volgende over te gaan aan boord van bet schip Delft, Gezagvoerder B. J. Muller, om naar Java te worden overgevoerd. Spoedig zal er een tweede afdeeling volgen. VLISSINGEN, 1G Augustus. Gisteren middag ten een uur kwam de Engelsche flotille van bet Pas van Keuzen naar hier opstoomen en liet, wegens het onstuimige weder, voor deze stad het anker vallen, 's Lands fregat de Prins van Oranje, op de reede lig gende, en de marine- en artillerie-batterijen deden het koninklijk saluut, terwijl op gemeld fregat de gewone vlaghijsching en paradering in het want plaats had. Dadelijk ging de Engelsclic Vice-Consulde Heer Ellinkhuizen aan boord van het koninklijk stoomschip, daarna de bevelhebber van het fre gatschip de Prins van Oranje, de Kapt. ter zee Bijl de Vroe, en de Schout bij-nacht Coops, Directeur der marine alhier. Deze werd ontvangen door Lord Northumberland en daarna voorgesteld aan de geheele koninklijke fami lie; de Koningin Victoria was allerminzaamst jegens onzen bejaarden vlag officier en vernam tevens naar de gezondheid van Z. M. onzen Koning. Toen er half plan scheen te bestaan, dat II. M. zich naar den wal zoude begeven, bood de Schoul-bij-nacht daarbij het gebruik zijner woning aanhet storm achtige weder, gepaard met digle regenbuijenbelette zulks echter. Ten 4 ure stoomden het koninklijk schip Victoria en Albert, ten einde de groote deining van het water te ontgaanmet de vier kleinste stoomboolen tot vlak voor Neuzen terug. Daar ging het vorsllijk echtpaar met de vier kinderen en gevolg in twee sloepen naar den wal (de jonge Prinsen in matrozenpakjes gekleed) en stapten terstond in drie rijtuigen, om een klein toertje naar den kant van Axel te maken. Op dit uitstapje bezochten zij de boerderij van de Wed. Feyles, dronken daar melk en onderhielden zich minzaam met de i bewoners; ecnigc minuten verder werd ter cere van II. M. een passend en i niettegenstaande het onverwachte der komst goed uitgevoerd koorgezang aan- j geheven, waarover H. M. zeer hare goedkeuring deed blijken. Ten half acht j ure was de koninklijke stoet weder op de stoomschepen terug. Geheel Neuzen en omtrek was, vooral door het wcrkelooze van den Zondag, op de been; I eene militaire wacht was bij de aanlegplaats gesteld en 11II. Officieren van de bezetting namen de honneurs van het verwelkomen waar, terwijl uit het geschut een koninklijk salvo werd gedaan. Heden morgen ten ruim zeven ure kwamen de vijf stoomschepen uit Neuzen naar hier de rivier af, veree- nigden zich met de vijf stoomfregattendie alhier van gisteren op de reede zijn gebleven, en stoomden, begunstigd door fraai weder en stil water, naar zee. GOES, 1G Augustus. De werken op de Ooster-Schelde ter bedijking van 1400 bunders land worden met alle magt voortgezet, en zullen tevens een gedeelte uilmaken i van de afdamming der Schelde op die hoogte. MJITENLAIVDSCHE BERIGTEiV. ENGELAND. LONDEN, 17 Augustus. Sedert November 1.1. zijn aan de munt alhier geslagen 3) milliocn heele en halve souvereincn. In de afgeloopen week zijn uit de hoofdstad ongeveer 1000 personen naar Australië vertrokken. Woensdag 1. 1. is in de omstreken van Liskcard een zeer sterke schok van aardbeving gevoeld. Ilollowayde wereldberoemde pillenfabrikant alhierheeft onlangs een landgoed aangekocht voor 100,000 Men zegge dus niet dat deze pillen geene verbazende uitwerking hebben, 't zij dan dat die haar oorzaak hebbe in de geheime wonderkracht welke zij zouden bezitten, of in de ligtgeloovig- hcid van degenen die ze met vertrouwen slikken. Tot een voorbeeld van langen levensduur bij matigheid dienc het vol gende W. Dune werd geboren in Somersetshire den lsten Januarij 1749. Hij was zwaardveger van beroep en bleef dit uitoefenen tot aan zijn' dood, die plaats had den 23sten September 1843, derhalve in zijn 95stc jaar. Ilij had den aardkloot geplaatst op den top van het observatorium te Oxford. Ilij deed met. Sadler eene luchtreis in zijne ballon. Ilij verkreeg niet minder dan 10 octrooijen voor nuttige uitvindingen. Hij onderwees Sir Robert, Peel, den eersten minister, de kunst om in ijzer te werken. Op Kersmis voor zijn' doodvoerde hij het woord op een groot afschaffingsfeest. Nooit dronk hij iels, dat sterker was dan water. Zijn vader bereikte den ouderdom van 102 jaren en zijn grootvader dien van 108, en beiden dronken nooit iets anders dan water. Bij zijn' dood was zijn oudste kind G2 en zijn jongste slechts 4 jaren oud. In het wcsterdccl van liet graafschap Sussex is, ten gevolge van de landverhuizing en andere oorzaken, zoo groote schaarschheid van arbeidende handen, dat de landbouwers, niet wetende hoe den oogst binnen te brengen, de hulp der in die streek liggende troepen, fuseliers van de Schotsche garde, hebben verzocht en verkregen. De New-York Herald bcrigt, dat van 9 tot 28 Julij, 20 ongelukken met stoomschepen zijn voorgevallen, waardoor 400 personen het leven ver loren hebben en 100 gewond zijn. BELCIE. BRUSSEL, 13 Augustus. Gisteren is hier eene openlijke vergadering gehouden van belanghebbenden bij het nadrukkers-bedrijf, of, gelijk men het in die vergadering liever noemde, bij de handhaving van het regt van herdrukken. De aanwezigen waren meestal drukkersgezellen en letterzetters, wier aantal meer dan twee duizend bedroeg. Na eene kalme beraadslaging heeft de vergadering, in overeenstemming met de kamer van koophandel van het arrondissement Brus sel en van de voornaamste organen der drukpers van het rijkbesloten bij de Regering te protesteren tegen elke handelsovereenkomst met Frankrijk waardoor het nadrukken in België zoude worden geweerd; in dit protest wordt hoofdzakelijk gezegd dat het afgeloopen handelsverdrag niet de ver wachte vruchten voor België heeft gedragen en de daarvoor gebragle offers niet waard isdat hij de belangen waarvoor de vergadering opkomthet bestaanmiddel van 50,000 werklieden betrokken is, en dat Belgie's eer niet toelaat aan de overdreven eischen van een vijandig gezinde Regering toe te geven. De plant Victoria regina in den plantentuin te Gcndheeft dezer dagen hare eerste bloem gedragen. Die bloem is ontloken te midden van tien ge weldig groote bladen, van welke ieder een el en 35 duim middellijn had. Binnen weinige dagen zullen er meerdere bloemen uitkomen. FR1KHRIJK. PARIJS, 17 Augustus. Een geboren Nederlander, de Heer Jacques Mendes, is door den Presi dent tot Kapitein van den staf der nationale garde benoemd. Voor het kunstwerk, hetgeen Zondag 1. 1. is afgestoken, en welks voornaamste gedeelte den overtogt van Napoleon over den berg SL Bernard zou voorstellen, was eene hoeveelheid buskruid ten bedrage van 105,000 fr. aangewend; voor het ontsteken daarvan was een verbazend getimmerte opge trokken hetwelk een looneel van het Alpengebergte nabootsteen waarop een reusachtig beeld des Keizers in stralengloed zich zou vertoonen. Men kon echter door de weersgesteldheid bijna niets ziendan eenen kostbaren rook van meer dan 100,000 fres. Over eene uitgestrektheid van meer dan tien Ned. mijlen ongeveer 2 uren gaanswas toestel gemaakt lot eene aaneengescha kelde illuminatie, van den triomfboog aan welke 72,000 gasvlammen had den moeten branden, over eenige groote pleinen en langs de Boulevards tot op het Bastillc-pleinwelke illuminatie echter mede grootendeels is mislukt. Uit de nadere berigten van de fecstbedrijven waarmede in de hoofdstad de groote nationale feestdag gevierd is, blijkt dat de weersgesteldheid daarbij niet de eenige hinderpaal is geweestmaar ook onwil van het arbeidsvolk hetwelk aan de veelomvattende toebereidselen voor het feest te werk gesteld was, en op het laatste oogenblik grootendeels den arbeid staakte, hetzij om hooger loon af te persen, hetzij om de tooneelvoorstellingendie Zaturdagjl. aan het publiek kosteloos gegeven werden, te gaan bijwonen. Men heeft toen, om nog zooveel mogelijk het werk te voltooijen, achttien honderd sol daten van het garnizoen aan het werk gesteld. Ten gevolge van het een en ander heeft men ook het verbazend groote getimmerte, hetwelk den met sneeuw bedekten berg SL Bernard voorsteldeniet kunnen illuminerendoch een kleiner toestel aan den voet des bergs is geheel geilluminccrd en daarop door lange colonnes soldalen de overtogt der Alpen voorgesteld. Het bal de la Halle zal heden plaats hebben. De Dames zijn er zeer ontevreden over, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en de Prefectuur der Seine 5000 kaartjes ter hunner beschikking hielden. Zij wilden geheel zijn wat men noemt onder ons," doch vergelen dat de President een bal geeft aan haar en zij niet aan hem. Groot zijn de toebereidselen voor het balook aan de zijde van haar die de eer van het feest geldt. Zoo huurde een der Dames in de kleedkamer der opera een geheel baltenue a 850 fr.en zij die het geluk zal genieten met Louis Napoleon te dansen, heeft voor haar hoofdtooi een adelaar in dia mant gekocht voor 35,000 francs. Men zegt dat de President niet voorne mens was er heen te gaan. De balzaal beslaat eene oppervlakte van 5,775 Ncd. ellenvoor de over dekking had men 6,500 el wit linnen en voor de verlichting 12,000 was kaarsen en 1,200 gaslichten gebezigd. Het bal te SL Cloud is prachtig geweest. De President en 't gansche corps diplomatique was er tegenwoordig, Er waren 1800 personen genoodigd. Er is weinig gedanst. Volgens een telegraapliisch herigt van gisteren alhier aangekomen zou de Bisschop van Lncon geweigerd hebben om den feestdag van den 15,lc" door het Te Dcum, godsdienstig te vieren. Dat zou de eerste weigering van dien aard zijn en, is het waar, veel opzien baren. De Straatsburger spoorweg heeft sedert verleden Donderdag eene dage- lijksche middelbare ontvangst van 40,000 frs. gehadnagenoeg het dubbel der gewone ontvangsten. Men kan dus nagaan wat menigte vreemdelingen alhier was. In 1351 zijn aan de stedelijke belasting alhier aangegeven 8,440,079 Ned. boter en 129,732,299 stuks eijeren. De gemiddelde prijs der boter was 1 fr. 87 c. per Ned. ffi, die der eijeren 41 fr. 35 c. per duizend. In de 6 eerste maanden van dit jaar zijn reeds 87 millioen eijeren verbruikt. In 1850 werden 81 millioen eijeren genuttigd. Het standbeeld van Maarschalk Bugeaud, Hertog van Isly, zou den 15den te Algiers opgerigt en de President bij die plegligheid vertegenwoor digd worden door Generaal Espinassc. De Geschiedenis van Frankrijk voor de Jeugd, van Pater Loriquet welke als een voorbeeld van moedwillige vervalsching der historie bekend is, is bij het onderwijs in eenige openbare of particuliere scholen door den Minis ter van Openbaar Onderwijs dezer dagen verbodenen wel uithoofde dat daarin de geschiedenis van onzen tijd ter kwader trouw door partijzucht is ver-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2