kende van de klassieke studiën, zicli uitdrukkelijk verklaart voor de studie der oude schrijvers. Sedert verscheidene dagen wordt de Belgische Independance aan den post aangehouden. gjj jcn verkoop der meubelen van het kasteel Eu is eene oude com mode, stijl Bodewijk XIV, met koperen versierselen, ingesteld voor 500 fr. gekocht voor 9000 frs.voor rekening van den Markies van Hertforddie ze tot eiken prijs wilde hebben. De opbrengst van den geheelen verkoop, ge schat op 80,000 frs., zal zeker wel 250,000 frs. beloopen. Op een der kantoren van den Noordelijken spoorweg was een kist be zorgd met hel opschrift: pianobreekbare waarnaar Engeland. Daar de vcrcischte formaliteiten voor den uitvoer niet waren in acht genomen, werd de kist, te Calais aangekomen, naar Parijs terug gezonden en op een der kantoren neergezet. De kist begon echter zulk een bedorven lucht van zich af te geven, dat de Commissaris der regering de opening gebood, en nu zag men in plaats van eene piano, een lijk. Hierop ging men naar den verzender der kist en vroegin het vermoeden dat er een misdaad zou gepleegd zijn om opheldering. De afzender gaf die dadelijk. Het was het lijk van een Engelschman te Parijs gestorven, wien men in Engeland in het familiegraf wilde laten begraven. Men had het lijk wel gebalsemd, doch zoo gebrekkig dat zulks het bederf niet had kunnen weren. De misleiding had alleen plaats gehad om de hooge regten te ontduiken die men op het vervoer van lijken heeft gelegd. De kist is onderwijl op de nahijgelegene begraafplaats ter aarde besteld tot dat in die zaak nader zal zijn beslist. De regtbank te Dyon heeft eene slaapwandelaresse en haren magnetiseur veroordeeld tot acht maanden gevangenis en 500 fr. boete, als schuldig aan doodslag door onvoorzigligheiddoor eenen zieke een geneesmiddel te geven dat hem een oorzaak des doods is geworden. ITALIË, ROME21 Augustus. Bij besluit van den Paus zal eene tclcgraphischc lijn aangelegd worden van Terracine over deze stad naar Opper-Italiëzoodal Napels en Weenen in verbinding zullen gehragt worden. De Erfgroothertog van Saksen-IVcimar en zijne gemalin hebben een be zoek bij den Paus afgelegd en zijn met de grootste vriendelijkheid ontvangen. De Kardinaal Antonelli heeft bij dat bezoek den Prins verzocht de zendingen der Jezuiten in zijn land zoo veel mogelijk te begunstigen doch Z. K. 11. heeft hierop geen antwoord gegeven. De Fransche Generaal Gemeau is met den Minister van Financie alhier in onaangenaamheden nopens het insmokkelen van Fransche goederen. Even als de voorloopige regerings-commissie der drie Kardinalen zoo heeft de Mi nister aan de Franschen toegestaan, hunne goederen vrij van inkomende reg ten in te voeren. Hieruit is een groote smokkelhandel ontstaan, die nadeelig voor 's lands kas heeft gewerkt. Sedert deze week is men met den Franschen Generaal te dien opzigte in onderhandeling getreden. Men wil aan hel Fran- sche-militaire-Casino en aan het corps Officieren vergunnen, artikelen van weelde en koloniale waren tolvrij in te voeren, daarentegen zullen alle ver dere goederen inkomende regten betalenhiervan zullen uitgezonderd zijn goederen onder het officiële zegel der republiek verzonden. Hiertegen zijn echter door de andere militairen zoo vele klagten ingezondendat de onder handelingen blijven voortduren. PRUISSEN. BERLIJN, 29 Augustus. De Ridder Hummel, Hoogleeraar bij de Akademie der Kunsten alhier, is in den ouderdom van 83 jaren overleden. Uit Posen wordt gemeld, dat de cholera er nog heviger woedde dan in 1830, toen zij zoovele slagtoffere maakte. Te Dantzig heeft zij zich ook in de laatste veertien dagen vertoond. OOSTENRIJK. WEENEN, 27 Augustus. De Regering houdt zich in den jongslen tijd ijverig bezig met de uitbrei ding der scheepvaart op den Donau. Aan den Rijn heeft zij door hare agen ten reeds 15 Kapiteins aangenomen, om stoombooten te besturen, welke reeds naar Linz vertrokken zijn. De stoombootvaart zal tot in de Zwarte zee uitge strekt worden. Nog in deze maand komt met de nieuwe strafwet, de drukperswet door alle deelen van het Rijk in werking en houdt dan de bevoegdheid der krijgs- geregten in drukpers-aangelegenheden op. In Hongarije zijn van wege het Ministerie van Financiën 103 nieuwe belasting-kantoren opgerigt, zoodat zij thans 265 beloopen. TERRTE. CONSTANT1NOPEL9 Augustus. Er is in de hoofdstad eene zamenzwering tegen het leven van den Sultan door de Sultane-moeder Valide, aan wie het opzet verraden was, ontdekt en verijdeld. De oud-Turken wilden den broeder van den Sultan op den troon plaatsen en zich de reis des Sultans naar het eiland Chalkiin de zee van Marmora, tot bijwoning van het examen bij de marineschool, tot de uitvoe ring van hun plan ten nutte maken. Valide zond haren zoon eene stoomboot na, opdat hij maatregelen van voorzorg nemen mogt. Vele personen werden gevangen genomen en verscheiden pacha's zijn spoorloos verdwenen. VEREIv¥tG»F. STATEN. Een Noord-Amerikaanse!) dagblad verhaalt volgender wijze een gevecht met een beer, in den staat Maine. Een jongeling van 20 jaren, met name Bean, had zich in gezelschap van een 12-jarig kind, naar een land hegeven, om hooi in te zamelen, toen hij eensklaps een ontzaggelijken zwarten beer met witten kop (de gevaarlijkste soort onder de zwarte beeren) vlak voor zich ontwaarde. Bean had zijn geweer medegenomen, om patrijzen Ie schieten en had het in zijne nabijheid nedergezet; hij vliegt er naar toe en lost het op den beer, dien het schot echter weinig deerde, want het woeste dier blijft hem naderen. Bean treedt langzaam achteruit en laadt onderwijl zijn snap haan, doch op het oogenblik, dal hij er weder gebruik van zoude maken, struikelt hij over den wortel eens booms en valt op den grond. Eer hij we der op de beenen was gekomen, springt de heer op hem aan. In zijnen angst brandt hij, op den rug liggende, het geweer los, maar met even weinig goed gevolg als de eerste maal. De beer grijpt zijn linkerarm bijt en verscheurt dien op cene verschrikkelijke wijze, terwijl hij met de voerpootcn de kleede ren van den jongeling aan Harden scheurt en hem de horst openrijt. Voor een oogenblik laat hij den arm los en opent een groolen muilom den jon geling in het gelaat te bijten. Op denzelfden stond duwt Bean met meer dan menschelijken moed zijn verminkten linkerarm tot aan de keel in den opgesperden hek des ondiers; de beer gevoelt zich hierdoor belemmerd en hui ten de mogelijkheid, om eenige beweging te doen. Intusschen is de toestand van den jongelingdien hij onder zijn log ligchaam schier verplettert weinig verbeterd. Toen roept hij zijn jongen medgezel en zegt hem dal hij een mes uit zijnen zak zou halen en hem in de hand geven. Het kind zwicht met in moed voor Bean, maar nadert onversaagd en rekt den arm uit tot over den kop des heers, ten einde in den zak van zijnen ongelukkigen mak ker te komen. Eenmaal het mes in handen hebbende, bedient Bean er zich van met de reglerhand, om den heer de keel door te snijden, dien hij op deze wijze doodt, terwijl hij zelf uitgestrekt onder den heer ligt. Zoodra hel dier den geest had gegeven wierp hij het van zich. De heer woog niet minder dan 400 pond. Zijne wonden zijn gelukkig na eenigen tijd geheeld. OOST-INBIE. De benoemde Predikant voor de dienst in Nederlandsch-IndiëDs. A. A. T. Mounier, onlangs uit Nederland aldaar aangekomen, is door Z. Exc. den Gouverneur-Generaalnaar aanleiding van eene petitie van al de leden des Kerkeraads der Evangelisch Luthcrsche gemeente te Batavia, voor den tijd van één jaar gedelegeerd hij den Kerkeraad dier gemeente, om de betrekking van Voorzitter van dien Raad waar te nemenbijzonder met het doel om de vereeniging tusschen de Evangelisch Luthcrsche met de Protestanlsche ge meente te Batavia, zoo mogelijk, tot stand te brengen, en tevens de her derlijke dienst, waaronder evenwel niet is begrepen de predikdienst, hij de Luthersche gemeente te vervullen. Mogt deze benoeming ten gevolge hebben, eene sints lang gewenschfe ver eeniging tot stand te brengen, dan zou hierdoor een einde gemaakt zijn aan den onaangenamen toestandwaarin zich de Hervormde en Luthersche ge meente te Batavia bevinden en levens zou daardoor de herdcrlooze staat der laatstgenoemde ophouden, daar zij in het hezit zou geraken van een eigen herder en leeraar, gekozen uil het Evangelisch Lulhersch kerkgenootschap. De Predikant Dr. T. C. M. Ilanegraat, na zijne aankomst in Indië voor de gemeente van Amhoina bestemd, kwam aldaar aan den 26stcn Januarij 11. Er heerschte toen al weder eene hevige ziekte, waardoor vele inboorlingen werden weggerukt. Ook hij zelf werd kort na zijne aankomst daardoor aange tast en was ten gevolge daarvan eerst den 29stcn Februarij in staat om zijne intrede te houden. Daar er wegens de ziekte en daarenboven wegens eenen hevigen brand waardoor vele huizen te Amhoina vernield wareneene alge- meene verslagenheid te hespenren was, koos hij tot tekst Marc. IV: 38b en 40. Meester! bekommert liet U nietdat wij vergaan? En Hij zeide tot lien: wat zijt gij zoo vreesachtig? hoe hebt gij geen geloof? Op den 2den Mei daaraanvolgende begon hij ook zijne dienst voor de Ma- leische gemeente en sprak hij die gelegenheid over Ps. CXXV1I: IA Zoo de Heer de stad niet bewaartte vergeefs waakt de wachter. Dezelfde dag (2 Mei) was voor de gemeente van Macasser een dag van blijdschap. Eene nieuwe kerknaar het bezoek van Prins Hendrik aldaar de Ilendrikskerk genoemd was eindelijk na langdurige moeite en groote opoffe ring voltooid en werd plegtig ingewijd. De Predikant II. Marnstra sprak hij die gelegenheidvoor eene buitengewoon talrijk opgekomene menigte over Esra VI: 16f>. En zij deden de inwijding van dit Huis Gods met vreugde. STARS BERIGTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennisse van alle authori- teilen, ambtenaren en ingezetenen dezer gemeente, dat de Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland het voornemen heeft te kennen gegeven deze Gemeente op Zaturdag den 4den September aanstdes voormiddags ten elf ure te bezoekenen dat aan hen die wenschen moglendenzelvcn te onderhouden over de belangen der Gemeente, of over eenig ander onder werp, daartoe de gelegenheid zal worden gegeven, op zoodanig uur als nader zal worden bekend gemaakt. De Burgemeester voornoemd Leyden, 31 Augustus 1852. VAN LIMBURG STIRUM,

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3