LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 25 AUGUSTUS. CIi\i\Ei\LANDSCHE BERIGTEiV.I BUITENLAIV DSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven ''.'EC; LEYDEN24 Augustus. Langs den Ilollandschen Spoorweg zijn eergisteren vervoerd omstreeks 1400 I personen. Te Amsterdam kwam de laatste trein aanbestaande uit 38 rij- I tuigen, getrokken door twee locomotiven. De groote jagl zal in deze provincie den l'-1™ September worden geopend. Zaturdag zijn de prijzen van de kaas te Delft geweest van ƒ11.tot I ƒ14.25 de 100 Ned. ffi er werden 25 stapels of 7,596 verkocht. Van 23 dezer tot 19 October e. k. zal, uit hoofde van vernieuwingen j aan de valbrug onder Reeuwijken aan die onder Oud-Reeuwijkgelegen I in den Straatweg tusschen Gouda en Bodegravende doortogt voor rijtuigen en schepen soms eenigen tijd zijn gestremd. Men leest in bet Weeleblad van het Re° tHet Handelsbl. beeft de- I O zer dagen berigt, »dat de Minister van Justitie bereids een voltooid ontwerp i van wet op de Regterlijke Organisatie bij den Raad van State zoude hebben ingediend." Wij zijn verzocht te meldendat dit nog geenszins het geval I is, en dat dit berigt alzoo is ongegrond. Men kan dit in billijkheid ook I niet verwachten. Eerst den 15llen Jul ij jl. beeft de Heer Strens de porte- feuille van bet departement van Justitie op zich genomen. Slechts weinige I dagen te voren werden de onderhandelingen over de aanvaarding dier be- I trekking met den lieer Strens aangevangen. Hij bad alzoo geen tijd om I zich, betzij vóór, betzij na de aanvaarding der Ministeriële betrekking, met I bet ontwerp der Regterlijke Organisatie zoodanig bezig te houdendat bet I nu reeds aan den Raad van State zou kunnen worden aangeboden. Het zou I verkeerd zijn overdreven verwachtingen te doen ontstaan. Aan den Helder is eene kerk der Doopsgezinden aanbesteed voor 8,465. I Op de Tentoonstelling van schilderijen te Kampen zijn onder anderen J twee stukken van den zeeschilder Schotel verkocht voor ƒ1000; er zijn ook j schilderijen aangekocht van de Heeren Breuhaus de Groot, van Grootvelt, I Neurdenburg, Pclgrom en Tetar van Elven. Zondag 1. 1. had te Onslwedder-Horsten een droevig ongeval plaats. De vrouw van 11. Zandman ging naar buiten en verwijderde zich van bare woning, om groenten te zoeken voor baar varken, latende haar eenig kind van 4 maanden oud alleen te buis op het bed l'ggen. In den baast liet zij de deur open waardoor het varken in huis liep bij bet bed bet vatte bet kind en beschadigde bet zoodanig, dat bet een oor, twee vingers en een oog verloren en aan bet gebeele hoofd zware wonden bekomen beeft; en ware de moeder niet spoedig teruggekomenbet zoude geheel zijn verslonden. Het kind is onder geneeskundige behandeling. 's GRAVENHAGE 24 Augustus. Volgens alhier in ondoop zijnde geruchten zou Z. M. de Koning eerlang een bezoek geven aan de provinciën Gelderland en Utrecht. De Minister van Binnenl. Zaken beeft het voornemen om voor bet te maken uitwaterings-kanaal in Noordbrabant, aan de Wetgevende Magt eene rijks bijdrage aan te vragen van 1 millioen gulden. De belanghebbende ge meenten en ingelanden hehooren tot hetzelfde werk te geven 1,500,000 a 1,600,000 gulden en bet dan nog te kort komende, geraamd op ongeveer 3 millioen gulden, wacht de Minister van de provincie. Als die gelden dooi de provincie, de gemeente en de ingelanden bijeen zijn gebragt, zal de Mi nister de rijks toelage bij de Wetgevende Magt aanvragen. Eerder geschiedt dit niet en daarom dringt bij aan op eene spoedige voorziening. De najaarsoefeningen der miliciens zullen dit jaar geen plaats hebben. GOUDA, 21 Augustus. Nadat in den loop der afgeloopene week, op de markt alhier, de toebe reidselen waren gemaakt voor bel maken van een Artesischen putis men gisteren met bet boren aangevangen en tot circa drie ellen daarmede gevor derd. De producten der boring worden in behoorlijken vorm verzameld, oin naar Amsterdam te worden opgezonden, waar deze aan de Commissie, be staande uit de IIH. Professoren Miquelvan Breda en Dr. Staring zullen moe ten dienen als bouwstoffen ter vervaardiging van eene Geologische kaart welk werk in der tijd aan gezegde Commissie is opgedragen. De werkzaam heden geschiedentot bereiking van dit doelvoor rekening van bet rijk doch zullen mogelijk kunnen leiden tot bet verkrijgen van een weldadig iets voor deze stadnamelijk eene welpomp in bet midden der stad. AMSTERDAM23 Augustus. Zaturdag hield de Koninklijke Nederl. Zeil- en Roei-vereeniging al- bier, onder begunstiging van schoon weder, haren jaarlijkschen wedstrijd welke te 4 ure was afgeloopen, waarna de prijzen uitgereikt en een maaltijd gehouden werd. Op bet Y, nabij den Noordwal heeft, onder bet strijden, een tjalk eene sloep overzeild, waarin 5 personen waren, onder welke 2 Dames, die allen echter gelukkig nog uit het water getogen zijn. De prijzen der aardappelen in de voorleden week alhier ter markt ge bragt, waren als volgt: Geldersche 1.50 a 2Culenborgsche 1.40 a ƒ1.70; Kamper-Ysselsche 1.60 Zeeuwscbe 2.50; Noord-en Katwijkers 3 a 4. De eerste Zeeuwscbe aardappelen zijn op 20 dezer aan de markt gebragt; oogenschijnlijk zien zij er zeer goed uit en is er tot nog toe niets van de ziekte aan te zien, doch een bepaald oordeel daarover te vellen is te gewaagd; trouwens op dit oogenblik vertoont de ziekte zich bijna in alle soor ten en zij nam in deze week sterk toe. Aardappelen, gezond bij de lading, werden in 3 a 4 dagen zoo ziek dat ze onverkoopbaar waren. Dit was onder anderen met een gebeele tjalk bet geval. De Geldersche en Culenborgsche aardappelen zijn ook niet vrij en voornamelijk zijn de kruimigste aangetast. MIDDELBURG, 21 Augustus. De werken op de Oosterschelde worden met groote kracht voortgezet. De stormen in de afgeloopen week hebben daaraan geene de minste schade veroorzaakthetgeen allezins een bewijs levert voor de goede constructie dier werken. Ten onregle heeft men vroeger beweerd, dat men aldaar alleen het inpolderen van gronden beoogde; integendeel kan men verzekeren, dat bet doel der maatschappij zich meer bepaald uitstrekt tot bet beperken der water oppervlakte aldaar, en dat die werken niet alleen 1400 a 1500 bunders bouwgrond zullen opleveren maar dat zij bovendien de opwassen zeer bevor derenen zonder het minst bet vaarwater te belemmeren, bereids een ge deelte van de aangenomene afdamming in de Schelde, te dier plaatse zullen vormen. E Nt 63 E IL 41Ï®, LONDEN, 21 Augustus. De Koningin zal met baren gemaal en eenige barer kinderen den 30,tCR naar Schotland, over land vertrekken. liet Parlement is thans tot 21 October verdaagd. Er zal bier een tijdbal opgerigt worden welke den tijd van Greenwich zal aantoonen door middel van den electriseben tclegraaph de tijdbal zal bij nacht verlicht zijn. Een der Londensche bladen, de Standardmerkt op, dat er thans niet minder dan drie en vijftig pairs zijn zonder mannelijke erfgenamen en zonder vooruitzigt op bet verkrijgen daarvan, wier plaatsen in bet Hoogerliuis derhalve bij bun overlijden niet weder zullen vervuld worden. Men heeft te Manchester 12,000 ingeschreven, ten einde twee boe kerijen op te rigten, als eene tot bet raadplegen van wetenschappelijke en algemeen nuttige werken, ten getale van 16,000 deelende andere, tot kos- telooze uitleening, ten getale van 5000 deelen. De inschrijvers hebben die boekerijen aan de stad ten geschenke gegeien. - Bij een' brand die gisteren te Plymouth beeft gewoed is eene moeder met twee barer kinderen in de vlammen omgekomen. Gisteren is te Leeds bet standbeeld van wijlen Sir R. Peel onthuld. De gelden waren bij inschrijving in die stad bijeen gebragt. In 1841 bestond de bevolking van Schotland uit 2,000,000 inwoners en die van Ierland uit 8,175,000; in 1851 was de eerstgenoemde tot 2,800,000 aangegroeiden de laatste tot G,500,000 verminderd. Een jong Chinees uit Hongkong, Wong Eun genaamd, beeft dezer da gen aan de Hoogeschool te Edinburg den eersten prijs in de kruidkunde behaald. Men herinnert zich dat de gewelddadigheden bij de algemecne verkie zingen in Ierlandin bet graafschap Clare aan zes menschen bet leven hebben gekost. Daar werd eene schare regeringsgezinde kiezers, die zich onder militaire bedekking naar bel stemlocaal begaf, door eenen volkshoop onder leiding van eenen Priester aangeranden zoo in bel naauw gebragt

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1