fturgcvHj&c £?faub. Alhier en te Bergen hebben de leerlingen der staatsscholen van middel- haar onderwijs, ter godsdienstige inwijding van het nieuwe schooljaar, ccne misse in de kerk bijgewoond. Vroeger werd deze in het schoolgebouw ge vierd, maar de hooge geestelijkheid had in het voorleden jaar, ook dit blijk van medewerking geweigerd aan het staatsonderwijs, voor welks zedelijke en godsdienstige strekking haar de verlangde waarborgen niet waren gegeven. Het aantal leerlingen dier scholen schijnt niet te verminderen maar veeleer toe te nemen. De bedelarij wordt thans in België door 90,754 personen uitgeoefend. Dit getal stijgt tot omstreeks 95,000, wanneer de in de bedelaarsgestichten van Iloogstraetende Cainbre, Brugge, Ruyssclede, Bergen en Reckheim ge plaatste bedelaars daarbij worden geteld. Van het eerstgenoemde cijfer zijn 44,235 in Oost-Vlaanderen13,095 in Brabant, 8,783 in Wesl-Vlaandercn 6,699 in Henegouwen6,207 in Antwerpen enz. Het arrondissement Brussel telde op den lsten dezer maand 5,093 bedelaars. FRAIHR1JK. PARIJS 5 October. Zondag 11. is de President, na nog onderscheiden plaatsen doorgetrokken te zijn, te Carcassone en van daar te Toulouse aangekomen, waar hij ook feeste lijk is ontvangen. De ontvangst te Ni mes moet, volgens latere berigtenzeer koel zijn geweest. Te Montpellier heeft de President aan 130 staalkundige veroordeelden, kwijtschelding of verzachting der straf geschonken. Toen hij des avonds het bal der handwerkslieden bezocht, werd tot twee malen, de kreet: leve de amnestie aangeheven. Dadelijk staakte de Prins zijne wandeling door de feestzaalen stilstaande antwoordde hij met vaste en kalme stem: mijn hart spreekt luider voor de amnestie dan uwe stem! Indien gij haar waarlijk begeerttoont u haar waardig door een verstandig gedrag en vaderlandsliefde." De kreet: leve de Keizer! brak onmiddellijk daarop los. De Gemeenteraad van Parijs beeft, naar men verzekert, 400,000 fr. toe gestaan, ter bekostiging van zijne ontvangst bij zijn terugkeer. Wat men ook tegenspreekt, men wil toch weten, dat de Generaal de CotteAide-de-Camp van den Presidentzich naar Rome begeven heeftom den Paus over te halenden President te komen kroonen. Over den uitslag echter van zijne zending loopen de meeningen uiteen daar de een zegtdat h'j is geslaagdmaar de ander dat Pius IXofschoon zeer ingenomen met het herstel van liet Keizerrijk, echter geweigerd beeft, om in hoedanigheid van hoofd der R. K. Christenheidden opvolger van Napoleon te kroonen. De Munt zou het bevel ontvangen hebben, om de hermunting van het kopergeld te stakendit zou daarom geschiedenopdat als het Keizerrijk wierd ingevoerdde geldstukken het borstbeeld van den Keizer zouden kunnen dra gen in plaats van de zinnebeelden en het devies der republiek. Van de 588 gemeenten van het departement der Maas hebben 550 ver zoekschriften ingezonden ter gunste van de invoering des Keizerlijks. Een der achtenswaardigste mannen van het departement van de Gard, de Markies van Dammartin, Maire der stad Uzès, is den 30stcn September, ten 6 ure 'sochtends vermoord. Uit zijn huis gaande, werd hij door een geweerschot neergeveld. Men weet niet waaraan deze snoode misdaad toege schreven moet worden. Een Apothekers-leerling, die het voornemen had te Moulins den Presi dent dood te schieten, terwijl hij hem een verzoekschrift overhandigde, doch die misdaad niet heeft durven uitvoeren, heeft, omdat hij zich van lafhar tigheid beschuldigde zich met vergif van kant geholpen. Weder is een pas gekozen Gemeenteraaddie van Montrealkrachtens de onlangs gemaakte wet, door den departements-Prefcct in de uitoefening zijner functie geschorst en door cenc van overheidswege benoemde gemeente lijke commissie vervangen. De reden van dezen maatregel wordt in het be- jj sluit aldus opgegeven: «Overwegende dat wel is waar in den regel de Rege ring de indiensttreding en handelingen van een Gemeenteraad moet afwachten om zijnen geest te beoordeelen; dat er evenwel bijzondere gevallen zijn, die reeds dadelijk alle betrekking onmogelijk maken tusschen het hooger bestuur en den gekozen Raadtusschen degenen die den eed afleggen moeten en de overheid welke dien eed moet afnemendat het alsdan voor de Regering een pligt is de eer van het algemeene stemregt en de door cene afgedwaalde ge meente baar zelve aangedane beleediging te wreken enz. In het departement Ardennes, in het stadje Ilorgne leeft nog eene vrouw van 110 jaar, den bijnaam dragende van de Hertogin, die dagelijks een' langen weg te voet aflegt, om in het bosch hout te zamelen, het geen zij dan zelve naar huis brengt. EfALI TE. ROME29 September. De Paus is den 26sten van Castel-Gandolfo alhier teruggekomen, en heeft den volgenden dag een geheim consistorie gehouden, waarin de Heer Montpellier, Kanunnik van de kathedrale kerk te Namenbevorderd lot Bisschop van Luik, gepreconiseerd is, benevens 27 andere Bisschoppen. De wegen blijven nog onveilig, in weerwil van de sterke patrouilles, die dagelijks rondrijden. Een Fransche veldwagen, welke, onder eene sterke escorte, geld van Civila-Vecchia naar Rome overbragt, is tusschen Castel-di- Guido en La Maglionella door eene talrijke rooverbende aangevallen. Het gevecht is hevig geweest, doch had ten gevolge, dal de roovers terug waren getrokken. Te Lugo hebben den 17t,cn dezer weder twee staalkundige moorden plaats gehad. Op klaren dag, te midden van de jaarmarkt, terwijl de stra ten buitengewoon met menschen vervuld warenwerd de Notaris Zaecari wegens zijnen ijver voor de zaak des Pausen bekend, terwijl hij naar buis keerde, op den drempel van zijne woning door dolksteken vermoord. De Procurator Montanari werd midden op de marktplaats met een dolk getroffen de wond is echter niet doodelijk. LUXEMBURG. 2 October. lieden heeft Prins Hendrik der Nederlanden aan de inzenders van voorwer pen van Nijverheid op de Tentoonstelling alhierde hun toegekende medail les uitgereikt, en bij die gelegenheid eene toespraak gehouden, waarin hij onder anderen het volgende zegt «Ik heb alzoo de voortbrengselen onzer nijverheid kunnen bewonderen, en Mij overtuigen, dat Luxemburg zich, behalve in andere opzigtenook door den arbeid onderscheidt. De Koning-Groothertog zal met voldoening verne men hetgeen Ik gezien heb. Ik herhaal hetgeen Ik reeds bij de tentoonstelling voor den landbouw heb gezegddat de Luxemburgers zich bij hunnen arbeid moeten herinnerendat zij de orde en wettigheidwelke zij genietenverschuldigd zijn aan de instel lingen hun geschonken door Willem II, mijn' Vader, voortgezet door mijn' Broeder, den Koning-Groothertog, en welke Ik met al mijne vermogens in toepassing breng. Ik acht mij gelukkig dit te zeggen. Het is aldus, dat de Nassau's steeds de orde en de wettigheid hebben ge handhaafd, overal waar zij hebben geregeerd. Op die wijs zijn de Luxemburgers ontkomen aan de rampen, in 1848 uit moeijelijke omstandigheden geboren; en, indien deze zich nogmaals moglen verloonenzullen zich de Luxemburgers herinnerendat alleen orde en arbeid de openbare rust verzekeren." Die woorden werden door algemeene kreten van: leve de Koning! leve de Prins! beantwoord. MEXICO. Omtrent de aardbeving welke in Augustus op Cuba. en bijzonder te San tiago heeft plaats gehadwordt het volgende medegedeeldDe stralen der stad zijn met puinhoopen bedekt; al de huizen hebben in meerdere of min dere mate geledenwaardoor velen in slechten staat verkecren en sommigen zelfs onbewoonbaar geworden zijn. De inwoners zijn naar het platte land ge- vlugt of hebben cp markten en pleinen en aan boord der schepen de wijk genomen, ten einde het gevaar van de instortende huizen te vermijden. De stad levert een treurig schouwspel op. Men ziet nict3 als vaders, broeders, echtgenooten, kinderen of vrienden, die elkander zoeken om gezamenlijk den Allerhoogste om hulp te smceken; overal hoort men kermen en weeklagen. De schokken werdenalhoewel in ligtere matenog in den avond van den 22sten Augustus gevoeld. Een ander berigt bevestigt het hiervoren medegedeelde. De bevolking der stad was nacht en dag in de straten en op de pleinen gcbivouacqeerd. De schepen en de havens zijn opgepropt met vlugtelingendie er allen met veel menschlievendhcid opgenomen en behandeld v/erden. De geestelijkheid had de zwaar beschadigde kerken, uit vrees voor groote ongelukken, doen slui ten, en altaars in de open lucht doen plaatsen. Alle openbare en bijzondere gebouwen, geene uitgezonderd, hebben zware schade geleden. Alle perso nen die den moed hebben gehad de straten te doorloopenschatten de aan- gerigte schade op weinig minder dan 2 milliocn piasters, gezwegen dan nog van het platte land, waar men mede groote rampen zal te betrenren heb ben. Reeds heeft men brieven ontvangen uit Sullalero, meldende dat het gansche dorp het slagtoffer van de algemeene ramp geworden is. Men vreest tevens dat Baracoa mede verwoest isuithoofde de stoomboolendie van daar geregeld vertrekkennog niet op hare bestemmingsplaatsen zijn aan- gekomenen naar men vermoedt door de autoriteiten gebezigd zijnom hulp te bieden, of vlugtelingen op te nemen. STAE>§ BERIGT EX. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ingevolge art. 11 van het Konink lijk besluit van den 9,)en November 1851 Staatsblad N". 142) op den 3<tcn November aanstaande's middags te twaalf urein de Lakenhal aan den Ouden Singel eene Vergadering van Kiesgeregtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de IX.A. Hartevelt Jz.S. J. Ie Poole en P. van Geer, die inet het einde dezes jaars moeten aftreden, als Leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, doch, ingevolge art. 7, op nieuw benoembaar zijn; dat de lijst der Kiesgeregtigden, waartegen bezwaren gedurende de eerstkomende acht dagen bij het Gemeentebestuur kunnen worden ingeleverd, ter inzage ligt op de Secretarie dezer Gemeente, en dat de inlevering der Stembriefjes op bovengemelde dag geschiedt van twaalf tot twee ure, waarna de bus geledigd wordt en de Stemopneming plaats heeft. En zal deze worden afgekondigd door plaatsing in de Leydsche Courant. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leyden, 2 October 1852. De Secretaris v. PUTTKAMMER. Van den SO September tot en met den 6 October 1853. BEVALLEN: M. Smit, geb. van Es, Z.M. H. van Zijp, geb. de WildD. M. de Bruingeb.de Haan,Z.-J. Onvlee,geb. BlansjaarD. M. C.Schols, D., levenl. M. G.Vcldhorst, geb. Koltner, D. W.J.Dozij, geb. van den Bosch, Z.S. Montiegeb. VielcD. S. J. Hakkaartgeb. BregaarD. J. II. C. Parmentiergeb. PlesmanI). S. IV. Briergeb. Wijsman Z. J. M. 'I Iloofl. geb. van Swieten Z. AVerhoevengeb. BckcnesZ. J. de Graaffgeb. Hom mers D. G. A- Paals, geb. PelgromD.IcvenL M. Ransel aar geb. Eiker-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3