BUITENLANDSCUE BERIGTEN. Koekkomende van Straalsund met tarwegedestineerd naar Poole in het Engelsclie Kanaal. Do lading is geheel weg en van het schip slechts eenig wrakhout overig. Alleen Zalurdag waren 15 schepen in het ge/.igtniet buiten gevaar; Zondag nog twee voor anker en drie zeilende. Bij Brouwershaven is den 7den October een Pleit, ten 5 uur, na kortstondig aan den grond te zijn geweest, op het nieuwe zand met man en muis verg; an. Op de aangespoelde naamborden was vermeldCatharina Anvers. Men verneemt, dat de dijk van den Aelkect-buiten, aan de Booner- vliet, nabij Maassluis, tusschen den 8stcn en O'1™ dezer is bezweken, en de polder onder is geloopen. Eene commissie uit Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland is dadelijk daarheen vertrokken, om de noodige maatrege len tot digting der doorbraak te nemen, zijnde men daarmede dan ook voortdurend be/.ig. Door de laatste stormen zijn in de Oostzee, tusschen Elzeneur en. Stet tin ld, koopvaardijschepen verongelukt. De Gemeenteraad te Deventer heeft de aanbesteding goedgekeurd van het verbreeden der IJsselbrug voor ƒ5,090 en van het bouwen eener mu ziektent voor 377. Te Meppel zijn den 7dcn en 8slcn dezer op de zoogenaamde boterdagen verkocht: 1348 vierdevaten boter tegen den gemiddelden prijs van ƒ29.50 het vierdevat, bedragende alzoo de belangrijke som van ƒ39.766. Door tusschenkomst van ons Gezantschap te Londen is mededeeling ont vangen van het plan eener den 5dcn Mei 1853 te Dublin te openen tentoon stelling van voorwerpen van nijverheid en kunst. Het ontwerp is door parti culiere personen, in verband met de Koninklijke Dublinsche Maatschappij van nijverheid gevormd. De Lordmayor van de hoofdstad van Ierland en andere aanzienlijke persenen zijn in het bestuur der onderneming. Er zullen grond stoffen werktuigenmanufacturen en fabricaten alsmede gewrochten der schoone kunsten uit alle landen kunnen worden ten toon gesteld. Al de met goedkeuring van het bestuur voor de tentoonstelling bestemde buiten- landsche artikelen zullen zonder kosten voor de inzenders, van de haven van inscheping naar Dublin worden vervoerd. Van den lsten tot en met den 31sten Maart 1853 zullen goederen worden aangenomen. Er zullen opgaven van den prijs aan gehecht mogen worden. Die voornemens is eenig voorwerp in te zenden, moet daarvan, met aanduiding van deszelfs aard en omvang, vóór of op 1 December 1852 kennisgeving zenden aan den Heer C. P. Bonoy, Esq., Secretary, Great Industrial Exhibition, n°. 3Upper Mcrrion-Slrcet, Dublin. Ten toon gestelde en niet verkochte goederen zullen zonder kosten voor de inzenders, weder naar de haven van inscheping worden vervoerd. Prijzen voor ten toon gestelde voorwerpen zullen niet worden verleend. •sGRAVENIIAGE, 12 October. Z. M. de Koning is Zatnrdag morgen van het Loo alhier teruggekeerd. Z. M. heeft benoemd tot zijnen Ordonnans-Officier, den lsten Luite nant II. J. Baron Taets van Amerongen, van bet 3de regiment infanterie. Z. M. heeft eervolg ontslag verleend op hun verzoek aan Mr. G. AV. II. Baron van Imhoff, als Burgemeester van Groningen en aan P. W. Tichelaar Jz. als Burgemeester van Loppcrsum, en benoemd tot Burgemeesters te Rozen burg en OolmarsumIV. Richter en P. H. Dannenbargh. Eene commissie van leden der Tweede Kamer heeft Zatnrdag namid dag het door haar vastgestelde adres van antwoord ep de Troonredebij de opening der tegenwoordige zittingaan Z. M. aangeboden. Z. M. heeft op dit adres het volgende geantwoord Mijne Heeren lk verneem met voldoeningdat de Kamer hare gewiglige taak met moed hervat. Van hare ijverige medewerking verwacht lk goede vruchten voor het wel zijn des Vaderlands, in welks toestand zich, dank zij den Allerhoogste, veel gunstigs voordoet. »Ik verzoek u, Mijne Heeren! der Kamer uit mijnen naam dank te zeg gen voor haar adres. De President der Tweede Kamer en de leden, die tot den Koning waren toegelatenom dit adres aan te biedenhebben gisteren ten Ilove gedineerd. Volgens beriglen uit Stuttgardt deed II. M. de Koningin milde giften aan vele armcngestichten aldaar toekomen. Er is een verdrag gesloten tusschen Luxemburg en België, tot het aan- leggen van een' spoorweg. De Commissarissenmet de onderhandelingen daarover belast, hebben hij Prins Hendrik het middagmaal gebruikt. De Commissie uit het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland, zamenge- steld uit de Raadshceren Mr. J. P. de Bordes en C. D. Beels, benevens de Procureur-Generaalbelast met het afnemen van het examen der adspiranten voor het Notarisambt., zal daartoe zitting houden op Donderdag den 18dcn No vember en zoo noodig de volgende dagen. Wtveetle Eïtzmer fier tStezteii-firezieraal, Zitting van Maandag 11 October. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Heer van Dam van lsscll, die daarbij te kennen geeft zijn ontslag als lid der Kamer te nemen; voortsonderscheiden wetsontwerpen en eindlijk het verslag van het beheer der koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen en van den staat waarin zij zich bevinden over 1850. De vergadering heeft achtereenvolgens aangenomen, zonder beraadslaging: het wels-ontwerp tot wijziging der wetten lol regeling der uilgaven uit het domeinfonds en tot amortisatie van schuld over 1851en do conclusion van de rapporten der Commission betrekkelijk: het verslag van den toestand der West-Indische koloniënen de rekeningen wegens de 3 pCt. leening en de conversie van 1844; en, na eene korte beraadslaging, de conclusie van het rapport der Commissie betrekkelijk de rekening van het Fonds voor koloni satie van behoeftigen. De Commissie voor de Verzoekschriften heeft daarna omtrent een groot aantal aan de Kamer toegezonden adressen verslagen uitgebragt, met welker conclusiën zich de vergadering achtervolgens heeft vereenigd. In dezelfde zitting heeft de Commissie, belast geweest met de overbrenging aan Z. M. van het, door de Kamer aangenomen adres van antwoord op de troonrede, verslag uitgebragt omtrent het volbrengen van de op haar ge legde taaken mededeeling gedaan van het op het aangeboden adres door den Koning gegeven weder-antwoord. AMSTERDAM, 11 October. De Amstérdamsche Afdeeling van de Nederh Vereeniging tot afschaffing van sterken drank hield den 8sten dezer voor het eerst hare vergadering in het locaal Tecum Habita, nadat gedurende geruimen tijd de bijeenkomsten plaats hadden op de Militiezaal, daartoe welwillend afgestaan door het stedelijk bestuur. De vergadering was zeer talrijk. De spreekbeurt werd vervuld door den Eerw. Heer Bs. C. S. Adama van Scheltema. EMfflELANl». LONDEN, 10 October. De Koningin wordt aanstaanden Donderdag uit Schotland op Windsor- Castle terugverwacht. Er is een van de schepen teruggekeerd, nogmaals uitgezonden om onder zoek te doen naar de expeditie van Sir John Franklinin de Noordpoolstreken. Er is niets van kunnen ontdekt worden. De laatste stormen hebben vele schepen op onze kusten geworpen, waarhij van vele de bemanning is omgekomen. De dagbladen houden zich weder met eene nieuwe belecdiging, jegens een Britsch onderdaan buitenslands gepleegdbezig. Het betreft den Heer John Pagetschrijver van een zeer geacht werk over Hongarye en Zevenber gen, vóór den jongsten opstand in die streken. Ilij nam ijverig deel aan die beweging, was de vriend van Kossuth en vlugtle met Bern naar Turkye. Door de Oostenrijksche Regering als revolutionair agent bij de Saksische aan gewezen en te Dresden gevestigdwerden zijne papieren in beslag genomen weshalve hij klagten inleverde bij den Britsehen Gezant aan het Saksische hof. De eerste Minister heeft daarop verklaarddat de policie hare magt was te buiten gegaan en strengelijk zoude worden berispt. De invoer van opium neemt sterk toe; tegen 3,584 pond in 1850 en 6,612 in 1851 was er reeds dit jaar tot den 5de!1 September 23,991 pond ingevoerd. Men schrijft dezen vermeerderden invoer daaraan toedat zij die te vorea aan sterken drank verslaafd warenthans hun heil zoeken in het genot van de opium. Tijdingen van de Kaap de Goede Hoop tut 23 Aug. melden dat de krijgsverrigtingen bestonden in kleine gevechten, die tot geen uitslag leidden. Men had met veel verbazing ontdekt, dat Hotlentotten, die in eene ontmoe ting de nederlaag hadden geledenzich bedienden van de laatst in Engeland uitgevonden geweren en kegelvorrnigen hagel. Een dagblad van Philadelphia zegt, dat de vermaarde violist Ole-Bull onlangs in dien staat 120,000 akkers heeft gekocht, om daar eene kolonie voor zijne landgenooten te grondvesten. Het van Paraeene Brasilische havenook Balem genoemdnaar Li verpool bestemde schip Helen is op 6 Aug. door het ontstaan van brand ge heel vernield, hebbende de equipaadje in de groote boot gedurende 10 dagen in zee rondgezworven, tot dat zij gelukkiglijk door het schip Jordeson werd ontdekt en gered. Ten gevolge van het aan boord nemen dezer personen was de leeftogt te gering voor de aldus vermeerderde equipaadje en had men zoodanig gebrek geleden, dat men rotten, scheepsmeer, enz. moest verteren, ten einde het leven te onderhoudentot dat men het Engelsehe kanaal bereikte. FRAKfJiHSJlIi. PARIJS, 10 October. De voornaamste bijzonderheid der reis van den President is zonder twij fel de rede door hem uitgesproken aan het feestmaal dat hem II. Zatur- dag door de Kamer van Koophandel te Bordeaux was aangeboden. De woor delijke inhoud is hier nog niet aangekomenmaar het blijkt uit die woorden dat hij het Keizerrijk aanvaardt en toegevende aan de toejuiching van Frankrijk, dezen regeringsvorm zal herstellen. Niemand twijfelde er wel aan, maar hij had hel nog niet bepaald verklaard. Verder heeft hij verklaard, dat vrede van buiten, de zedelijke orde en wijze vooruitgang binnen 's lands zijn pro gramma zou zijn. De toespraak zelve wordt hier met ongeduld te gemoct gezien. De President heeft den 10dcn Bordeaux verlaten en is dien dag te Angoulcme aangekondigd. Er liep een gerucht, dat er twee geweerschoten op hem waren gelost, doch men trok dit zeer in twijfel. Al de openbare ambtenaren wier tractement een zeker cijfer bereikt, hebben, tengevolge van eene opzettelijke aanschrijving, zich moeten abonne ren op den Moniteur Universelwaarvan zij overigens de jaargangen moe-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2