Adjudant, tot het aannemen en dragen van de versierselen der Orde van St. Stanislas 2ds klasse, hem door Z. M. den Keizer van Rusland geschonken; aan Jhr. G. A. C. II. von Goedeclte, lsten Luitenant bij het regement rijdende artillerie, tot het aannemen en dragen van de versierselen van Ridder dei- Orde van het Zwaard, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwe gen geschonken, en aan F. Dunkier, Kapelmeester hij liet regement grena diers en jagers, het aannemen en dragen van de decoratie van Ridder der Leopolds-Ordehem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. En aan den gepensionneerden Chirurgijn-Majoor van het leger in Oost-Indie, J. II. Sanger, het aannemen en dragen der versierselen van de Orde van het Legioen van Eer, hem geschonken door den President der Franscho Republiek. Onze Gezant in Engeland, Baron Bentinck is alhier aangekomen en zal eerst tegen het einde van October naar Londen terugkeeren. In deze residentie is aangekomen de Graaf Frederik van Nesselrode Luit.-Generaal in Russische dienst, broeder van den Kanselier van Nesselrode, in Rusland. Nog is in de residentie aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt Don Jose Maria Magallon, Secretaris van Legatie aan het Hof van Spanje hij het Hof der Nederlanden. De Hooge Raad der Nederlanden heeft den termijn van dagvaarding der Erfgenamen van Koning Willem IIin revisie van deszelfs arrestin zake de vordering van Jonkheer R. L. van Andringa de Kempenaer tegen de Koninklijke Dynastie, vastgesteld op den 21slen Januarij 1853. Dienvolgens zijn Z. M. de Koning, Prins Hendrik en Prinses Sophia der Nederlanden giste ren door en van wege genoemden Jonkheer gedagvaard geworden. Overmorgen, Zaturdag, IS11™ dezer, des middags ten twee ure, zal de Vergadering der Stalen-Generaal zittingjaar 185152, namens den Koning, door den Minister van Binncnl. Zaken, worden gesloten. Heden middag wordt aan den Heer S. J. van den Berghdoor de werkende en honoraire leden van het Genootschap Oefening kweekt kennis, in het Hotel van den Heer Maas te Scheveningeneen prachtige maaltijd I aangebodenter zake van zijne benoeming tot ridder van dc orde der Eikenkroon. De Nieuwsbode berigt, dat de Minister van Justitie zich naar 's Bosch heeft hegevennaar men wiltot herstel van zijne gezondheid. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de Heer van Sonsbeck, heeft gisteren een groolen maaltijd gegeven aan de leden van het Corps Diplo matique. Bij de geruchten omtrent de voorgenomene aftreding van den Heer van Sonshecck als Minister van Buiten!. Zaken, geruchten, welke in de laatste da- gen meerdere zekerheid hebben erlangdvoegen zich heden nog anderedie dc portefeuille van Justitie betreffen, en wederom naar een openvallcnden zetel in hel Ministerie wijzen. Het is toch eeno waarheiddat de Heer Strens sedert Zaturdag jl. zich huiten de residentie bevindt, de Ministerraden der laatste dagen niet heeft bijgewoond en niet ter Eerste Kamer wastoen daar Maandag jl. de voordragten nopens vele naturalisatie-wetten aan de orde waren. Dit een en ander gevoegd bij nog andere omstandigheden geeft voedsel aan het beweren, dat de lieer Sirens bet plan schijnt opgevat te hebben, de even aanvaarde betrekking vaarwel te zeggen. Wat hiervan zij', zal spoedig meer bepaald kunnen blijkenwij onthouden ons tevens van de vermelding der namen van opvolgers, omdat het gerucht zelf nog allezins bevestiging behoeft. De Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in de Pro vincie Groningen, sedert een' geruimen tijd gezien hebbende,''dat in de dag bladen zamengeslelde geneesmiddelen aangeprezen en te koop worden aange boden en in aanmerking nemende de nadeclige gevolgendie het voldoen aan die aanbiedingen en het ligtvaardig gebruik dier geneesmiddelen op de gezondheid en bet leven der ingezetenen kan hebben, acht zich verpligt te herinneren, dat zulke te koop aanbiedingen bij de wetten onder bedreiging van straf zijn verbodenen waarschuwt daarom een iederom zich van zulke te koop aanbiedingen in de dagbladen te onthouden, ten einde zich niet aan rcgterlijke vervolgingen bloot te stellen. De Minister van Binnenl. Zaken zal Zaturdag geen gehoor verleenen. Süet'ste Biamer tiet" S'5"« 2en - Gr ene s" ti a Zitting van Woensdag 15 September. In deze zitting is verslag uitgebragt omtrent bet wets-ontwerp betreffende het aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland, ter somme van ƒ1,318,750 ter vereffening van alle vorderingen die dat rijk krachlens de overeenkomst van 9 Mei 1815 tegen Nederland zou kunnen inbrengen. Voorts omtrent dat tot bepaling van de verpligling der provincie om aan behoeftige gemeenten te gemoet te komen. De beraadslaging over die beide wets-ont- werpen is bepaald op Vrijdag aanstaande, aan te vangen des voormiddags ten elf ure. Achtereenvolgens zijn aangenomen de navolgende wets-ontwerpen alsdat tot veranderde toepassing van het tarief op het artikeleau des Car- ines; dat tot aanwijzing der ontheffingen ter zake van de directe belastingen enz., en dat betreffende den waarborg en dc belasting der gouden en zilve ren werken; de beide eersten met algemeene cn bet laatste met 27 tegen 7 stemmen. AMSTERDAM, 13 September. Het verslag van het 4de boekjaar der Nederlandsche Maatschappij van onderlinge verzekering op binnenlandsche vaart, enz., alhier gevestigd, onder directie der lleeren Klaas Hartkamp en A. Goldberg, is aan Commissarissen uitgebragt. Na een overzigt van het gebeurde in hel afgcloopen boekjaar, waaruit blijkt, dat de maatschappij wederom aanmerkelijk is vooruitgegaan, en de nuttigheid der inrigting al meer en meer bijval vindtbleek hetdat de schade, zoo aan totaal verlies als aan verscheidene min of meer belangrijke ongevallen al vrij aanzienlijk was, hoewel dezelve met eene bijdrage ƒ5.291 per mille heeft kunnen gedekt worden. Ofschoon deze cijfers reeds voldoende zouden zijn om elke aanprijzing overbodig te maken, zoo kunnen wij echter niet nalaten, bet besluit der Directeuren toe te juichen, om namelijk de ge- hecle winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar bij het verslag te doen drukkenen niet alleen aan Commissarissen maar ook voor elk belang hebbende bloot te leggen. Wij hebben ons daardoor kunnen overtuigen, dat de directie schier alle zaken ten spoedigste en billijkste heeft afgedaan en ook de algemeene onkos ten zoo gering zijn, dat deze maatschappij, wanneer zij op dien voet voort gaat, spoedig eene groote uitbreiding zal erlangen. Zeer nuttig moet de achter dit verslag gevoegde algemeene lijst aller deelgenooten werken, waar door iedereen in staat gesteld is, zijne opmerkingen ten opzigte der vaartui gen en hunne ingeschrevene sommen, aan de directie kenbaar te maken, waardoor de kwade praktijken het beste geweerd worden. Deze openbare en doelmatige behandeling van zaken heeft ons zoodanig voldaan, dat wij de deelneming in deze maatschappij aan eiken schipper ten hoogste aanbevelen. AmstCour.) LEEUWARDEN, 14 September. Den 9den dezer is in het Nieuwe Stads-Weeshuis alhier, het herinnering- feest gevierd aan den edelen M. J. Baljéedie den 9dcn September 1752, en dus juist een eeuw geleden, in eene achterbuurt (het voormalige Iloekster achterom) te dier stede uit eenvoudige ouders geboren en vervolgens gedu rende 10 jaren in het Weeshuis opgevoed werd. Hij overleed in 1824 op Batavia, als extra-ordinaris raad van Neêrlandsch-Indië, en maakte, na aftrek van ecnige legaten, het Weeshuis tot universeel erfgenaam van zijn door vlijt en oppassendheid verkregen aanzienlijk vermogen en werd alzooin de hand der Voorzienigheid, hel middel waardoor dit Weeshuis kon behouden blijven. GRONINGEN, 14 September. Als eene merkwaardige zeldzaamheid kan dienen, dat de arbeiders J. Smit en J. Rakers den 7dea dezer, bij het graven van eene sloot in de uitge droogde gracht om de burgt te Wedde een ijzeren stormhoed uit de dagen der middeleeuwen te voorschijn haalden. Hij heeft de gedaante van een langwcrpigen hal ven bol met vaste klep. Aan den achterkant is eene strook ijzer, bij wijze van afdak voor regen, geklonken, terwijl anderen klinken misschien voor houvasten van de verloren sieraden hebben gediend. De honoraire Kanunnik te Namen, de Heer Montpellier, is tot Bisschop van Luik henoemd. De weduwe van den Graaf de Bocarmé, die zooals bekend is, als gift menger op het schavot voorleden jaar den dood vond, zal binnen kort in den echt treden met een zekeren van Duerne, landeigenaar, wonende alhier. De Independence Beige deelt eenige berigten mede over dc toepassing van het door den Heer Willems te Hasselt aanbevolen middel tot behoeding van het rundvee tegen de longziekte. In Belgiëzegt het bladschijnen de veefokkers en vetweiders door den uitslag der genomen proeven ten volle van het doeltreffende der inenting overtuigd. De uitkomst der proeven aan de Belgische rijks-veeartsenijschool te Cureghem is echter nog niet bekend. Do lieer "Willems is laatstelijk door deskundigen, van wege de Pruissische, de Engelsche en de Fransche Regering gezonden, over de aanwending van zijn middel geraadpleegd. FSANSEWIL PARIJS 14 September. De President heeft gisteren namiddag de voorgenomen reis naar het Zuiden des Rijks aanvaard. Hij zal 33 dagen uitblijven cn begeeft zich eerst naar de departementen van dc Cher, de Nièvre en de Allier, het hoofdtooneel van de socialistische onlusten in December 11. Dc Prefect van de Cher had de BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ESGELAUD, LONDEN, 14 September. Heden namiddag overleed de Hertog van Wellington in den lioogen ouder dom van 83 jaren. Hij stierf na een, tot het einde toe in hooge en belang rijke betrekkingen doorgebragt leven. Als bij hoogst zeldzame en gelukkige uitzondering scheen zijn staatkundige invloed met de jaren toe te nemen en in dit opzigt zal zijn dood een groote leegte in de Kamer der Lords maken, waar bij met de lastbrieven van 50 en GO zijner ambtgenooten was belast. Voor de Koningindie zich nog steeds te Balmoral in Schotland ophoudt, zal aldaar een nieuw paleis, in modernen stijl, tusscben de rivier de Dee en het tegenwoordige kasteel gebouwd worden, dat 80 a 100,000 M kosten moet. Na de voltooijing wordt het oude paleis geheel afgebroken. De oogst is thans in Ierland afgeloopen cn is in hoeveelheid en hoe danigheid de beste, die in verscheidene jaren is ingezameld. Dc berigten luiden ook gunstig omtrent jde aardappelen. BELSIE. BRUSSEL, 15 September.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2