. van Dam van Isselt genomen ontslagde verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Tiel moet plaats hebbenbeert de Minister van Binnenl. Zaken die verkiezing bepaald op Dingsdag den O11011 November. Gisteren hadden de Heeren van IloëvellReyndersvan HallGroen van PrinstererEngelen van Doornvan Akerlaken en Dirksallen leden der Tweede Kamer, de eer het middagmaal bij den Koning te gebruiken. Al de leden dier Kamer zullen op gelijke wijze door Z. M. worden uitgenoodigd. Tusschen onze Regering en den Senaat der Vrije Stad Bremen is eene overeenkomst gesloten tot wederkeerige uitlevering van boosdoeners. De Minister van Marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. ITtveede ïï&.temea* Hte:Zesi-UenCf a al. Zitting van Donderdag 14 October. De vergadering heeft, besloten de beraadslagingen over de begrooting der Landsdrukkerij en over de vcrdeeling der provinciën in kiesdistrictente doen plaats hebben op aanstaanden Dingsdag ten 11 ure. Nog heeft de Kamerop voorstel van den Heer Dommer van Polders- veldl, besloten, om de onlangs ingekomen missive van den Minister van Oorlog met daarbij hchoorende stukken betrekkelijk de organisatie der artilleriew elke voor kennisgeving was aangenomente doen drukken als bijlage hij dc liegrootingswetten. De Koninklijke Boodschap, ten geleide van het wets-ontwerp voor het ver leenen van toestemming tot het huwelijk van Z. K. II. Prins Hendrik luidt als volgt «Mijne Heeren! Ik volbreng eene aangename taak, door, op verlangen van mijnen beminden broeder Z. K. II. Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, hij deze aan U aan te bieden een voorstel tot het verleenen van toestemming tot de huwelijks-verbindteniswelke Z. K. II. wenscht aan te gaan met II. D. II. de Prinses Amelia Maria da Gloria Augusta van Saksen- Weimar-Eisenach «De verwachting, dat deze echtvcreeniginggeheel overeenstem mende met

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1