Albert en liet. gelieele gevolg in bet. zwart gekleed. De menigte beeft de equipage van de Schelde tot het slation van den spoorweg begeleid onder de kreten van leve de Koning! de Koningin en de Koninklijke familie! Op bet oogenblik dat de Koningin aan land stapte, was de geheele bemanning der 8 stoomschepen in het wand en uitte luide juichkreten terwijl zich van alle zijden salvo's van het geschut deden hooren. De terugreis van de Koningin Victoria naar Antwerpen is op Zaturdag aanstaande vastgesteld. F.r loopt hier een los gerucht dat H. M. zich naar Spa en van daar naar Berlijn zou begeven. FRAWHRIJ K. PARIJS, 12 Augustus. De President heeft op zijne reis naar Sologne 600 fr. jaarlijksche renten op zijne goederen toegestaan voor de oprigting van een geslicht voor de Liefdezusters te Vouzonen dadelijk 600 fr. geschonken. De 14 gelukkige verloofde paren, die op den feestdag van 15 Augus tus e. k. eene huwelijksgift van 3000 fr. ontvangen, zijn gevonden. Zij be- hooren allen tot de arbeidende klasse. Ruim 500 werklieden zijn bezig om de zaal in orde te maken en te versieren, waarin de President aan de Dames de la Halle op 15 e. k. een bal zal geven. Ook de bloemisten zijn ijverig in de weer, en kunnen aan de aanvragen om ruikers baast niet voldoen. Voor de Dames de la Halle alleen, zijn er 4000 noodig. Verder hebben velen dier Dames het plan, om in eene kleeding te verschijnen, die door snede en rijkdom, den tijd van bet Keizerrijk in het geheugen roept. De berigten uit de wijnbouwende streken luiden bij voortduring aller ongunstigst. De prijs der wijnen is reeds 30 pCt. gestegen. Het oorlogschip Austerlitz, van 100 stukken geschut, zal op 15 Sep tember e. k. te Cherbourg van stapel loopen. Aan dat vaartuig is twintig jaar gewerkt. Berigten van Cayenne tot 13 Julij melden, dat de toestand dier straf kolonie voldoende wasen de begonnen werken met ijver werden voortgezet. De bannelingen bevonden zich nog ten getale van 1900 op de eilanden du Salut. Dezer dagen hebben 5 Arabische huisgezinnen, bevattende 35 personen, vrijheid gekregen om naar hun vaderland weder te keeren zij waren met Abd-el-Kader naar Frankrijk gevoerd. TOSCAKE. FLORENCE4 Augustus. Het Regeringsblad bevat eene aanschrijving van den Minister van Binnenl. Zakenwaarbij een zorgvuldiger beheer van liefdadige fondsen en stichtingen aan de bestuurders wordt aanbevolenals zijnde door een kwistig beheer het erfdeel der beweldadigden aanmerkelijk verminderd; alsmede eene aankondiging van het Ministerie van Oorlog dat ten gevolge eener inkrimping der ruiterij, een aantal paarden verkocht zal worden. Uit Napels wordt van den 4den dezer gemeld, dat het plan om rijwe gen door Sicilië aan te leggen, thans in beginsel goedgekeurd is, en dat de Generaal Filangieri, die wegens eene vertraging der aanneming van dat plan misnoegd was en zijn ontslag wilde nemenbet Bewind over Sicilië zal blijven voeren. PRUISSEK. BERLIJN, 11 Augustus. Volgens een der dagbladen zou de poging door de Ncderlandscbe Regering bij de Bondsvergadering aangewendom landverhuizers naar de Nederl. ko loniën te leidenmet geen gunstig gevolg bekroond zijn daar de Duitsche Regeringen de landverhuizing niet willen bevorderen. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Augustus. De Keizer zal zich in bet einde der maand naar de badplaats Ischl bege ven waar ook de Koning van Pruissen verwacht wordt. TUKKïE. CONSTANT1NOPEL1 Augustus. In Julij hebben in de hoofdstad en omstreken onderscheiden branden ge woed, waardoor bijna 1000 huizen en magazijnen vernield zijn, en eene schade van 60 millioen piasters is veroorzaakt. (7 j. mill. Ned.) Uit Adalia wordt bet volgende verschrikkelijk voorval gemeld: Op den 7den Julij kwam een dolle wolf het stadje binnen stuiven tot op de markt, waar hij verscheiden menschen beet, en snelde toen, door bet angst- gescbrei verschrikt, naar de tuinen, waar ten gevolge van den zijde-oogst vele honderd menschen in de open lucht te ruste lagen, van welke niet min der dan 128 door bet razende beest op de vreeselijkste wijze werden gekwetst. Daar de Gouverneur eerst kort te voren de ingezetenen alle wapenen had doen ontnemenwaren de ongelukkigcn geheel zonder middel van verdedi ging. Eindelijk ook van daar verjaagd greep de wolf eene schaapskudde aan, doodde 85 en kwetste 75 schapen. Niet dan den volgende dag gelukte het den inwoners wapenen van den Gouverneur te bekomen en het ondier te dooden. Eenige der gekwetste personen zijn reeds aan de watervrees overle den en de overige verkeeren in onbescbrijfelijken angst. KAAP DE CiOEDE HOOP. 2 Julij. De Cape Town Mail berigt dat bet verdrag met de Boeren van Neder- landsche afkomst, die uit het Britschc regtsgebied geweken zijn, van de zijde van Engeland bekrachtigd is. Eene overeenkomst of tractaat van bond genootschap van een zeer gewigtigen aard, zegt dat blad, is door den Ge neraal Cathcart, als Commissiaris der Britsche kroon, gesloten met het ge- meenebest der uitgeweken Boeren die zich aan gene zijde der Vaalrivier (de noordelijke grens van het gebied der Oranjerivier) neergezet hebben; hun gemeenebest is daardoor tot den boogen rang der onafhankelijke Staten ver heven. De bepalingen Maren voorloopig vastgesteld in eene bijeenkomst van de Britsche Commissarissen en eene bezending der voornaamste Boeren met bun bewindvoerder Praetorius aan het hoofd. Het waarborgt aan de bewo- ners van bet land aan gene zijde der Vaalrivier »het regt om hunne eigene aangelegenheden te bestieren en zich zeiven volgens hunne eigene wetten te regeren," zonder tusschenkomst of inmenging der Britsche regering. Het verdrag behelst verder de verklaring dat het de vurige wenscli dier Rege- ring is, wederom vrij handelsverkeer en vriendschappelijke verstandhouding met de uitgeweken Boeren te vestigen welke die landstreken bewonen of voorlaan bewonen zullen." Er wordt bepaald dat die onthouding van tus schenkomst en dit vrije handelsverkeer wederkeerig zullen zijndat handel in buskruid met inboorlingen aan beide zijden onvoorwaardelijk verboden is en blijft; dat geene slavernij aan de noordzijde der Vaalrivier zal worden ge doogd dat de Britsche regering met geen der gekleurde volksstammen ten noorden der Vaalrivier eenig verbond wil aangaandat voortvluglige boos doeners van weêrszijden op aanvrage zullen worden uitgeleverddat acten van huwelijksvoltrekking, die door bevoegde ambtenaren afgegeven zijn, van weêrszijden als geldig zullen worden beschouwden dat met uilzondering van misdadigers en schuldenaren »elk die nu in het bezit van grondeigendom en binnen het Britsch grondgebied woonachtig is, volle vrijheid en magt zal hebben om over dien eigendom te beschikken en onverlet zich naar de over zijde der Vaalrivier en van daar weder naar dezen kant te begeven." De Generaal Cathcart heeft deze overeenkomst bekrachtigd bij proclamatie waarin hij verklaart te vertrouwen »dat de vrijheid welke het alzoo aan de uitge wekenen vergund worden te genieten, zal leiden tot duurzame vriendschap met de Britsche regering, zonder langer vooroordeelen van een voorbijgeganen tijd te voeden, of vroeger opgerezen twistpunten weder te berde te brengen;" hij geeft aan de uitgewekenen de verzekering, dat het integendeel zijn innige wcnsch is om, wanneer het in zijne magt mogt staan, tot hun welzijn mede te werken door godsdienst en opvoeding onder hen te bevorderen." Het genoemde blad berigt nog, dat er eene groole slerfte heersebt onder de bewoners der landstreek over de Vaalten gevolge eener besmettende landziekte die een ongemeen boosaardig karakter heeft aangenomen. In één oord zijn meer dan driehonderd uitgewekenen gestorven. De zieke sterft meestal binnen weinige uren. Latere berigten van daar van den 2den Julij luiden omtrent den oorlog aan de grenzen niet gunstig. De Kaffers drongen weder stout voor waarts, en hadden zelfs een sterk detachement militairen op den weg van Grabamsstad naar Fort Beaufort, waar thans het hoofdkwartier gevestigd is, Overvallen en gevangen genomen. Een der Kaapsche dagbladen vat de jongste berigten van het oorlogslooneel aldus zamen: Eene uitgestrekte landstreek ter breedte van wel 50 mijlen aan weerskanten der grenzen is thans een tooneel van verwarringvan gevaar en van werkelijken oorlog. De opperbevelhebber had weder eene proclamatie moeten uitvaardigen om het verkoopen van oorlogsbehoeften aan de Kaffers te stuitenelk die zich daaraan schuldig maakt, wordt bedreigd met de doodstraf naar de krijgswet. Den lsten Julij heeft de Generaal Cathcart in eene proclamatie aangekondigd dat hij besloten heeft den 6den Augustus met eene groole krijgsmagt een togt naar en in het gebied van Kreliaan de overzijde der Keirivier, te ondernemen, ten einde dat hoofd van een magtigen Kafferstam te tuchtigen, waartoe hij tevens alle weerbare burgers van de oostelijke districten oproept. STADS BERIGT. PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de Patentpligtige Ingezetenen, binnen deze Gemeente, dat tot de afgifte der ingevulde Patentbladen over het Dienstjaar 1852 en 1853voor alle de wijkenter Secretarie dezer Gemeente zal worden gevaceerd, dagelijks van des voormiddags tien tot des namiddags ten één ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voorn. Letden, 14 Augustus 1852. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Te Elburg is tot Predikant bij de Hervormde gemeente beroepen Ds. W. Kraaijenbeltte Overschie. ARVERTENTIEN. Ondertrouwd: J. M. COUVÉE, en Letden, 12 Augustus 1852. S. M. BOUCHER. GetrouwdMr. J. G. KIST met Dordrecht, 12 Augustus 1852. H. A. van der SANDE.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 3