ni LEYDSGHE COURANT. VRIJDAG, 20 AUGUSTUS. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. 1852. De Courant wordt MaandagWoensdag ca Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. N". 100. 'ij. Do Prijs der Courant is f 13 in het jaar do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Augustus. De Commissie over de droogmaking van het Haarlemmermeer zal den 23sten dezer aanbesteden: het graven van Dwarstogten, in drie percelen. Nadere inlichtingen zijn ook te bekomen bij den lieer Ingenieur J. A. Beyc- rinck alhier. Te Sloten is door de medewerking van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw den 17Jcn ecne harddraverij gehouden op den bodem van het drooggemaakte Haarlemmermeer. Zondag 11. meldt het Handelshl,bragt een jong riiensch te Aalsmeer zich zelvcn door onvoorzigtigheid een geweerschot in de linker dij toe, waar door de meeste zachte deelen vernietigd en het dijbeen verbrijzeld werden. De Geneesheer Hk. Ilaksteen achtte het noodzakelijk het been af te zetten. Hij werd door den Heer Broekhof, Med. Doctor, bijgestaan. De ongelukkige verkeert in redelijken toestand. In 1851 zijn in de verschillende krankzinnigen gestichten hier te lande 135 lijders meer opgenomen dan in 1850, zoodat nu hun gezamentlijk getal 1411 beloopt. Te Vlaardingcn zijn 5 hoekers aangekomen met de geringe vangst van 51 tot 92 ton haring. De berigten luiden nog treurig, doch de prijzen zijn hoog; maatjes haring ƒ111; volle 55 en kuitzieke 34 de ton. Ook de zoute visch is prijshoudend, namelijk 17 de ton. -Den 17del> is de Minister van Binnenl. Zaken te Nieuwe Tonge aange komen en heeft zijn verblijf genomen bij Mr. S. A. Anemaet, lid van de Tweede Kamer. Uit eene door de Staatscourant medegedeelde vergelijkende aantoo ning van de op Java en Madura gelieven inkomende en uitgaande regten gedurende de vijf eerste maanden van 1850, 51 en 52 blijkt, dat gedurende de vijf eerste maanden van 1852 meerder ontvangen is dan gedurende die maanden in 1850 ƒ503,510.39', en meerder dan in 1851 160,135.25. De Vergadering van het Nedcrl. Onderwijzers-Genootschap, ter bevorde ring van volksopvoeding en onderwijs, zal den 31stcn dezer te Assen geopend worden met eene aanspraak van Dr. Hecker uit Groningen, voorafgegaan, af gewisseld en besloten door toepasselijke gezangen. Van de 13 onderwerpen die behandeld zullen wordenziet men onder anderen de beslissing van N'°. 6 en 8 belangstellend te gemoet, namelijk hel verslag van de hoofdvereeniging omtrent hare werkzaamheden tot het oprigten van een gedenkteeken voor wijlen Mr. Th. van Swiiidercnin leven Algemeen Secretaris des Genoot- scliaps; en dat van de hoofdvereeniging nopens het onderzoeken, of het mogelijk is den wensch te verwezentlijken door den lieer vun Berkcl uitge drukt, tot het verkrijgen van eene inrigting voor gepensioneerde onderwijzers enz. Men verneemt, dat vele leden van dit genootschap de vergadering zul len bijwonen. Hbl De Próv. Ocerijssclsche Courant bevat het volgendeIn onderschei dene dagbladen hebben wij vermeld geziendat het stedelijk bestuur van Zwolle beeft geweigerd öin vergunning te vcrleenen tot het geven, bij wijze van verinaak, van cenige voorstellingen der wetenschap, genaamd electrische biologie, en zulks op bet advies van de plaatselijke commissie van geneeskun dig toevoorzigt. Volgens informatie was het door het stedelijk bestuur inge wonnen advies dier commissie: »dat dergelijke openlijke voorstellingen verne derend voor de wetenschap, en zoo ul niet gevaarlijk, voorzeker niet onscha delijk moeten terugwerken op de personen met wier wilskracht de bioloog schijnt te handelen naar zijne verkiezing, en dat het de commissie voorkomt, dat dergelijke op nog niet genoegzaam bekende natuurkrachten gegronde en te weeg gebragle verschijnselen, op het wetenschappelijk terrein alleen moe ten worden teruggebragt." Dit advies strookt geheel met hetgeen wij de zer dagen hebben vernomenten aanzien van eenen zich noemenden leerling van den Heer de Koningh, die, nadat hij door zijne bewerking een persoon aan zijne wilskracht bad onderworpendezen niet weder in zijnen gewonen toestand beeft kunnen terugbrengen, zoodat daarvan hevige toevallen de gc- tot welker sluiting de hul]) van onderscheidene genecs- Limburg. Het doel dezer bijeenkomst moet zijn om, door onderlinge raad pleging en wisseling van gedachten, ecne behoorlijke cn eenvoudige uitvoe ring aan de gemeente-wet te geven. 's GRAVENHAGE 19 Augustus. In de zitting van den Gemeenteraad is beslotenom cenige verbeterin gen aan te brengen in den aanleg van het Tournoöivcld en liet Voorhout ingevolge het plan van den Architect Zocher. Voorloopig zal die aanleg geschieden zonder standbeeldvermits de onderhandelingen van het Gemeen tebestuur met de Commissie tot vereffening der nalatenschap van wijlen Willem II nog niet afgeloopen zijn, omtrent het verlangendoor gemeld Bestuur uitgedruktom bet standbeeld van Willem den Zwijger te verplaat sen van het Noordeinde naar het Tournooiveldovereenkomstig het eerste plan van den Heer Zocher. De Eerste Kamer is tegen den 8stcn September bijeengeroepen. AMSTERDAM, 18 Augustus. Ten gevolge van onderscheidene besluiten van den Raad dezer stad zal het beheer der publieke werken alhier, cenige wijziging ondergaan. Behalve eene vaste Commissie, uit den Raad, aan welke de voorbereiding van alles, waarover die vergadering met betrekking tot de publieke werken te beslis sen heeftzal worden opgedragenzal ook een Inspecteur over die werken worden aangesteld. Aan de laatstgenoemde gewigtige betrekking is niet alleen de eigenlijke inspectie over al wat van wege de stad aan stedelijke openbare werken ver- vigt wordt, verbonden, maar daarenboven het beramen en onderzoeken van plannen enz., het adviseren op alle voorstellen van verbetering en verande ring in één woord het ter zijde staan aan het Stads-Bestuur in het gcheele technische gedeelte van dien belangrijken tak van de Stedelijke Adminis tratie. Het tractement bedraagt ƒ4000. In de Vergadering van den Gemeenteraad, alhier op den llden dezer gehoudenis met gesloten deuren beraadslaagd over het rapport eener Raads commissie omtrent het onderzoek naar de beste wijze, waarop de Amst. Cour. zoude kunnen worden behouden. Wij zijn in de gelegenheid gesteld zegt die Cour.om onzen lezers mede te deelendat door gemelde Commissie het voorstel was gedaan, om de uitgaaf der Amst. Cour. als Stads-Cour. met uit0. December dezes jaars te doen staken en met dat tijdstip aan den hoofd-redacteur en verdere beambten een eervol ontslag te vcrleenen, behoudens hunne aanspraak op wachtgeld; en voorts aan ecne Raads Commissie op te dragenom met dengenendie daarloe ge schikt en genegen zijn zoudein onderhandeling te tredenomtrent zooda- volgcn zijn geweest, kundigen is moeten worden ingeroepen. Uit Boxmeer wordt geschreven, dat men den' 20stcn aldaar eene verga dering verwachtte van Burgemeesters uit die omstreken cn een gedeelte van nige voorwaardenwaarop de eigendom der Amst. Cour. en de uitgave daarvan voor eigen rekening, behoudens de nadere goedkeuring van den Raad, door hem zoude worden overgenomen. Bij besluit, in de bovengemelde vergadering genomen, is die voordragt in zooverre gewijzigd geworden, dat aan Burgemeester en Wethouders opgedra gen is, om onderzoek te doen naar eenen zoodanige, die genegen zoude zijn om tegen billijke voorwaarden de Amst. Cour. over te nemenen zich te verbinden tot de opneming van alle officiële stukken en kennisgevingen van het Stedelijk Bestuur uitgaande, zoo en in dier voege, als thans in liet officieel gedeelte der Amst. Cour. plaats heeft. Wanneer die onderhandelingen tot een gewenscht einde zullen hebben ge leid, zal eene nadere voordragt van hel dagelijksch Bestuur aan den Raad worden gedaanen verderna goedkeuring van die voordragtomtrent de afschaffing der Courant bepaaldelijk worden besloten. Van goederhand vernemen wij, dat de Koninklijke Akademie van We tenschappen binnen kort hare werkzaamheden zal aanvangen daar de om standigheden, die dit tot nog toe hebben belet, niet meer bestaan. Zoo als men weet, Zullen de vergaderingen der Akademie, welke in het Trippenhuis alhier zullen plaats hebben, in het openbaar worden gehouden. HARDERWIJK, 16 Augustus. Den 27stcn dezer zal van hier, per scheepsgelegenheid, naar Amsterdam en vervolgens per spoortrein naar Rotterdam vertrekken een afdceling aanvnl- lingstroepensterk 150 Onder-officieren en manschappen, onder bevel van den lste" Luit. der Inf. G. Frilzen, thans met verlof hier te lande; medege leiders de lstc Luit. der Inf. II. Brinkgrcve, de 2lle Luit. der inf. II. F. Meijer, en de 2'ic Luit. der Art. A. Heyligersten einde den 28st('" daaraan-

Leydse Courant | 1852 | | pagina 1