ittalie. piuissex, kus i, a 1*19. oost-i iv n i e. zuid-afrika valscht, en <le schitterendste gedenk teekenen van onzen wapenroem en onze p beschaving daarin worden voorgesteld op eene wijze die in hel gemoed der kinderen het vaderlandsch gevoel moet verzwakken." j)e Griekschc Gezant alhier zou naar Rome vertrekkenom een con cordaat tusschcn zijn 'Hof en dat van Rome te sluiten. p;ell Jer beroemdste particuliere schilderij-kabinetten, dat van den Heer A. Bravo, te Sevilla, in Spanje, zal eerdaags opentlijk verkocht worden, daar de eigenaar overleden is. Het bevat 539 schilderijen, waaronder 334 uit de Spaansehe school. Men roemt 17 stukken van Velasquez, 11 van Murillo' 19 van Alonzo Cano en 24 van Zurbaran. ROME8 Augustus. Twec-en-twinlig Dominicaner-monniken, hebben in den Kcrkelijken Staat eene soort van godsdienst-oproer gesticht, waartegen de Paus strenge maat regelen heeft moeten nemenen waartoe de benoeming van den Fran- schen pater Jandel van Besancon tot Generaal der Orde, aanleiding bad ge geven. De Dominicaners wilden overeenkomstig hunne statuten, hunnen nieuwen Generaal zelf kiezen. De Paus maakte echter van zijn volstrekt regt als opperhoofd der R. K. kerk gebruik en benoemde bij besluit. De on tevredenheid der monniken werd vooral opgewekt door dat de benoemde een vieemdeling was. In de eerste dagen dezer maand is eene bende roovers, op den weg van Lugo, met de karabiniers slaags geraakt, ten gevolge waarvan G ka- rabiniers sneuveldenwaarna de roovers zich in twee landhuizen wierpen twee der bewoners om het leven bragtcn en voorts hunne hoofden op de punten van palen stakenals straf, omdat zij verspieders van de karabiniers geweest waren. Na dit volbragt te hebbenverspreidden zij zich in het gebergte. BERLTJN, 17 Augustus. Het Vulkshlatt vestigt de algemeene aandacht op bet opmerkelijk feit, dat de bevolen viering van den Napoleonsdag zich niet bepaalde tot Frankrijk alleen, maar schier overal .buitenslands aangeschreven was, waar zich Fransche gezantschappen en Katholieke kerken bevinden. De Duitschc Vorsten en het Duitsche volk achten het, naar het schijnt, gepast. Het blad kan zich ech ter niet begrijpen waartoe de verheerlijking dient van een naam die buiten F'rankrijk zeker niet in gezegend aandenken gehouden wordt. Is het een poging, om enkele oude, sluimerende sympalhien weder op te wekken; is 't een dier vele comedie-vertooningensints December des vorigen jaars aan de orde van den dagwaarom vraagt het bladmoet het buitenland ge- gewillig of gedwongen toeschouwer zijnof medewerken tot het verlevendi gen van denkbeelden wier insmokkeling veeleer met kracht moest worden gestuit? Het artikel baart veel opzien. Door de menigvuldige en zware regens is de Rijn verscheiden voeten gerezen, zoodat de schipbruggen bij Knielingen en Kehl niet konden geopend worden, en de dienst dus der stoombooten tot Kehl afgebroken is. In de nabijheid van Bazel was de Rijn plotseling 6 voet gerezen en op onderschei den plaatsen buiten zijne oevers getreden. eOSTENBIJK. JVEENEN, 15 Augustus. Z. M. is bier gisteren van zijne reis naar Hongarije teruggekeerd en fees telijk ontvangen. Morgen vertrekt Z. M. naar de badplaats Ischl, alwaar II. M. de Koningin der Nederlanden gisteren is aangekomen. Ook de Koning van Griekenland zal zich tegen liet einde van Augustus van Karlsbad voor eenige dagen naar Ischl begeven. In 1831 beliepen de Rijks ontvangsten 121 millioen florenen en de uitgaven 150 millioenin 1351 de eerste 233 millioen en de laatste 257 millioen. Men verneemt ten aanzien van de voorbereidende werkzaamheden tot de nieuwe gerevideerde uitgaven der Latijnsche en Griekschc classiciten gebruike der Gymnasiën, dat Virgilius en de 10 eerste boeken der Iliade van Homerus reeds voltooid en aan het Ministerie van Onderwijs voorgelegd zijn. Met Ovidius, Horatius en de Anabasis van Xenophon is men ook reeds ver gevorderd. Er zijn bijzondere Commissien van beoordeeling benoemd voor de Latijnsche en voor de Grieksche teksten. Den 3(Ien dezer is de stad IVasa in Finlandwelke omstreeks 3000 inwo ners telt, geheel afgebrand, met uitzondering van het locaal voor het gc- regtshof en van drie of vier andere huizen. BATAVIA23 Junij. In de Javasche Courant van den 2Gslen Februarijen in een paar vorige nommers, komen eenige beriglen voor nopens de vermaarde reizigster, Mevrouw Ida Pfeiffer, die eene reis van Scrawak naar de Nederlandsche be zittingen op Borneo volbragt, en thans zich in deze hoofdstad bevindt. In de Brilsche bezittingen is Mevrouw Pfeiffer overal met de hartelijkste voorkomendheid en gastvriendschap ontvangen; overal is men baar in haar belangrijk doelom de landenvolken en natuurgew rochten in dit deel der aarde van nabij te onderzoeken en te beschrijven, met den meesten ijver behulpzaam geweest. Dit heeft ook in de Nederlandsche bezittingen op Borneo plaats gevonden, en de beroemde reizigster zal voorzeker op Java met niet minder gastvriendschap en belangstelling ontvangen worden dan bij onze Britsche naburen. Bereids verneemt men dat de Heer van Rees, Resident van Batavia, haar uitgenoodigd heeft om, gedurende haar verblijf in deze hoofdstadover zijne woning te beschikken. Mungo Park, Denham, Clapperton, Gaillé en andere stoutmoedige mannen mogen alle gevaren getrotseerd hebben om de kennis van vreemde landen en volken uit te breiden; maar zulk een moed, zulk een ijver werd zeer zelden, zoo immer, bij eene vrouw aangetroffen. Mevrouw Pfeiffer ontziet noch moeite noch gevarenom haar doel tot bevordering der wetenschap te volvoeren, en de beschrijving van hare toglen draagt overal de kenmerken van een fijn oordeel en van eene ongcmecne scherpzinnigheid. Het is nn vijf maanden geleden dat Mevrouw Pfeiffer van Singapore ver trokken is om zich naar Serawak te begevenvan waar zijvergezeld van eenen vreemden bediende, haar door den lleer Brooke Jr. afgestaan, langs de rivieren, en voorts te voet, in omtrent vier weken tijds, door de landstre ken der Daijaks, de reis naar Pontianak beeft volbragt. Mevrouw Pfeiffer is 55 jaren oud, maar hare buitengewone levendigheid van geest spiritualiteit zoude men kunnen zeggen doet haar veel jeug diger schijnen; eene begoocheling waartoe welligt ook hare middelmatige en tengere gestalte iets bijdraagt. Mevr. Pfeiffer bezocht achtereenvolgens het Heilige Land, IJsland en Scan dinavië, voorts Brazilië, Valparaiso, Tahiti, Canton, Singapore, Ceylon, Madras, Calcutta, Benares, Allahabad, Agra, Delhi, Bombay, BagdadMcso- potamië, Babylon, Mossul en Ninivé, Perzië, den Tigris, Armenië, Georgië en MingreliëEuropisch RuslandKertsch en OdessaConstnntinopel en Athene. llarc werken worden in alle talen van Europa wereldkundig gemaakt. Zij zijn in IVeenen in de Duitschc taal in druk gegeven, en te Londen in de Engelsche taal overgezet door William Hazlitt. Men verneemt met genoegen dat ook eene Ilollandsche vertaling in Nederland het licht ziet. Bovendien is onlangs daarvan eene korte vertaling uitgegeven in Longman's Traveller's Library te Londen. Op verzoek van Z. Exc. den Gouverneur-Generaal zal Mevrouw Pfeiffer zich naar Buitenzorg begevenvan Waar zij eenige toglen zal ondernemen naar de gebergten in de Preanger landen. Aanvankelijk heeft zij het voornemen om daarna Sumatra, Celebes, de Molukken, en de kust van Nieuw Guinea te bezoeken. De Singapore Free Press bevat het volgendeIn het laatst des af- geloopen jaars vermeldden wij de aankomst te Dilli (Timor) van een hoog- geplaatstcn Portugcschen ambtenaar, Scnor Lopes de Lima, met volmagt om naar goedvinden alle veranderingen te brengen in al hetgeen de nederzettin gen van dat rijk op Timor en Solor betrof. Het blijkt uit onlangs door ons ontvangen berigtcn uit Koepang (de voornaamste nederzetting der Nederlan ders op Timor), dat deze volmagt zoo ver strekte, om hem te magtigen tot den verkoop van Solor en het Oostelijk gedeelte van F'lores aan het Nedcr- landsch bewinddaar de Porlugesche garnizoenen van Larantuka en Solor werden teruggetrokken om plaats te maken voor Nederlandsche troepen uit Java. Wij vermoedden reeds, dat iets dergelijks zou gebeuren, toen wij, eenige maanden geleden, hoorden, dat een Portugeesch ambtenaar van Dilli met bet gouvernement alhier onderhandelingen gevoerd en naar Dilli terug gekeerd was met eene zeer aannemelijke vulling voor de schatkist aldaar. Doch hoever de volmagt van den Portugeschen Gouverneur ook gestrekt hebbe, hij is op eene wijze teruggeroepenwelke vrij duidelijk aantoont, dat zijne handelwijze door zijn gouvernement niet goedgekeurd is. Het schijnt, dat de overdragt door het Nederl. gouvernement is uitgelegd als zich uit strekkende tot de Portugesche nederzettingen op Timor, en men zegt, dat een Nederl. oorlogsstoomschip, hetwelk in April 11. te Koepang lag, op het punt stond om naar Dilli te stoomen ten einde van die plaats, des noods met meerdere versterking, bezit te nemen. Sedert zeer vele jarencn wel sinds het bezoek van de mineralogische Commissie in 1829 heeft zich het Nederlandsch gouvernement zeer beijverd, om in het uitsluitend bezit te ge raken van dit eiland. Of de metaalrijkdom van Timor het voorwerp van dezen ijver geweest zij, zal moeten blijken; doch zeker is, dat het aan het bijgeloof der inboorlingen te wijten is, dat de mijnen niet veilig kunnen ontgonnen wordenalvorens de geheele kust onder het bestuur van ócne magt zij, zoodat de aanvoer van krijgsbehoeften voor bet binnenland kan worden afgesneden. In ons nommer van 11. Maandag is berigt dat de Generaal Cathcartde Gouverneur der Kaap-Kolonie, zijne bekrachtiging verleend heeft aan bet verdrag, waarbij het gemeenebest der uit de kolonie geweken Boeren van Nederlandsche afkomst als een onafhankelijke Staat erkend is geworden. Vroeger werd gewaagd van ontevredenheid onder de Boeren zeiven over eenige bepalingen van het verdrag, welke zoo ver ging dat er onder hen waren die het door den Heer Praetorius en den krijgsraad (het uitvoerend bewind) ge maakte verdrag, door den volksraad (de wetgevende magt der Boeren) wilden gewraakt hebben. Meest echter uit wantrouwen zoo als de Zuid-Afrikaan een bun toegenegen blad, ben tracht te overtuigen. Dat blad noemt »dc schikkingen door de partyen aangegaan, zoowel eervol als voordeelig voor de emigranten en zegtdat deze de angstvallige begeerte door het Britsch Gou vernement gekoesterd, om de emigranten ie herstellen in dien gelukstaat van rust en inwendigen bloei waarvan zy zoo lang verstoken zyn geweestin het helderste daglicht plaatsen." Verder, zegt het blad, blykt daaruit, dat er geen grond is voor de bewe ring onlangs gemaakt dat, in het sluiten der onderhavige schikkingen, Pre-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3