fii# LEYDSCHE %Mr COURANT. HwiVl WOENSDAG, 8 SEPTEMBER. N°. 108 Do Courant wordt Maandag 5 Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond A#*' De Prijs der Courant is f 13 zn het jaar do afzonderlijke nammers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSCIIE BEBIGTEJJ. LEYDEN 7 September. Bij gelegenheid van het bezoek dezer Gemeente door den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhollandop Zaturdag 11.heeft in den avond van dien dag, het Muziekgezelschap Vermaalt door Toonkunsteene sere nade aan den Commissaris gegeven die zich ten huize van den Burgemeester bevond. Na den afloop daarvan heeft de Commissaris ten elf ure deze Ge meente verlaten. De zangwedstrijd der Nederlandsche Liedertafels, door de Amsterdam- sclie Liedertafel Eutonia uitgeschrevenis den 4den geregeld en tot aller ge noegen te Amslerdam afgeloopen. Er waren 9 Liedertafels opgekomen, waar onder een uit deze stad. Van deze heeft den eersten prijs behaald Oefening en Uitspanning uit 's Boschden tweeden Cecilia uit 's Hageen den derden F.uterpe van Amsterdamterwijl de premie voor de verst gekomene mede aan eerstgenoemde toekwam Aan de Amst. Cour. wordt uit 's Gravenhage lierigtdat er geen plan hij Z. M. bestaat, om Utrecht en Gelderland te bezoeken, en ook de groote promotie hij de infanterie zeer te betwijfelen is. Nog wordt aan dat blad geschrevendat het Comité van defensiena den G<lcn nog eene vergadering te hebben gehoudenzijne werkzaamheden ge sehorst heeften de leden tot nadere bijcenroeping de residentie verlaten hebben. De najaarsvergadering der Provinciale Commissie van onderwijs in Zuid holland zal den ll,lcri October te 's Gravenhage plaats hebben. De prijzen van de kaas zijn te Delft den 4den geweest 11 tot ƒ14 de 100 Ned. tb'. Ter markt werden 24 stapels verkocht, wegende 6,466 fC. Den 30s,cn Augustus is te Gorsscl de eerste algemecne vergadering der Vcreeniging Nederlandsch Mettray gehouden, liet fonds leverde een batig slot van ruim ƒ8000. - Den 30sten der vorige maand heeft het onweder en de hagelslag te N;jkerk groote schade aan den tabak tocgebragl; men schat die op 60,000. 'sGRAVENHAGE, 7 September. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester te Beilen, S. J. Oosling, om die betrekking tegelijk met het Burgemeesterschap van Westerhork waar te nerjaen. Z. M. heeft den Pruissisehen geheim Legatie-Raad Philipsborn benoemd tot Kommandeür der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De Minister van Binncnl. Zaken is in den avond van den 4llen in goe den welstand hier aangekomenen heeft den volgenden dag de werkzaamhe den aan zijn departement hervat. De algemcene commissie van liquidatie der voormalige wees- en mom- boir-kainers bestaat uit 7 ledendoch kannaar bevind van zaken vergroot worden. Hare leden genieten eene schadevergoeding, bedragende ƒ1300 'sjaars voor den door Z. M. te benoemen voorzitter, en ƒ1000 voor elk der andere leden. De commissie vergadert in een der localen van het depart, van Financienop een Zaturdag in elke maand. De huiten 's Gravenhage wonende leden kunnen reis- en verblijfkosten declareren naar de tweede klasse van het tarief van 15 Dcc. 1849. De commissie beraamt dc maatregelen tot overneming van al dc archievengercedc gelden en geldswaardenroerende en onroerende zaken, in art. 2 der wet van 5 Maart 1852 bedoeld. Zij aanvaardt onmiddelijk het beheer, hetwelk de onlbondenc besturen verlaten, en voert dat beheer overeenkomstig de bepalingen der wet. Na de over neming der bezittingen, gaat de commissie over tot den verkoop der roerende zakenvolgens art. 5 der wetbehoudens het gevaldat deze zaken een deel mogtcn uitmaken van eene nog voor reclame vatbare nalatenschap, als wanneer de zoodanige hij de consignatie-kas in bewaring worden gegeven. De uitkeeringen aan derden blijven geschieden onder gelijke inhouding, als waaraan zij tot dus ver ten behoeve van de wees- en momboir-kamers zijn onderworpen geweest. De commissie is bevoegd om aan bijzondere perso nen inzage te verleenen van stukken, hunne belangen betreffende, die zich in de archivcn der voormalige wees- en momboir-kamers bevinden. Zij kan afschriften van zoodanige stukkentegen betalingdoen uitreiken. Gisteren is er een raad van Ministers gehouden. Al dc Ministers namen daaraan -deel. Hoezeer het eene daadzaak is, dat de Baron d'André, Gezant van Frankrijk bij het Nederl. Hof, uit de residentie is vertrokkenen hoezeer dat vertrek in verband staat met het vraagstuk nopens den nadruk, zoo ver zekert men echter van gocderhand dat de Fransche Gezant te kennen heeft gegeven, dat hij slechts voor twee of drie maanden zou afwezig blijven; zoo dat er immers op dit oogenblik geene reden behoeft te bestaan, oni eenige ongerustheid over verstoring der vriendschappelijke betrekking tussciien Frank rijk en de Nederlanden te koesteren. - De Scheveningschc straatweg is thans tot genoegen van velen door lam pen in de reverbères des avonds verlicht. ROTTERDAM6 September. Bij vonnis van de Correctionele Kamer van de Regtbank alhier ter stede van den 2dcn September 1. 1., is de persoon van Joseph van Ilagchemberg vuurwerk- en ballonmaker alhier, als hebbende op den 1 l(lcn Julij 11. aan de herberg de Vijf Sluizen, onder Vlaardinger-ambachteen luchtballon opge laten met brandstoffen voorzienin strijd met de verbodsbepaling vervat in art. 1 en 3 der wet van 19 Januarij 1308, veroordeeld in eene boete van ƒ1,000 en in de kosten. AMSTERDAM, 6 September. Een onzer Duitsehe correspondenten zegt het Handelsbladdeelt de vol gende bijzonderheden mede, omtrent de onderhandelingen over het zenden van eene deskundige commissie, van wege eenige Duitsehe Staten, naar Suri name, welke berigten onze correspondent verzekert van eene geloofwaardige zijde afkomstig te zijn. De Nederl. Regering had, gelijk wij reeds gemeld hebben, den wcnsch te kennen gegeven, dat er eene uit drie leden bestaande commissie naar Suriname gezonden wierdom zich omtrent alle punten be treffende het aanleggen van koloniën op dat eiland inlichting te verschaffen tot deze commissie zoude Beijeren een geneesheer, Wurtemberg een landbouw kundige, bel Groothertogdom Baden een bergbouwkundige Toveren. De Nederl. Regering voedde en voedt nog heden de stellige verwachting, dat een onpara tijdig rapport van eene zoodanige commissie allezins geschikt zoude zijnom een niet gering gedeelte van landverhuizers uit Duitschland naar Suriname te doen vertrekken. De Beijersche Regering wees van hare zijde het deelnemen aan zulk eene commissie van de hand. Hierop werd van wege Nederland aan de heide overige Regeringen de uitnoodiging gerigt, om ook het derde lid (een geneeskundige) van deze commissie te benoemen. De Regeringen van Wurtemberg en Baden hebben zich thans bereid verklaard aan dat verzoek in dier voege te voldoen, dat zij tot de bedoelde zending geschikte personen zouden opgevenzoodat het aan de Nederl. Regering werd overgelatenuit de genoemde personen zelve eene keuze te doen en de noodigc schikkingen met den gekozene te maken. De lijd welken de zending der drie deskun digen zal durenmoet voorloopig op drie jaren vastgesteld zijn. Behalve een jaarlijksch tractement van 2,400 voor elk lid der commissie, zal hun tevens geheel vrije heen- en terugreis worden toegestaan, terwijl tevens de Nederl. Regering de bestrijding van alle kosten voor hun verblijf op Suriname op zich neemt. Heden is hier de Tentoonstelling van kunstwerken geopend. In den vroegen morgen van eergisteren zijn twee huizen alhier afgebrand op den Nieuwendijk over de Sl. Nicolaastraateen van den broodhakker G. 11. Bollewegen, waarin de brand begon, en een van de Wedc. de Bruin, Kas- houdster in goud en zilver. UTRECHT, 1 September. Heden overleed alhier, in den ouderdom van bijna 72 jaren, de Heer D'\ Alexander Numan, Ridder van de Orde van den Nederl. Leeuw, Commandeur van die der Eikenkroon, oud Hoogleeraar-Dirccleur van 's Rijks veeartsenij school, en Secretaris der Commissie van Landbouw in de provincie Utrecht. De wetenschap verliest in Numan een ijverig beoefenaar; de maatschappij een edel mcnsch, wegens den rijkdom zijner voortreffelijke hoedanigheden alge meen geacht cn bemind; zijne betrekkingen een hartclijken en declncmenden vriend, wiens afsterven zij diep betreuren, doch wiens nagedachtenis steeds bij hen in eere zal blijven en waaraan de dankbaarste herinneringen ver bonden zijn.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1