51 and met de Mogendhedenblijkbaar uit de bewijzen van vriendschap en ach ting door vreemde Regeringen geschonken, en wederom bevestigd door het aanzoek tot U. M. bemoeijing, om in het Japansche Rijk het stelsel van uit sluiting te doen wijzigen. Wenschelijk acht zij het, dat de betrekkingen van dit Rijk met andere tanden zich meer en meer uitbreidenen dat het aan de wijsheid van U. M. Regering gegeven zij, de eer en de belangen der Natie te bevorderen, wan neer het sluiten van verdragen vereischt wordt. Bijzonder waardeert zij de getuigenis, welke U. M. aangaande zee- en land- magt heeft kunnen afleggen, en brengt hare hulde aan den moed en het beleid door beiden in Oost-Indië nogmaals aan den dag gelegd. Wanneer de Kamer daarbij het oog vestigt op de geruststellende mededee- lingen betreffende de Overzeesche bezittingen en Koloniën van het Rijk dan gevoelt zij zich op nieuw gedrongen om in den gunstigen staat dier vader- landsche belangen en betrekkingen ruime stof tot dankbaarheid te erkennen. Wij verheugen ons in de verzekeringdat de provinciale en gemeentebesturen doeltreffend medewerken bij de toepassing onzer onlangs gevestigde instellingen. Wij hopen, dat de arbeid, welke de verbetering der rivieren ten doel heeft, onafgebroken zal kunnen worden voortgezet. Moge eene gewenschte ontwikkeling van den landbouw, de fabriekmatige nijverheid, de scheepvaart en den handel, opgewekt door den ondernemings geest der ingezetenen, het bewijs leveren, dat de zorg besleed aan de ge- wiglige belangendoor het opheffen van belemmeringen en het bevorderen der middelen van gemeenschap, niet onvruchtbaar blijft. De mededeeling aangaande den gunstigen toestand der geldmiddelen was der Kamer hoogst aangenaam. Zij is bereid hare medewerking te verleenen tot het beramen van maatregelen betreffende 's Rijks schuld, waartoe zij hoopt dat de omstandigheden weldra de gelegenheid zullen aanbieden. De ontwerpen van wet op nieuw door U. M. aan de Vertegenwoordiging voor te drao-en, worden met andere, wier indiening de Grondwet zoo be paald voorschrijft, of het belang des Vaderlands vordert, met toenemend ver langen door ons te gemoet gezien. Iloe veelomvattend onze taak zijSirewij vertrouwen met U. M.dat het gemeen overleg der Kroon met 's Volks Vertegenwoordigingonder den zegen des Allerhoogstentot gunstige uitkomsten zal leiden. (In de zitting van lieden is dit ontwerp na cenige beraadslagingen, met algemeene stemmen aangenomen). 'lUii'i'tii' Eïamer tier tStateii-fdciieraal. Zitting van Woensdag 22 September. In deze zitting is verslag uitgebragt door do Commissien tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden. Daarna is de vergadering overgegaan tot het opmaken der nominatie van 3 Candidaten voor het Voorzitterschap. Gekozen: de Ileeren Dullert, van der Linden en van Zuylcn van Nyevelt. AMSTERDAM, 22 September. In do 52ste algemeene vergadering der IIoll. Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen den IS11'" dezer gehouden, zijn uilgeschreven de volgende prijsvragen: a. Een geschiedenis van de Ncderlandsche Etskunst; b. Een beoordeelende geschiedenis van het binnenlandsch bestuur van den Stadhouder Willem III; c. Eene zitting der Nationale Vergadering in 1797. De vorigen zijn deels onbeantwoord deels onbekroond gebleven, behalve eene over den Gothischen bouwstijlgeteekend met de spreukkarakter krijgt een .gebouw dan eerstenz., voor welke den schrijver de zilveren me daille is aangebodeningeval hij verlof gaf, tot het openen van zijn naambriefje. Tot algemcenen Voorzitter voor het volgende jaar is gekozen: de Heer W. R. Veder en tot algemeenen Secretaris de Heer D. Serrurierbeiden te Dordrecht. Den 15den werd alhier gehouden eene buitengewoone algemeene vergade ring van aandeelhouders der Duin-Watermaalschappij, waarop in de plaats van den Heer J. P. B. Westhead tot Commissaris is verkozen de Ileer C. Sedg- field Cromley. Door den Voorzitterden Heer Mr. J. van Lennepwerd verslag uitgebragt nopens den staat der onderneming, uit welk verslag voornamelijk blijkt, dat de kom of reservoir binnen Marienduingenaamd het Oranje waterthans geheel is voltooid en alsnu tijdelijk afgesloten, ten einde men zoude kunnen overgaan tot het uitgraven en in gereedheid brengen van het kanaalhet welk gezegd reservoir verbinden moet met de heek op de hofstede Leyduin, en tot het uitdiepen en schoonmaken van gezegde heek. Dat de werkzaamheden aan het kanaal door de duinen, hetwelk in het Oranje water uitloopt, met kracht worden doorgezet en dit kanaal thans reeds eene lengte bereikt van 1500 ellen. Dat volgens overeenkomst met de aannemers, de Heeren Hutchings en C0., de funderingen van het stoomgebouw op 24 October zullen gereed moeien zijn, ten einde er de stoomketels enz. op te plaatsen. Dat eerlang een begin zal worden gemaakt met het aanleggen der filtreer- bedden, dienende om het water te zuiveren, alvorens het van de beek in het stoomwerktuig loopt. Dat met het leggen der buizen ijverig wordt voortge gaan en deze reeds voor meer dan de helft zijn gelegd. Dat de groote verbindingsbuis door het Spaarne op 17 Julij met gunstigen uitslag is gelegd en eerstdaags eene dergelijke zal gelegd worden door de Leydsche vaart, hetwelk mede het geval zijn zal met die over de Leede. Dat voortdurend aan deze verschillende werken nog ongeveer vier honderd man dagelijks aan het werk zijn. Dat de maatschappij hooge reden van tevredenheid heeft over de loffelijke wijze waarop de verschillende aannemers zich kwijten van de hun opgedragen taak. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat de directie in Julij 11. zich aan liet bestuur dezer stad wenddeen verzocht om nu tevens de buizen binnen de zelve te mogen leggenom welligt nog met den aanstaanden winter het water reeds op onderscheidene plaatsen der stad voor een geringen prijs verkrijgbaar te stellen. Dat de Raad dezer stad bij besluit van 11 Aug. 11. echter gemeend heeft, dat verzoek niet anders te kunnen toestaan, dan onder de uitdrukkelijke voorwaarden A. Dat de directie zich schriftelijk verbinde om, zoo zij niet voor besloten water mogt gereed zijn, het water halen van AVeesp en de kosten van doorijzing gedurende den winter te zullen dragen. B. Dat de directie eerst de bewijzen overlegge, dat het benoodigde ter rein, waarin de waterbak of kom in de nabijheid der Willemspoort zal moe ten aangelegd worden, voor haar beschikbaar is. De directie heeft daarop haar verzoek teruggenomen, zich beklagende dat de Raad uit overbezorgdheid en zucht, om zich tegen elke mogelijke nadee- lige kans te wapenenen uit onverdiend wantrouwen tegen de Maatschappij die tot hier toe aan al hare verpligtingen getrouw heeft voldaanvoorwaarden vorderde, aan welke zij zich niet mogt onderwerpen. Door de Handelmaatschappij zijn voor deze stad, voor Rotterdam en voor Dordrecht 3 schepen bevracht. 11 LI TEiVL MI) SC HE HERIG TEN. ENGELAND. LONDEN, 20 September. De Regering heeft bepaald dat het lijk van den Hertog van Wellington van staatswege zal worden ter aarde besteld. De ecnige zoodanige begrafenis die het tegenwoordige geslacht beleefd heeftis die van den Admiraal Nelson. Bij een' brand in Rothenhittehij deze stadzijn twee menschen in de vlammen omgekomen en werden 4 gebouwen vernield. Het gouddelven levert in Australië al meer en meer gewenschte uit komsten op. De waarde van het goud tot 21 Mei van dit jaar van Port Philip en Victoria uitgevoerd, bedroeg 2,323,903 BELCIE. BRUSSEL, 22 September. Het Fransche Regeringshlad van heden bevat een besluit van den Prcsi- sident, dat, daar de onderhandelingen tusschen Belgie en Frankrijk niet het gewenschte gevolg gehad hebben, het invoerregt op de te land tusschen Halluin en Longwy ingevoerde Belgische steenkolen verhoogd wordt van 15 tot 30 cen times voor elke 100 Ned. ffi en het invoerregt op het te land tusschen Blanc- misseron en Longwy ingevoerde gietijzer van 4 tot 5 franken. Ilet berigt van dezen maatregel, die twee hoofdtakken der Belgische nij verheid in een harer voornaamste uitwegen treftheeft te Brussel niet weinig ontsteltenis gebaarden de Regering heeft het in de tegenwoordige omstandig heden niet raadzaam geachtde zitting der wetgevende kamers aanstaanden Maandag met eene troonrede te openen. FBAIHKIJI. PARIJS21 September. De President heeft te Lyonin eene aanspraak bij de inwijding van een standbeeld van Keizer Napoleonde volgende verklaring afgelegd De voor- zigtigheid en de vaderlandsliefde vorderen zcide de President dat de natie tot nadenken kome voor dat zij haar lot hepale. Het is voor mij nog moeijelijk te weten onder welken naam ik de grootste diensten kan bewijzen. Kon de nederige titel van President de taak vergemakkelijken die mij is op gedragen en waarvoor ik niet ben teruggedeinsd, dan hen ik de man niet die voor persoonlijk belang dezen titel met dien van Keizer zoude willen verwisselen." De President is in den namiddag van den 21stca in het departement de l'Isere aangekomen. Hij werd dien zelfden dag te Grenoble verwacht. Ilet onderwerp aller gesprekken is, dat de leeuwin in onzen plantentuin twee jongen heeft geworpen. Moeder en kleinen zijn zeer welvarende. »Als de republiek van een Keizer verlost, zeide de Heer Flourens, toen hij den Minister van Openbaar Onderwijs het ofliciëel rapport van Ilr. Ms. bevalling bragt, zal men niet zoo veel over haar spreken, want zij sterft toch in het kraambedhaar kind echter zal allerwaarschijnlijkst zeer welvarende zijn." Onlangs is door de Regering vergunning verleend tot voltooijing van een scheepvaartkanaal ter zijde der rivier de Garonne, en tot het aanleggen van spoorwegen van Cette naar Bordeaux, van Narbonne naar Perpignan en van Bordeaux naar Bayonnc. Door deze werken zal tusschen den Oceaan en de Middellandsche Zee, in het vervolg van tijd een aanzienlijk gedeelte van het handelsverkeer door Frankrijk worden geleid, hetwelk thans geen ande ren weg heeft dan de Straat van Gibraltar. Graaf de Montalembert heeft zich tegen de geheclc verbanning van de geschriften der Heidensche auteurs verklaard, dewijl dit zeker eene reactie zou veroorzaken die tot het algemeen bestuderen dier schrijvers zou leiden. De Aartsbisschop van Bordeaux schreef aan de redactie van de Vnivers dat als zij over zekere kerkelijke zaken bleef spreken, in weerwil van menige goede vermaning van bevoegde hooge geestelijken, hij haar blad in alle semi- nariën en scholen van zijn aartsbisdom zou verbieden. Op den spoorweg van Nimes naar Montpellierwaar drie weken geleden een groot ongeluk heeft plaats gehad, zijn weder twee treinen tegen elkander gereden, waardoor onderscheiden reizigers zeer zwaar gewond zijn. Bij Straatsburg heeft de Rijn vijf dorpen door den stroom zwaar ge teisterd, een zesde dorp verkeerde in groot gevaar; de stad zelve werd door het water bedreigddaar een dijk in de nabijheid bezweken en een andere zwaar geschokt was.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3