LEYDSCHE COURAN WOENSDAG, 6 OCTOBER. BIMEMLANDSCHE BEBIGTES. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is j 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 5 October. Zooals was aangekondigdzijn Zondag op den middag de twee batterijen Rijdende Artillerie van Amersfoort bier binnengekomen, ingehaald door de HO. Officieren der Schutterij met de Muziek. Eene overgroote menigte men- seben bevond zich op de straten die zij doorredenterwijl de vlaggen bij gelegenheid van den 3den October door vele ingezetenen uitgestoken, aan hunnen intogt eene zekere feestelijkheid bijzette. Des avonds beeft de Muziek zich voor de Sociëteit Ainicitiawaar de Officieren der Artillerie genoodigd warendoen hooren. In ons vorig nommer plaatsten wij een artikel uit het te Parijs uilkomend dagblad Gallignani's Messengerhet publiek waarschuwende tegen zekeren Dixon te Londenvoorgevende Directeur te zijn van eene Maatschappij van Levensverzekering die aldaar zoude gevestigd zijn onder de firma van the Universalthans zijn wij door hier te land ontvangen berigten bevoegd het l publiek te waarschuwen, tegen eene andere zoogenaamde Maatschappij van I,evensverzekeringwaarvan zekere William A. Arnati zich Directeur noemt., en buiten 's lands agenten aanvraagt tegen een jaarlijksch salaris van 160 a 2, pCt. commissie, wier aanstelling beloofd werd tegen eene borgstelling van 80 mits dadelijk voor die benoeming de helft daarvan of 40 op zigt worden overgemaakt; van welke gelden men alsdan wel voor altijd af scheid mag nemen. Gisteren avond had alhier de eerste Voorstelling in dit speelsaizoen plaats van de Hollandsche Tooneellistenonder directie van den Heer A. Peters. De uitvoering van het Tooneelspel Robin liet niets te wenschen overig. Met genoegen zag men den genoemden Kunstenaar daarin optreden, en verwierf hij, zoowel als bijna alle anderen, luide toejuichingen, en werd bij ten slotte met algemeene stemmen teruggeroepen. -- Na den afloop van hetzelve werden door hem eenige dichtregelen voorgedragen van den lieer A. van der IIoop Jrsz.welke insgelijks met een daverend gejuich werd begroet.. Het nastukje de Koopman in kinderspeelgoed voldeed insgelijks zeer wel, en mogt men het genoegen smaken den ouden verdienstelijken Hanswijk nog weder te zien. Wij vernemen dat door de ijverige bemoeijingen van den Heer van der Hoop nog meerdere voorstellingen zullen plaats hebbenen dat in den loop dezer week de abonncmentslijsten zullen worden rondgezonden. higea De eerste spoortrein van Rotterdam is dezen morgen tusschen Voor burg en Voorschoten uit het spoor geraakt, zoover wij vernomen hebben is 't nog wederom gelukkig afgeloopcn. Zaturdag 11. toen wij ook hier hevige windvlagen hadden, heeft in ver scheiden oorden van ons land een zware storm gewoed, waardoor groote on gelukken hebben plaats gehad. Uit de Willemstad onder anderen wordt gemeld, dat de veerschuit tusschen die plaats en de Buitensluis omgeslagen is, doch de zich er op bevindende personen gered zijn; een geladen tjalkschuit is gezonken en de schipper, vrouw en 3 kinderen eene prooi der golven ge worden. Uit Zierikzee meldt men het volgende: Heden is in het gezigt onzer haven het beurtschip van schipper van Dordbeurtschipper van Bergen- op-Zoom, een man van bijna tachtig jaar, welke dit beurtveer met 2 zijner zonen, als knechts, waarneemt, met naar gissing aan boord 25 a 30 passa giers, bij eene hevige windvlaag aan den grond geraakt zoodat het in weinige oogenblikken vol water was. Toen men dit van hier bespeurde, vertrokken onmiddelijk een paar vaartuigen ter hulp. Intusschen naderde de stoomboot Stad Vlissingen welke te vergeefs trachtte de circa 25 a 30 personen, welke zich aan het tuig van het gezonken vaar tuig, te midden der branding gekneld hielden, te redden. De stoomboot Stad Zierikzee, mede naderende, zond een paar man met de sloep en redde bij de eerste reis 10 personen. Andermaal vaart men naar het wrak, de schipbreukelingen willen allen over, en in de verwarring, allen op eene zijde der sloep springendeslaat deze omterwijl de sloep zelve gekneld raakt tusschen den ketting van het anker, waarmede het vaartuig geankerd lag. Te vergeefs tracht men de sloep regt te krijgen. De twee man der equipage, mede nu op het wrak verbleven, spannen daartoe alle pogingen in. Een hunner besluit zwemmende te trachten bij de sloep te komen en haar 7.00 klaar te krijgen. Hij werd het offer zijner betoonde menschlievendheidwerd door den stroom medegesleept en is naar alle waarschijnlijkheid verdronken. De tweede, Pieter Regoor, bevindt zich nog met de ongelukkigen op het wrak. Het gelukt hem echter de sloep gereed te krijgen, doch wordt nu met de sloep door den stroom medegevoerd, zijnde hij zonder riemen of iets om de boot te sturen. Intusschen werd de stoomboot Stad Zierikzee mede van haar anker weggeslagen en moest hare verdere pogingen tot redding der ongeluk kigen die zich nog op bet wrak bevonden stakenterwijl men weldra Pieter Regoor drijvende in de sloep uit het oog verloor, die echter te Stavenisse aan wal is gedreven en heden avond hier aangekomen. Alsnu naderde schipper L. de Weerd van hier met zijn plat vaartuig of schokker wien het gelukt nog 9 personen te redden, terwijl, volgens geruch ten, er later nog 4 door een hoogaarts van M. van der Ploeg zijn gered. Het getal omgekomenen is 12 onder welke de bejaarde schipper van Dord, welke in de armen zijns zoons gestorven is. Nog is aldaar gestrand de beurtman Cramer, van St. Annaland op hier, beladen met meekrap-wortels. De menschen zijn gered, doch schip en la ding zijn als verloren te beschouwen. Te Brouwershaven is de veerschuit van Oudorp tegen de steenen dijk- glooijing geworpen en geheel verbrijzeld niemand is echter daarbij omgeko men. Voor Vlissingen is door een Belgischen loodskotter van een tjalk in zinkenden toestandde schippervrouw en 7 kinderen geredwelke anders zeker zouden omgekomen zijnhet been van den schipper was door een' slag van de roerpen reeds gebroken. Op de Merwede onder Sliedrecht is een aak omgeslagenen zijn twee zich daarop bevindende personen verdronken. Tusschen Gorinchem en Nijmegen zijn 5 schepen gezonken. Te Bath zou den 40 arbeiders aan de rivierzijde bezig met het inheijen van palen, door den wind in de rivier gesleurd zijn en slechts 10 zich hebben kunnen redden. Te 's Hertogenbosch is van een der hoogste en oudste gevelsuit Bent- heimersteen gebouwd, van een huis, staande in.de Hinlhamerstraatde spits weggerukten op een sleperswagen en het paard neergekomenhet paard viel dood en de wagen was letterlijk verbrijzeldterwijl de voerman die gelukkig digt onder het huis stond, slechts eene ligte kwetsuur aan de hand bekwam. Ook in België, Frankrijk en Duitschland heeft zich het geweld van den storm doen gevoelen en hier en daar schade aangerigt. In September zijn op den Hollandschen spoorweg vervoerd 97,344 reizigers en is 107,263 ontvangenop den Rijnspoorweg vervoerd 42,465 personen en ontvangen 71,221. In Mei 1853 zal te 's Gravcnhage eene tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken van levende meesters gehouden worden. Het Staatsblad behelst een besluit van 24 Sept. jl.tot plaatsing in het Staatsblad van de overeenkomst, tusschen Nederland en Oostenrijk ge sloten tot wederkeerige uillevering van boosdoeners. Eene dergelijke over eenkomst is gesloten tusschen onze Regering en die van Keurhessen. Nog bevat het Staatsblad een besluit van 25 Sept. jl.bepalende dat de wet op den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken in wer king zal treden op 1°. Januarij 1853. Door de verschillende commissien van onderwijs in ons vaderland zijn in de zomervergaderingen geëxamineerd en toegelaten1 onderwijzer tot den eersten rang, zijnde de Heer P. van den Burg, onderwijzer in de Wis- en Natuurkunde aan het Gymnasium te Nijmegen; 39 onderwijzers tot den tweeden rang; 54 onderwijzers tot den derden rang; 103 onderwijzers tot den vierden rang; 1 persoon is tot huisonderwijzer toegelaten; 44 personen bekwamen eene toelating als schoolhouderes. -Uit Groningen wordt berigt, dat aan de Iloogeschool aldaar meer dan 50 studenten waren ingeschreven. De Raad der stad Nijmegen heeft onlangs besloten de broodzetting met 1 Januarij 1853 af te schaffen, onder behoud evenwel van de bestaande policie-verordeningen omtrent de hoedanigheid en het gewigt van het brood. Naar men verneemt hebben Gedep. Staten aan die afschaffing bereids hunne goedkeuring gehecht. Het Zuidwillemskanaal van 's Bosch op Maastricht is den 2dcn dezer wederom geopend, nadat het wegens herstellingen sedert 20 Augustus 11. ge sloten was.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1