LEYDSCHE COURANT. mï. VRIJDAG, 8 OCTOBER. BIMENLANBSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN7 October. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HH. G. II. Ysselsteyn, Mr. G. P. van Outeren en P. II. Baron Taets van Amerongen. De Notulen der vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester beeft overgelegd 1°. Eene concept-verordening op den verkeop van Vleesch binnen de Ge meente Leyden. 2°. Een dito houdende instructie voor de Keurmeesters van Vleesch binnen de Gemeente Leyden. 3°. De voorwaarden van verhuring van het bcvisschen van 3 partijen Vischwater. 4°. De voorwaarden van verhuring der Gehoorzaal aan het Muzijkgezelschap Vermaak door Toonkunst. 5°. Voordragt tot ontslag van den Commies D. van der Boon. Er is conform de voordragt besloten deze stukken ter inzage van de leden op de leeskamer neder te leggen en inmiddels N°. 2 te stellen in banden van de Commissie tot de verordeningen betreffende de huishouding der Gemeente, nadat op het verlangen van den Heer Luzac met algemecne stemmen was besloten, bij het besluit op het adres van den timmerman J. Koning namens J. Hoogenstraalen ingediend, te voegen, dat het wenschelijk is, voortaan op geene adressen niet door de belanghebbenden zelve geteekend beschikkin gen te nemen waarop de Burgemeester heeft te kennen gegevendat hierop bij vervolg zou worden gelet. De Burgemeester stelt als nu aan de orde van den dag. 1°. Benoeming van één lid voor de Commissie van Finantiën, in plaats van den Heer Lisman, die voor de uitgebragte benoeming heeft bedankt. Nadat eene missive was voorgelezen waarbij dat lid voor de benoeming van lid voor de Commissie van Finanlie bedankt, en nadat tot stemopnemers wa ren aangewezen de IIII. van der Boon Mesch, Krantz en Cock, is tot de stemming overgegaan, wanneer bij 22 stembilletten, zijn uitgebragt op de IIII. Lisman 10, Groos 5, Leembruggen 4, Gevers 2 stemmen en 1 billet blanco. Niemand eene volstrekte meerderheid van stemmen op zich ver- eenigd hebbendeis tot eene herstemming overgegaan, waarbij zijn uitgebragt op de IIII. Lisman 14, Leembruggen 6, Gevers 1 stemmen, blanco 1 billet. Waarop de Heer Lisman zich deze herhaalde keuze heeft laten welgevallen. 2°. Rapport van de Commissie omtrent het bij wijze van proefneming ver binden van het accijnstelsel aan eenen hoofdelijken omslag. Bij de ample deliberatie over dit onderwerp is door den Heer Bake, op het rapport als amendement voorgedragen de Raad, gehoord hebbende het rapport van de Commissie benoemd den 31sten JuIij 11.ter zake van besluit, onder dankzegging aan genoemde Commissie voor hare aangewende pogingen 1°. geenerlei omslag, naar aanleiding van art. 243 Gem. Wet, voor het volgend jaar 1853 intcvoerenen ten gevolge daarvan geene raming van den opbrengst van zulk een omslag als ingredient van de Begrooting van ontvangst voor genoemd jaar daarin optenemen. 2°. aan de Commissie van Finantiën op te dragen bet voorstellen eener directe plaatselijke belasting, door welker invoering voldaan werd aan het voorschrift, vervat in het slot van Art. 246 Gemeentewet; met uitnoodiging om ten deze rapport te doen uiterlijk in de maand Februarij des aanstaan den jaars. Uithoofde van het te ver verstreken uur is met 13 tegen 9 stemmen be sloten dit amendement te behandelen, op Maandag aanstaande ten 1 ure. W aarna de Vergadering is gesloten. De Rector Magnificus der Iloogeschoolalhier gevestigdheeft ons het navolgende willen opgeven Van den 10dcn Februarij tot 1 Julij dezes jaars waren er 28 namen in Albo civium Academicorum ingeschreven, en sedert 1 Julij tot 2 October 114; dus in alles 142 namen. Van de ingeschreven waren er 16 van elders, ccniglijk voor het oogmerk van examina. Eveneens 5 voor promotie. Ver der 7 Chirurgijns, die, door het nemen eener inscriptie, zekerheid van ad missie voor het vervolg verlangden. Eindelijk 9, na de inscriptie wederom vertrokken, om later van hun regt gebruik te maken. Er blijven dus 105 te Leyden aanwezig. Hierbij 4in het vorig Academiejaar reeds ingeschre ven, doch thans eerst aangekomen, dan is bet aantal van Studenten, die, met het begin van het tegenwoordig studiejaar, voor Leyden als nieuwe Studenten konden aangemerkt worden, 109. Van deze hebben 7 reeds aan eene andere Iloogeschoolof aan een der beide Athenaeain Nederland hunne studie aangevangen. De officiële opgave van 1 Julij (dus na aftrek der gepromoveerden en naar elders vertrokken) was: 360 te Leyden studerende, en 119 elders. Op 2 Octo ber zou deze opgave hebben moeten zijnin de rolle der Iloogeschool te Ley den ingeschreven 588 Studenten, waarvan 456 te Leyden studerende, en wel mede na aftrek van de na 1 Julij tot heden gepromoveerden. Deze opgave zal, hopen wij, geacht worden uit eene zuivere bron te zijn geput. Zij geschiedt naar aanleiding van een Correspondentie-artikel, opge nomen in het Handelsbad van 6 October, en blijkbaar met de edelste be doelingen geschreven Ook de auctoriteit van den Steller schijnt de grootste. Hij is de man, die zeker weet. Hij is de man die de vreugde zal temperen (met gal?). Wij buigen ons derhalve, en hadden wij hem gekend, wij zou den gepoogd hebbenhemvoor het erlangen van de meest j uiste inlichtin gen te mogen naderen. Uit een van regeringswege medegedeelden staat nopens het brieven vervoer hier te lande, blijkt dat het getal brieven, binnen- en builen- landsche, gedurende de 8 laatste maanden van 1850 beliep 5,328,908, tegen 8,091,632 gedurende de 8 eerste maanden van dit jaar. In 1851 beliep het totaal over 12 maanden 10,791,245. Wij ontvangen, zegt het Handelsbladvan den Heer Folsom, Ameri- kaansch Zaakgelastigde te 's Gravenhagehet berigt, dat de commodore Perry, volgens de laatste tijdingen uit de Vereenigde Staten, binnen zeer korten tijd naar Japan zoude vertrekkenzijnde zijn afzeilen alleen vertraagd geworden door zijne reis naar de bank van Terre-Neuve (waarover bet jongste geschil nopens de visscherij liep) en door de schuld der leveranciers, die de schepen te laat in gereedheid hadden. 's GRAYENIIAGF.7 October. Z. M. heeft den Luit.-Generaal Seelig. Oud-Gouverneur van de Kon. Acad. van Zee- en Landmagt, te Breda, begiftigd met het Ridderkruis van de Orde der Eikenkroon. Z. M. heeft aan den Grootmeester van zijn HuisMr. W. R. Baron van Tuyll van Scrooskerkenvergunning verleend tot het aannemen en dragen van de Ridderorde van St. Stanislaus lste klassehem door den Keizer van Fiusland geschonken. Z. M. heeft met ingang van den lstcn October 1852, naar ouderdom in rang bevorderd: tot Kapitein ter Zee, den Kapitein-Luitenant ter Zee A. Baron Collot d'Escury; tot Kapitein-Luitenant ter Zee, den Luitenant ter Zee der lste klasse P. A. M. Ilinlopentot Luitenant ter Zee van de lste klasse, den Luitenant ter Zee van de 2de klasse J. Ostien bij het corps Mariniers, tol Kapitein der lste klasse, den Kapitein der 2dc klasse J. L. A. Baron Quarles de Quarles; tot Kapitein der 2Je klasse den lsten Luitenant P. E. Kindt, en tot lste" Luitenant, den 2den Luitenant J. W. Verhaagen. Naar men verneemt heeft Z. M. den Koning het Beschermheerschap aangenomen der Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerk nijverheid in Nederland. Men verneemt, dat de Commissie der Tweede Kamer, belast met het aanbieden aan Z. M. den Koning van bet adres in antwoord op de Troon rede, aanstaande Zaturdag, 9 October, bij Z. M. zal worden toegelaten. Men verneemt, dat eerlang aan de Tweede Kamer een wets-onlwerp zal worden aangeboden, tot goedkeuring van het huwelijk, door Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden aan te gaan met eene der dochters van Z. D. H. den Hertog Ecrnhard van Saksen-Weimar-Eisenach. In de buitengewone vergadering der Prov. Staten van Gelderland op den 5den dezer ister vervanging van den Heer II. F. van Meurstot lid der Eerste Kamer, gekozen den Heer E. W. van Dam van Isselt, nu lid der Tweede Kamer. Gisteren ochtend ten 11 ure hebben de Afdeelingen van de Tweede Kamer het onderzoek voortgezet der begrootingswelten voor 1853.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1