BUITENLANDSCUE BERIGTEN. aan den Directeur van Politie in liet 4Je distriet, is op 17 Augustus 1. I., uit de wachtkamer van den spoorweg te Lyon gestolen1 zak met 2 pakjes edelgesteenten, bekend onder den naam van carbone pur de diamantbij ons zwartboord genoemd, wegende circa 2240 karaat, en geschat op eene waarde van 14000 francs. Onder de steenen is er een die 200 karaat weegt. Alle mogelijke nasporingen worden bij deze dringend aanbevolen. Beriglen, ter zake dienende, worden ingewacht hij den Minister van Justitie. Volgens berigt van de policie alhier, is op 2 of 3 Aug jl.uit eenen van hier per post verzonden brief aan het adres van C. Bruynen-Doderlein ten huize van de weduwe Walcwijn van Dijk, in de Brusselsche straat te Maas tricht, vermist: 1 bankbiljet groot 25, dd. 9 Nov. 1850, n°. 193. Eenig narigt dienaangaande kunnende geven, wordt men verzocht daarvan mede- deeling te doen aan het commissariaat van policie alhier. Heden morgen is er een begin gemaakt met den nieuwen aanleg van het Tournooiveld. Met leedwezen verneemt men, dat sedert de laatste dagen, waarschijn lijk ten gevolge van het regenachtige en drukkende weder, de aardappelen- ziekte in de duingrondengelegen in de nabijheid dezer stadaanmerkelijk is toegenomen. AMSTERDAM29 Augustus. Het Handelsblad meldt, vernomen te hebben, dat het huwelijk van Prins Hendrik met Prinses Amalia in de eerste maanden nog geen plaats zal heb ben, wegens den rouw die nog over het overlijden van haren moeder gedra gen wordt. Van de eerste dagen dezer week is genoegzaam de prijs der aardappe len niet op te gevendaar alle soorten tot eiken prijs verkocht worden en gedaan zijn van 30 cents tot 2 het mud. Den 27stcn en 285,cn dezer heeft zich de markt hersteld en waren de prijzen aldus: Geldersche 2 a ƒ2.50, Kuilenburger wolkammers 2.10Kamper-IJsselschc 2.30andere soorten niet aan de markt. De ziekte in de aardappelen is in de jongst vcrloopen dagen niet toegenomen en dc weersgesteldheid niet ongunstig daarvoor. Aan gaande de hoeveelheid van het gewas kan over het algemeen verzekerd wor den dat men geen vrees voor te weinig voorraad heeft te koesterendaar cr overal zeer veel gepoot is. AmstCour.) Volgens herigt van den Directeur van Policie in hel 4de district, dd. 27 dezer, was alhier weder een valsch 25 cents stuk aan de policie overgelegd. Even als verscheiden vorigen was ook dit weder hij een bakker ontvangen. 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Z. M. heeft op hun verzoek eervol ontslagen de Burgemeesters van Axel en Nieuwolda, S. II. van Diggelen en E. H. Eppcns, en voor den laatste be noemd R. 11. Dallinga. Z. M. heeft aan de Pastoors der R. K. gemeente te Lieshout en te Ba tenburg pensioenen verleend van ƒ600, den eerste wegens meer dan 42- en den laatste wegens meer dan 48-jarige dienst. - Z. M. heeft een nieuw bewijs van zijne hooge belangstelling in den we- schappelijken landbouw gegeven, door aan de landhuishoudkundige school te Groningen ƒ1200 te schenken, ten nutte dezer inrigting; terwijl het Zr. Ms. voornemen is, later drie leerlingen aan te wijzen uit de kweeke- lingen van 's Konings school te Apeldoornom voor zijne rekening aan ge melde landhuishoudkundige school verder te worden opgeleid. Er is dezer dagen tusschcn onze Regering en die van Oostenrijk eene overeenkomst gesloten tot wederzijdsche uitlevering van boosdoeners. Volgens berigten, gisteren morgen alhier ontvangen, is de gezondheids toestand van den Heer Thorbecke veel verbeterdofschoon hij voor alsnog zijne kamer houdt. Hij bevindt zich voortdurend in Zeeland. De Heer Donker Curtius, President van den Hoogen Raad, verkeert steeds in eenen zorgelijken toestand. - De in de Réunie der AVaalsche kerken alhier gehouden beraadslagin gen waren belangrijken gewiglige besluiten zijn genomen, onder welke ver dient yermeld te worden datlusschen de Waalschc kerken in Nederland en dc Protestantsche nationale kerk in België, een band gelegd is van weder zijdsche belangstelling en medewerking om het Protestantisme in beide rij ken door gemeenschappelijke krachtente bevorderen. Maar verder nog strekte zich de zorg der Réunie uit. Zij droeg aan de Waalschc Commissie op, ommet de Protestantsche kerken in het algemeen en met die van Frankrijk en dezulken, die zich van de Fransche taal bedienen, in het bij zonder, briefwisseling aan te knoopenten einde met den toestand van het Protestantisme voortdurend bekend te worden, en wederkeerig het buitenland op de hoogte te plaatsen van het godsdienstige, kerkelijke en wetenschappe lijke leven, zoo als het zich bij dc Protestantsche kerk in Nederland ontwik kelt. Voorts werden door de Réunie dc grondslagen gelegd voor de oprigting eener Waalschc bibliotheek, waarin alles zal worden opgenomen, hetwelk tot de geschiedenis en de lotgevallen der W'aalsche kerken in Nederland in be trekking staat. Eindelijk werd ook nog de ondernemingom een aanhangsel van nieuwe gezangen aan den bestaanden bundel toe te voegen, voltooid; zoodal eerlang tot het drukken daarvan zal worden overgegaan. De Prov. Commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zuid holland heeft de volgende missive aan Gedep. Stalen dier provincie gerigt 's Gravenhage den S^11 Augustus 1852. Bij de Provinciale Commissie voor geneeskundig onderzoek en toevoor zigt in Zuidholland, residerende alhier, is ingekomen eene missive en bijlage van dc stedelijke geneeskundige Commissie alhier, gedagteekend den 3den Augustus II., van welke beide stukken zijde eer heeft u, mijne Hceren af schrift toe te zenden. «Aangezien al datgene wat in slaat is, om op de gezondheid der ingeze tenen eenen merkbaren invloed uit te oefenentot de geneeskundige policie bc- hoorendeaan de zorg der provinciale geneeskundige Commissien toevertrouwd is. i «Aangezien de invloed der zoogenaamde electro-biologie van den Heer de j Koningh en anderen zoo sterk is, dat de wil van den behandelden persoon daarbij ten eenenmale aan die van den uitoefenaar onderworpen wordt. Dat deze morele magt van den uitoefenaar gepaard gaat met eenen in- i vloed op het geheele zenuwleven van den behandelden persoon, van dien aard, I dat alle zintuigen verward worden. «Dat uit deze in het oogloopende uitwerking gemakkelijk af te leiden is, 1 hoe groote stoornissen in het geheele zenuwleven daardoor veroorzaakt moe- ten worden. «Dat deze stoornissen in het geheele organisme sporen kunnen en moeten achter laten, welker uitgebreidheid en gewigt nog niet te bepalen is, daar de ervaringen daarover nog niet genoegzaam zijn. «Dat uit al het aangehaalde af te leiden is, dat de bevoegdheid, om zoo- danigen invloed op de ingezetenen uit te oefenen, niet dan aan geneeskunst- oefenaren mag toegekend wordenwelke uit den aard van hun beroep de verantwoordelijkheid over leven en gezondheid, volgens bestaande wetten, dragen en door hunne kennis van het organisme alleen in staat zijn den aard van dien invloed in te zien en te leiden. Dat de Heer de Koningh en anderen daartegen deze kennis niet alleen missenmaar dien invloed bezigen als een middel om geld te winnen en met de nieuwsgierigheid van het publiek een gevaarlijk spel te spelen. «Zoo is het dat de commissie, naar aanleiding van art. 31 van het Kon. besluit van den 31sten Mei 1818, u voorstelt, om de uitoefening dier zooge naamde electro-biologie in deze provincie door niet bevoegde personen, ten strengste te verbieden. «Gedep. Staten der prov. Zuidholland, gelezen hebbende bovengemelde missive, hebben, bij resolutie van 18 Augustus goedgevonden, onder mede deel ing der missive van de prov. geneeskundige commissie, de aandacht van de Burgemeesters der gemeenten in Zuidholland te vestigen op de openbare voorstellingen ter uiloefening der electro-biologie, met verwijzing naar art. 188 der gemeente-wet. volgens hetwelk zij bevoegd zijn, om vertooningen van zoodanigen aard, die geacht worden voor dc gezondheid schadelijk te zijn, in hunne gemeente te verbieden. Volgens herigt van den Consul-Generaal van Frankrijk te Amsterdam ENCiELANB. LONDEN28 Augustus. Dc Heer Parsonsmeester touwslager aan 's rijks werf te Portsmouth ontving eergisteren van den Heer van den BerghConsul van Z. M. den Ko ning der Nederlanden in die haveneen fraaijen zilveren inktkokerals een blijk van erkentenis van Neêrlands Koning voor de hoffelijkheid en voorko menheid door den Ileer Parsons jegens den Heer Coolmeester touwslager op de Nederlandsche rijkswerf te Amsterdam getoond, toen laatstgemelde in het jaar 1849, met verlof van het Britsche bewind, de werf te Portsmouth bezocht. In het Graafschap Waterford is 11. Maandag de Heer Cunningham over leden in den hoogen ouderdom van 110 jaren. Er leven in dat Graafschap nog twee personen van denzelfden ouderdom. De Nederlandsche diamantslijpers hebben verklaarddat de groote diamant Kok-i-noor binnen 4 weken geheel geslepen zal zijnen dan in glans en schoonheid alle bestaande zal overtreffen. BELCilE. BRUSSEL, 30 Augustus. De Heer Jamar, lid van den Senaat, laat opgravingen doen in een heuvel, onder den naam van Ilémava hekendbij een boerewoning in de gemeente Moulenaken. Men heeft er verscheidene merkwaardige voorwerpen gevonden wier oorsprong opklimt tot de tweede eeuw der Christelijke jaartelling, onder anderen twee groote glazen vazen en verschillend aardewerk, en twee Romein- sche munten van den tijd van Keizer Trajanus. Een jong letterkundige heeft andere woorden voor de beruchte Braban- conrie gedicht, welke eenen geest van verbroedering met Nederland ademen en nog al bijval vinden. FRANHRIJÜ. PARIJS29 Augustus. Allengs worden door de dagbladen der departementen de personen bekend, aan welke door den President kwijtschelding of verzachting van straf ver leend is: deze wijze van bekendmaking heeft men beter geacht dan de ge bruikelijke openbaarmaking van zoodanige besluiten in het regeringsblad. Uit Londen wordt geschreven dat 40 in Engeland verblijf houdende politieke vlug- telingen, verlof ontvangen hebben om in Frankrijk terug te komen. De statuten der maatschappij voor het glazen-paleis zijn gisteren onder teekend en zullen morgen in den Moniteur verschijnen. Men verzekert dat het kapitaal 13 millioen frs. bedraagt, verdeeld in 130,000 actiën van 100 frs., waarvoor 4 pCt. rente door de Regering gewaarborgd is. De Kardinaal Mathieu heeft bij de prijsuitdeeling van het collegie te Besaneon eene Lalijnsche redevoering gehouden, waarbij hij, den lof uitspre-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2