gansehc bevolking van liet departement opgeroepen om zich te Bourges op de openbare wandelplaats te vcreenigen en doen afkondigen dat onder de bevol king 20.000 gedenkpenningen zullen worden uitgedeeld. De Bisschop van Nevers heeft voor dien dag in de stad de vasten-verordcningen opgehevende wijl anders de voorraad vastenspijzen zoude te kort schieten. De Moniteur deelt lieden morgen een besluit medewaarbij de noodige credielen worden toegestaan om in het volgend jaar het net der electriekc telegraphen' te voltooijen. Bij een ander besluit is de znmenstelling van het Ministerie van Slaat gewijzigd; het beheer der paleizen en dat der comptabiliteit zijn afgeschaft. De speculatie der graanhandelaren heeft de daling der prijzen niet kun nen tegen houden, daar de regen in het begin van September geen se!iade aan het veldgewas heeft te weeg gebragt, en de oogst vrij voordeelig uitvalt. Uit het programma voor het godsdienstig, letterkundig en wetenschap- lijk onderwijs op de lyceën blijkt, dat het godsdienstig onderwijs verpligtend zal wezen voor de kostleerlingen, maar niet voor de andere. Het officiële toezigt op dit onderwijs zal geschieden van wege den Bisschop van het kersspel in tegenwoordigheid van den provisor of van eenig ander vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs. Even als het wetenschappelijk en letter kundig onderwijs zal ook hel godsdienstige met prijzen en belooningcn begif tigd worden. Sedert kort waren 15 onderwijsinrigtingcn der Jezuilen op onder scheiden punten des lands gevormd. Thans verneemt men de oprigting van nog eenige andere, zooals een te Colmar. Die inrigtingen hebben meestal een aanzienlijk aantal leerlingendie te Toulouse bijv. telde er in het nu afgeloopen schooljaar 600. In het departement van de Dordogne heeft het stads gymnasium te Terigneux bijkans alle leerlingen verloren door de mededinging van het Jezuiten-collegie van Sarlat, hetwelk in 1851 slechts 51 leerlingen, in het volgende schooljaar er 160 had, en voor den weldra aan- vangenden nieuwen cursus reeds 220 aanvragen tot opneming van leerlingen ontvangen heeft. Te Vaugirard, eene onmiddelijk aan Parijs grenzende gemeente, wordt eene kerk gebouwd, die 800,000 fr. zal kosten. Te Port-Creteil zakte dezer dagen zekere herbergier, Morizet, in zijn kelder bezig zijnde, door den grond. Op zijn geschreeuw kwamen de knechts aanloopen en hielpen hunnen Heer, die ongelukkig een been gebroken had. Hij was nedergekomen in een anderen kelder, waar eene massa oude wijn vaten gelegen waren. Zoodra het verband gelegd was, haastte Morizet zich de bewuste vaten te doen onderzoeken en ziehij bevond dat ze gevuld waren met ouden wijn van de edelste en kostbaarste Spaansche en Fransche soorten. De kelder had tot een pavillioen behoord, een rendez-vous de cJiasse van den Prins v. Condé. De Maire van Chatellerault heeft een besluit genomen, waarbij aan alle koffijhuis- of kroeghouders op zijn gebied verboden wordt om jongelingen beneden de 16 jaar toe te laten, zonder vergezeld te zijn door personen onder wier opzigt zij staan, of schriftelijk verlof te hebben. PORIUKAL LISSABON, 7 September. Er is een nieuw Ministerieel departementvoor openbare werkenhandel en nijverheid, gevestigd, hetwelk in twee afdeelingen gesplitst zal zijn. Voor- loopig is de Minister van Financiën, de Heer Fontes Pereira de Mello, met deze portefeuille heiast. Bij een ander besluit is de daarstelling van een spoorweg van Oporto naar de Spaansche grenzen bevolen die met den spoor weg van Lissabon verbonden worden zal. SPANJE. MADRID8 September. In het Regeringsblad van gisteren is een Koninklijk besluit afgekondigd, waarbij een Luitenant der hcllebardiers in de erfelijke ridderschap van Cas- tilie verheven wordt met den titel van Markies van den Steunals aandenken der dienst die hij bij den moordaanslag van Merino bewees door de gewonde en verschrikte Koningin te ondersteunen. IV APE lig. Men geniet hier, even als Sicilië, de diepste rust. Men leeft er gansch vrijzoolang men zich maar met de aangelegenheden des lands niet bemoeit. Het leger en het volk zijn den Koning toegedaan. Aan het eerste schenkt hij niet spaarzaam bewijzen van hoogschatting en van milddadigheiden wat liet eigenlijk gezegde volk aangaat (want bestaat er eenige oppositie, dan is het onder den adel)hij gemis van vrijheid zoekt men het alk mogelijke verbetering van zijn stoffelijken toestand te verschaffen. Tot nog toe is het hiermede tevreden, en men moet erkennen dat er melkbare, schoon lang zame vooruitgang is. In Sicilië is onder de leiding van den Generaal Filan- gieri een billijk en weldadig bewind gevestigdhetwelk de revolutionnaire brandstof die nog van 1848 was overgeblevenheeft vernietigd. De Koning heeft aan 432 staatkundige beschuldigden genade geschonken. Omtrent de uitbarsting van den Etna op Sicilië wordt herigtdat die nog voortduurde en den 24stcn Augustus de lava reeds 15 mijlen van den krater des bergs was voortgestuwd, tot aan het dorp Zaffarana Etnea, hetgeen door hare inwoners verlaten was. De wijnstokken hadden in die streken veel geleden. Drie Engelschendie cenen logt van Londen naar Constantinopel met een vaartuig van 25 voet lang en 5 voet breed hebben ondernomen, zijn be houden te Venetië aangekomen en zullen de verdere reis voortzetten. PRUÏSSEltf. BERLIJN, 14 September. De Ministeriën van Eeredicnst. Koophandel en Nijverheid hebben bepaald, om, ter bevordering van de gepaste viering van den Zondag, het houden van jaarmarkten op dien dag te verbieden. Alexander von Humboldt, de Nestor der Duitsche Geleerden, die gedu rende cenigen lijd ongesteld was, is nu weder zooveel beter dat hij tot laat in den nacht aan het 43c deel van zijn' Kosmos arbeidt, en heden zijnen 83slen verjaardag te midden zijner vrienden viert. De Russische stad Saransk, in het Koningrijk Kasan, met 10,000 inwoners, is bijna geheel door brand vernield. MAN0VER. In de laatslgehoudcne algemeene vergadering der landhuishoudkundige Ver- eeniging hier te landewerd als hoofdquaestie de vraag behandeld of de landbouw in Duitschland reeds op zulk een hoogen trap van ontwikkeling stond, dat de landverhuizing als een noodzakelijkheid beschouwd kon wor den? De meerderheid beantwoordde die vraag bepaald ontkennend. De over bevolking, of de ovcrtalrijklieid van lieden in sommige vakken, was slechts schijnbaar, en al de duizenden die thans het land verlieten, zouden kunnen blijven en werk en brood vinden, indien de Staat hun de hand slechts wilde reikenen zij zelf niet kleinmoedig genoeg warenom in hun vaderland te gen vrijwillige moeite en arbeid op te zien die zij zich elders gedwongen moeten getroosten. Men beriep zich op de groote uitgestrektheid grondsdie nog ontgonnen lag en op mensch en handen wachtte. Levendig werd de wensch uitgesprokendat de Regering in de ontginning zou willen behulp zaam zijn, door het bevorderen der afwatering door pijpen. effisi'isEuii. AVEENEN, 11 September. De Regering heeft een aanhangsel medegedeeld op de verordening omtrent de drukpers, waaruit blijkt, dat een ieder zijn eigen werk voor eigen reke ning mag doen drukken en aan zijn huis verkoopen. De boekhandelaren mogen handel drijven in allerhande soorten van gedrukte werken; - ook in steendrukken, platen en kaarten, mits er een gedrukte tekst bij worde gevon den. Handelaars in oudheden mogen geen handel drijven in nieuwe boeken. Kunsthandelaars mogen alleen handel drijven in platen en kaarten, en ook in de daartoe bchoorende gedrukte stukken, mits de waarde der platen en kaarten die der bedoelde gedrukte stukken te boven ga. Boekbinders mogen alleen leer-school-gebedenboeken en almanakken verkoopen. Inlandsche boekhandelaars en bevoegde verkoopers mogen hetgeen hun veroorloofd is op de jaarmarkten verkoopen, doch geen builenlandsche. EIS AATIlF©^£,I,. 14 September. Eergisteren is, na eene beraadslaging van drie dagen, de Gustaaf-Adolfs- Vereeniging gesloten. Des avonds te voren was een groot concert ten voor- deele der Stichting gegeven, waarop alleen kerkelijke gezangen werden uitge voerd. De leden hebben ten bedrage van 450, na de sluiting, inet eene stoomboot, een' togt op den Rijn naar Sb Goar gedaan en te Bacharach eene godsdienstoefening gehouden. Het volgende jaar zal de bijeenkomst te Koburg plaats hebben. VEÏIEEIÏI«BE ÉSTTATEW. NEW-YORK, 1 September. Sedert kort bestaat hier een geheim genootschapde Orde van de Eenige Star. Hare statuten hebben tot zinspreukmet moed en trouw is niets moeijelijk," en vangen aldus aan: Wij ondergeleekendenleden der Orde van de Eenige Star, wenschende het gebied der vrijheid uit te breiden; overtuigd zijnde dat de vrijheid en de republikeinsche slaatsinrigting onmis baar zijn voor 's menschen geluk en voor de volle ontwikkeling van zijnen aanleg en geest, en dat het een ieders pligt is de anderen naar zijn vermogen te helpen in het streven naar gelukals een der eerste pligten der Ameri- kaansche republikeinen beschouwende, met alle wettige en doelmatige middelen de van hunne vaderen geërfde beginselen van vrijheid en republi- keinsch staatsleven over de geheele wereld te verbreiden, den zwakken te hulp te komenaan de verdrukten deelneming en bijstand te schenkenhebben met die inzigten en bedoelingen de Orde der Eenige Star opgerigt of ons daarbij gevoegd." Het genootschap heeft thans een der groote New-Yorksche dagbladende Courier and Equirertot zijne beschikkinghet telt een groot aantal leden (15 a 25,000) van den gegoeden stand de plannen zijn vooreerst op de aanhechting der Spaansche kolonie Cuba gerigt, maar daartoe niet beperkt. De oprigter van het genootschap is zekere Dr. AVrcneen inwoner van den Staat Alabama. Volgens de tijdingen van de Societeits-Eilanden van het midden van Mei jl.was op Otaheite aan de Engelsche Zendelingen en Geestelijken van de Protestantsche kerk verboden, verder predication te houden, zoolang zij niet beloofden zich aan het Fransche beschermheerschap en aan de bevelen der Fransche Gezagvoerders te zullen onderwerpen. MBKNHUWI. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde gemeenten te LeydenWatergangNicuwvlietBabiloniënbroek Ilorsscn Hiaurc en Bornwerd, uitgebragte beroepen op: DD. II. T. de Blaauw, te Hoorn; A. F. Gerlach te Sb Philipsland; AV. Gouda Quint, te Zaamslag; II. AA'. Bruins, Rustend Predikant van Gast, en de Candidatcn L. de A'isscr en L. Kan de Beer.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3