Zuylcn van Nycvelt en Boreel van Hogelanden; lot hare Onder-Voorzit,Iers de lleereri Bachienc, I.uyhenGodefroi, Dirks en Ter Bruggen Hugenholtz; lot leden voor de commissie tot het ontwerpen van het adres van antwoord op de Troonrede de Heeren Poortman, de Man, Metman, van Zuylen van Nyevelt en Heemskerk, en tot leden van de commissie voor de verzoekschriften de Ilceren Keensvan Nierop, Gevers Deynoot, van Winlerslioven en Verwey. De volgende zitting is bepaald op Maandag ochtend. Men verwacht het ontwerp van antwoord op de troonrede. De Minister van Financiën zal dan ook do S taalsbegrooling aanbieden over 1853. BUI EK, 22 September. Gisteren avond omstreeks half negen ure kwam de stoomboot Witte Cor- nelisz. de Wit van Rotterdam aan cn bekwam bij het inkomen der haven bij het ruwe weder, waarschijnlijk door een puntigen steen of ander scherp voorwerp, een lek, waardoor de boot zoo spoedig vol liep, dat men die niet verder heeft kunnen brengen dan tot aan de zoogenaamde Steenenkadc, al waar zij geheel gezonken ligt. Gelukkig had men nog den tijd om de pas sagiers af te laten, 9 koebeesten te lossen en de goederen aan den wal te brengen. Daar de machinist het eerst liet ongeval bemerkte, is liet zeer waarschijnlijk dat het gat in die kamer is ingeslagen. Tengevolge liet vallen van het water, was de boot des morgens vroeg lot onder de ramen boven en men werkzaam het gat te zoeken, om dat zoo mogelijk te stoppen cn de boot daarna ledig te pompen. AMSTERDAM, 24 September. Door bestuurders van den Zoölogischcn Tuin is gisteren aan de leden gele genheid gegeven hunne dienstboden en werklieden op een door hen getee- kend billet toegang tot die inrigting te verlecncn. Van deze bepaling is ruimschoots gebruik gemaakt. Niet minder dan 8212 personen zijn op die bewijzen toegelaten, terwijl de vorige weken door 4258 op dezelfde wijze de tuinen werden bezocht. Ondanks den groolen locvloeddie door een aantal vreemdelingen en aanzienlijk getal leden met bijhebbende gezelschappen werd vergroot, heeft er niet de minste wanorde plaats gegrepen. BU1TENLAIYDSCIIE BERIGTEN. E1VGELAID. LONDEN, 22 September. De Koningin heeft bij schrijven aan den eersten Minister Lord Derby be paald dat het lijk des Hertogs van Wellingtonmet goedvinden der nabe staanden, op het kasteel te Walmcr, onder behoorlijke bewaking, zal gelaten worden, tot dat de Koningin de uitdrukkelijke goedkeuring des Parlcments zal hebben ontvangen op de maatregelen die llarer Majcsteits Raadslieden aan de beide buizen bij hunne aanstaande bijeenkomst zullen hebben voor te dra gen. Ilct is llarer Majcsteits wensch dat het stoffelijk overschot van den doorluchtigen en geëerbiedigden Opperbevelhebber der krijgsmagt zoo spoedig mogelijk nadat die goedkeuring zal zijn verkregen, tenzij onvoorziene hinder nissen mogtcn oprijzenop staatskosten en met al de bij eenc zoo indruk wekkende gelegenheid passende staatsie, in de St. Pauls kerk alhier worde bijgezetom aldaar te rusten aan de zijde van Nelson de grootste krijgsman naast den grootsten vlootvoogd die immer Engelands gcschiedboeken met roem bestraalde. De Ministeriele bladen maken thans bekend, dat de Luit.-Gcneraal Lord Hardinge, thans Grootmeester der artillerie, tot den rang van Generaal ver heven en tot Opperbevelhebber des legers benoemd is. Hij is door eigen er varing bekend met den oorlog en evenzeer met het beheer van het krijgswe zen hij werd door Wellington zclvenonder wien hij in Spanje gediend hadwegens zijne beproefde dapperheid geroemd. Op 25-jarigen ouderdom deed hij in den slag bij Albuera in Spanje de krijgskans ten voordeele van Engeland keeren, en ruim 30 jaren later won hij den veldslag bij Ferozporc in Indië. De betrekking van Gouverneur van den Tower is door het overlijden des Hertogs van Wellington opengevallen. De Daily News laat zich over de wedervervulling dier betrekking volgenderwijze uit: »Aan het oostelijk einde der hoofdstad en een geweerschot afstands van de Londonbrug staat eene oude vesling. Noch onder het beheer van bet Ministerie van Binnen], Zaken, noch onder het oppcr-militair bestuur behoorende staat het garnizoen onder de regtstreeksche controle van de Souvcreincn geene troepen mogen er uit- of binnentrekken dan op vertoon eener koninklijke magtiging, door hel Minis terie van Oorlog afgegeven. Om in het bestuur dezer vesling te voorzien, bestaat er een Gouverneur, een Majoor, een Luitenant en een Onder-Lui tenant, welker bezoldigingen gezamenlijk 4000 's jaars bedragen, gelijk slaande aan het inkomen van den eerslcn Lord der schatkist; doch er is verschil in de beide stellingen: de eerste heeft veel te doen, de ambte naren van den Tower niets. Wanneer wij zeggen niets, dan spreken wij ver gelijkenderwijze, want van de vier ambtenaren woont slechts de Majoor in den Tower, wiens werkzaamheden hoofdzakelijk bestaan in het ontvangen van de sleutels der veste. De overhandiging van deze sleutels is eene even plcg- tige als kostbare zaak. Des avonds komen alle soldaten der gardemet hunne hellebaarden gewapend, bijeen, brengen de sleutels in optogt naar den Majoor, en dit kost 4000 'sjaars. Eindelijk is het beslist, wie de maker is van het: God save the king namelijk Ren Johns toonccldichter, geb. 1574, over], 1G37; de vervaardiger der muziek was Dr. RuilOrganist van Koningin Elisabeth. Te Bristol heeft een zekere Ileer Saunders bij eenen uitdrager ecné schilderij gekocht, voorstellende Diana en hare nymphenhetwelk erkend is voor een der meesterstukken van van Dyck cn eenc waarde heeft van ver scheidene duizendc Op cenigcn afstand van de westkust van Ierland zijn bij eene buiten gewone lage eb twee rompen van schepen ontdekt van de aldaar gedeeltelijk gezonkene Spaansche Armada. Rij den volgenden springvloed zal men trach ten de scheepsgereedschappendie 300 jaren onder water hebben gelegen, weder te voorschijn te brengen. FBAN S4RE«ff¥4. PARIJS 23 September. De Moniteur van den 22sten dezer behelst eene aanschrijving van den Minister van Policie aan de departementsprefecten, waarin nadere voorschrif ten betreffende het toezigt op het rondventen van drukwerk worden gegeven. Terwijl geen boek mag worden rondgevent dan na bij het Ministerie van algemecne Policie onderzocht en goedgekeurd te zijn, wordt de in 1849 ge maakte bepaling in stand gehoudenvolgens welke een marskramer in elk departementalwaar hij boeken wil ventendaartoe de magtiging des Pre fects behoeft. De door het Ministerie van Policie goedgekeurde boeken worden ten blijke daarvan met een sletnpelmerk voorzien: een rood merk vergunt de uit venting in een bepaald departement, een blaauw de uitventing in elk oord des lands. De Minister zegt dat deze voorschriften geen ander doel heb ben dan de verspreiding van schadelijke boeken door marskramers te keer te gaan en de ingezetenen te behoeden legen de aanstekende kracht dier onzalige geschriften die het hoofd verwarren cn het hart Itfcdervenhij vermaant de Prefecten derhalve tot spoed in de behandeling der hiertoe betrekkelijke aan vragen ten einde het verkoopen van nuttige boeken niet te belemmeren. Een dagblad van Cherbourg, de Pliaremeldt dat de Minister van Marine denlS^n dezer die krijgshavcn bezocht heeften de duikerboot is komen zien. De uitvinder der vaart onder water, de Heer Dr. Payerne, zegt dat blad, heeft niet alleen een middel uitgevonden om op den zeebodem af te dalen, aldaar met een tal van werklieden gerust te arbeiden cn er naar goedvinden langer of korter tijd te blijven (want door eene scheikundige bewerking zui vert hij de door de inademing bedorven lucht); maar hij heeft ook de kunst ontdekt om de boot onder water met stoom te bewegen en te beslieren, even gemakkelijk nis de gewone stoombooten boven water. Ilij heeft zich verbon den, een logt van Frankrijk naar Engeland te doen zonder boven water te komen. ITALIË, ROME, 14 September. De lieer Bulwer, die door de Engelsche Regering werkelijk belast is met bet aanknoopen van vriendschappelijke betrekkingen met ons Hof, heeft een onderhoud gehad met Kardinaal Antoncllidat evenwel geen gewenschten uitslag heeft gehad. De mededecling der stukken in zake bet reglsgeding tegen Murray is den Britschen afgezant geweigerd, terwijl de Pauselijke Slaats-Secrelaris tevens moet verklaard hebben, dat hij het accrediteren van een Engelsch gevolmagtigde alhier onnoodig vond, zoolang er geen nuntius van den Paus te Londen werd toegelaten. De Gezant beeft zich ook zeer beklaagd over de bemoeijingen van de Icrschc geestelijkheidin zake der jongste verkiezingen. De houding tusschcn de Romeinsehe Regering en den Heer Bulwer is zeer koel. De Koningin van Napels is den IS11™ van een' zoon bevallen. ¥ES&EEMI©15E STATEW. NEW-YORK8 September. Het genootschap van de Eenige Star breidde zich uit cn had laatstelijk ook te Philadelphia eene afdceling gevestigd. Het gouvernement der Unie was echter, naar algemeen verzekerd werd, niet voornemens eenen aanval op Cuba te gedoogen. De plannen der Eenige Star schijnen echter eene hoog ernstige zaak te worden. Er worden aanstalten gemaakt voor eene nieuwe en zeer doelmatig ingerigte expeditie tegen Cuba, zoodat er in den aanstaanden herfst en winter gebeurtenissen van gcwigligen aard voor de staatkundige gesteldheid der Spaansche volkplanting zouden kunnen plaats grijpen. Hel gerucht loopt dat Yucatan op het punt was een aanzoek aan de Vereenigdc Staten te rigten om bescherming en aanhechting aan het grondgebied der Unie. Deze landstreek een der Stalen van Mexico, is een schiereiland dat eene uitgestrektheid heeft van 95,000 mijlen en 472,000 inwoners. De voor heen zoo bloeijcndc oostkust is ten gevolge van de verbodsmaalrrgclcn der Spaansche regering, die er alle nederzettingen heeft verjaagd, nu woest cn verlaten. Er wonen ook nog eenige inlandsche stammen. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt het Vervolg en Slot over het Arm bestuur, tot een volgend nommcr uit te stellen. §TA0S EBEIilftJTEH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat op heden van den Heer Controleur dei- Directe Belastingen alhier is ontvangen, een Kohier van het Palenlregt over het dienstjaar 1852 en 1853, eerste Kwartaal, op den 22stc" dezer executoir verklaard en op heden aan den lieer Ontvanger verzonden. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn., Leyden, 25 September 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PÜTTKAMMER.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2