«•aardoor liet vaneen barstte en 1G. personen in de diepte wegzonken. Alleen de Kapitein werd door een Mallhecsch vaartuig opgenomen, nadat hij zich gedurende 17 uren op eenig wrakhout hoven water had gehouden. E5 E Hi H eta* BRUSSEL, 20 September. In de Kamer van Afgevaardigden had gisteren de stemming plaats over de benoeming van den Voorzitter. Ofschoon de Minister van Buitenl. Zaken ver klaard had, dat het Ministerie van de verkiezing van den Heer Verhaegen, gewezen Voorzitter in de zitting van 185152, ecne kabinets-quaestie maakte, is de laatste hij de eerste stemming niet verkozen; want de Heer Delehaye bekwam 54 en de Heer Verhaegen 46 stemmen. Bij het verlaten der zitting hebben de Ministers van Binnenl. Zaken, die van Buitenl. Zaken en van Openbare Werken den Koning onmiddelijk hun ontslag aangeboden. Toen de eerste .stemming was afgeloopenverklaarde de Heer Delehaye de benoeming niet te kunnen aanvaardendie een vriend van het kussen stiet. Men ging tot eene tweede stemming over, waarvan de uitslag was dat de Heer Verhaegen 50, en de Heer Delehaye 48 stemmen bekwam. Daarop nam de Heer Verhaegen het woord, verklarende dat het niet zijne individualiteit maar een beginsel gold. Dit beginsel was door de eerste stemming aangetast, en daarom zag bij van de keuze af, Op voorstel van eenige leden, is de derde stemming tot heden uitgesteld. Bij de opening der Kamer van heden heeft de Minister van Binnenl. Zaken een Koninklijk besluit gelezen waarhij de zitting der Kamers verdaagd wordt tot de 26stcn October. In eene bijeenkomst van vrijzinnige kiezers heeft men besloten om dpn lieer Delfosseonder-Voorzitter in de vorige zittingtot Voorzitter te stem men, welke Heer op aandrang van den Heer Verhaegen en der vereeniging die candidatuur heeft aangenomen. FJ&zlK Si SS 15.J&I. PARIJS28 September. De President is in den namiddag van den 27stcn te Toulon aangekomen en ook aldaar met uitbundige toejuichingen begroet. Omtrent den aanslag tegen het leven van Lodewijk Napoleon ge smeed, doch hij tijds door de overheid ontdekt en verijdeld, deelt de Rege ring eenige bijzonderheden mede, welke de ontdekking van het helsch werk tuig en het gevangennemen van eenige verdachte personen zijn voorafgegaan. Sedert ecnigen tijd was het Ministerie van Policie een geheim genootschap op het spoor. De Heer Sylvain Blot, Inspecteur-Generaal bij het Ministerie, had al spoedig ontdekt, dat Marseille voor de uitvoering was bepaald. Reeds is medegedeelddat het geheele werktuig bestond uit 250 geweerlopen en 4 zoogenaamde tromblonloopen van het zwaarste kaliber, afgedeeld in 23 bun dels die in 28 kamers waren verborgentotdat men een geschikt locaal zou hebben gevonden, om het geheele werktuig te plaatsen, waartoe een klein woonhuis was gehuurd, waarvan de eerste verdieping verdeeld was in twee kamers met drie vensters in den voorgevel. Het helsche werktuig zou op de eerste verdieping worden geplaatst, en is werkelijk daar gevonden en in be slag genomen. Tijdens het in beslag nemen van dat werktuig en het doen gevangenne men van eenige verdachte lieden, bevond zich één der zamengezworenen in het genoemde woonhuis. De overige waren of in hunne eigene huizen, of op plaatsen waar de policie zich van hunne tegenwoordigheid had verzekerd. De Heer Emile de Girardin bezigt liet ontdekte complot als een middel om in het dagblad la Presse met gematigdheid aan te dringen op het los maken der banden waardoor thans de openbare dagbladpers hier te lande wordt belemmerd. Hij voert aan, dat het weder blijkt dat eene Regering, die het overluid denken tegengaat, geenszins het geheime smeden van aan slagen kan belettenen hooptdat de tegenwoordige bewindslieden zich het gebeurde ten nutte zullen makendat zij vrijheid zullen laten aan degenen welke daarvan geen misbruik maken, en zulks opdat het misdrijf zich uiet onder eene valsche gedaante moge vertoonen en de gemoederen op het dwaal spoor brengen." Niet alleen te Marseille, maar ook te Toulon, zijn eenige personen in hech tenis genomen, ter zake van den ontdekten aanslag. Onder deze noemt men een apotheker en een slotenmaker. Men gelooft inmiddels hier niet, dat de Justitie de hoofd-aanleggers reeds in handen heeft. Het is nog niet be slist, of het Ilooge Geregtshof zal worden bijeengeroepen of dat de beschul digden voor het Hof van Assises zullen worden teregtgesteld. - De Heer Giffard heeft eergisteren in den Hippodrome eene proef geno men met een vischvormigen luchtbol, voorzien van eene stoommachine van 3 paardekrachtcn en een zeil van achterendat tot roer moest dienenten einde den hol naar welgevallen te besturen. De proef is evenwel niet gelukt. In de gi'oote laan van het Luxemburg bloeijen verscheiden kastanje- boomen voor de tweede maal. Te Smyrna heeft den 8sten een hevige aardbeving veel schade aangerigt. ITAES35, ROME20 September. De Paus heeft den 1 G,lc" een zeetogtje gedaan aan boord van eene der twee stoomboolenwelke te Porto-d'Anzio lagen en bestemd zijn voor de vaart op de Tiber. Volgens het Franschc regeringsblad van den 24stcn dezer heeft de Paus, ingevolge zijne verklaring van 15 September 1349, de leden van den Staats raad tegen den 2p6tcn October aanstaande bijeengeroepen. De leden zijn ge kozen uit drietallen, voorgedragen door de Provinciale raden, die zamengesteld zijn uit de achtenswaardigste mannen. De Paus heeft niet alleen mannen gekozen, die door rang en afkomst maar ook door geschiktheid uitmunten, zoo als de Vorst Orsini, de Markiezen Bevilacqua, Bourbon del Monte, Mossi en Vicentinimaar ook zulken die zich op de kennis en de behandeling der openbare aangelegenheden hebben toegelegd. Zoo als Graaf Philippus Anto- nelli, een broeder van den Kardinaal en de Heer Feoli, van Civita-Veccliia die zich door financiële bekwaamheid onderscheidende Graaf Troni en de lieer Baldini. van Perugia, bekend wegens hunne ervaring en grondige zaak kennis. Zulke keuzen zijn zekerlijk geshikt om vertrouwen op te wekken hij de ingezetenen, wier lot te verbeteren de laak is van den Staatsraad. Bovendien is de Staatsbegrooting van het loopende jaar openbaar gemaakt; de inkomsten bedragen bijna GO millioen fr.de uitgaven 69,300,000 fr. dus een tekort van ongeveer 10 millioen of een zesde van het staatsinkomen. Het bedrag der inkomsten doelende met het zielental, bekomt men voor elk inwoner 19 fr. 65 c.in Frankrijk zoude deze berekening een vrij wat hoo ger cijfer opleveren. Men ziet dus dat de bevolking van den Kerkdijken Staat onder de minst belaste van Europa kun gerekend worden. De directe belasting, de drukkendste van alle, maakt slechts een vierde van het staats inkomen uit; hij de indirecte belastingen begint zich verbetering te ver toonen. Wat de staatsuitgaven betreft, deze zijn binnen de billijkste grenzen beperkt. Zoo geeft de schatkist jaarlijks slechts 3,300.000 fr. uit voor de civile lijst en het onderhoud der paleizen van den Pausdal der museum's de soldij der addelhjke lijfwacht, der Zwitsersche lijfwacht, de uitgaven dei- Pauselijke hofhouding, de jaarwedden van liet collegie der Kardinalende Nuntiussen en Diplomatieke Vertegenwoordigers der Pauselijke regering buiten 's la,nds. De staatsschuld bedraagt nagenoeg 21 millioen, dat is bijkans een derde der jaarlijksche uitgaven. Het leger kost 10 millioen: voor de open bare werken worden 2,800,000 fr. besteed. Voor openbaar onderwijs is slechts 500,000 fr. uitgetrokkenhet onderwijs wordt trouwens bijna aller- wege om niet gegevenop kosten van oude stichtingen. Het bedrag der pensioenen is 5 millioen. De congregatie van het II. Officie heeft wederom 7 werken op de lijst der verboden boeken geplaatst, waaronder een in bet, Franschover het geloof aan de onbevlekte ontvangenis van de II. Maagd in antwoord op'verschil lende schriften, welke over dit vraagstuk dezer dagen in het licht zijn ge komen gevolgd van gesprekken over eenige valsche legenden betreffende het laatste gedeelte van het lijden van onzen lieer Jezus Christus. Het is aan de Fransche troepen gelukt de rooverbenden te verstrooijen die den omtrek Van Rome zoo onveilig maakten. Zij hebben zich in de na burige bosschen teruggetrokken. Zij bestaan voornamelijk uit weggcloopen Pauselijke soldaten. De zaakgelastigde van Nieuw-Grenada heeft zijn. paspoort gevraagd en alle diplomatieke betrekkingen met het Pauselijk hof afgebrokenomdat de Paus een door hem voorgedragen persoon niet tot de Bisschoppelijke waardig- digheid wilde verheffen. x.3; - d j i l li.dS'iU De Regering heeft tot den aanleg besloten van eene belangrijke spoorweg- linie, die de Middellandsche zee met de Adriatisclie zee zal verbinden. De spoorweg zal van Napels loopen naar Manfredoniaeene stad aan de baai van dien naam, welke in regtstreeksch scheepvaart-verkeer staat met Triest, het middelpunt van een wijd uitgestrékten handel. Van Manfredonia zal een zij tak worden aangelegd tot Brindisi, eene nu reeds belangrijke haven aan de Adriatische zee. Alzoo zal het geheele Napelsche grondgebied doorsneden worden door eene spoorbaanwier daarstelling nog dit jaar aangevangen en binnen drie jaren tijde voltooid moet worden. Reeds is er een spoorweg van Napels over Portici tot Castellarnare, met eenen zijtak tot Nocera; aan de verlenging van deze baan wordt steeds gearbeid, en weldra zal zij Caserta en Capua bereiken. Volgens de laatste berigtcn was het dorp Zaffarana buiten gevaar voor de uitbarstingen van den Etna. Wel wierp de berg nog aanhoudend vlam men en lava uit, doch de stroom had eene andere rigting genomen. <0> 'S Ei W BH IJ K. WEENEN, 25 September. De Keizer heeft gedurende zijn verblijf te Pesth weder aan onderscheiden staatkundige veroordeelden de vrijheid geschonken. In den loop van dit jaar werden reeds ruim 2500 personen in vrijheid gesteld. Men wacht den Keizer heden hier terug. De Grootvorst Troonopvolger van Rusland vertrekt van Pesth naar Darmstad en van daar naar Wurtemberg. De K. K. Intendant, die de gesequestreerde bezittingen der Jesuiten bestuurde, heeft rekening en verantwoording moeten afleggen. De orde ont vangt hare goederen in Italië onverminderd terug. IS, US LiANf®. Volgens berigten door de Regering medegedeeld, zouden er weder belang rijke overwinningen op de Kaukasische bergvolken behaald zijn. In de Siberische provincie Jakutsk, welker oppervlakte gelijkstaat met een derde gedeelte van Europa, hebben de Grieksch-Russische zendelingen eene draagbare kerk doen houwen, die men uit elkander nemen en gemak kelijk weder in elkander zetten kan. Sedert 8 maanden hebben zijmet deze o]) eenige groote wagens geladene kerkeen groot gedeelte der provincie door reisd en meer dan 2200 uren afgelegd. In die kerk zijn in dien tijd over de 1500 heidenen gedoopt.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3