LEYDSCHE COURANT. 122. MAANDAG, li OCTOBER. I. IMNENLANDSCHE BERIGIE3L rN> fëfÜ?5 De Courant wordt Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. i «t De Prijs der Courant is 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 9 October. Wij vernemen dat de Rederijkers-Kamer Vondel alhier op Dingsdag den 1 ü'ten dezer maand de eerste Openbare opvoering voor dit wintersaisoen zal houden. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag is te Katwijk aangespoeld het lijk van een onbekend matroos, reeds in staat van ontbinding en zonder hoofd. Vrijdag ochtend is een nieuwe Engelsche stoomboot, de lied Rover, Kap. Thomas, van Londen naar Groningen met ballast, onder Scheveningen niet verre van Katwijk voor anker gekomen en beeft een noodvlag geheschen zij is in den nacht van haar anker geslagen en hoog op strand geworpen. Er wa ren 24 personen aan boord, waaronder drie Hoeren die met den Kapitein eigenaars zijn. De reddingsboot is nog van Scheveningen gekomen, heeft cenigen medegenomen, anderen bleven aan boord, daar 't gevaar geweken was. Vrijdag avond te half zeven is onder Noordwijk digt bij Katwijk een schip met graan gestrand; de bemanning is door de te Katwijk gestationeerde reddingsboot met groote inspanning en levensgevaar gered. Nadere bijzonderheden hieromtrent kon onze berigtgever ons voor bet tegen woordige nog niet mededeelen. Nog is heden morgen gestrand en onder Loosduinen verongelukt, de Sirene, Kapitein Beekman, van Stettin en bestemd naar eene Fransche haven r.abij Cherburg. liet was bemand met zeven koppenwaarvan er helaas vijf verdronken zijn. De kapitein en een scheepsmaat zijnop eene pomp of balk drijvende, door wakkere Scheveningers gered. De schipbreuke lingen zijn bij den Heer Maas ingebragt en met de meeste hartelijkheid ver pleegd. Zij worden door den Heer HoosGeneesheer te Scheveningenbehan deld. Schip en lading zullen waarschijnlijk weg zijn. In ons Nommer van II. Woensdagdeelde wij een berigt mede dat de wed. Feyter te Ter Neuzen in Zeeland, een gouden vaas ten geschenke had gekregen van de Koningin van Engelandmet eenen brief, waarbij baar ver zocht werd dit geschenk aan te nemen als blijk van het genoegenwaarmede tl. M. zich de vriendelijkheid en gastvrijheid herinnert met welke H. M. en haar Gemaal en kinderen werden ontvangen bij bun onverwacht bezoek op de Hofstede dier weduwe op den IS*10" Augustus 11. Wij vernemen thans nader dat die vaas hoog met deksel 2j Ned. palm, aan de eene zijde tot opschrift beeftWidow FeyterAugust 1852. en aan de andere zijde de letters: V. It. (Victoria Regina). De waarde wordt op 3,000 geschat. Uit Zierikzee wordt van den 5lIc" bet volgende gemeld: Gisteren na middag werd het wrak van het verongelukte beurtschip in onze haven ge- bragt door den schipper L. de Weerdt, die zich des nachts ten half vier ure naar de plaats des ongeluks had begeven, ten einde te beproeven, wat er van schip en lading was te redden, hetgeen door het stormachtige weder niet vroeger had kunnen plaats hebben. Hij was daartoe bepaaldelijk door den Commissaris Nolet aangenomen. Van de lading was bijna alles verdwe nen en is slechts gered een kistje en doosje met geld aan twee der passa giers toebehoorendezoodat, behalve de 12 menschenlevensdie bet onheil heeft gekost, ook het verlies aan goederen en gelden aanzienlijk is. Het berigt dat Prins Hendrik dezer dagen in Londen zon geweest zijn om juwelen te koopen, wordt door een berigt uit den Haag in de Amsterd. Courantvoor verdicht verklaard. Het vooroordeelzegt de Volksvrienddat bij zwaar werk de sterke drank eene behoefte is, verdwijnt gelukkig hoe langer zoo meer in ons vader land. Lang nog heerschte de dwalingdat men ten minste in suiker-raffi naderijen den jenever om die reden niet missen kon zelfs achtte men het werk in die fabrieken te zwaar, om door Hollanders verrigt te worden. Sedert lang echter gebruikt men bijna uitsluitend in onze suiker-raffinaderijen Hollandsche werkliedenterwijl het thans ook bewezen isdat de werkzaam heden heter zonder dan met dien drank van de hand gaanhebbende de Ilecrcn Spakler en Tetterode, te Amsterdam, reeds sedert lj jaar den jenever uit hunne suiker-raffinaderij verbannenbij welken maatregel gemelde Ileeren zich uitstekend goed bevinden. Blijkens een, door tusschenkomst van Zr. Ms. gezantschap te Konstan- tmopcl ontvangen berigt, heeft gedurende 1851 de gezamenlijke invoer te Smyrna bedragen eene waarde van 129,306,440 Turksche piasters ongeveer 2 millioen Ned.de piasters ti 65 centen berekend. Van die artikelen voerde Nederland in 1220 vaatjes boter aan voor 59,400 p.; 120 kisten loodwit voor 18,000 p.; 168 zakken en vaten spijkers voor 126,000 p.; 660 vaten en kis ten eetwaren voor 858,000 p.; 44 kisten en vaten droogerijen voor 19,800 p. 32 kisten bewerkt ijzer voor 41,600 p.660 kannen en vaten brandewijn voor 471,450 p.; 28 balen en kisten manufacturen voor 154,000 p.: 130 molensteenen voor 2620 p.diverse artikelen voor 28,000 p.18 vaten kruid voor 2800 p.; 3 kisten ijzerwerk voor 10,500 p.; 1166 vaten suiker voor 1,048,500 p.; 180 kisten en vaten gezouten eetwaren voor 27,000 p.; 17,000 kisten aardewerk voor 8500 p.; 1029 vaten tabak voor 64,500 p.; 180 kisten glaswaren voor 9000 p. Door den gemeenteraad van Deventer zijn tot curatoren van het Athe naeum benoemd, de Ileeren: Mrs. W. H. Cost Jordens, S. van Delden Pz. M. E. Ilouck, G. Dumbar en II. W. Jordens. Tot Secretaris van Curatoren, Bibliothecaris en Archivarius van het oude stedelijk archief is benoemd de Heer P. C. Molhuysen. Van Vlissingen wordt geschreven, dat van daar per stoomboot naar Bath vertrokken zijn 100 man en 40 Officieren, onder bevel van den Majoor Salverdaom onlusten onder de polderwerkers aldaar te stillen. De Wel-Eerw. Heer S. Crommelin, rustend Predikant te Leeuwarden, heeft ter gelegenheid van zijne 50-jarige cchlvereeniging de som van ƒ1000 geschonken ten behoeve van de diaconie-armen der Ned. Herv. gemeente al daar; tevens is door dcnzelfden menschenvriend eene gift van ƒ300 aan Ilee ren Kerkvoogden van genoemde gemeente geschonken en eene gelijke som aan de stads-armkamer. Aanstaanden Donderdag zal de Rector Magnificus aan de Hoogeschool te Groningen; IV. A. Enschedé, op de gewone wijze het Rectoraat overdra gen aan den Hoogleeraar P. Hofstede de Groot, door Z. M. tot zijnen op volger benoemd. 's GRAVENHAGE 9 October. Z. M. heeft den Heer Dr. Carlierlid der Akademie van Geneeskunde te Brusselbenoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon. Heden heeft de Procureur-Generaal bij den Iloogcn Raad, Mr. G. A. G. van Maanen, zijne conclusie voorgedragen in de beide zaken, betreffende eene vordering uit de nalatenschap van wijlen Koning Willem IIals a. van J. C. Enlhoven oorspronkelijke Eischer tegen die erfgenamen tot betaling van ƒ86,227.04, wegens leverautien, en b. van meergemelde erfgenamen als ver weerders en eischers in vrijwaring tegen L. J. Enthoven en C°.gedaagden in vrijwaring. De conclusie strekt: 1°. tot toewijzing der vordering van den oorspronkelijke!! eischer tot een bedrag van 82,122.70, met de renten van den dag der dagvaarding; alzoo lot veroordeeling van de erfgenamen tot. de betaling van dat bedrag benevens de kosten van den oorspronkel ijken eiseh. 2°. Wat betreft der erfgenamen eiseh in vrijwaring tegen L. J. Enthoven en C°.strekt de conclusie tot veroordeeling van die firma in de betaling der vordering van den oorspronkelijken eischer C. J. Enthoven. De uitspraak is bepaald op 12 November aanst. Tusschen onze Regering en den Senaat der vrije stad Hamburg is eene overeenkomst gesloten tot wederkeerige uitlevering van boosdoeners. Heden is in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal bet onderzoek over de ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1853 voort gezet. Eergisteren heeft de Heer Mr. G. W. II. Baron van Imhoff, in handen van den Vice-President van den Hoogen Raad, den eed afgelegd, die gevor- dei'd werd lot aanvaarding der betrekking van Raadsheer in het Prov. Ge- regtshof van Groningen, waartoe hij door den Koning, bij besluit van den lGien Sept. jl.is benoemd. De Minister van Justitie zal Dingsdag geen gehoor verleencn. Raming van 's Rijks inkomsten en middelen voor hel dienstjaar 1851. Directe belastingen: Grondbelastingƒ10,145,925.00. Personeel Patenten AccijnsenSuiker Wijn Binnenlandsch gedistilleerd 6,204.000.00. 2,393,600.00. 921,375.92. 750,000.00. 2,650,000.00.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1